Space Hulk 3 ed. (Richard Halliwell)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Benedetto XVII
Posty: 207
Rejestracja: 01 sie 2009, 18:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: Benedetto XVII »

Czy zasięg widzenia (LoS) na wszystkich przedstawionych zdjęciach w rulebooku działa w obie strony tzn: jeżeli marine nie widzi zza rogu genka to genek również go nie widzi (nie dotyczy to oczywistych sytuacji kiedy marine stoi bokiem do genka na polu obok). Głównie interesuje mnie rysuneczek w którym dwa genki stoją w pomieszczeniu do którego prowadzą dwa korytarze i marine z prawego korytarza stoi w drzwiach i widzi oba genki w marine schodzący z góry jest na 3 pola przed wejściem do pomieszczenia i on nie widzi a jak z genkami ? czy one go widzą?
Jakie ma znaczenie co widzą genki jak i tak atakuja tylko sasiednie pole? A tu juz nie powinno byc problemu z determinowaniem LoS
Friendly Fire - jeżeli mam krzyżowo postawionych marine na overwatch i wylezie genek w pole strzału obu marines obaj muszą strzelić czy czasem pierwszy który go zabije czasem nie zbierze strzałów od kolegi? (moja opcja wygląda tak że strzelają obaj równocześnie i się nie ranią).
Twoja opcja jest prawidłowa
Bipy - jednego nie zrozumiałem czy jak odkrywam bipa 3 to kto ustawia genki? Ja czy marinsi?
Zaleznie od tego czy ujawnienie blipa było wymuszone czy dobrowolne.

Ogólnie polecam przeczytac instrukcję.

Co do rankingu BGG - jaki jest kazdy widzi. Gry w pierwszej setce tak czy siak (w mojej opinii) rozrzucone są dosc losowo, a wysokie oceny zbierają gry którym subiektywnie nie dałbym nawet 2/10 (vide Carcassone) :) Ale nie neguję tego ze sa wysoko oceniane - przyjmuję do wiadomosci iż jest grupa ludzi którym sie podobają. De gustibus non disputandum est.
SH istniejący w Top 100 od dwudziestu lat a teraz uderzający w Top 10 widac wyraźnie na to zasługuje - jest to po prostu wzorowo wykonany kawał dobrej gry z pogranicza bitewniaków i planszówek. Wszelkie lamenty sa tutaj całkowicie bezpodstawne w obliczu faktów, a juz dawanie minimalnych ocen zeby tylko gra w która się nawet nie grało nie pokonała ukochanej Agricoli to jakies kuriozum.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: Don Simon »

Muttah pisze: Także zanim zaczniesz wyjeżdżać kto tu jest najgorszy, agresywny itd., to spójrz najpierw na siebie. Jak wbiję do tematu twojej ulubionej gry i zacznę ją deprecjonować to mi wtedy zwróć uwagę, ale z tego co pamiętam to chyba tego jeszcze nie zrobiłem? Ale co tam, zaraz i tak zawołasz kolegów z kółka wzajemnej adoracji i lizania się po d...ie żeby Ci pomogli i będziecie wspólnie celebrować swoją wyższość :lol: A teksty o trollowaniu, jęczeniu itd. możecie sobie wsadzić, bo ja się póki co nikogo imiennie nie czepiłem, tylko wyraziłem swoją opinię o rankingu BGG, a dopiero potem zacząłem odpowiadać na zwyczajowe zaczepki. Bo Wy to możecie AT mieszać z błotem - to jest przyjęty tu standard. Ale jak ktoś się wypowie nie po waszej myśli, to gorzej jak hiszpańska inkwizycja :D Tyle tylko, że tego tu się każdy spodziewa i większość nawet się nie wypowiada... Bo i po co.
Proponuje przed pisaniem na tym forum wypic troche melisy. Nikt nie broni Ci miec swojego zdania, ale naucz sie wyrazac je w bardziej cywilizowany sposob.

AT nikt z blotem nie miesza - kolega widac niezbyt aktywnie, za to wybiorczo czyta forum. Nawet slyszalem (ale w to nie wierze), ze jak np. waffel przyszedl na PW to ludzie nawet z nim rozmawiali i (o zgrozo) grali.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Łukasz Pach
Posty: 424
Rejestracja: 16 sty 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: Łukasz Pach »

Słuchajcie, przecież wszyscy na tym forum jesteśmy jedną wielką rodziną fanów planszówek. Może przesadzam z tym podejściem aka "troskliwe misie" ale ja tak do tego podchodzę. Forum to grupa przyjaciół, którzy na wzajem wymieniają się doświadczeniami, pomysłami osądami. Są wzorem dla tych co wkraczają w ten świat. Temat sh jest bardzo gorący, przeszliśmy już tutaj wszystko, lincz na marketing, lincz na ranking bgg, walkę co jest lepsze ameritrash czy eurogry i kilka innych ciekawych tematów by się znalazło. Ja zawsze ceniłem to forum, za to, że wchodzę w temat i czytam naprawdę wartościowe recenzje na temat danej gry. Przeważnie mało słów maximum konkretów. Mnie to pomagało w wyborze. Pytania o zasady, nieścisłości, zawsze byłem pełen podziwu dla ludzi, którzy zdawało by się gry znali lepiej niż nie jeden twórca. Czy jest sens rozmawiać o tylu sprawach niezwiązanych z tematem. Myślę, że każdy dał już sobie po razie i możemy wrócić do tematu. Jednym się gra podoba innym nie. Ja ją uwielbiam, ale jest masa innych dobrych gier. Przecież wszyscy kochamy planszówki za to, że są :) dobre, złe, lepsze, gorsze. Myślę, że jak każdy powinien odprawić pokutę, grając przez miesiąc w kółko i krzyżyk albo chińczyka. Od razu rozmawialibyśmy ze sobą jak bracia :D
Łukasz Pach
Niegdyś pracownik Bard.pl aktualnie Grupa ADream
Dziękuję wszystkim z forum którzy mnie wspierali i którzy pomagali przy pracy nad Dominionem.
Promocji o kryptonimie "rozwalamy serwer" nigdy nie zapomnę. Dziękuję ;)
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: pingus »

Benedetto XVII pisze:.
SH istniejący w Top 100 od dwudziestu lat a teraz uderzający w Top 10 widac wyraźnie na to zasługuje - jest to po prostu wzorowo wykonany kawał dobrej gry z pogranicza bitewniaków i planszówek. Wszelkie lamenty sa tutaj całkowicie bezpodstawne w obliczu faktów
Niestety właśnie nie mogę się zgodzić, że zasługuje. Gra nie jest zła, ale że tak powiem jest banalna. Niewiele decyzji do podjęcia jest w niej dużo gier sprowadza się do tego kto lepiej rzuci. Brakuje tutaj też typowego dla GW zróżnicowania - mamy tylko bladzi i genków, ja bym chętnie poodbijał statki walcząc Tau czy Eldarami. I teraz w "rankingu eurogier" taka gra szturmująca tak wysoką pozycje niesamowicie mnie dziwi.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: Smoku »

Na Alle-drogo obecnie kilka nowych egzemplarzy poszło po 315zł. - jak świeże bułeczki.
Awatar użytkownika
Benedetto XVII
Posty: 207
Rejestracja: 01 sie 2009, 18:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: Benedetto XVII »

Niestety właśnie nie mogę się zgodzić, że zasługuje. Gra nie jest zła, ale że tak powiem jest banalna. Niewiele decyzji do podjęcia jest w niej dużo gier sprowadza się do tego kto lepiej rzuci. Brakuje tutaj też typowego dla GW zróżnicowania - mamy tylko bladzi i genków, ja bym chętnie poodbijał statki walcząc Tau czy Eldarami. I teraz w "rankingu eurogier" taka gra szturmująca tak wysoką pozycje niesamowicie mnie dziwi.
Ja tak samo nie zgadzam się z pozycją wspomnianej Carcassone, Tygrys&Eufrat, Pandemii, Ticket to Ride czy nawet samej Agricoli. Z Kolei Starcrafta widziałbym spokojnie w pierwszej 10. To wszystko subiektywne odczucia. Dlatego po prostu uszanuj to ze jest spora grupa ludzi którym SH się podoba, i po prostu znalazło to odzwierciedlenie w rankingu. I nie widze w tym naprawdę nic dziwnego tym bardziej ze jakosc wydania bije o głowe dowolna grę z tego rankingu.
Natomiast co do Twojej opinii - bardzo SH splycasz. To samo moge powiedziec ze w TTR wszystko zalezy od wylosowanych kart i bez sensu, w Magicu tak samo i tez bez sensu, i podobnie w dowolnej innej grze. Obaj zgodzimy sie ze takie stwierdzenia to bzdury. Mam też wrażenie ze uprawiasz jakiś dziwnego TheoryHulka, że podchodzisz do niego jak do gry gdzie wymienia sie kubiki za VP :mrgreen: . SH to gra taktyczna - ze swietnie zaprojektowanymi misjami. Gra polega na ocenie które pomieszczenia/korytarze są wazne. Od trafnosci tej oceny zalezy wynik misji. Nie od rzutów. Nie ma tam "banalnych" decyzji, chyba ze grasz z kims o takim samym podejsciu "jest mi wszystko jedno". Wtedy kazda gra traci sens.

Co do drugiego zarzutu - jest w sieci kompendium zasad do SH, czesciowo z oficjalnych materiałów, czesciowo zaprojektowane przez fanów, gdzie mozna walczyc m.in. space marinami, eldarami, jak równiez kilkoma inymi nacjami. Nawet "mroczną stronę" mozna ubogacic równymi wynalazkami Tyrków. Wystarczy chciec i poszukac. Ale sądze ze juz zakfalifikowałes grę jako "banalną" i nic tej opini nie zmieni.
Twoje prawo.
Awatar użytkownika
oneiros
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2007, 15:20
Lokalizacja: Tichau

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: oneiros »

pingus pisze:Niestety właśnie nie mogę się zgodzić, że zasługuje. Gra nie jest zła, ale że tak powiem jest banalna. Niewiele decyzji do podjęcia jest w niej dużo gier sprowadza się do tego kto lepiej rzuci. (...) I teraz w "rankingu eurogier" taka gra szturmująca tak wysoką pozycje niesamowicie mnie dziwi.
Imho niesłusznie Cię dziwi. Istnieje tak naprawdę tylko jeden czynnik istotny dla oceny jakiejkolwiek gry: czy ta ostatnia wciąga. Wszystkie inne parametry są wtórne.
A SH wciąga niesamowicie.
Poza tym, gdyby ranking na BGG był taki superobiektywny, to na pierwszym miejscu byłoby go.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: Sandman »

oneiros pisze:
Poza tym, gdyby ranking na BGG był taki superobiektywny, to na pierwszym miejscu byłoby go.
Możesz rozwinąć? Naprawdę szczerze mnie zaciekawiło twierdzenie, że superobiektywnie na pierwszym miejscu powinno być go i chętnie posłucham argumentacji za tym przemawiającej (choć może w innym temacie, coby nie rozmywać tu dyskusji o SH).
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
oneiros
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2007, 15:20
Lokalizacja: Tichau

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: oneiros »

W ogromniastym skrócie, chodziło mi o wypadkową prostoty zasad i głębi rozgrywki. To zresztą chyba jedyna gra, przy której komputery wysiadają i nie są w stanie wyjść poza gracza średniej klasy.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: konev »

oneiros pisze:
pingus pisze:Niestety właśnie nie mogę się zgodzić, że zasługuje. Gra nie jest zła, ale że tak powiem jest banalna. Niewiele decyzji do podjęcia jest w niej dużo gier sprowadza się do tego kto lepiej rzuci. (...) I teraz w "rankingu eurogier" taka gra szturmująca tak wysoką pozycje niesamowicie mnie dziwi.
Imho niesłusznie Cię dziwi. Istnieje tak naprawdę tylko jeden czynnik istotny dla oceny jakiejkolwiek gry: czy ta ostatnia wciąga. Wszystkie inne parametry są wtórne.
A SH wciąga niesamowicie.
Poza tym, gdyby ranking na BGG był taki superobiektywny, to na pierwszym miejscu byłoby go.
Wciąga, znaczy chce się w nią ciągle grać, znaczy podoba się. To nie jest "czynnik istotny dla oceny", ale końcowa ocena. Nie można na jej temat dyskutować jako tako. Jest dobra, albo zła. Można natomiast dyskutować na temat składników tej oceny na którą składają się między innymi: mechanika, temat, cena, jakość, grywalność, długość rozgrywki i co tam jeszcze dla kogo jest ważne.

Go jest tylko grą. Jak każda gra ma swoje wady i zalety. Fascynacji szachów powiedzą zapewne, że szachy powinny być na pierwszym miejscu.
oneiros pisze:W ogromniastym skrócie, chodziło mi o wypadkową prostoty zasad i głębi rozgrywki. To zresztą chyba jedyna gra, przy której komputery wysiadają i nie są w stanie wyjść poza gracza średniej klasy.
Prostota zasad i głębia rozgrywki to tylko niektóre czynniki wpływające na ocenę danego gracza czy gra jest dobra :). Jeżeli w końcu komputery zaczną wygrywać w Go to stanie się ona grą beznadziejną?
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2009, 20:41 przez konev, łącznie zmieniany 2 razy.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: yosz »

konev pisze:Go jest tylko grą. Jak każda gra ma swoje wady i zalety.
Bluźnierca :twisted: wymień wadę go :>
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: konev »

yosz pisze:
konev pisze:Go jest tylko grą. Jak każda gra ma swoje wady i zalety.
Bluźnierca :twisted: wymień wadę go :>
Przykład. Spotyka się 3 ludzi. Chcą zagrać w Go. Nie mogą. Go jest beznadziejne na 3 graczy ;).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: bart8111 »

Można odnieść wrażenie, że niektórzy zapominają czym jest ten ranking i jak jest kształtowany. Podważając wysokie miejsce zajmowane przez Space Hulka mówią mniej więcej tyle: nie wierzę, że aż tyle osób ma tak dużą chęć na kolejne gry w Space Hulka.
Awatar użytkownika
oneiros
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2007, 15:20
Lokalizacja: Tichau

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: oneiros »

konev@

Nie ma większego znaczenia, czy gra ma elegancką mechanikę, dobry temat, ładne wydanie etc., jeżeli jako taka nie daje prostej radości z rozgrywki.
Tzn. można o tych elementach fajnie podyskutować, ale i tak ocenia się produkt finalny. W naszym wypadku tym produktem jest SH, który, jak rozumiem niektóre posty w tym temacie, rzekomo nie powinien wisieć wysoko w rankingu na BGG, bo: a to są gry z lepszą mechaniką, a to trzeba poturlać trochę kostek, a to coś innego jeszcze.
No więc ja pozwoliłem sobie zauważyć, że jeżeli ludziom gra w SH sprawia więcej radości niż w coś innego, to wysoka nota nie jest kontrowersyjna, zaś jeśli chodzi o głębię rozgrywki i elegancję zasad, od wieków znane są gry kasujące Top 10 BGG praktycznie z marszu.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: Geko »

yosz pisze:
konev pisze:Go jest tylko grą. Jak każda gra ma swoje wady i zalety.
Bluźnierca :twisted: wymień wadę go :>
Nie pamiętam Yosza na PW grającego w go :lol: Znaczy, że są lepsze gry, skoro woli w nie grać :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: yosz »

Geko pisze:Nie pamiętam Yosza na PW grającego w go :lol:
Bo nie ma z kim grać ;P Bazikowi do pięt nie dorastam
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: jax »

no właśnie, i to jest problem tych gier z głębią 'kasujących top 10 bgg praktycznie z marszu' - są tak głębokie że trzeba im poświęcić potężny kawał życia, trzeba napocić się żeby mieć równorzędnych przeciwników do gry, trzeba w nich ciągle siedzieć, jeśli chce się grać na poważnie i doskonalić (chyba że się chce grać 'niepoważnie', ale wtedy czy jest sens sięgać po takie akurat gry??), tych 'trzeba trzeba trzeba...' jest trochę. Tak więc tak - 'kasują top 10 bgg praktycznie z marszu', ale głównie pod względem poświęcanego czasu, żmudności analiz, stopnia rywalizacji między graczami (turnieje) i ogólną żarłocznością na wszelkie ludzkie zasoby (ze szczególnym uwzględnieniem czasu i pieniędzy [ile tam było za miesięczne treningi w go w warszawskim klubie OKO? 300, 500, 600zł? Nie pamiętam.]).

A tak w ogóle ostatnie posty zasługują na osobny wątek. Nie przeszkadzajmy Space Hulkowcom w ich eksytacji wspaniałą grą :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: stalker »

yosz pisze:
Geko pisze:Nie pamiętam Yosza na PW grającego w go :lol:
Bo nie ma z kim grać ;P Bazikowi do pięt nie dorastam
Jakbyś chciał grać w go, to byś piątki spędzał w jakimś klubie goistów a nie na polibudzie liżąc świecące kartoniki :) co tu się oszukiwać, go jest genialne, ale niezbyt efektowne :D
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: Grzech »

yosz pisze:
konev pisze:Go jest tylko grą. Jak każda gra ma swoje wady i zalety.
Bluźnierca :twisted: wymień wadę go :>
Brak zielonych pionów ;)
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: Muttah »

jax pisze: Nie przeszkadzajmy Space Hulkowcom w ich eksytacji wspaniałą grą :)
Jax, jesteś moim nowym idolem. Tak pięknie i prosto sformułować tak wzniosłą myśl! Toż to forumowicz miesiąca, jeśli nie dziesięciolecia! Proponuję wypisać to hasło dużymi literami na głównej stronie forum 8)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: BloodyBaron »

Muttah, tu kandydatów na złotą czcionkę jest więcej - z Tobą włącznie :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: Geko »

Towarzystwo Wzajemnej Adoracji :twisted:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: Muttah »

Tajemnica obecności SH w pierwszej dziesiątce wreszcie odkryta... :wink:

http://www.boardgamegeek.com/geeklist/46739
Awatar użytkownika
Benedetto XVII
Posty: 207
Rejestracja: 01 sie 2009, 18:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: Benedetto XVII »

100% agreed :D
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Nowy Space Hulk

Post autor: ajfel »

Witam wszystkich,
widzę że wątek o nowym SpaceHulku całkiem na tym forum aktywny, więc pewnie nie brakuje ludzi sporo grających. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś z Was zechciał pomóc mi ostatecznie rozjaśnić jedną kwestię
dotyczącą zasad. Chodzi o nieszczęsne pole widzenia Termosów. W pierwszą edycję łupałem strasznie dawno temu, nie przypominam sobie by były wówczas jakieś wątpliwości w tym temacie. W 2 i 3 edycji trochę zmieniło się w kwestii widoczności z korytarza do komnaty. No i rozważając teoretycznie różne możliwe przypadki, zamotałem się na maksa.
Od czytania Boardgamegeeka czacha mi spuchła - każdy tam pisze co innego, z pomysłami często niewiele mającymi związku z zasadami gry. Liczę że na tym forum spacehulkowi rutyniarze wyjaśnią mi to i owo;)

X oznacza oczywiście pole poza zasięgiem wzroku termosa.

Sytuacja pierwsza, zgarnięta z BGG, czy tak jest prawidłowo?

Kod: Zaznacz cały

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|----|----|----|XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|  X |  X |  X |XXXXXXXXXX
|----|----|----|----|----|----|----|
| X  |    |    | GS |    |    |  X |
|----|----|----|----|----|----|----|
XXXXXXXXXX|    |    |    |XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|----|----|----|XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX| SM |XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|----|XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|    |XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|----|XXXXXXXXXXXXXXX
czy raczej powinno być tak?

Kod: Zaznacz cały

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|----|----|----|XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|    |  X |    |XXXXXXXXXX
|----|----|----|----|----|----|----|
| X  |    |    | GS |    |    |  X |
|----|----|----|----|----|----|----|
XXXXXXXXXX|    |    |    |XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|----|----|----|XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX| SM |XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|----|XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|    |XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|----|XXXXXXXXXXXXXXX
Sytuacja druga:
Czy poprawnie jest tak?

Kod: Zaznacz cały

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|----|----|----|XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|    |    |    |XXXXXXXXXX
|----|----|----|----|----|----|----|
| X  | X  | X  |    |    |    |  X |
|----|----|----|----|----|----|----|
XXXXXXXXXX| GS |    |    |XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|----|----|----|XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX| SM |XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|----|XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|    |XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|----|XXXXXXXXXXXXXXX
czy tak?:

Kod: Zaznacz cały

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|----|----|----|XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX| X  |    |    |XXXXXXXXXX
|----|----|----|----|----|----|----|
| X  | X  | X  |    |    |    |  X |
|----|----|----|----|----|----|----|
XXXXXXXXXX| GS |    |    |XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|----|----|----|XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX| SM |XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|----|XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|    |XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|----|XXXXXXXXXXXXXXX
I jeszcze jedna sytuacja, z rulebooka jasno wynika że w poniższym przykładzie Termos nie widzi Gienka:

Kod: Zaznacz cały

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|----|----|----|XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX| GS |    |  X |XXXXXXXXXX
|----|----|----|----|----|----|----|
| X  | X  | X  |    |  X |  X |  X |
|----|----|----|----|----|----|----|
XXXXXXXXXX| X  |    |  X |XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX|----|----|----|XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|    |XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|----|XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX| SM |XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXX|----|XXXXXXXXXXXXXXX
A co w sytuacji gdy figurki zamienimy miejscami?

z góry dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ