Thurn und Taxis

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Thurn und Taxis

Post autor: xshadow »

Przeglądałem newsy wydawców i znalazłem interesującą rzecz.
Otóż kilka dni temu pojawiła się nowa produkcja autorstwa Andreasa Seyfartha- człowieka, który swego czasu popełnił Puerto Rico (czego wiele osób mu nie zapomni).
W Thurn und Taxis bo o tej grze mowa, zakładamy własną firmę przewozową i usiłujemy czerpać zyski na przekór współgraczom.
Trochę planowania, budowanie połączeń a do tego language independent.
Kiedy już ktoś będzie miał kontakt z tą grą niech da znać :)

Strona gry: http://www.hans-im-glueck.de/thurnundtaxis.htm
Zasady: http://www.hans-im-glueck.de/downloads/ ... dtaxis.pdf
BGG: http://www.boardgamegeek.com/game/21790
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Za dwa tygodnie bedzie u mnie mam nadzieje, to zdam relacje.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojtek »

Właśnie drugi tydzień mija. Czy gra dotarła?
Na zdjęciach wygląda bardzo obiecująco. Grafika jest bardzo klimatyczna, a na mapie mam wrażenie miasto Łódź się znajduje. Dodatkowo instrukcja jest raptem na 4 strony, szkoda że póki co w języku naszych zachodnich sąsiadów. Na BGG średnia ocen wynosi 7,66 co by dawało około 23 pozycji, ale ze względu na fakt, że zagłosowało dopiero 30 i kilka osób jest powyżej 800. W Niemczech znalazłem ją raptem za 19,49 euro.
Do pełni szczęścia brakuje mi czyichś wrażeń z gry. Aczkolwiek i tak dodałem ją do listy zakupów.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Niestety gra byla caly czas niedostepna :-( Jak tylko bede mial w lapkach, dam znac.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Daj, daj - zapowiada sie calkiem smacznie :)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

A ma ktoś jakieś namiary na instrukcje / informacje o mechanice i rozgrywce w jakimś "cywilizowanym języku" ... :P

...

.... no, żeby nie było że sam nie mogę poszukać ;-)
oto i lineczka (uwaga: download) instrukcja ENGLISH, z BBG
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

te reguly z bgg nie bardzo sie otwieraja 'normalnym' softem. moge gdzies wystawic w formacie .doc / .txt / whateva jesli ktos nie chce sciagac 200MB-owej instalki wordPerfecta (i nie zna [jak ja] innego sposobu na czytanie tego)
Awatar użytkownika
qotsa
Posty: 91
Rejestracja: 28 cze 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: qotsa »

bazik pisze:te reguly z bgg nie bardzo sie otwieraja 'normalnym' softem. moge gdzies wystawic w formacie .doc / .txt / whateva jesli ktos nie chce sciagac 200MB-owej instalki wordPerfecta (i nie zna [jak ja] innego sposobu na czytanie tego)
Można otworzyć normalnym Wordem.
Jak chcesz mogę Ci wysłać na priva.
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire
-----------
Moje pasje:
http://www.boardgamegeek.com/user/gooser
http://jpgmag.com/people/jarek
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

moj word wyswietlil sieczke jak go poprosilem. ale jak mowilem, mam juz normalny .doc/.txt
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Post autor: zewsi »

Na stronie: http://www.superfred.de/ jest baaardzo świeża recenzja tej gry. Niestety recenzja owa jest napisana w języku niemieckim :( . Zrozumiałem z niej tylko tyle, że grę oceniono na sześć punktów w skali dziesięciopunktowej. Czyli średnio.
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojtek »

To jest opinia tylko jednej osoby, natomiast na BGG 36 osób (tyle wyliczyłem z wykresu słupkowego, a podają 35 nie wiem dlaczego) wystawiło średnią ocenę 7,71. Czyli daje to 22 miejsce wśród wszystkich gier.
No, ale pierwsze koty za płoty, zobaczymy jak to będzie wyglądało gdy wypowie się większa liczba graczy.
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Post autor: xshadow »

Co do ocen- zależy kto czego się spodziewa. Wiadomo, że drugie Puerto Rico to to nie jest. Należy ją chyba zaliczyć do planszówkowego popu i właśnie w tej kategorii oceniać.
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojtek »

bazik - jakbyś mógł mi podesłać tego .doc'a to byłbym zobowiązany
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojtek »

Widzę, że gra pojawiła się w Rebelu. Ciekaw jestem pierwszych komentarzy.
Jako, że gra mnie zainteresowała i sam ją zamówiłem u zachodnich sąsiadów, a Polacy nie gęsi, pozwoliłem sobie przetłumaczyć instrukcję. Jakby ktoś był zainteresowany to prześlę.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Gralem pierwszy raz w poprzedni weekend, jednak tylko raz. Gra mnie nie porwala - takie slabsze Ticket to Ride. Wiecej losowosci, mniej elegancji w mechanice, ogolnie ponizej akceptowanej przeze mnie sredniej.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Bardzo szkoda by bylo gdyby sie okazala slaba gra :( Fajna grafika, klimat, tematyka. Ale na bgg ocena przecietna wciaz dosc wysoka - 7,74.
Awatar użytkownika
Pat_Garret
Posty: 205
Rejestracja: 20 kwie 2006, 21:01
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Pat_Garret »

Może krótka prezentacja Thurn and Taxis ze Scott'em? :D

http://www.boardgameswithscott.com/
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Programy Scott'a są OK. Nie zawsze jego "inscenizacje" są zabawne, ale o grach wypowiada się solidnie. Dzięki jego programom zwróciłem uwage na Und Krone Und Kragen i na Antike, a dałem sobie spokój z np. Fury Of The Dracula. Tutaj też się przydał, bo Thurn And Taxis niestety nie wywarła na mnie pozytywnego wrażenia. Taka słabsza wersja Ticket To Ride, niestety momentami bardzo przerypana przez mechanike. Zagrać bym zagrał, czemu nie, ale kupić na pewno nie kupie.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2466
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 573 times
Been thanked: 279 times

Post autor: Markus »

Dani pisze: ale o grach wypowiada się solidnie. Dzięki jego programom zwróciłem uwage na Und Krone Und Kragen i na Antike, a dałem sobie spokój z np. Fury Of The Dracula.
a cóż Cię tak odrzuciło od FoD , chyba na tym filmiku nie widac rozgrywki / dokładnie nie pamiętam / gość pokazuje elementy pudełka i opowiada jak one działają ale.... cała zabawa w FoD kryje się w tym oddechu łowców na karku Draculi , ten wieczny niepokój czy uda się przechytrzyć lowców mimo że są tak blisko , polecam zagrać w tą grę a nie oceniać ją na podstawie filmiku , / to prawie jak obejżeć w TV program z prezentacją samochodu zamiast przejechać się nim / :D
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Przedewszystkim to, że grając Draculą trzeba cały czas uciekać, a nie można zmierzyć się z łowcami. Dracula, zwłąszcza nocą, powinien stać się bardzo potężny, a tutaj nic, cały czas tylko uciekać. Nie odrzuciło mnie jakoś totalnie, z wielką ochotą zagram w tą gre, ale wiem, że jej nie kupię.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Pat_Garret pisze:Może krótka prezentacja Thurn and Taxis ze Scott'em? :D

http://www.boardgameswithscott.com/
Strasznie sie ten gosc powtarza przy przedstawianiu zasad. :)
Ale mechanike juz znam.

Natanielu,
Moze cos szerzej napisac o negatywnych wrazeniach z gry? (Scott akcentuje tylko ze nie mozna planowac z duzym wyprzedzeniem, bo jest opcja wymiany dostepnych kart na stole przez graczy a jak zrobia to ci ktorzy siedza przed toba, to plan sie sypie).
Szczegolnie w kontekscie ze ta gra dostala nominacje do Spiele des Jahre i podobno jest glownym faworytem.
Mnie tylko zniecheca ew. wtornosc w stosunku do T2R.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Dwie najwieksze wady tej gry (moim zdaniem):

1) Wtornosc w stosunku do T2R - podobny system ciagniecia kart (zakryte / odkryte) do ukladania tras. Podobna tematyka, inne rozwiazania szczegolowe.

2) Spodziewalem sie czegos wiecej po autorze Puerto Rico - stad wynika moje najwieksze rozczarowanie.

Nie mowie, ze gra jest zla - ma ciekawa mechanike, pozwala na sporo kombinowania, ma ladne ilustracje. Jezeli ktos nie zna / nie posiada T2R, to moze ja uznac za bardzo fajna. Dla kogos, kto T2R posiada, bedzie to druga bardzo podobna gra.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Nataniel pisze: 1) Wtornosc w stosunku do T2R - podobny system ciagniecia kart (zakryte / odkryte) do ukladania tras.
Nie wiem kto pierwszy zastosował ten mechanizm, ale kilka razy się już z nim spotkałem...
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

T&T czy TtR?

Post autor: kuki »

nie mam TtR i zastanawiam sie co wybrac T&T czy TtR? Wiem, ze wiekszosc z Was oceni T&T przez pryzmat TtR mimo wszystko prosze o podpowiedz
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

nie gralem (ale czytalem zasady) w t&t ani TtR:M, gralem w TtR i TtR:E, polecilbym zakup TtR:Marklin
ODPOWIEDZ