Hansa Teutonica (Andreas Steding)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Hansa Teutonica (Andreas Steding)

Post autor: Lailonn »

Przez Gambita nabyłem Big Boxa (razem z El Grande tez przez niego...) i znakomicie zaskoczyło w mojej ekipie. Fajne, proste zasady ale z masą miejsca na analizę. Interakcja spora i to negatywna ale fakt, że jest ona rekompensowana ofierze a agresor musi dodatkowo zapłacić otwiera niezłe pole do manewru. Zdarzało się, że ktoś celowo podstawiał się by dostać gratisowe piony.

Wizualnie ani nie powala ani nie odstrasza. Mogłaby być ładniejsza, tylko bardzo szybko i tak przestaje się na nią patrzeć, tylko analizuje sytuację.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 163 times
Been thanked: 156 times

Re: Hansa Teutonica (Andreas Steding)

Post autor: Muleq »

U mnie niestety Hansa razem z Pax Viking leży na półce wstydu. Kilka razy wziąłem ją nawet na wyjazdy planszówkowe ale zawsze coś ciekawszego lądowało na stole. Ale skoro ostatnio po 20 latach udało nam się z kolegą odkopać Runewars to i Hansa kiedyś doczeka się swoich 15 minut chwały :wink:
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1966
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 851 times

Re: Hansa Teutonica (Andreas Steding)

Post autor: Neoptolemos »

Może tylko Wam się wydawało, że ciekawszego ;)

A tak na serio, zagrałem po raz pierwszy niedawno i BARDZO mi się podobało. Interakcja jest na wysokim poziomie, ale przez to, że zawsze dostajemy "wyrównanie" za bycie wyrzuconym ze szlaku, nie mam poczucia bycia bitym przez innych graczy. Wcale nieoczywiste jest też to, do których miast warto pójść na początek i na jakich bonusach się skupić. Gdybym miał pewność, że będę w to grał, zaraz bym kupił - problem w tym, że wiele osób kręci nosem na sam wygląd i nie miałbym chyba ekipy :/
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 106
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Hansa Teutonica (Andreas Steding)

Post autor: Koslaz »

Właśnie przez mechanikę wypychania Hansa to nie jest gra w stylu "zrobię to co mi się najbardziej opłaca", a gra w stylu "zrobię to co najbardziej zaszkodzi przeciwnikowi". Daje to pokaźne zasoby negatywnej interakcji i wyścigu po kluczowe miejsca.
feniks_ciapek
Posty: 2291
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 932 times

Re: Hansa Teutonica (Andreas Steding)

Post autor: feniks_ciapek »

Koslaz pisze: 23 kwie 2024, 12:28 Właśnie przez mechanikę wypychania Hansa to nie jest gra w stylu "zrobię to co mi się najbardziej opłaca", a gra w stylu "zrobię to co najbardziej zaszkodzi przeciwnikowi". Daje to pokaźne zasoby negatywnej interakcji i wyścigu po kluczowe miejsca.
Ta mechanika jest też na tyle zgrabna, że nie blokuje całkowicie przeciwnikowi dostępu do akcji, ale zwiększa jej koszt, a jednocześnie daje nam całkiem poważną nagrodę. Dlatego gra wręcz zachęca do blokowania i czyni z niego bardzo dobrą strategię. Dzięki czemu promuje też kreatywne zmiany kierunków działań - przejście z jednego miejsca na planszy na zupełnie inne. Chyba nie spotkałem innej pozycji oferującej taką elastyczność, która jednocześnie nie byłaby banalna.
ODPOWIEDZ