Small World (Philippe Keyaerts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Small World

Post autor: Tommy »

Bruno Faidutti wybrał Small World swoją grą roku 2009!

Myślę, że to fajna nowina dla osób które lubią SW i uznają Bruno za autorytet.

http://www.faidutti.com/index.php?Module=divers&id=555
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
awek
Posty: 67
Rejestracja: 13 cze 2009, 18:25
Lokalizacja: Swarzędz/Poznań

Re: Small World

Post autor: awek »

Pillaging plus umiejętność sorcererów dają w połączeniu dodatkowe punkty? (sorry jeśli pytanie już było, szukałem ale nie znalazłem :-) ) Wydaje mi się, że nie ale zawsze wolę się upewnić.
"The only way to get smarter is by playing a smarter opponent"
Kolekcja
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: Small World

Post autor: Galax »

Też mam pytania odnośnie Small World:
1.W przypadku ataku na gracza obojętnie ile mu zajme terenów odrzuca tylko 1 żeton rasy? Czy 1 żeton za 1 teren?
2.Gdy rasa idzie na wymarcie dostaje monety zwycięstwa w tej turze?
3.W przypadku zdolności szaleni najpierw rzucam później wybieram teren ale żetony rasy muszę wybrać wpierw? Nie trzeba nigdy obowiązkowo rzucać kostką?
4.Ma ktoś tłumaczenie do FAQ tej gry?
5.Wiadomo coś na temat dodatków?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Nataniel »

Galax pisze:Też mam pytania odnośnie Small World:
1.W przypadku ataku na gracza obojętnie ile mu zajme terenów odrzuca tylko 1 żeton rasy? Czy 1 żeton za 1 teren?
1 za 1
Galax pisze:2.Gdy rasa idzie na wymarcie dostaje monety zwycięstwa w tej turze?
tak
Galax pisze:3.W przypadku zdolności szaleni najpierw rzucam później wybieram teren ale żetony rasy muszę wybrać wpierw? Nie trzeba nigdy obowiązkowo rzucać kostką?
Jakie zetony rasy?
Galax pisze:5.Wiadomo coś na temat dodatków?
http://www.gamesfanatic.pl/2009/09/06/d ... e-dojenia/
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: yosz »

tu trochę więcej informacji niż w podanym przez Nataniela linku: http://www.gamesfanatic.pl/2009/09/15/4 ... yli-d-jak/
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: Small World

Post autor: Galax »

Jakie zetony rasy?
W rozgrywce gracz miał szalone trytony. Jak dokładnie wykonywać zdolność szaleni?
Dzięki za odpowiedzi, jakoś zapomniałem o co miałem jeszcze zapytać. :) Zauważyłem że instrukcja nie jest najlepiej przetłumaczona. Np. zdolność commando w PL pisze -1 do obszaru sąsiadującego z tego wynika że przy pierwszym podboju nie można tego użyć a w ANG pisze -1 na każdy obszar więc działa przy 1 podboju.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Small World

Post autor: zephyr »

Jeśli chodzi o berserka (szaleni?... ał) na początku podboju rzucasz kostką - tyle masz jednostek "wirtualnych" na najbliższy podbój, jak coś zajmiesz znowu rzucasz kostką itd.
ważne jest że pierw rzucasz, a potem wiedząc ile dokładnie masz jednostek wybierasz cel
daje średnio +1 jednostkę czyli jak commando, ale jest losowe i przez to zarówno bardziej zabawne jak i wkurzające
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Small World

Post autor: elayeth »

Galax pisze: Zauważyłem że instrukcja nie jest najlepiej przetłumaczona. Np. zdolność commando w PL pisze -1 do obszaru sąsiadującego z tego wynika że przy pierwszym podboju nie można tego użyć a w ANG pisze -1 na każdy obszar więc działa przy 1 podboju.
Dlatego ja korzystam tylko z instrukcji angielskiej do tej gry.

Dla mnie to tłumaczenie mówi wszystko o jakości:

Uduchowieni:
Jeśli żetony Rasy wchodzące w zestaw z kartą Zdolności - Duch chylą się ku upadkowi, nie stosują się względem nich ograniczenia opisane w Upadku Cywilizacji (strona 6) dotyczące Pojedynczych Żetonów Wymierającej Rasy na danym obszarze w dalszej części gry. Dzięki tej zdolności możesz również mieć do dwóch Ras chylących się ku upadkowi w tym samym momencie na Planszy...


Niech mi ktoś (pomijając wiedzę na temat tej zdolności) wytłumaczy co to ma znaczyć? Jakie "również"? To sugeruje, że jest coś jeszcze w pierwszym zdaniu...
Ja nie wiedziałem o co biega dopóki nie zajrzałem do angielskiej wersji.

Spirit:
When the race tokens associated with your Spirit Special Power go into Decline, they never count toward the limit stated in Entering in Decline (p.6) regarding having a single in Decline race on the map at any given time.


I wszystko jasne. Kto to tłumaczy?
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: Small World

Post autor: Galax »

Dzięki, ale jeszcze muszę o coś zapytać.
1. Bohaterowie się przemieszczają normalnie tak jak jednostki w czasie przegrupowania?
2. Smok porusza się o jedno pole czy mogę atakować nim każdy obszar na planszy (sąsiadujący z moim)?
3. Fortyfikacje układa się nawet jak rasa idzie na wymarcie?
4. Ghoule i Spiryty gram nimi normalnie jak są na wymarciu? Czyli mogę zebrać żetony ras na ręke i atakować? Jak mam na ręce Ghoule a wymieram to co robię?
5. Co się dzieje z biwakami jak przeciwnik zajmie mi teren z biwakiem?
Marvin
Posty: 113
Rejestracja: 11 gru 2008, 08:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Small World

Post autor: Marvin »

1. Bohaterowie się przemieszczają normalnie tak jak jednostki w czasie przegrupowania?
Tak, choć oczywiście nie ma obowiązku przemieszczania ich.
2. Smok porusza się o jedno pole czy mogę atakować nim każdy obszar na planszy (sąsiadujący z moim)?
Smok to tylko taki rodzaj "broni" ;-) pozwalający podbić jakiś region z użyciem tylko jednego żetonu rasy. Czyli do podbojów "na smoka" stosują sie takie zasady, jak przy zwykłym podboju - tylko obszary sąsiadujące z Twoimi obszarami (chyba, ze Twoja rasa dopiero wchodzi na plansze, wtedy można "użyć" smoka do podbicia pierwszego obszaru).
3. Fortyfikacje układa się nawet jak rasa idzie na wymarcie?
Nie. Tylko rasa aktywna może dokładać nowe fortyfikacje. Natomiast fortyfikacje pozostają nawet jeśli rasa idzie na wymarcie, są zdejmowane tylko gdy pole zostanie opuszczone lub podbite przez inna rasę. Należy pamiętać, ze bonusowy punkt zwycięstwa dostaje sie tylko dla rasy aktywnej, ale już bonus do obrony działa także dla rasy na wymarciu.
4. Ghoule i Spiryty gram nimi normalnie jak są na wymarciu? Czyli mogę zebrać żetony ras na rękę i atakować? Jak mam na ręce Ghoule a wymieram to co robię?
Ghoule na wymarciu zachowują sie jak rasa aktywna. Można je przegrupowywać, dokonywać podbojów etc. Jeśli masz Ghoule na ręku i idą na wymarcie, to chyba nic z nimi w tej kolejce nie możesz zrobić. O ile dobrze pamiętam, to w kolejce z wymieraniem jest tylko faza punktacji, wiec nie można dokonać przegrupowania.

Spirity nie wpływają na zachowanie rasy na wymarciu (czyli nie-ghoule spirity wymierają jak normalna rasa). Spirit powoduje tylko tyle, ze jeśli rasa jest na wymarciu, to nie znika z planszy gdy gracz zdecyduje sie posłać kolejne swoja rasy na wymarcie (czyli można mieć równocześnie dwie rasy na wymarciu). Przykład: mam Elfy+spirit. Posyłam je na wymarcie, biorę Ghoule. Mam aktywne Ghoule i Elfy na wymarciu. Posyłam Ghoule na wymarcie, biorę Amazonki. Mam aktywne Amazonki oraz Ghoule i Elfy na wymarciu. Posyłam Amazonki na wymarcie, biorę Krasnoludy. Ghoule znikają, ale Elfy dzięki spirit zostają, będę wiec miał aktywne Krasnoludy oraz Amazonki i Elfy na wymarciu. I tak dalej.
5. Co się dzieje z biwakami jak przeciwnik zajmie mi teren z biwakiem?
Wracają do reki i można je ponownie umieścić na planszy na koniec kolejki aktywnego gracza (tak jak normalne jednostki zdjęte z planszy w wyniku ataku przeciwnika).
Awatar użytkownika
awek
Posty: 67
Rejestracja: 13 cze 2009, 18:25
Lokalizacja: Swarzędz/Poznań

Re: Small World

Post autor: awek »

Czy któryś ze sprzedawców może mi powiedzieć czy jest planowana jakaś przedsprzedaż dodatków do small worlda i jeżeli nie, to kiedy pozycje będą dostepne w sklepie?
"The only way to get smarter is by playing a smarter opponent"
Kolekcja
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Nataniel »

Watpie by byla jakas przedsprzedaz - prawie nigdy sie tego nie robi przy dodatkach. A premiera jest na Essen, wiec do 2 tygodni po Essen powinny pojawic sie w sklepach.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Small World

Post autor: pabula »

elayeth pisze:I wszystko jasne. Kto to tłumaczy?
Google? ;)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Nataniel »

Nataniel pisze:Watpie by byla jakas przedsprzedaz - prawie nigdy sie tego nie robi przy dodatkach. A premiera jest na Essen, wiec do 2 tygodni po Essen powinny pojawic sie w sklepach.
Kilkanascie egzemplarzy przyjechalo do nas z Essen - jutro beda dostepne.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Small World

Post autor: Banan2 »

Nataniel pisze:
Nataniel pisze:Watpie by byla jakas przedsprzedaz - prawie nigdy sie tego nie robi przy dodatkach. A premiera jest na Essen, wiec do 2 tygodni po Essen powinny pojawic sie w sklepach.
Kilkanascie egzemplarzy przyjechalo do nas z Essen - jutro beda dostepne.
Witam !
Jaka będzie cena ? A jak zabraknie to kiedy będą następne egzemplarze ? Za dwa tygodnie ?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Nataniel »

ad ceny - Nie wiem
ad dostepnosci - Mysle, ze raczej miesiac
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: Small World

Post autor: lb_lb »

żeby nie degenerować Nataniela, prze-edytowałem ;) rozmowa toczy się przez pw. w sumie racja, bez sensu w tym wątku. (znaczy się, żeby nie było, że tego no.. to moja własna decyzja byłą:) )
Ostatnio zmieniony 29 paź 2009, 12:36 przez lb_lb, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Nataniel »

Naprawde nie chcialbym tutaj prowadzic dyskusji na temat dlaczego jakis sklep nie wyslal Tobie a my nie wyslalismy jemu. Zamowienia hurtowe sa realizowane w kolejnosci, nie wiem nic o zadnych opoznieniach a jakis pisanie o nie wyslaniu jakiegos "towaru, ktorego nie macie, mimo, ze widnial jako dostepny" i "dolowaniu konkurencji" bez konkretow, jest bez sensu. Odezwij sie na priv, to sprawdze sprawe.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Small World

Post autor: Banan2 »

Witam !
Na stronie rebela przy dodatkach do Small World jest informacja:
UWAGA! Jest to nakład edycji limitowanej - sprzedaż prowadzona do wyczerpania zapasów
Czy ktoś może wie czym będzie się różnić edycja limitowana od edycji normalnej dodatków ?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Nataniel »

Po prostu nie bedzie "normalnej" edycji. Tak samo jak z dodatkami do Battlelore - DoW prowadzi sprzedaz tylko 1 nakladu i dodatek po prostu sie konczy.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
saxofon
Posty: 35
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Small World

Post autor: saxofon »

Natanielu, mogę liczyć w bliższym czasie na polskie tłumaczenie instrukcji dodatku (zakupionego w rebelu ;)?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Nataniel »

Instrukcje niebawem powinny pojawic sie na stronie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Small World - Leaders of Small World

Post autor: Banan2 »

Witam !
Wysłałem zapytanie do DoW kiedy i gdzie będzie dostępny dodatek Leaders of Small World i otrzymałem taką odpowiedź:
Boardgamegeek.com will have it available in December.
-------------------------------------
Mark Kaufmann
mark@daysofwonder.com


No fajnie tylko mam takie pytanie. Na BGG jest jakiś sklep ? Jak wygląda zamówienie takiego dodatku ?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: yosz »

Tak na BGG jest sklep: http://store.boardgamegeek.com/

Z tego co kojarzę to dodatek będzie rozsyłany tak jak black market i poseł czyli: dodatek kosztuje 0.01$ (1 cent), a dostawa 4.99$ na całym świecie.

Ja dostałem ten dodatek bezpośrednio z DoW za udział w konkursie i mieści się do niedużej koperty.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Small World

Post autor: Banan2 »

Witam !
Dodatek Leaders of Small World jest już dostępny w sklepie BGG. Cena 0,01$ + 4,99$ za przesyłkę przy płatności Paypalem.
Przy okazji zapytam o polskie instrukcje do dwóch większych dodatków. Będą ?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
ODPOWIEDZ