Rise of Empires (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: yosz »

mógłby się jakiś admin tym zająć i przenieść to do jakiegoś offtopicu typu Piaskownica dla dzieci?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: bogas »

Smerf Maruda pisze:
yosz pisze:Puknijcie się wszyscy w głowę - najlepiej młotkiem.
Niektórzy nie trafią, a potem powiedzą, że nie czytali instrukcji...
Pogrążasz się coraz bardziej. A, że i tak już dałem się wcześniej sprowokować i zszedłem poniżej poziomu przyzwoitości, więc tylko spuszczę nad tym zasłonę milczenia.
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: salou »

yosz pisze:mógłby się jakiś admin tym zająć i przenieść to do jakiegoś offtopicu typu Piaskownica dla dzieci?
W jakimś wątku czytałem że należy piętnować tego typu zaczepne wypowiedzi tak żeby autorzy nie byli bezkarni, jeżeli ktoś w nieładny sposób zwraca uwagę to najlepiej niech tego nie robi wcale, bo jest to ewidentnie jakaś żałosna promocja swojej osoby.
@yosz oczywiście dotyczy to wypowiedzi zamieszczonej poniżej.
Smerf Maruda pisze:
bogas pisze:
Smerf Maruda pisze:Oczywiście, to wszystko wina strzałek.
Oczywiście, niektórzy nie umieją się powstrzymać od głupich komentarzy.
Wolę głupio komentować, niż głupio grać 8-)
Mi również nie podobał się ten komentarz, chociażby dlatego że grałem również w tej partii, oczywiście jak ktoś jest anonimowy to automatycznie jest odważny i napisze wszystko. Niestety tylko w taki sposób można zwracać uwagę bo nie wiadomo kto kryje się za postacią smerfa, wiemy tylko że mieszka w "stolycy", ale zapraszamy do stołu i przekonamy się kto "gra głupio", nie rozumiem tej uwagi, jaki cel miał autor. Myślę że prędzej czy później będzie okazja zagrać wspólnie w ROE.
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: Dominusmaris »

A Wy się naprawdę kłócicie czy żartujecie?
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: salou »

Dominusmaris pisze:A Wy się naprawdę kłócicie czy żartujecie?
Ze stoickim spokojem skarciłem smerfa :mrgreen: , absolutnie z nikim się nie kłócę :D zresztą jest za zimno na kłótnie, należy się wręcz przytulać do siebie. Przepraszam ale wysiadło mi ogrzewanie i takie mam skojarzenia. :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: Smerf Maruda »

salou pisze:jak ktoś jest anonimowy to automatycznie jest odważny i napisze wszystko. Niestety tylko w taki sposób można zwracać uwagę bo nie wiadomo kto kryje się za postacią smerfa
W każdym poście się podpisuję, ślepa żyrafo!

8-)
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: Aba »

Smerf - napiszę tylko tyle, można się przegadywać czy nawet kłócić ale wklejanie takich monstrualnych fotek z jakiś demotywatorów jest na poziomie dwunastolatków - tyle ode mnie.
Awatar użytkownika
shaman
Posty: 48
Rejestracja: 16 gru 2008, 13:34

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: shaman »

Możece mi powiedzieć w jakim stopniu gra jest zależna językowo? Jest dostępna wersja niemiecka w przystępnej cenie, ale nie wiem czy warto się na nią rzucać.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: bazik »

od drugiej partii w 100%. w pierwszej będzie Ci trochę brakować pomocy graczy (które być może można wydrukować z bgg)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: mst »

bazik mial na myśli, że w 100% niezależna :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: bazik »

tak to jest jak sie tlumaczac angielskie terminy odwraca ich znaczenie :-) language independence = zależność językowa, replayabilty = powtarzalność ...
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: Aba »

language independence = NIEzależność językowa więc ten kto tłumaczy inaczej to pozdrawiam :P,
replayabilty = zdolność do powtórek i teraz zależy jak sobie to wytłumaczymy na nasze bo tutaj można się przejechać :) na tym że dosłowne przetłumaczenie raczej mówi o tym że gra będzie się powtarzać :D.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: bazik »

niezrozumiales aba... my w polsce mowimy o zaleznosci jezykowej i o powtarzalnosci, amerykanie mowia o independence i replayability. to oczywiste ze znaczenia sa przeciwne, ale przez to latwo powiedziec cos odwrotnie jak sie akurat nie daj boze wlasnie wraca na forum z bgg i czytania dyskusji o languange independce.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: Aba »

Zrozumiałem tylko o ile moim zdaniem w przypadku "powtarzalności" można się pomylić o tyle w "niezależności" raczej nie bo tłumaczenie jest dość oczywiste.
Awatar użytkownika
shaman
Posty: 48
Rejestracja: 16 gru 2008, 13:34

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: shaman »

Dzięki za szybką odpowiedź. Jakby nie było, udało mi się zrozumieć jej ukrytą treść. :)
A odnośnie samej rozgrywki, to czy po większej ilości partii gra się broni, czy może Wasze oceny spadają? A może nie było większej ilości, bo nie chce się do niej wracać?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: mst »

Mnie druga partia (5-osobowa) podobała się niemniej niż pierwsza (4-osobowa). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: bogas »

Dwie gry to trochę mało żeby wyrokować, ale jak na razie jest lepiej niż dobrze i mam ochotę na więcej.
Jednak bardzo ciekawi mnie jak gra spisuje się na 2 osoby. Przyznam, że trudno mi to sobie wyobrazić, ale reguły taki wariant dopuszczają i to jedynie z bardzo niewielką zmianą w stosunku do gry 4 i 5 osobowej. Grał ktoś?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: yosz »

Ja grałem. Przede wszystkim jest mniejszy ścisk na mapie. Po drugie nie boli tak bardzo tura B bo w większości przypadków dyski będę ułożone naprzemiennie i ewentualna zapłata za wykonanie jakiejś akcji będzie nieduża. Najciekawsze w grze na 2 czy 3 osoby jest to, że wszystkie niewybrane żetony (rozwoju, terytoriów i miast) wypadają z gry po turze i to trzeba mieć na uwadze. Nie będzie już sytuacji "to bym chciał wziąć, ale poczekam i wezmę w kolejnej turze".

Subiektywne wrażenia niedługo w recenzji na Games Fanatic :D (ale po cichu powiem, że wolę zagrać w więcej osób)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: bogas »

No właśnie ta mapa mnie zastanawiała, jak to na dwie osoby działa, bo doświadczenia z gier opartych na "kontroli terytoriów" (Geko special for you ;) ) to kiepsko w dwie osoby. Oczywiście w RoE mapa to nie wszystko, ale jednak element istotny. Tak czy siak nie omieszkam spróbować.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: Geko »

bogas pisze:No właśnie ta mapa mnie zastanawiała, jak to na dwie osoby działa, bo doświadczenia z gier opartych na "kontroli terytoriów" (Geko special for you ;) ) to kiepsko w dwie osoby.
Dwója. "Special" to przymiotnik chyba, przysłówek to "(e)specially" :P

A wracając do gry, to na 3 osoby na mapie było już luźnawo, na 5 za to chaotycznie. Ogólnie dziwaczna ta gra jest. Niby dobra, a zupełnie mnie nie porwała.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: jax »

bogas pisze:Dwie gry to trochę mało żeby wyrokować, ale jak na razie jest lepiej niż dobrze i mam ochotę na więcej.
U mnie to samo. Dwie gry i duża chęć na więcej. Świetna gra.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: mst »

Geko pisze:A wracając do gry, to na 3 osoby na mapie było już luźnawo, na 5 za to chaotycznie.
U nas w 5 osób ani przez moment nie było chaotycznie. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: Dzika Mrówka »

Mam pytanie:
Czy jeśli nie mam żadnych kostek na mapie i w erze II-B chcę budować swoje imperium, czy mogę rozpocząć w np. w Północnej Ameryce za pomocą kafelka imperium bez wody?
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: ozy »

Tak. Jeśli jednak po umieszczeniu jakiś kostek w Nowym Świecie/Azji chciałbyś umieścić jakieś kostki w Europie - musisz użyć kafelka z wodą. To samo dotyczy umieszczenia kostek w obydwu Amerykach na raz, ponieważ one ze sobą nie sąsiadują.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Rise of Empires (Martin Wallace)

Post autor: yosz »

A również wg ostatniej wypowiedzi Martina Wallace'a na BGG nie sąsiadują ze sobą też Azja i Kraje Dalekiego Wschodu :/ trochę przeczy temu co jest na mapie i w instrukcji.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ