Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3361
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2024 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Ardel12 »

Będzie też upgrade pack dla wersji z 2019, co mnie niezmiernie cieszy. Ciekawe jaka cena i czy będzie dostępna w sklepach.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10994
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3366 times
Been thanked: 3250 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: japanczyk »

psia.kostka pisze: 01 maja 2024, 19:29 Kwota jak za Frosthaven
(╯°Д°)╯︵ ┻━┻
Ten autobus z patyczkow, jak dla mnie, juz odjechal ;)
Z drugiej reki ludzie kupowali za 500-700 zl, wiec chill
jak wroci cena 350 zl to bede bral z pocalowaniem reki :)
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 203
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 164 times
Been thanked: 113 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: misiencjusz »

psia.kostka pisze: 01 maja 2024, 19:29
przedsprzedaż: gra 89,95$ + 55,15$ przesyłka.
Kwota jak za Frosthaven
(╯°Д°)╯︵ ┻━┻
Ten autobus z patyczkow, jak dla mnie, juz odjechal ;)
Ja liczę to trochę inaczej. Kosztuje tyle co Frosthaven... Ale we Frosthaven nie mam kompletnie poczucia potrzeby ani chęci grania, a Bus to gra na którą czekam od dawna. Więc 90$ to cena absolutnie do przyjęcia, nawet z radością.

Ale rozumiem, że to kwestia gustu jakie gry kto lubi i szanuję odwrotne upodobania.
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3499
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: psia.kostka »

Roznica dla mnie jest taka, ze frosta nie ukulam z kasztanow i patykow po lodach, a Bus tak ;)

No i kwota do wplaty, to nie 90, tylko 145.

Ale mniejsza, tak sobie roastuje, bo nie kupilem maty do Robcia, wiec nie mam po kim cisnac ;)

PS
Mysle ze jest tu tez obecny pewien paradoks kolekcjonera. Skoro czekales latami na Picasso do swej galerii, to ten za milion bedzie cieszyl nawet bardziej, niz jakis za 100k ;)
Ale moze sie myle.
Ostatnio zmieniony 01 maja 2024, 21:09 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
kisiel365
Posty: 776
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kisiel365 »

Ten upgrade pack to rozumiem, że tylko drewienka (zamiast tektury) jako dom/pub/praca i drewniany 3d znacznik pierwszego gracza czy coś jeszcze?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10994
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3366 times
Been thanked: 3250 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: japanczyk »

psia.kostka pisze: 01 maja 2024, 21:02 Mysle ze jest tu tez obecny pewien paradoks kolekcjonera. Skoro czekales latami na Picasso do swej galerii, to ten za milion bedzie cieszyl nawet bardziej, niz jakis za 100k ;)
Ale moze sie myle.
Mylisz sie - to jest po prostu wybitna gra :)
i tak, mozna ja sklecic wlasnym sumptem - to akurat nie ma znaczenia, jest to tez forma wsparcia tworcy i wartosciowego produktu (np. z mojejs trony)
Plus nie oszukujmy sie - gra bedzie dostepna w sklepach w normalniejszej cenie
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3499
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: psia.kostka »

Prawdopodobnie powtarzam tezy sprzed pol roku, jak tu pisalismy o tym samym :lol:

Kiedys ogladajac topki DT, widac te wszystkie "cuda zza zelaznej kurtyny" (w tym FCM) mialy one inny posmak, niz teraz, gdy wydal to Portal za rozsadne pieniadze. A inne rarytasy (co to mi sie marzyly z filmikow), sa juz od dawna ograne przez weteranow (np tu na forum) i wyprzedawane (znow, za pol ceny), aby tylko zwolnic regal.

Wiec nie myle sie, percepcja wartosci sie zmienia. A Bus za 150dolarow na regale, bedzie wzbudzal zachwyt i niedowierzanie, co tylko podbuduje wlasciciela-kolekcjonera. I nie chodzi o snobowanie, tylko im wiecej zasobow poswiecimy, by pozyskac towar, tym (nam samym) wydaje sie cenniejszy/przydatniejszy/lepszy. Swego rodzaju racjonalizowanie & manipulowanie swa ocena.

I ja tego nie krytykuje. Obserwuje i rozumuje sobie (na forum).

PS to ze mam inny punkt widzenia, nie znaczy ze sie myle :P
(tu wstaw obrazek z klockiem oswietlanym z trzech roznych stron, rzucajacym 3 rozne cienie :P)
no i tak sie nie dyskutuje, ale mniejsza.

PS2 gdyby gra byla wybitna, to "1. prawo Vasela" mowi, ze gra zostanie dodrukowana, predzej czy pozniej. Parafrazujac to, wybytny Bus bylby klepany przez Chinczykow na tysiace podrobek, a nikt tego nie robi. Wiec albo swiat jest slepy, albo wie lepiej.

A gra wydaje sie ciekawa, pożądam ja posiadac na rowni z frostem :mrgreen:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1347
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: nahar »

Kiedys mozna bylo kupic na wyprzedazy w planszomanii za circa 200 zl 😜.

Gra jest bardzo dobra, nie miala dlugo dodruku bo to wydawnictwo to bardziej taka manufaktura. Kiedys to bylo 2 gosci. Nie kazdy czuje ze nieustanny wzrost jest modelem bizneswowym dla niego. Nie wiem moze typy odziedziczyly jakies kamienice w Amsterdamie i sobie gry robia for fun. I maja w dudzie excele, slupki i udzialowcow.

Sa jeszcze firmy ktore (z roznych przyczyn czesto prozaicznego nieogaru), robia swietne produkty, ale nie sa konkurencyjni na tyle zeby sie przebic szerzej i zaliczyc wzrost. DP9 np robi swietna figurkowa Heavy Gear Blitz. Ale to sa nadal typy nerdopodbne siedzace w blaszanym baraku w Kanadzie i maks co sie rozwineli to jakies dosyc slabe zywice robione w USA. Reszta lokalnie, o Chinach to chyba nie slyszeli. A modele sa dostepne szerzej tylko w Kanadzie/US. Zyja? Zyja. Zarabiaja na buly? Ano tak. W Europie gra w to circa 100 osob? Gra. Polecam, swietna kompetytywna gierka. W PL nawet mamy sklep ktory ma jakis tam wybor modeli.
K@mil
Posty: 313
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: K@mil »

XLR8 pisze: 11 lut 2024, 15:54 Aż chciałoby się żeby oprócz łapki w górę była reakcja HA HA.
Mamy 2024 rok a ludzie nadal chcą żeby gry były wyceniane wyłącznie po cenie komponentów. No litości.
Czyli karciana developowana latami powinna kosztować grosze bo to przecież pudełko i dwie paczki kart.
Nikt nie mówi o "groszach", cokolwiek to znaczy.
Nadal jednak w 2024 roku koszt wyprodukowania karcianki jest nieporównywalnie niższy od kosztu wyprodukowania gry z planszą, znacznikami, meeplami itd.
To się nigdy nie zmieni bo wynika z praw fizyki :wink:
Jeśli więc ludzie zwracają uwagę na komponenty, to świadczy o ich rozsądnym podejściu do zakupu i paradoksalnie pozytywnie wpływa na wydawców, którym się chce wydać coś więcej od pudełka z paczkami kart.

Mnie Bus zainteresował tematyką, lubię drogowe/kolejowe tematy budowy połączeń, ale cena jest wygórowana w porównaniu do innych gier.
Kupię, lecz za nie więcej niż 200zł.
Pozostaje więc czekać na promocję lub polską edycję.
FCM się przyjął, może i bus przyjedzie z polskim logo.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1452 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Mr_Fisq »

Rozważania o cenie i rabatach przerzuciłem do wątku sklepu.
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
El_Vis
Posty: 11
Rejestracja: 30 mar 2021, 17:27
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Bus (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: El_Vis »

Ja za grę dałem z drugiej ręki 490zł i nie żałuję nawet jednego grosza z wydanej kwoty. To ile dobra daje ta gra, ile już godzin z nią spędziłem na świetnej zabawie - spłaciło mi ją z nawiązką. Ot kwestia sposobu ogrywania gier, tego kto ile ma czasu, ile pogra w dany tytuł itp. itd.
Wolę dać 500zł za grę z kilkoma drewienkami w którą można grać dziesiątki partii i co rozgrywkę się zachwycać, niż za taką z toną plastiku, setkami kart, która po kilku partiach pokaże praktycznie wszystko. Ale jak wyżej - dla jednej/dwóch partii to generalnie szkoda dawać dużo kasy za jakąkolwiek grę :D
Gdyby trafił tu jakiś zbłąkany niezdecydowany - jeśli masz zamiar dać tej grze czas, to się nie zastanawiaj tylko kupuj bo gra jest TOP! :D
ODPOWIEDZ