Colonia

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Colonia

Post autor: Magma »

ragozd pisze:Magma - ale tu kazdy plan powinien miec min. ze 2 alternatywy i siegac min. ture do przodu ;)
Planowanie tylko 1 tury w tej grze mija sie z celem :)
Jak dla mnie pozycja do zagrania raz jeszcze
Zgadam się w upełności :)


Na świeżo opiszę wrażenia po drugiej partii wczoraj w 4 osoby. Grało się już zdecydowanie LEPIEJ ! Wygląda na to, że im mniej osób tym lepiej się gra, bo bardziej panuje się nad tym co się robi/można robić. Co mnie jednak zaciekawiło, wygrała osoba, która zbierała pieniądze przez 3-4 tury, a potem zaczęła kupować relikwie na potęgę :shock: I co ciekawe, wygrała na pieniądze (w punktach był remis po 16VP) i to tylko dlatego, że nie było takiej relikwii na jaką mogła by wydać daną walutę (marki) :lol: Czyżby była to "technika" na wygrywanie gry ? Przy dobrym zaplanowaniu i odrobinie szczęścia - być może. W sobotnio wieczornej partyjce trzecie miejsce to 15 VP, a czwarte 14 VP.

Gra była wyrównana (choć wrażenia w trakcie rozgrywki diametralnie inne), opłacało się kupować nawet najsłabsze "skarby". Niestety, kościół po raz kolejny okazał się nie wypałem - jedna osoba w prawdzie z niego skorzystała, ale tylko dlatego, że nie było nic lepszego do kupienia, a na ręce akurat miała 3VP (nie pomogło przy końcowej punktacji).

Koniecznie trzeba sprawdzić jak to działa na 3 i 5 osób, no i oczywiście jeszcze raz na 6 :wink:
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Colonia

Post autor: Browarion »

Dobre wieści, wracają wiarę w grę (z lekka żartuję, bo znów ktoś mnie pojedzie) ;)
No i przede wszystkim zwiększają ochotę by znów spróbować - im szybciej tym lepiej
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
qoobson
Posty: 19
Rejestracja: 19 lut 2009, 10:22

Re: Colonia

Post autor: qoobson »

Czy ktoś poratowałby skanem polskiej instrukcji gry? Swoją postardałem, a jestem ją winien jednemu z użytkowników forum.
Bardzo dziękuję za ewentualną pomoc (PW)
Apostolus
Posty: 197
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Colonia

Post autor: Apostolus »

Odkurzając wątek, również chciałbym się uśmiechnąć o skan instrukcji (PW, e-mail), jeśli ktokolwiek posiada takowy (albo może posiadać). Będę bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Colonia

Post autor: mistrz_yon »

W ramach (stałej) akcji odświeżania starszych tytułów, padło na Colonię. Grałem w to dobrych kilka lat temu i miałem wrażenie, że gra jest za długa i przekombinowana. Teraz bym się pod tym nie podpisał - graliśmy dzisiaj we trójkę i grało się świetnie.

Niby worker placement, ale z kilkoma twistami: „opóźnionym” powrotem workerów do wykorzystania; tygodniowym cyklem oczekiwania na powrót tychże; czterema rodzajami walut (sic!) do kupowania relikwii (punkty zwycięstwa) i mechanizmem głosowania nad wydarzeniami pojawiającymi się w grze. Nie zgodziłbym się z opinią, że jest tam dużo przetwarzania - No właśnie nie ma: zbiera się zasoby, wytwarza z nich dobra, które się ładuje na statki. Bardzo sprawne to jest.

Powiem szczerze, byłem w szoku. Grę odpaliłem na prośbę młodej, która grała w to jako 10-latka i zapamiętała fajną, wielką planszę. Siadałem do tego z obowiązku, tymczasem cała nasza trójka się wkręciła. Końcowy wynik 25 /25 / 24, finalnie rozstrzygnięty na kasie.

Ta gra ma dość niskie oceny na BGG. Podejrzewam, że ze względu na czas gry. Dla nas było świetnie, ale przy więcej niż 3 osobach, może być długo. Dla mnie trochę jak z Loyangiem, gdzie jest jakby o jedną rundę za dużo. Tak czy owak, wróci do nas na stół na co najmniej kilka razy, bo wszyscy mają poczucie niedosytu. Jeśli macie, sugeruję odkurzyć.
ODPOWIEDZ