Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 785 times
Been thanked: 1227 times
Kontakt:

Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: mat_eyo »

W trakcie rundy możemy kupić tylko jednego gościa za piwo. Czy zakup szlachcica wlicza się do tego limitu?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 864
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 202 times
Been thanked: 305 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem / The Taverns of Tiefenthal

Post autor: konradstpn »

Instrukcja podaje, że ograniczeniu podlega zakup gości, których uzupełniamy lub tych o koszcie 3. Zdaje się, że zakup szlachciców jest opcjonalną akcją dodatkową. Na marginesie aby zrobić jedno i drugie potrzeba hektolitrów piwa. :D
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem / The Taverns of Tiefenthal

Post autor: detrytusek »

Szlachciców się nie kupuje, przecież nawet nie mają kosztu na karcie. Ich się dostaje w nagrodę za przeróżne rzeczy.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 864
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 202 times
Been thanked: 305 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem / The Taverns of Tiefenthal

Post autor: konradstpn »

Owszem kupuje się za piwo. Stawki za poszczególną ilość są na planszy z torem klasztoru.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem / The Taverns of Tiefenthal

Post autor: detrytusek »

Racja ! Zapomniałem o cenniku z tego toru. W każdym razie potwierdzam (za autorem) można ich kupować bez limitu (nawet kilku jeśli starczy).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 785 times
Been thanked: 1227 times
Kontakt:

Re: Karczma pod pękatym kuflem / The Taverns of Tiefenthal

Post autor: mat_eyo »

detrytusek pisze: 27 gru 2019, 08:11 W każdym razie potwierdzam (za autorem) można ich kupować bez limitu (nawet kilku jeśli starczy).
Jakiś link do tej wypowiedzi?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem / The Taverns of Tiefenthal

Post autor: detrytusek »

mat_eyo pisze: 27 gru 2019, 09:31
detrytusek pisze: 27 gru 2019, 08:11 W każdym razie potwierdzam (za autorem) można ich kupować bez limitu (nawet kilku jeśli starczy).
Jakiś link do tej wypowiedzi?
https://boardgamegeek.com/thread/2302530/beer-actions
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
bourbon
Posty: 109
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem / The Taverns of Tiefenthal

Post autor: bourbon »

troche nie rozumiem tego:

w glownej instrukcji w rozdziale "Za piwo" jest napisane: Uwaga: W swojej turze gracz może pozyskać w ten sposób tylko 1 gościa!

a w czesci Moduly, modul 5: W rozgrywce z tym modułem można pozyskać tylko 1 nowego gościa na rundę
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem / The Taverns of Tiefenthal

Post autor: Kurczu »

bourbon pisze: 22 mar 2020, 12:57 troche nie rozumiem tego:

w glownej instrukcji w rozdziale "Za piwo" jest napisane: Uwaga: W swojej turze gracz może pozyskać w ten sposób tylko 1 gościa!

a w czesci Moduly, modul 5: W rozgrywce z tym modułem można pozyskać tylko 1 nowego gościa na rundę
To jest bardziej przypomnienie, a nie zmiana zasad. W angielskiej instrukcji, w module 5, jest napisane, że nadal można pozyskiwać jednego gościa na rundę.
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem / The Taverns of Tiefenthal

Post autor: Eldaril »

Znalazłem błąd w tłumaczeniu w polskiej instrukcji do dodatku (Pokoje Gościnne).
Na stronie 4 jest napisane:
Zakwaterowanie VIP-ów
Podczas fazy C (Podchodzi kelnerka) lub D (Co podać?), kiedy gracz umieszcza po raz pierwszy pod swoją karczmą kość o takiej samej wartości, jak kość na pokoju zajętym przez szlachcica, od razu otrzymuje bonusową akcję przedstawioną w pokoju.
Gracz nie może później użyć tej kości.


W tym ostatnim zdaniu pojawia się problem. Rozumieć to można tak, że kość użyta w celu aktywacji bonusu jest "palona", nie mogę jej położyć nigdzie indziej. Graliśmy zgodnie z tym i trochę to nie grało.
W wersji angielskiej stoi tak:
When you are in phase C (Waitress) or phase D (Dice selection) for the first timeplace a die under your tavern that shows the number of a room occupied by a nobleman, are you leading right away the bonus promotion shown there.
The die that you placed under your tavern is not used for this.


Tutaj stoi, że użyta do aktywacji bonusu kość NIE jest używana więc dalej można ją położyć gdzieś w karczmie, co ma więcej sensu.
Czytałem też niemiecką i na tyle, na ile rozumiem ten język - czyli średnio w stronę słabo ;) - jest tak samo.

Na moje więc jak dobieramy kość do karczmy (czy to w fazie Kelnerki, czy przy wyborze kości białych) jak tylko dobierzemy kość o wartości pokoju zajętego przez naszego szlachcica, możemy od razu użyć jego akcji (tylko raz na pokój), a następnie w fazie przydzielania kości, ponownie ją wykorzystać w karczmie.
Alextasha
Posty: 266
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: Alextasha »

A masz linka do oficjalnej angielskiej wersji instrukcji? Bo to wygląda na kopiuj wklej z fanowskiego tłumaczenia co ktoś zrobił na bgg
SPRZEDAM >> *click*
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: Eldaril »

Bo to jest fanowskie angielskie tłumaczenie, tylko takie znalazłem żeby użyć angielskiego zamiast mniej rozumianego w naszym kraju niemieckiego.
Ale... Idąc za
https://www.schmidtspiele.de/files/Reta ... Frei_D.pdf

Jest napisane
Dafür wird der Würfel, den du unter deiner Taverne abgelegt hast, nicht verbraucht

Czyli to samo co przetłumaczone na angielski.
"Kostka nie jest do tego używana".
Alextasha
Posty: 266
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: Alextasha »

Czy była jakaś odpowiedź wydawnictwa odnośnie tego tłumaczenia dot. użycia kostki?
SPRZEDAM >> *click*
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: Eldaril »

Dostałem tylko prywatną wiadomość, że dziękują za zwrócenie na to uwagi, nanoszą poprawki i wkrótce opublikują sprostowanie.
Na razie od miesiąca nanoszą :)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: adam_k27 »

Wczoraj zagraliśmy pierwszy raz z dodatkiem. Akurat dołączyliśmy moduł pokoje gościnne. Mieliśmy zagwozdkę jak traktować akcję bonusową wymiany gościa. Czy wymieniając zwykłego gościa czy tego lepszego powinniśmy brać wraz z nim wpis do księgi gości czy nie? Instrukcja tego nie wyjaśnia. Zagraliśmy że bierzemy wpis do księgi i chyba jednak źle, bo ten bonus w moim odczuciu był za silny. Ktoś ma jakieś informacje na ten temat?
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: Eldaril »

Czytając zasady z podstawki jest napisane, że wpis uzyskujemy za "pozyskiwanie gościa piwem".
Instrukcja z dodatku nic w tej kwestii nie nadpisuje więc wychodzi, że NIE bierzemy wpisu.
Jest krótka rozmowa na forum bgg w tej kwestii i tam też tak uważają.
https://boardgamegeek.com/thread/274842 ... -guest-car

Pewnie rozejdzie się tu o słowa-klucze. Te niestety mogą się zacierać przy każdej translacji.
rucola52
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2022, 22:19

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: rucola52 »

Witam,

Mam pytanie odnośnie jednego z zadań w dodatku Pokoje gościnne. Napisane jest: grasz może, zapłacić za 3 sznapsy w pierwszej rundzie. Kompletnie tego nie rozumiem. Przecież sznapsów nie można kupować
Lidersowa
Posty: 14
Rejestracja: 17 paź 2020, 11:34
Has thanked: 1 time

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: Lidersowa »

Cześć, mam pytanie odnośnie piwa i dukatów. W instrukcji napisane jest, że piwo i dukaty nie są reprezentowane przez żadne elementy. Moje pytanie, jak zliczacie kto ile ma piwa i dukatów? Zapamietujecie, zapisujecie czy macie jakies zastepcze żetony? Dodatkowo jedna z akcji daje mozliwosc zostawienia sobie 2 dukatów i wtedy robi się problem.
sortirus
Posty: 139
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 44 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: sortirus »

Na planszy gracza jest miejsce na podliczanie piwa i dukatów, przed ulepszeniem jest miejsce na 2, po ulepszeniu na 5. Nadmiar piwa i dukatów się traci pod koniec rundy, więc trzeba je wykorzystać ;)
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: Relo »

Lidersowa pisze: 05 kwie 2023, 08:03 Cześć, mam pytanie odnośnie piwa i dukatów. W instrukcji napisane jest, że piwo i dukaty nie są reprezentowane przez żadne elementy. Moje pytanie, jak zliczacie kto ile ma piwa i dukatów? Zapamietujecie, zapisujecie czy macie jakies zastepcze żetony? Dodatkowo jedna z akcji daje mozliwosc zostawienia sobie 2 dukatów i wtedy robi się problem.
W grze masz przecież dostępny Magazyn z piwem oraz Skarbiec, które mieszczą właśnie zapasy piwa oraz dukatów.
Instrukcja strona 9, akapit "Koniec fazy akcji".
Alextasha
Posty: 266
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: Alextasha »

Ja wszystko obsługuje na magazynie/skarbcu i pamięci. Nie jest tego jakoś szczególnie dużo i nie jest to trudne do ogarnięcia bo od razu wymieniam na gości/ulepszenia/meble itp :D
SPRZEDAM >> *click*
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: Eldaril »

Ja akurat lubię poobcować z elementami w grze.
Liczenie w pamięci ile czego nie sprawia dużych problemów, ale mam dorzucone monety metalowe (zdaje się, że wzięte z Charterstone), a do liczenia piwa nabyłem kiedyś drewniane beczki (zdaje się w Mepel, ale jak patrzę teraz to chyba już niedostępne).
Alextasha
Posty: 266
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: Alextasha »

Mepel miał też kiedyś "elementy zamienne" do karczmy. Obecnie niedostępne, ale warto zapisać się na powiadomienie bo te elementy wracają
SPRZEDAM >> *click*
Pandora_
Posty: 27
Rejestracja: 14 lip 2022, 19:18
Has thanked: 2 times

Re: Karczma pod pękatym kuflem - zasady, pytania

Post autor: Pandora_ »

Witam, odnośnie insertu Sloyca do osób które mają go w pudle z grą.

Czy insert jest dostosowany do grania z dodatkiem pokoje? Czy dobrze w nim leżą zakoczulkowane karty ?
ODPOWIEDZ