Heroes of Land, Air & Sea - Pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1372 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Heroes of Land, Air & Sea - Pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

Pierwsza rozgrywka za mną i już cała masa pytań się pojawiła. Mianowicie:

1. Atak na stolicę - czy liczymy atak robotników, którzy wybudowali budynki (czyli leża na planszy gracza)?

2. Liczymy podstawową siłę ataku, potem ability, potem spell i karta taktyki. Któryś z graczy zagrywa kartę, która pozwala mu przesunąć jednostki z tego samego kontynentu lub sąsiadujące z regionem. Czy w tej sytuacji gracz, który je przesunął przelicza ponownie ability? Czy robią to oboje? Prosta sytuacja: atakuje bohaterem warrioriona, uzywam przeniesiania i do bitwy dochodzi robotnik, a bohater ma umiejetnosc, ze walczac z robotnikami dostaje +1 do ataku.

3. Wydaje mi się, że rzucając zaklęcia, która pozwalają teleportować po mapie jednostki można to robić wszędzie poza stolicą wroga (tzn. mogę wrzucić jednostki pole obok, zrobić boost akcji i marsz, ale jednak nie teleport po prostu), jednak można tak zaatakować wieżę? Wydaje mi się, że tak, ale nie mogłem znaleźć doprecyzowania.

4. Jak się poruszają statki powietrzne? Czytaliśmy parę razy instrukcję i każdy nie do końca dalej rozumiał. Może to ktoś klarownie opisać?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Pelarg1r
Posty: 33
Rejestracja: 16 lut 2021, 23:45
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Heroes of Land, Air & Sea - Pytania o zasady

Post autor: Pelarg1r »

Ja również jestem po pierwszej rozgrywce, instrukcja bardzo słaba więc też mam kilka pytań ale mam też odpowiedzi na twoje:
1. Podczas obrony stolicy swoją siłę dodają wszystkie figurki a twojej planszy stolicy, więc zarówno serfy na polach akcji jak i ci w budynkach
2. Tutaj nie wiem, ale my graliśmy tak że liczyliśmy wszystko od nowa
3. Pewien nie jestem ale wydaje mi się że możesz teleportować jednostki na pole z wieżą
4. Statki powietrzne mogą wejść na każde pole, nie zatrzymuje ich pustynia, nie mogą zakończyć ruchu na polu wody oraz ruch przez środkowe pole morza (to z krakenem) kosztuje 2 punkty ruchu

Z kolei ja mam takie pytania:
1. Umiejętność drugiego poziomu doków ludzi pozwala Galeonowi atakować przybrzeżne jednostki bez dokowania, jednak aby tego dokonać muszę najpierw użyć akcji "Sail" czy jest to darmowa akcja? Nigdzie nie jest to doprecyzowane, ale my graliśmy tak że trzeba najpierw uzyć akcji Sail
2. Karta Conscripts pozwala przenieść jednostki z sąsiadujących pól oraz z pól tego samego kontynentu. Na karcie znajduje się restrykcja mówiąca o tym że po użyciu tej karty w jednym regionie nie może znajdować się więcej niż 5 jednostek. Czy jeśli użyję tej karty broniąć się w mojej stolicy, nadal muszę przestrzegać testu z karty?
3. Jeśli Charge kontruje Retreat, to przeciwnik, który użył karty Retreat otrzymuje -2VP po tym jak jego karta została skontrowana?
4. Podobnie jak w pierwszym pytaniu, nie do końca rozumiem jak działają machiny oblężnicze z mini dodatku. Zarówno balista jak i katapulta pozwalają atakować jednostki znajdujące się w regionach sąsiadujących z nimi. Aby aktywować te umiejętności muszę użyc akcji March, czy także jest to darmowa akcja?
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 430
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 199 times
Been thanked: 570 times

Re: Heroes of Land, Air & Sea - Pytania o zasady

Post autor: qreqorek »

1. Atak na stolicę - czy liczymy atak robotników, którzy wybudowali budynki (czyli leża na planszy gracza)?
Tak.


2. Liczymy podstawową siłę ataku, potem ability, potem spell i karta taktyki. Któryś z graczy zagrywa kartę, która pozwala mu przesunąć jednostki z tego samego kontynentu lub sąsiadujące z regionem. Czy w tej sytuacji gracz, który je przesunął przelicza ponownie ability? Czy robią to oboje? Prosta sytuacja: atakuje bohaterem warrioriona, uzywam przeniesiania i do bitwy dochodzi robotnik, a bohater ma umiejetnosc, ze walczac z robotnikami dostaje +1 do ataku.
Obaj gracze przeliczają swoją siłę na nowo, co jest opisane w instrukcji na str. 11:
Spoiler:

3. Wydaje mi się, że rzucając zaklęcia, która pozwalają teleportować po mapie jednostki można to robić wszędzie poza stolicą wroga (tzn. mogę wrzucić jednostki pole obok, zrobić boost akcji i marsz, ale jednak nie teleport po prostu), jednak można tak zaatakować wieżę? Wydaje mi się, że tak, ale nie mogłem znaleźć doprecyzowania.
Tak, można tak zaatakować wieżę.


4. Jak się poruszają statki powietrzne? Czytaliśmy parę razy instrukcję i każdy nie do końca dalej rozumiał. Może to ktoś klarownie opisać?
Opisałbym to tak:
Ludzie - poruszają się po polach wysp i po ścieżkach (Ferry Route).
Statki morskie - poruszają się po polach wody i na pola przybrzeżne (ale nigdy bezpośrednio z lądu na ląd, muszą pośrednio przepłynąć wodą).
Statki powietrzne - poruszają się po polach lądowych i po polach wody (nie po ścieżkach).


1. Umiejętność drugiego poziomu doków ludzi pozwala Galeonowi atakować przybrzeżne jednostki bez dokowania, jednak aby tego dokonać muszę najpierw użyć akcji "Sail" czy jest to darmowa akcja? Nigdzie nie jest to doprecyzowane, ale my graliśmy tak że trzeba najpierw uzyć akcji Sail
Moim zdaniem trzeba użyć akcji Sail aby zaatakować. Mógłbyś wówczas nawet pożeglować na pole obok i z powrotem, jeśli już stałeś na odpowiednim polu.
W oficjalnym FAQ (9 stronicowym) w tej kwestii jest tylko to:
Spoiler:

2. Karta Conscripts pozwala przenieść jednostki z sąsiadujących pól oraz z pól tego samego kontynentu. Na karcie znajduje się restrykcja mówiąca o tym że po użyciu tej karty w jednym regionie nie może znajdować się więcej niż 5 jednostek. Czy jeśli użyję tej karty broniąć się w mojej stolicy, nadal muszę przestrzegać testu z karty?
Tak.
Widzę, że zadałeś też to pytanie na BGG. Wiem, że nie jest łatwo tam znaleźć odpowiedź, ale mi się udało (odpowiedział wydawca): https://boardgamegeek.com/thread/217325 ... 3#31566733


3. Jeśli Charge kontruje Retreat, to przeciwnik, który użył karty Retreat otrzymuje -2VP po tym jak jego karta została skontrowana?
Tak. Nie dostaniesz -2 z Retreat tylko, jeśli przeciwnik zagrał Conscripts lub First Strike.


4. Podobnie jak w pierwszym pytaniu, nie do końca rozumiem jak działają machiny oblężnicze z mini dodatku. Zarówno balista jak i katapulta pozwalają atakować jednostki znajdujące się w regionach sąsiadujących z nimi. Aby aktywować te umiejętności muszę użyc akcji March, czy także jest to darmowa akcja?
Ideą katapult jest uczestniczyć w bitwach, które odbywają się na innym obszarze. Czyli jeśli na sąsiednim polu z katapultą jest bitwa, to możesz liczyć siłę katapulty podczas bitwy. Dodatkowo, co jest wyjaśnione w oficjalnym FAQ, nawet jak na tym polu, na którym jest bitwa masz 5 jednostek, to dalej katapulta może partycypować w bitwie.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2022, 01:32 przez qreqorek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pelarg1r
Posty: 33
Rejestracja: 16 lut 2021, 23:45
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Heroes of Land, Air & Sea - Pytania o zasady

Post autor: Pelarg1r »

Dzięki za odpowiedź :) Udało mi się już w między czasie znaleźć FAQ więc znalazłem odpowiedzi na część pytań. Co do ruchu statków, czy dobrze rozumiem, że gra nie pozwala na ruch od wybrzeża do wybrzeża? Dosyć dziwna zasada, wydaje mi się że mocno spowalnia to taktykę bo żeby zaatakowac statkiem potrzebujemy aż dwóch rund.
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 430
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 199 times
Been thanked: 570 times

Re: Heroes of Land, Air & Sea - Pytania o zasady

Post autor: qreqorek »

Pelarg1r pisze: 26 maja 2022, 23:26 Co do ruchu statków, czy dobrze rozumiem, że gra nie pozwala na ruch od wybrzeża do wybrzeża? Dosyć dziwna zasada, wydaje mi się że mocno spowalnia to taktykę bo żeby zaatakowac statkiem potrzebujemy aż dwóch rund.
Nie pozwala w tym sensie, że nie wolno przejść bezpośrednio z wybrzeża na wybrzeże. Trzeba przepłynąć wodą. To oznacza, że jeśli jeden gracz dokuje na wybrzeżu, a drugi stanął swoim statkiem za nim na wodzie, to ten z wybrzeża zaraz po odbiciu od brzegu wywoła bitwę i nie dopłynie tam gdzie chciał. Jeśli zaś przykładowo tylko jeden gracz posiada statek pływający, to mając 3 punkty ruchu, może odbić z jednego kontynentu i dokonać ataku na drugim kontynencie.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Heroes of Land, Air & Sea - Pytania o zasady

Post autor: CrossSleet »

Czy w 1 rundzie mogę użyć swoich obu znaczników tylko na Capitol Actions? W sensie np zrobić recruit, a potem tax? Czy mogę tylko 1 recruit, a potem muszę poruszać się w obrębie march, sail, cast itd?
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 430
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 199 times
Been thanked: 570 times

Re: Heroes of Land, Air & Sea - Pytania o zasady

Post autor: qreqorek »

CrossSleet pisze: 27 maja 2022, 08:59 Czy w 1 rundzie mogę użyć swoich obu znaczników tylko na Capitol Actions? W sensie np zrobić recruit, a potem tax? Czy mogę tylko 1 recruit, a potem muszę poruszać się w obrębie march, sail, cast itd?
Nie ma restrykcji na sekcje akcji. Możesz zrobić 2 razy ruch w każdej rundzie, albo Recruit i Tax.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1372 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Heroes of Land, Air & Sea - Pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

pytanko mam. Od początku jak gram w Holas tak pamiętam zasadę, że wieże można budować TYLKO na innym kontynencie niż mamy stolicę. Zawsze tak graliśmy. Dziś grałem z nową grupą, która uczyłą się zasad z internetu i stwierdzili, że pierwsze słyszą o tym i w filmie nie było tego. Rzuciłem okiem w instrukcję i w sumie nie widzę przy budowaniu wież informacji, że nie można na swoim kontynencie. Grałem od zawsze źle czy jednak gdzieś po prostu tak było, ale nie znalazłem tej informacji w instrukcji dziś?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 430
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 199 times
Been thanked: 570 times

Re: Heroes of Land, Air & Sea - Pytania o zasady

Post autor: qreqorek »

Moim zdaniem grałeś źle. Jedyne ograniczenia związane z wieżami, to limit jednej wieży każdego gracza na kontynent (dwóch wież przy grze na dwie osoby) + limit ilości wież na gracza do poziomu stolicy.
8r0wn
Posty: 11
Rejestracja: 24 maja 2024, 14:08
Has thanked: 2 times

Re: Heroes of Land, Air & Sea - Pytania o zasady

Post autor: 8r0wn »

Pytanie mam do Blood Tenta orków. Czy smok znajdujący się nad danym kontynentem też jest liczony jako jednostka do punktowania?
ODPOWIEDZ