Mexica

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Mexica

Post autor: berem »

Graliśmy na 2 osoby i wyszła ciekawa sytuacja które może chyba zahamować przebieg gry (na 3 lub 4 osoby pewnie by to było mniej prawdopodobne).
Aby zakończyć grę wymagane jest postawienie wszystkich żetonów dystryktów i jeden z graczy musi pozbyć się wszystkich budynków.
Na przykład do postawienia był jeszcze 1 żeton dystryktu o wielkości 3, a na mapie był obszar chyba o wielkości 10 pól i do postawienia został tylko 1 żeton kanałów (kanały przyczyniają się do rozdzielania dystryktów). Chyba jest możliwe postawienie żetonu kanału gdzie się chce na mapie i niekoniecznie w taki sposób by wydzielać dystrykty. Jeśliby gracz zechciał (z różnych względów) to chyba mogłby uniemożliwić zakończenie gry stawiając ostatni żeton kanału tak by nie tworzyć ostatniego dystryktu.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Mexica

Post autor: mst »

Jeśli dobrze pamiętam, to znaczniki dystryktów, których nie można już wydzielić są po prostu usuwane i nie przeszkadzają w spelnieniu warunków zakończenia gry. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Mexica

Post autor: berem »

Co zrobić jeśli w połowie gry przed pierwszym podliczaniem punktów każdemu z graczy (szczególnie to może zdarzyć się przy grze 2 osobowej) zostanie np. po 1 budynku o większej wartości (3, 4), którego żaden nie będzie chciał ustawić na mapie bo chciałby by ten budynek przeszedł do użycia w drugiej części gry i gracze będą się nawzajem szachować. Jeśli jest w miarę remisowa sytuacja i każdy będzie chciał zdążyć jeszcze postawić swojego głównego piona w centrum planszy b, na „świętym polu” by zyskać 5 punktów.
Następna część gry zacząć się może dopiero jak postawione zostaną wszystkie żetony dystriktów (powiedzmy że zostały te dystrikty już ustawione) i przynajmniej 1 z graczy pozbędzie się wszystkich budynków.
Może umówić się że jednak ta pierwsza runda zostanie podliczona?
Albo któryś jednak musi w końcu postawić budynek – może jednak to mu się opłaci, zresztą ciężko tak dokładnie wykalkulować czy zyska się więcej na tym dodatkowym budynku, który zostałby na 2 część gry, czy nie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Mexica

Post autor: mst »

Zgodnie z regułami punktowanie uruchamiane jest także wtedy gdy nikt z graczy nie chce już nic robić (czyli wszsyscy kolejno spasują). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Mexica

Post autor: MichalStajszczak »

Powinno się w takiej sytuacji zastosować przepis z turniejów zapaśniczych: obaj gracze otrzymują ostrzeżenie za pasywność :D
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Mexica

Post autor: Maras »

Mam szybkie pytanie dotyczące Action Chips
Można pobrać w w swojej rundzie max 2 żetony wykorzystując za każdy 1 PA. Nie występują ograniczenia co do posiadania tych żetonów.
W każdej rudzie po wykorzystaniu standardowych 6 PA można jeszcze skorzystać z jednego żetonu Action Chips - dodatkowej akcji. Czy dowolnej akcji z zawartej na "meni gry"
Jakie akcje można za pomocą tego żetonu wykorzystać? W twej kwestii mam spore wątpliwości.
Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Mexica

Post autor: mst »

W swojej turze można skorzystać z dowolnej ilości Action Chip - za każdy, który oddajesz dostajesz dodatkowy 1 PA do wykorzystania identycznie jak standardowe 6 PA. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Mexica

Post autor: Maras »

mst pisze:W swojej turze można skorzystać z dowolnej ilości Action Chip - za każdy, który oddajesz dostajesz dodatkowy 1 PA do wykorzystania identycznie jak standardowe 6 PA. :)
Jeżeli w swojej turze oprócz regulaminowych zagranych 6 PA zagram jeszcze 4 Action Chip to mogę wykonać 4 PA dodatkowo. Tak to rozumiem. Nie ma tu żadnych ograniczeń?
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Mexica

Post autor: draco »

Maras pisze:
mst pisze:W swojej turze można skorzystać z dowolnej ilości Action Chip - za każdy, który oddajesz dostajesz dodatkowy 1 PA do wykorzystania identycznie jak standardowe 6 PA. :)
Jeżeli w swojej turze oprócz regulaminowych zagranych 6 PA zagram jeszcze 4 Action Chip to mogę wykonać 4 PA dodatkowo. Tak to rozumiem. Nie ma tu żadnych ograniczeń?
Nie ma żadnych ograniczeń, oprócz liczby posiadanych przez Ciebie dodatkowych żetonów akcji.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Mexica

Post autor: Maras »

Dzięki za pomoc.
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Mexica

Post autor: xawerka »

Przetłumaczyłam instrukcję; zainteresowanym - mogę przesłać :)
Awatar użytkownika
straszykot
Posty: 17
Rejestracja: 13 cze 2007, 09:08
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Mexica

Post autor: straszykot »

A może wystaw na BGG dla wszystkich?
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Mexica

Post autor: Maras »

xawerka pisze:Przetłumaczyłam instrukcję; zainteresowanym - mogę przesłać :)
Jestem zaiteresowany. Zgadzam się ze straszykot-em wystaw na BBG to będzie pożytek dla wszytskich. :wink:
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Mexica

Post autor: xawerka »

Nie zamieszczałam jeszcze instrukcji na BGG. Wcześniej jest założony temat : "Publikacja instrukcji a prawa autorskie" z poruszoną kwestią zgody na zamieszczenie. Napisałam maila do Rio Grande Games. Czekam na odpowiedź.
Awatar użytkownika
straszykot
Posty: 17
Rejestracja: 13 cze 2007, 09:08
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Mexica

Post autor: straszykot »

Głównodowodzący RGG ma bardzo ok podejście do tych spraw. Na pewno nie będzie żadnych oporów. Najlepiej chyba pisać bezpośrednio do niego, użytkownik na bgg: riogames.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Mexica

Post autor: FortArt »

Kolejna moja gra, której tytułu nie umiem przeczytać. :)

Z hiszpańskiego [Mechika] czy z angielskiego [Meksika]? Wiki twierdzi, że po aztecku to będzie wręcz [Meszika].
A może autorzy mieli na ten temat jakieś zdanie?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Mexica

Post autor: Legun »

Na mój gust to proste - gramy w "Meksyka" ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ODPOWIEDZ