Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: psia.kostka »

Jak ktos uwazal, ze FCM mial wygrzana cene (angielski), to tu biznes kreci sie jeszcze lepiej:
- Kilka chlopkow z Carc lub Kolejki
- Patyczki do nauki dodawania
- Kilka dyskow
- Plansza

100-150$

Gra ma troche hipsterska renome, bo i ja sie za nia rozgladalem swego czasu, ze snobistycznych pobudek. Ale rownie mocno rozwazalem samorobke z patyczkow. Portal moglby miec fajna cene, ale czy logo Splottera by wystarczylo do rozkrecenia hajpu? Die Macher, ani renoma, ani wyprzedazowa cena jakos nie trafil pod strzechy. Wiec eksperyment wykonany, ale niestety...

Za polski Bus moge dac tyle, co za polski FCM - 199pln :mrgreen:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Apos »

psia.kostka pisze: 11 lut 2024, 00:40
Spoiler:
Gra ma troche hipsterska renome, bo i ja sie za nia rozgladalem swego czasu, ze snobistycznych pobudek. Ale rownie mocno rozwazalem samorobke z patyczkow. Portal moglby miec fajna cene, ale czy logo Splottera by wystarczylo do rozkrecenia hajpu? Die Macher, ani renoma, ani wyprzedazowa cena jakos nie trafil pod strzechy. Wiec eksperyment wykonany, ale niestety...
Spoiler:
Die Macher to złożona gra o ciężkiej tematyce, która nie ma renomy na polskim rynku. Niemiecka nazwa też odstrasza. Podobny los miał Horseless Carriage - kapitalna gra, która nie zachęca ani wyglądem pudełka, ani komponentów. Tematyka też niszowa.
Gra może być mechanicznie kiepska, ale kolorowy wygląd oraz tematyka kotków, zwierzątek bądź figurki "kupią" gracza :wink:

BUS ma szansę na wybicie na polskim rynku, ze względu na przyziemną tematykę oraz bardzo proste zasady. Mimo tej prostoty, to gra, która wywołuje ekspresowe wybuchy emocji u graczy :D. Może być wstępem do gier Splottera. Tylko niech zrobią bardziej kolorową grafikę na pudełko.

ps. pisząc to, jestem w trakcie tworzenia PnP BUS'a oraz Indonesii.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: psia.kostka »

No tak, sensowniej porownywac FCM do Die Macher, obie malo urodziwe, dziwna nazwa, ciezkie itp ;)

Bus rzeczywiscie wyglad moze miec milusinski i ten aspekt zakrzywiania czasu moze chwycic. Tylko ja w tym nie widze pola do wywieszenia wysokiego SCD w Polsce.

BTW a skad sie wzial hajp na FCM i splottery w Polsce? Czy to moze wlasnie efekt nizszej ceny niz za anglika skusil niedowiarkow? Przeciez sam w sobie (bez recenzji zagranicznych), to FCM PL by raczej z polki nie znikal.

No i te nasze roszczenia wzgledem Portalu, to takie patykiem na wodzie pisane ;) ale co tam, niech wydaja :mrgreen:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Apos »

psia.kostka pisze: 11 lut 2024, 13:11
Spoiler:
BTW a skad sie wzial hajp na FCM i splottery w Polsce? Czy to moze wlasnie efekt nizszej ceny niz za anglika skusil niedowiarkow? Przeciez sam w sobie (bez recenzji zagranicznych), to FCM PL by raczej z polki nie znikal.

No i te nasze roszczenia wzgledem Portalu, to takie patykiem na wodzie pisane ;) ale co tam, niech wydaja :mrgreen:
Jeżeli Portal ogłosi BUSa w sensownej cenie (stawiam na SCD 150zł, a w sklepie po rabatach ~100zł) to będzie to hit i gra się rozejdzie.

W/g mnie nie jest to hype, tylko dojrzewający rynek oraz świadomość graczy, że istnieją gry poza mainstreamem. Mój pierwszy kontakt ze Splotterem był w 2017 roku i był to właśnie FCM. Poznałem go dzięki grupie, której brakowało interakcji w popularnych grach euro. A Splotter stworzył swoje gry z tego właśnie powodu.

Większa dostępność tych gier pomaga i jak pokazuje rynek, jest zapotrzebowanie na takie gry. FCM wyprzedany. Ketchup zapowiedziany. Gry np. Lacerdy są już powszechnie znane i też dzięki Portalowi nowsze tytuły tego autora są u nas już wydawane. Recenzenci częściej po nie sięgają i nie dziwi, że dostają wysokie oceny :). A to dalej nakręca zainteresowanie na te gry.
Muszą popracować nad wyglądem. 3/4 osób z którymi rozmawiałem o FCM nie chce w niego grać ze względu na wygląd. 1/4 bo jest zbyt brutalny :twisted:
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: japanczyk »

Apos pisze: 11 lut 2024, 15:10 Jeżeli Portal ogłosi BUSa w sensownej cenie (stawiam na SCD 150zł, a w sklepie po rabatach ~100zł) to będzie to hit i gra się rozejdzie.
Za darmo najlepiej ;-)
Na taka cene nie am co liczyc jak w retailu gra chodzila po wszytskich rabatch za 280 zl

Food Chain Magnate kosztowal tylez samo, wiec na cene w okolicy 200 zl to max co bym liczyl jesli ktos podjalby sie wydania polskiej wersji (na co osobiscie bym nie liczyl)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: psia.kostka »

Kciuk za sume ulamkow :mrgreen:

150scd to moze miec MindBug obecnie :?
Grzegorz P. chyba juz po pandemicznym skoku inflacji i innych szokach rynkowych mowil, ze gry za 200 to juz norma i trzeba sie do tego przyzwyczaic. Logo/haslo Splotter tez swoje kosztuje, nawet jesli nie doslownie licencjobiorce, to kupujacego, za "prestiz" na regale ;)

Ja FCM kupilem za 200, potem w jakiejs wyprz gandalfa najnizej ustrzelilem za 175, moze ze znizka za platnosc blik. Wiec realnie to 220-250 w sklepie to byla norma. BUS ma moze mniej drewienek i jest mniej naglosniony, to mozna wierzyc, ze bylby ciut taniej. Jeszcze gdyby byl robiony w PL, ale pewnie tak sie nie da.
Nie jestem pewien czy FCM to byl taki hit sprzedazy, bo jednak troche trwalo oproznienie magazynu i Ketchup tez dlugo byl chowany pod stolem. Niemniej jakies ssanie od rozeznanych na zachodnich rynkach graczy bylo, a potem doszla moda lokalna. Haslo "zero kostek" tez mysle dobre by sie posnobowac :mrgreen: (a-ha, minusik za: od 3 graczy)

Lacerda wywolany tez w sam raz, bo jego cena w PL jest dyktowana przez sasiednie rynki, wiec nie mozemy ustalic ceny pod "polski porfel" w prozni.

A ten PnP DIY to tak po cichu, czy udostepniasz plany zakupowe: ile kolorowych wykalaczek, a ile walcow? :lol: Lub chociaz raport z postepow publikujesz, by pocieszyc oko?
Ostatnio zmieniony 11 lut 2024, 15:30 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Apos »

japanczyk pisze: 11 lut 2024, 15:17
Apos pisze: 11 lut 2024, 15:10 Jeżeli Portal ogłosi BUSa w sensownej cenie (stawiam na SCD 150zł, a w sklepie po rabatach ~100zł) to będzie to hit i gra się rozejdzie.
Za darmo najlepiej ;-)
Na taka cene nie am co liczyc jak w retailu gra chodzila po wszytskich rabatch za 280 zl

Food Chain Magnate kosztowal tylez samo, wiec na cene w okolicy 200 zl to max co bym liczyl jesli ktos podjalby sie wydania polskiej wersji (na co osobiscie bym nie liczyl)
Zerknij na liczbę komponentów BUSa - jest ich mało w porównaniu do FCM. Może ktoś pójdzie po rozum do głowy i sprzeda to jako grę rodzinną z sensowną ceną. Splotter jest specyficznym i konserwatywnym wydawcą, ale robią małe kroczki.

Nowe wydanie El Grande udało się wydać w nowej i atrakcyjnej szacie oraz w sensownej cenie.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: japanczyk »

Apos pisze: 11 lut 2024, 15:27 Zerknij na liczbę komponentów BUSa - jest ich mało w porównaniu do FCM. Może ktoś pójdzie po rozum do głowy i sprzeda to jako grę rodzinną z sensowną ceną. Splotter jest specyficznym i konserwatywnym wydawcą, ale robią małe kroczki.

Nowe wydanie El Grande udało się wydać w nowej i atrakcyjnej szacie oraz w sensownej cenie.
Sprzedaz tego jako gre rodzinna to byloby najwieksze oszustwo na swiecie xD
Co za roznica ile gra ma komponentow? King is dead ma kilkanascie kostek i kart, a jest sprzedawany za stowke - poza komponentami, sprzedaje sie tez gre ;)

El granda ma nowa szate, niekoniecznie atrakcyjna ;-) Stare El grande w podstawowej edycji tez bylo zdaje sie w podobnej cenie, zreszta gdzie tu atrakcyjna cena, jak El grande kosztuje widze 140 zl, a Big Box ze wszystkimi dodatkami kosztowal 240...
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: XLR8 »

Aż chciałoby się żeby oprócz łapki w górę była reakcja HA HA.
Mamy 2024 rok a ludzie nadal chcą żeby gry były wyceniane wyłącznie po cenie komponentów. No litości.
Czyli karciana developowana latami powinna kosztować grosze bo to przecież pudełko i dwie paczki kart.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: azazelmo »

XLR8 pisze: 11 lut 2024, 15:54 Aż chciałoby się żeby oprócz łapki w górę była reakcja HA HA.
Mamy 2024 rok a ludzie nadal chcą żeby gry były wyceniane wyłącznie po cenie komponentów. No litości.
Czyli karciana developowana latami powinna kosztować grosze bo to przecież pudełko i dwie paczki kart.
Ok, ale tutaj przecież gra już jest gotowa. Za co jeszcze płacić oprócz komponentów i marży? W sensie: ja wiem za co - cena może być wysoka (ale nie absurdalnie), bo ludzie i tak kupią.
Tak działa kapitalizm.
Spoiler:
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Atk »

azazelmo pisze: 11 lut 2024, 16:14
XLR8 pisze: 11 lut 2024, 15:54 Aż chciałoby się żeby oprócz łapki w górę była reakcja HA HA.
Mamy 2024 rok a ludzie nadal chcą żeby gry były wyceniane wyłącznie po cenie komponentów. No litości.
Czyli karciana developowana latami powinna kosztować grosze bo to przecież pudełko i dwie paczki kart.
Ok, ale tutaj przecież gra już jest gotowa. Za co jeszcze płacić oprócz komponentów i marży? W sensie: ja wiem za co - cena może być wysoka (ale nie absurdalnie), bo ludzie i tak kupią.
Tak działa kapitalizm.
Spoiler:
Z tego co się orientuję to jakiś praw licencyjnych nie mają czy coś, więc na pewno muszą poświęcić temu więcej czasu.

Pomine fakt, że wcześniej nie wydawał tego portal i trzeba być bardzo naiwnym, żeby myśleć że ktoś inny odda im pliki "gotowe" do wydrukowania.

A nawet jakby oddał, to od tej pory kiedy PG było drukowane i ściągane z chin, ceny wszystkiego poszły tak w górę, że nie wiem co trzeba brać, żeby myśleć że cena będzie podobna.

Fajnie że el grande tyle kosztowało, ale wystarczy że PG będzie drukowane w innej fabryce, na innym papierze, nawet niech będzie min grubszy, a przede wszystkim za PG ktoś na start krzyczy więcej za prawa, bo gra jest bardziej złożona i więcej czasu potrzeba było na jej stworzenie i testy.

Mamy 21 wiek, a ludzie czasami myślą jak w średniowieczu
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: SetkiofRaptors »

azazelmo pisze: 11 lut 2024, 16:14
XLR8 pisze: 11 lut 2024, 15:54 Aż chciałoby się żeby oprócz łapki w górę była reakcja HA HA.
Mamy 2024 rok a ludzie nadal chcą żeby gry były wyceniane wyłącznie po cenie komponentów. No litości.
Czyli karciana developowana latami powinna kosztować grosze bo to przecież pudełko i dwie paczki kart.
Ok, ale tutaj przecież gra już jest gotowa. Za co jeszcze płacić oprócz komponentów i marży? W sensie: ja wiem za co - cena może być wysoka (ale nie absurdalnie), bo ludzie i tak kupią.
Tak działa kapitalizm.
Spoiler:
Zgodnie z tą logiką drugie druki powinny być tańsze, bo wydawnictwo powinno się zrzekać zarobku gdy produkt jest sukcesem i ludzie chcą go kupować xd
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Yooreck
Posty: 133
Rejestracja: 28 kwie 2014, 06:35
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 58 times
Been thanked: 23 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Yooreck »

Ja podejrzewam, że tutaj cena będzie windowana do góry, bo hype, ale rzeczywiście zazwyczaj cena gry jest wypadkową zależną od komponentów i transportu. Ostatnio czytałem wypowiedź Cole Wehrle jak na to ubolewali w Leder Games - nawet jak development trwa długo, to ciężko to przełożyć na cenę produktu.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: azazelmo »

SetkiofRaptors pisze: 11 lut 2024, 18:48
azazelmo pisze: 11 lut 2024, 16:14
XLR8 pisze: 11 lut 2024, 15:54 Aż chciałoby się żeby oprócz łapki w górę była reakcja HA HA.
Mamy 2024 rok a ludzie nadal chcą żeby gry były wyceniane wyłącznie po cenie komponentów. No litości.
Czyli karciana developowana latami powinna kosztować grosze bo to przecież pudełko i dwie paczki kart.
Ok, ale tutaj przecież gra już jest gotowa. Za co jeszcze płacić oprócz komponentów i marży? W sensie: ja wiem za co - cena może być wysoka (ale nie absurdalnie), bo ludzie i tak kupią.
Tak działa kapitalizm.
Spoiler:
Zgodnie z tą logiką drugie druki powinny być tańsze, bo wydawnictwo powinno się zrzekać zarobku gdy produkt jest sukcesem i ludzie chcą go kupować xd
Nie rozumiem z kim tutaj dyskutujesz, bo cytując samego siebie:
"W sensie: ja wiem za co - cena może być wysoka (ale nie absurdalnie), bo ludzie i tak kupią.
Tak działa kapitalizm."
I zakładam, że przy drugim druku koszty są mniejsze o koszty developmentu, a zyski większe, bo cena jest taka sama. W pracy zajmuję się m.in. kalkulacją kosztów produktu i druga generacja danej serii zawsze mogłaby być tańsza - nie uwzględniam kosztów pracy działu konstrukcyjnego. Jednak nigdy nie jest taniej. Nie widzę w tym nic dziwnego. Tak to już jest.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: psia.kostka »

Prawda jest po srodku, bo jak kupujesz tanio pudlo wypchane po brzegi drewnem i tektura, to dewelopment byl robiony gratis lub moja tania gra jest wrecz subsydiowana przez dewelopera, np w imie wyrobienia marki? ;)

Troche za szybko lataja tu uwagi o najedzeniu sie szaleju i inne "xD". Dyskusji to raczej nie sluzy.

Atk, te liczne "PG" to projekt gaja? Bo troche nie lapie kontekstu, skoro mowimy o BUS ;)

FCM pojawial sie dawniej w roznych top100, tez bgg. Bus nie ma takiego przebicia. Dla kogos niewkreconego, to moze taki splotter, jak Merkado to Lacerda ;)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Yooreck
Posty: 133
Rejestracja: 28 kwie 2014, 06:35
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 58 times
Been thanked: 23 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Yooreck »

psia.kostka pisze: 11 lut 2024, 19:00 Prawda jest po srodku, bo jak kupujesz tanio pudlo wypchane po brzegi drewnem i tektura, to dewelopment byl robiony gratis lub moja tania gra jest wrecz subsydiowana przez dewelopera, np w imie wyrobienia marki? ;)
Zdecydowanie to po środku: może wyjaśniając dokładniej co miałem na myśli pisząc wcześniej - ciężko będzie sprzedać grę, która jest mała za bardzo dużą cenę i łatwiej zaakceptować dużą grę za dużą cenę (CMON robi to regularnie, a gry są różnej jakości - część super, część meh, ale cena podobnie wysoka). Po prostu trzeba robić development tak, żeby koszt nie przekraczał rozsądnego poziomu marży ;)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: psia.kostka »

Trzewik wprost mowil, ze gre robi sie pod konkretne pudelko i jego miejsce na polce cenowej. A nie odwrotnie, ze opakujmy to co wydumalismy w adekwatne szatki i lepiej aby moj dewelopment po nocach sie zwrocil w pierwszym princie.

Dajmy na to Cry Havoc, nie damy dodatkowych nacji do pudla, mimo ze juz je zdewelopowalismy. Jak gra chwyci to bedzie dodatek. Nie moze byc 6nacji z figsami w grze za 300, a za 500 nikt nie kupi.

Wiec jak wystawia Busa za 300 na polce obok Kawerny, Uczty, Carnegie, Beyond the Sun. To te 50 patyczkow i 20 chlopkow wypadnie blado. Fanboje kupia i hipsterzy. Reszta wezmie Barrage lub miesistego Splottera jak FCM

FCM mial poza lansem i renoma jeszcze te swoje meple, co niektorzy cenia jak legendarne dwuwarstwowe planszki ;)

No chyba, ze bylby naklad 500 sztuk BUSa, dla prestizu wydawnictwa. Cos jak siegniecie do lamusa po Machera :P To cena moze byc dowolna.

Aeons End z powodu kosztu produkcji ma pofrunac do Chin. (No chyba, ze to fejk, a poszlo o licencje i jednak wspolna fabryke na swiat...)
Podobnie stawiam, ze predzej Kawerna doczekalaby sie takiej migracji, niz BUS. A moze dewelopment Kawerny byl mikry, bo Uwe skserowal Agricole? ;)

Aha, tak tylko pisze moj punkt widzenia, lub zaslyszane ploty. Nie chce by ktos to odbieral jako zaprzeczanie jego wizji :) i przymus do kontry.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Ardel12 »

Reprintu BUSa nie było przez długi czas z dwóch powodów. Pierwszy, to taki, że gra długo schodziła. A nikt nie zrobi reprintu by mu gra na magazynie zalegała, bo 10os na świecie rocznie obudzi się, że ten tytuł chce.
A drugi, to z wypowiedzi na BGG, to drakońska marza Splottera na użyczenie licencji i problemy z dobiciem umowy.

Finalnie kto ma zapłacić za licencję jak nie finalny klient? Na to trzeba wziąć poprawkę na nakład. Im większy tym taniej, no ale patrząc jak schodzą inne tytuły splottera prócz fcm, gdy są dostępne, to nie widać wyścigu i walki o kopię. Wielki Splotter a jak skończył Horseless Carriage? Ja go widzę co chwilę na promkach i wyprzedażach. TGZ też leżakował. A nie obstawiam, by te gry miały duże nakłady(choć z HC obstawiam, że poszaleli by wypchnąć ile się da kopii na fali hypu dzięki FCM).

HC genialny nie jest. Dla mnie całkowity zawód.
Cena na poziomie 100-150 to może będzie sensowna dla osób co wybudzili się ze śpiączki po kilku latach.
Jak BUS ma wydać Portal, to dlaczego nie wydali lub nie zapowiedzieli HC? Moim zdaniem nie dogadają się do żadnej z tych gier, ponieważ są niezależne językowo w przeciwieństwie do FCM,.gdzie tekstu do innych splotterow jest sporo.
Ale dobra dajmy na to, że się dogadają, to cena nie byłaby duża niższa od angielskiej by właśnie uwalić sprzedaż poza granice kraju.

Wątek skręcił w marzenia...za 100zl...BUS...hehe przy cenach takich jak King is Dead. Życzę powodzenia :D
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: psia.kostka »

O widzisz, watek niezaleznosci jezykowej i odrozniajacy sie FCM b.ciekawy. HC jako studium przypadku rowniez.

A skoro mowa o drogiej licencji, to splotter to jakies studio designu, a gry drukuja im inni? Czemu tym dodrukiem chwali sie capstone games? Jakies szybkie wprowadzenie w temat? Rozumiem, ze te marzenia o portalu, to w takim razie tylko chodzi o cene, bo mozna i anglika i francuza kupowac smialo :P
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Ardel12 »

psia.kostka pisze: 11 lut 2024, 20:14 A skoro mowa o drogiej licencji, to splotter to jakies studio designu, a gry drukuja im inni? Czemu tym dodrukiem chwali sie capstone games? Jakies szybkie wprowadzenie w temat? Rozumiem, ze te marzenia o portalu, to w takim razie tylko chodzi o cene, bo mozna i anglika i francuza kupowac smialo :P
Wszystkie gry w sumie drukowali z tego co wiem sami, ale są wyjątki, gdy udzielają licencji jak ktoś się z nimi dogada. Splotter wciąż i pewnie zawsze będzie malutkim wydawnictwem z paroma ziomalami, którzy tworzą gry jakie lubią. Biorąc to pod uwagę ich zarobek na takich perełkach, które przeważnie są doceniane przez malutki odsetek(FCM wyjątkiem) jest znikoma. W sumie nawet nie chodzi o ich przychód a o kapitał. Druki są bardzo rzadkie(ponownie nie FCM), gdyż po prostu nie mają kasy by ją mrozić. W dodatku preferują skupiać się na kolejnych tytułach, więc też X zostaje na działanie, choć przy liczbie pracowników to raczej grosze(nawet nie wiem czy mają jakieś biuro czy dalej robią w garażu xD). Co ciekawe pewnie daliby radę spieniężyć swoje gry znacząco lepiej, ale zarobek nie stoi u nich wysoko. Ot zajawkowicze, którzy traktują to jako hobby.

Tak, dla mnie wydanie Portalu to wyłącznie chęć uzyskania niskiej ceny.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: psia.kostka »

Myslalem, ze to jest bardziej jakas ekskluzywna, dobrze naoliwiona maszynka. A Portal tam sie wtrynia miedzy wódkę i zakąskę ;) ale skoro tak, to nawet pasowaloby wspoldzialanie.

Moze warto tez wspomniec co to ten capstone games
ABOUT CAPSTONE GAMES
Capstone Games is a publisher of modern board games that feature rich, evolving gameplay. We bring friends and family together for a fun, social experience through the medium of board games. Popular titles include Ark Nova, Watergate, Terra Mystica, Gaia Project, Pipeline, Irish Gauge, and many others. Whether you are looking for a quick 30-minute pop-up session like Juicy Fruits or Savannah Park or you are wanting a full experience provided with Ark Nova or Pipeline, Capstone Games has a game for every gamer!
Capstone Games
2 Techview Drive
Cincinnati, OH 45215
https://capstone-games.com/
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
bourbon
Posty: 108
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: bourbon »

na zatu zmiana terminu, wczesniej bylo koniec marca

Obrazek
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Mr_Fisq »

bourbon pisze: 24 lut 2024, 15:08 na zatu zmiana terminu, wczesniej bylo koniec marca

Obrazek
:lol: nie doczekasz się;)
Tak samo było z kilkoma innymi niedostępnymi grami - przesuwają daty w nieskończoność.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ODPOWIEDZ