gry historyczne

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

gry historyczne

Post autor: Filip z Lublina »

szukam gry o silnym akcencie historycznym. mechanika powinna nawiązywać do fabuły. nie przepadam za grami stricte wojennymi więc dobrze by było żeby aspekt militarny nie był jedynym wątkiem. myślę, że dobrym przykładem jest Revolution: The Dutch Revolt 1568-1648. czas trwania nie ma znaczenia. ciężar gry również chociaż wolałbym żeby to była jednak porządna strategia. zastanawiam się czy jakieś Wallowskie gry dają poczucie "tworzenia historii"?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: gry historyczne

Post autor: Ink »

Happosai pisze:szukam gry o silnym akcencie historycznym. mechanika powinna nawiązywać do fabuły. nie przepadam za grami stricte wojennymi więc dobrze by było żeby aspekt militarny nie był jedynym wątkiem. myślę, że dobrym przykładem jest Revolution: The Dutch Revolt 1568-1648. czas trwania nie ma znaczenia. ciężar gry również chociaż wolałbym żeby to była jednak porządna strategia. zastanawiam się czy jakieś Wallowskie gry dają poczucie "tworzenia historii"?
Normalnie nie poznaję Cię.
Szukasz gry z silnym settingiem? Ty, który normalnie zapominasz przy grach, że w ogóle coś takiego jak setting istnieje, a pytania o niego uważasz za niestosowne?


Żeby nie było całkiem bez treści: 2 de Mayo (http://www.boardgamegeek.com/boardgame/36522)
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: gry historyczne

Post autor: Filip z Lublina »

Ink pisze:Normalnie nie poznaję Cię.
Szukasz gry z silnym settingiem? Ty, który normalnie zapominasz przy grach, że w ogóle coś takiego jak setting istnieje, a pytania o niego uważasz za niestosowne?
a co to jest setting...?;)
Ink pisze:Żeby nie było całkiem bez treści: 2 de Mayo (http://www.boardgamegeek.com/boardgame/36522)
pudło! gra czysto militarna zdaje się:/
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: gry historyczne

Post autor: Ink »

Happosai pisze:pudło! gra czysto militarna zdaje się:/
Militarna tylko jeśli chodzi o setting, z punktu widzenia rozgrywki takie sobie przesuwanie kostek żeby mieć gdzieś więcej, niż przeciwnik.


God's Playground: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/38309
Ostatnio zmieniony 12 paź 2009, 01:06 przez Ink, łącznie zmieniany 2 razy.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: gry historyczne

Post autor: Ink »

A jeszcze, po pewnym namyśle:

Twilight Struggle: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/12333
1960: The Making of the President: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/27708

Tym pierwszym dysponuję, tym z poprzedniej notki dysponował będę, jeśli będziesz chciał spróbować.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: gry historyczne

Post autor: Zouave »

Ink pisze:
Happosai pisze:pudło! gra czysto militarna zdaje się:/
Militarna tylko jeśli chodzi o setting, z punktu widzenia rozgrywki takie sobie przesuwanie kostek żeby mieć gdzieś więcej, niż przeciwnik.
No to niestety jedna z podstawowych zasad prowadzenia wojny - by mieć w newralgicznym miejscu więcej kostek, jak przeciwnik.

Stąd z tego powodu nie czyniłbym grze zarzutu, jeśli wykorzystuje aspekt militarny.
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: gry historyczne

Post autor: Ink »

Zouave pisze:
Ink pisze:
Happosai pisze:pudło! gra czysto militarna zdaje się:/
Militarna tylko jeśli chodzi o setting, z punktu widzenia rozgrywki takie sobie przesuwanie kostek żeby mieć gdzieś więcej, niż przeciwnik.
No to niestety jedna z podstawowych zasad prowadzenia wojny - by mieć w newralgicznym miejscu więcej kostek, jak przeciwnik.

Stąd z tego powodu nie czyniłbym grze zarzutu, jeśli wykorzystuje aspekt militarny.
Ja nie czynię grze zarzutu, tylko delikatnie kpię sobie z upodobań kolegi założyciela tematu.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: gry historyczne

Post autor: Zouave »

Właśnie, a co to jest setting?
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: gry historyczne

Post autor: yosz »

setting - czyli tło historyczne gry, konflikt który reprezentuje czyli w skrócie "fabuła"
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: gry historyczne

Post autor: Zouave »

yosz pisze:setting - czyli tło historyczne gry, konflikt który reprezentuje czyli w skrócie "fabuła"
Aha, dzięki.
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: gry historyczne

Post autor: Odi »

Happosai - >

1960: The Making of Presidents - polecam bo: znakomicie napisana instrukcja, silny historyczny feeling, mechanika ściśle powiązana z tematem, bardzo fajne (i historyczne 8) ) emocje podczas liczenia głosów

Cold War: CIA vs KGB - gra świetna sama w sobie (komukolwiek jej nie pokazałem - bardzo się podobała), nieco bardziej abstrakcyjna niż 1960, ale wciąż z silnym nawiązaniem do historii, znakomite połączenie mechaniki z tematem. Popełniłem swego czasu recenzję na GF

Z innych jeszcze: może Freidrich lub Maria? To są właściwie wojenne eurogry, bo choć tematyka militarna, to zasady są naprawdę żenująco proste, a mechanika jest nieco abstrakcyjna (np bitwy rozgrywane za pomocą praktycznie zwyczajnych kart do gry). Maria dodatkowo otrzyma elementy negocjacji i możliwość tworzenia przez graczy sojuszy, więc aspekt militarny nie jest już tak pierwszoplanowy jak we Freidrichu. Poczucie udziału w historycznych wydarzeniach jak najbardziej jest. Jedynym minusem czas rozgrywki - nawet do 5 godzin.

Może jeszcze... The End of the Triumvirate?
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: gry historyczne

Post autor: Zouave »

Fryderyka ja sam wszędzie polecam.
Uproszczenia w tej grze wcale nie rażą,a tzw. setting (trudne słowo :P) daje poczucie klimatu wojny siedmioletniej (czyli tego, że to nie II Wojna z wielkimi masami wojska tworzącymi ciągły front i wyrzynającymi się niemiłosiernie).

Tyle, że Frycu to gra wojenna pełną gębą i tam niczego innego poza militarnym aspektem (doprawionym polityką wynikającą z kart losu) nie ma.
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Re: gry historyczne

Post autor: Deem »

Może Here I Stand? Wręcz ocieka historycznym klimatem.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: gry historyczne

Post autor: Filip z Lublina »

Friedricha chętnie spróbuję choć jeśli to faktycznie czysta wojna to bęwnie nie pójdzie tak jakbym chciał:/
The End of the Triumvirate mam i w tej grze nie czuć ww "settingu";P
Here I Stand to prawdopodobnie coś z czego mógłbym być naprawdę zadowolony, ale naprawdę nikłe mam szanse, żeby w tym naszym kochanym Lublinie zebrać na kilka godzin 6 osób(podobno tylko w tej konfiguracji gra ma sens)...
szukamy dalej.
a może coś bardziej handlowego? kupcy, sprzedaż, rynek i te sprawy.
ps.powyższe kryterium nie dezaktywuje pierwszego zapytania;)
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: gry historyczne

Post autor: Zouave »

Happosai pisze:Friedricha chętnie spróbuję choć jeśli to faktycznie czysta wojna to bęwnie nie pójdzie tak jakbym chciał:/ (...)
Here I Stand to prawdopodobnie coś z czego mógłbym być naprawdę zadowolony, ale naprawdę nikłe mam szanse, żeby w tym naszym kochanym Lublinie zebrać na kilka godzin 6 osób(podobno tylko w tej konfiguracji gra ma sens)...
szukamy dalej.
W listopadzie (najprawdopodobniej) w Lublinie odbęda się VI już Lubelskie Manewry Strategów.

Nie ma mocnych, byś nie znalazł chętnych do HIS.

A na partyjkę Fryderyka bardzo chętnie się umówię.

PS:
tylko raz grałem Prusakami, wiec chętnie zobaczę jak to jest Fryderyk kontra reszta Europy.
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: gry historyczne

Post autor: skiper_83 »

Happosai pisze:szukam gry o silnym akcencie historycznym. mechanika powinna nawiązywać do fabuły. nie przepadam za grami stricte wojennymi więc dobrze by było żeby aspekt militarny nie był jedynym wątkiem. myślę, że dobrym przykładem jest Revolution: The Dutch Revolt 1568-1648. czas trwania nie ma znaczenia. ciężar gry również chociaż wolałbym żeby to była jednak porządna strategia. zastanawiam się czy jakieś Wallowskie gry dają poczucie "tworzenia historii"?


Mogłoby Ci jeszcze Struggle of Empire przypaść do gustu.
Raleen
Posty: 869
Rejestracja: 29 cze 2004, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: gry historyczne

Post autor: Raleen »

Historyczna wieloosobowa (od 3 osób do 5) - The Napoleonic Wars. Jak Cię zainteresuje, to dość podobne są Wellington i Kutuzov.

Ostatnio dobrze się bawię przy "Hannibal: Rome vs Carthage". Jeśli nie chcesz czysto militarnych to generalnie szukaj wśród gier card driven.

W zasadzie miałbym problem z poleceniem jednego tytułu: najlepiej samemu poczytać o grach, popytać tych, którzy się znają - zapraszam:

http://www.strategie.net.pl

Mamy tego dużo :)
Staś
Posty: 16
Rejestracja: 28 lip 2009, 00:35

Re: gry historyczne

Post autor: Staś »

Witam!

Przepraszam za "odkopywanie", ale mam problem z wyborem gry, którego nijak nie mogę rozwiązać.

Poszukuję gry wojennej, możliwej do grania dla 2 osób lub więcej. Interesuje mnie również, by była to gra związana z historią. W oko wpadły mi 2 produkcje :
-Hannibal Barkas
-Hannibal: Rome vs. Carthage

Po przewertowaniu wielu recenzji nadal nie jestem w stanie wybrać tej lepszej, proszę o pomoc (cena nie gra tutaj roli, ale na kupno obu gier mnie nie stać).

PS
Ewentualnie ciekawym tytułem wydaje się byc jeszcze Stronghold (mimo, że ściśle historyczny nie jest), warto wziąśc go pod uwagę?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: gry historyczne

Post autor: Odi »

Stronghold chyba raczej nie, bo - jeśli rozpatrywać go pod katem historycznym - posiada kilka istotnych nielogiczności (np wcześniejsze poddanie twierdzy może być korzystne punktowo dla obrońcy, bronić się trzeba nie tylko skutecznie, ale i 'honorowo' itp)

Jeśli przeczytałeś recenzję HB i H:RvC, i wciąż nie możesz wybrać lepszej, to w takim razie zapytaj się potencjalnych współgraczy, o ich preferencje?

HB jest w języku polskim, jest również tańszy. Wielką zaletą jest możliwość grania w 3-5 osób.
H:RvC ma bardzo interesującą i emocjonującą mechanikę bitew, choć jest to gra chyba nieco bardziej złożona od HB. No i droższa.
ODPOWIEDZ