Rok 2009 rokiem sci-fi i gier "cywilizacyjnych"?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Rok 2009 rokiem sci-fi i gier "cywilizacyjnych"?

Post autor: Wehr »

Stwierdzenie takie jak w tytule nasuwa mi się samo, gdy przeglądam tegoroczne pozycje planszówkowe i karciane. Twórcy i wydawcy zdają się być bardzo monotematyczni - połowa gier wydaje się być z jednego z tych dwóch gatunków (rodzajów?). Przykłady? Dzisiejsze hotness na bgg - spośród pięciu pierwszych tytułów cztery to sci-fi lub "gra w imperium", pozycja piąta to C(h)itOW. Mamy dodatek do RftG, Pegazusa do BSG, reedycję TtA...

W sumie pod hasłem "civilization" na bgg wyskakuje nam 30 pozycji z datą premiery wyznaczoną na lata 2009-2010. Nawet odejmując Catana i jakieś popierdółki, zostanie nam co najmniej połowa. Z sci-fi, w takim samym przedziale czasowym, mamy aż 102 pozycje (sic!). I to w zasadzie w jednym roku, bo na 2010 mamy tylko 6 gier.

Narzekać nie będę, bo obie tematyki bardzo lubię, ale w takim zalewie tytułów ciężko zorientować się, która gra jest warta czasu i pieniędzy. Myślę, że tym razem od przybytku głowa rozboli niemal każdego. :-?
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Rok 2009 rokiem sci-fi i gier "cywilizacyjnych"?

Post autor: Geko »

E, tam, Twoje stwierdzenie jest dla mnie naciągane. Dodatek do RftG, to tylko dodatek. Rok temu też był. Dodatek do BSG to też nie jest nowa gra.
CitOW ma być grą sci-fi? Chyba inaczej rozumiemy fantastykę naukową.
TtA też nie jest grą nową. W zeszłym roku (jak dobrze kojarzę) pojawiła się 3. edycja.

Podsumowując, nie czuję jakiegoś zalewu nowości o tematyce sci-fi i cywilizacyjnej.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Rok 2009 rokiem sci-fi i gier "cywilizacyjnych"?

Post autor: BloodyBaron »

Jeśli Dominiona uznać za grę cywilizacyjną, to zgodzę się, że rok 2009 był rokiem takich właśnie gier ;)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Rok 2009 rokiem sci-fi i gier "cywilizacyjnych"?

Post autor: Wehr »

@Geko

Przeczytaj uważnie zdanie, w którym pojawia się CitOW, nie twierdzę, ze jest to s-f, wręcz przeciwnie. ;-)

Niemniej - liczby nie kłamią. Nie wiem, ile gier ma zostać wydanych w tym roku, jednak 102 o tematyce sci-fi to jest bardzo dużo. A dodatki tylko potwierdzają moją tezę o wzroście popularności takiego settingu, bo oznaczają one, ze ludzie to kupują. Tym bardziej w wypadku BSG ma to znaczenie, bo serial przecież nie jest już emitowany.

@BB

A tylko Dominion został wydany? :-P
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Rok 2009 rokiem sci-fi i gier "cywilizacyjnych"?

Post autor: BloodyBaron »

Wehr pisze: @BB
A tylko Dominion został wydany? :-P
Dominion jest nawet z ubiegłego roku, ale zawojował miejsce na stole w tym roku tak skutecznie, że muszę mu oddać palmę pierwszeństwa i nazwać 2009 rokiem Dominiona.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Rok 2009 rokiem sci-fi i gier "cywilizacyjnych"?

Post autor: Geko »

Wehr pisze: Przeczytaj uważnie zdanie, w którym pojawia się CitOW, nie twierdzę, ze jest to s-f, wręcz przeciwnie. ;-)
Racja, za szybko przeczytałem :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Rok 2009 rokiem sci-fi i gier "cywilizacyjnych"?

Post autor: draco »

Rocznie wychodzi na świecie około 2000 gier i dodatków do nich, więc 102 tytuły, to tyko 5%. Mam za to wrażenie, że w 2009 roku pojawiło się dużo gier o wyspach i podróżach: Finca, Maori, Islas Canaries, Land im Sicht, Endeavor, itd. Zapowiadanych jest kilka kolejnych: Vasco da Gama, Macao, Tobago, itd.
ODPOWIEDZ