Substytut dla zaawansowanego Magica

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Addictus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Substytut dla zaawansowanego Magica

Post autor: Addictus »

Cześć, Nie za bardzo lubię gry planszowe, ale tyle już wyszło tytułów, że być może coś mi doradzicie. Wiem, że niczego co dorównywałoby możliwościami MtG nie znajdę, ale taki Android Netrunner był już temu bardzo bliski. A więc:

-duże możliwości składania talii przed rozgrywką (nie w trakcie!)
-negatywna interakcja i możliwość całkowitego zrujnowania planu przeciwnika
-konkretna pula kart
-gra nastawiona na 2 osoby
Awatar użytkownika
Dako
Has thanked: 294 times
Been thanked: 283 times

Re: Substytut dla zaawansowanego Magica

Post autor: Dako »

Pagan z dodatkami/lub bez ?
Ostatnio zmieniony 10 lip 2024, 12:23 przez Dako, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Has thanked: 1065 times
Been thanked: 2039 times

Post autor: warlock »

Gra o Tron: Gra Karciana (Druga Edycja)

Jeśli chodzi o deckbuilding to zrobisz tu cuda wianki, a negatywna interakcja wylewa się uszami ;).
Addictus

Dako pisze: 10 lip 2024, 12:22 Pagan z dodatkami/lub bez ?
Ale z tego co widze to tam jest 36 kart w dodatku ( :lol: ) to w ogóle daje odczucia budowy decku? W sensie wygląda OK ale cardpool nie czyni z tego bardziej typowej planszówki?

Natrafiłem na Ashes Reborn master - jako polecane osobom mającym korzenie w MtG ale jak tam zobaczyłem, że w dodatku jest 30 kart i w ogóle kosztuje ten dodatek niemało to kliknąłem na X w przeglądarce. W Ronanoke są przynajmniej tańsze te dodatki - ale czemu nie zrobić tego w 1 dodatku skoro jest tak mało zawartości to nie wiem. Co oni mają z tymi małymi dodatkami w planszówkach? Ludzie wola tak kupowac zamiast solidnie opracowanego seta powiedzmy 150 kart? Nie to, że odrzucam to Ronanoke ale dystrybucja typowo na kase.

Seria Legendary Encounters wygląda OK - jest tam coś co spełnia moje kryteria?
Pompex
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Pompex »

Może Senjutsu. Deck składa się przed walką, jest to pojedynek. Dodatkiem jest poruszanie się po planszy figurkami. Super gra, bardzo polecam
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Has thanked: 196 times
Been thanked: 907 times

Post autor: Neoptolemos »

Addictus pisze: 10 lip 2024, 12:45 Seria Legendary Encounters wygląda OK - jest tam coś co spełnia moje kryteria?
Nope. To coopy i to dość proste, co więcej deckbuildingi, a nie constructed.

Nie znajdziesz nic lepszego poza karcianą Grą o Tron, tak jak pisze @warlock - trzeba tylko odkupić całą kolekcję od kogoś, bo skompletowanie samemu nowych pudełek ani nie będzie proste, ani tanie. Poza tym wszystko się zgadza - nastawienie na dwuosobową rozgrywkę, składanie talii (możliwości są ogromne), negatywna interakcja, kombinowanie na zdecydowanie wyższym poziomie, niż Magic.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Addictus

Z tego co wiem to GOT jest już zamknięty. Równie dobrze można starego Doomtroopera polecać jako rozbudowaną karciankę, już nic się nie zmieni nie ma nadzieji - linia zamknięta dopóki nie wyjdzie nowa edycja.

Jest też gra w Deadlands - Doomtown bardzo powoli ale wychodzi - każda gra mająca nadal wydawcę ma dla mnie dużą przewagę bo jest jakaś nadzieja na przyszłość. Także sorry - ale zamknięte tytuły odpadają. Jak nic się nie znajdzie odpowiedniego to też OK po prostu będę wiedział, że na ten moment nic nie ma.
Awatar użytkownika
warlock
Has thanked: 1065 times
Been thanked: 2039 times

Post autor: warlock »

Jak piszesz, że Netrunner był temu bliski to chyba każdy tu założył, że zamknięte LCGi są OK do polecenia.
Addictus

warlock pisze: 10 lip 2024, 13:31 Jak piszesz, że Netrunner był temu bliski to chyba każdy tu założył, że zamknięte LCGi są OK do polecenia.
Netrunner ma nowego wydawcę i jest lepiej niż za czasów FFG.
https://nullsignal.games/pl/produkty/

Tak w ogóle to już 3ci wydawca Netrunnera, bo wydawali go ludzie od MtG najpierw.
Awatar użytkownika
Neoptolemos

Zarówno Netrunner, jak i AGoT są kontynuowane przez fanów na poziomie co najmniej dorównującym "oficjalnym" dodatkom.

Jeśli szukasz gry żywej i z cały czas wychodzącymi dodatkami, to żadna typowa planszówka/karcianka nie kwalifikuje, bo tego typu gry nie są na bieżąco rozwijane - tylko formaty CCG/LCG. Nie za bardzo też wiem, co masz w takim razie na myśli mówiąc "niczego co dorównałoby możliwościami MtG", bo jeśli mówimy o puli kart, to faktycznie nic w podobnej skali (poza może Pokemonami) nie znajdziesz. Jeśli natomiast mówimy o mechanice, to wspomniane Netrunner i AGoT spokojnie spełniają warunki.

Chyba że w ogóle się nie zrozumieliśmy i szukasz kolejnej karcianki do grania turniejowego - wtedy można wejść np. w Star Wars Unlimited, bo jest nowe, z potencjałem i co najmniej równie grywalne, jak Magic. Ale jeśli do grania "domowego", to szczerze mówiąc nie widzę problemu z GoTem.
Redaktor Board Times
popkorn
Been thanked: 1 time

Post autor: popkorn »

dla mnie lepszą alternatywą MtG jest Flesh and Blood, tyle, ze nie spelnia Twoich wymagan - nie ma zamkniętej listy kart.
Awatar użytkownika
Kajdi
Has thanked: 35 times
Been thanked: 66 times

Post autor: Kajdi »

popkorn pisze: 10 lip 2024, 13:43 dla mnie lepszą alternatywą MtG jest Flesh and Blood, tyle, ze nie spelnia Twoich wymagan - nie ma zamkniętej listy kart.
Jeśli dobrze odczytuję intencje autora, to w tym wypadku określenie "konkretna pula kart" miało oznaczać, że jest ich dużo, a nie, że pula jest zamknięta.

I częściowo powtórzę rekomendację Flesh and Blooda - tzn. sam w to nigdy nie grałem, ale jak Wizardzi ograniczyli organized play w realu, to słyszałem, że dużo magicowych graczy przerzuciło się na Flesh and Blooda.
samuraj1369
Been thanked: 191 times

Post autor: samuraj1369 »

Senjutsu w All-inie,
Warhammer Underworlds
Awatar użytkownika
Lynx
Been thanked: 2 times

Post autor: Lynx »

Jako substytutu Magica, który może dorównać Twoim doświadczeniom z Magiciem albo nawet je przewyższyć, poleciłbym ci ... Magica :) (a konkretniej cube draft :)).
Jeśli nie znasz konceptu to bardzo polecam zapoznanie się, bo mam wrażenie, że to może być dokładnie to czego szukasz. Generalnie chodzi o to, że tworzysz sobie zamknięty zestaw kart do draftowania i z niego draftujesz. Dla mnie to najlepsze co może być w Magicu - draft, ale bez ciągłego dokupowania boosterków.
Sam mam Pauper Cube i trzy "set cube" w konfiguracji 5c/2u/1r/1m (rare i mytic proksowane) - "Khans of Tarkir", "Throne of Eldraine", "Dominaria". Dla brata zrobiłem "Modern Horizons".
Ostatnio zmieniony 10 lip 2024, 18:53 przez Lynx, łącznie zmieniany 1 raz.
Hex, Cats & Rock'n'Roll!
Awatar użytkownika
Neoptolemos

Draft cube jest w ogóle jednym z najlepszym formatów, jakie istnieją w karciankach constructed - dzięki niemu nawet "martwa" gra oferuje MNÓSTWO świeżości (no i pozwala na wykorzystanie wielu kart, które poza ładnym wyglądaniem w klaserze nie są nigdy używane).
Redaktor Board Times
pwoloszun
Has thanked: 1745 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Post autor: pwoloszun »

Addictus pisze: 10 lip 2024, 13:27 Z tego co wiem to GOT jest już zamknięty.

Jest też gra w Deadlands - Doomtown bardzo powoli ale wychodzi
Dodatkow do agot lcg wychodzi wiecej i szybciej niz do NR-a czy Doomtown.
Jak podgladam z boku mete do agot i nr, to jest duzo lepiej niz za czasow ffg: lepszy balans, roznorodnosc, szybkie banowanie i/lub restrykcje kart.
Moje wrazenie jest takie, ze nr i agot maja sie pod kazdym wzgledem lepiej niz z ffg MINUS ilosc graczy. Ale juz nie jakosc graczy - ta zaryzykuje, ze jest duzo wyzsza.

Natomiast kazda z tych gier (agot, nr, dt) z czystym sumieniem goraco polecam :)
Podcast dżentelmeni przy stole:
Addictus

pwoloszun pisze: 10 lip 2024, 21:04

Dodatkow do agot lcg wychodzi wiecej i szybciej niz do NR-a czy Doomtown.
Jak podgladam z boku mete do agot i nr, to jest duzo lepiej niz za czasow ffg: lepszy balans, roznorodnosc, szybkie banowanie i/lub restrykcje kart.
Moje wrazenie jest takie, ze nr i agot maja sie pod kazdym wzgledem lepiej niz z ffg MINUS ilosc graczy. Ale juz nie jakosc graczy - ta zaryzykuje, ze jest duzo wyzsza.
Druga osoba wspomina,ze GOT znowu wychodzi a nie znajduje o tym info w google. Kto jest wydawca i czy zmienili edycje?
FFG jakos odpuszczalo te LCG,otwierali je ale nie mieli sily ani checi ich rozwijac.
Neoptolemos pisze: 10 lip 2024, 13:41
Jeśli szukasz gry żywej i z cały czas wychodzącymi dodatkami, to żadna typowa planszówka/karcianka nie kwalifikuje, bo tego typu gry nie są na bieżąco rozwijane - tylko formaty CCG/LCG. Nie za bardzo też wiem, co masz w takim razie na myśli mówiąc "niczego co dorównałoby możliwościami MtG", bo jeśli mówimy o puli kart, to faktycznie nic w podobnej skali (poza może Pokemonami) nie znajdziesz. Jeśli natomiast mówimy o mechanice, to wspomniane Netrunner i AGoT spokojnie spełniają warunki.
No chyba rzeczywiscie zadna planszowka sie w pelni nie zakwalifikuje. Dzieki za wszystkie sugestie ale jednak wszystko schodzi w strone typowych karcianek kolekcjonerskich. Rzeczywiscie nie ma az tak duzo karcianych planszowek z budowa talii i
konselwentnie wydawanymi dodatkami.
Awatar użytkownika
Neoptolemos

Nie ma, bo być nie może. Bez sceny turniejowej nikt nie kupi -nastego dodatku do grania w domu. Nawet kompetytywne LCG na dłuższą metę musi upaść.

Tu są wszystkie karty, jakie wyszły do AgoT. Pozycje 18-26.05 to już czasy post-FFG.
A tu są pliki.

Jestem przekonany i mogę umierać na tym wzgórzu, że biorąc pod uwagę te kilka tysięcy wypuszczonych kart + znakomitą mechanikę i w miarę zbalansowane 8 (!) frakcji, karciany AGoT to gra na lata.
Redaktor Board Times
Addictus

Neoptolemos pisze: 11 lip 2024, 01:39 Nie ma, bo być nie może. Bez sceny turniejowej nikt nie kupi -nastego dodatku do grania w domu. Nawet kompetytywne LCG na dłuższą metę musi upaść.
Po namyśle - święta prawda. Tylko karcianki i bitewniaki mogą sobie pozwolić ciągnąć dłużej jeden tytuł ożywiany dodatkami.
Awatar użytkownika
Grellenort
Has thanked: 37 times
Been thanked: 102 times

Post autor: Grellenort »

Mage Wars jest chyba najbardziej złożoną karcianką skirmishowo-kolekcjonerską, z naprawdę dużą pulą kart, nadal możliwą do zdobycia (choć częściowo już pewnie z rynku wtórnego). Jest jednak 50% dłuższa od wymienianych wyżej karcianek od FFG, ale wynagradza.

Inne bardziej rozbudowane karcianki:

Doomtown (fanowska reedecja wzorem tej z Netrunnera),
Codex.
giventofly
Has thanked: 57 times
Been thanked: 29 times

Post autor: giventofly »

Netrunner w przeciwieństwie do GOTa ma dostępne w sprzedaży wszystkie legalne karty*
A kart od FFG dla GOT w większości już nie kupisz na rynku pierwotnym a na rynku wtórnym są one bardzo drogie

*Na początku przyszłego roku wszystko od FFG wypada z rotacji i zostają już tylko karty NSG
popkorn
Been thanked: 1 time

Post autor: popkorn »

Grellenort pisze: 14 lip 2024, 16:02 Mage Wars jest chyba najbardziej złożoną karcianką skirmishowo-kolekcjonerską, z naprawdę dużą pulą kart, nadal możliwą do zdobycia (choć częściowo już pewnie z rynku wtórnego). Jest jednak 50% dłuższa od wymienianych wyżej karcianek od FFG, ale wynagradza.
Mage Wars jest wciąż wydawane? Jak z dostępnością dodatkow w polskiej wersji?
Addictus

giventofly pisze: 14 lip 2024, 17:35 Netrunner w przeciwieństwie do GOTa ma dostępne w sprzedaży wszystkie legalne karty*
A kart od FFG dla GOT w większości już nie kupisz na rynku pierwotnym a na rynku wtórnym są one bardzo drogie

*Na początku przyszłego roku wszystko od FFG wypada z rotacji i zostają już tylko karty NSG
Nie wspominając o bardzo negatywnej sytuacji, że na stronce karty GOT db część kart ma oznaczenie FFG więc nie da się ich wydrukować estetycznie. Nawet w Star Wars unlimited db nie ma znaków FFG na kartach cyfrowych - a to żyjąca gra, którą ma się jeszcze sprzedawać a nie napędzać kasy chomikom trzymającym stare gry. W Netrunnerze Nisei trochę mnie rozczarowąła sytuacja, że nie ma drukarni w Polsce, która się tym zajmuje i forumowicze piszą, że to sprowadzają z drukarni UK, przynajmniej dla mnie dziwne.

Mage Wars to stara planszówka, dzięki nie.
giventofly
Has thanked: 57 times
Been thanked: 29 times

Post autor: giventofly »

Addictus pisze: 14 lip 2024, 17:49 W Netrunnerze Nisei trochę mnie rozczarowąła sytuacja, że nie ma drukarni w Polsce, która się tym zajmuje i forumowicze piszą, że to sprowadzają z drukarni UK, przynajmniej dla mnie dziwne.
Są robione druki w Polsce ale najczęściej na druk dodatków po polsku

Nie wierzę że próba organizacji druku po angielsku była by dużo tańsza niż zakup albo w UK (netrunnercards.co.uk/) albo w oficjalnym sklepie NSG (shop.nullsignal.games/)

A w Polsce nie ma wystarczającego rynku żeby ktoś założył własne pieniądze na wydruk i trzymał nakład tak aby karty były dostępne od ręki

Ogółem zamawiałem i z UK i od NSG i oba polecam
ODPOWIEDZ