Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: JAskier »

mst pisze:Nie, przy zbiorach dostajesz tylko jedno zboże jeśli masz już zboże (niezależnie od tego ile masz zboża) i jednego cielaka (jeśli twoje stado liczy conajmniej dwie sztuki). :)
Aaa, to troszkę zmienia :mrgreen:
Robak
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2009, 17:34
Lokalizacja: Zabrze

Re: Le Havre

Post autor: Robak »

A jak ta gra chodzi na 2 osoby? Dobrze, czy raczej sobie darowac?

p.s
Witam wszystkich na forum :)
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Pancho »

Bardzo dobrze gra się w dwie osoby.
Robak
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2009, 17:34
Lokalizacja: Zabrze

Re: Le Havre

Post autor: Robak »

Dzieki :) W takim razie to chyba bedzie kolejny zakup :) Poki co dostaje becki od narzeczonej w stone age :lol:
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

w zwiazku z tym że dodatkowe karty nie wyszły na Essen, będę je zamawiał od Uwe jak tylko się ukażą. Czy ktoś z Krakowa chętny na podzielenie kosztów przesyłki? Ostatecznie jeszcze można pomyśleć o Pionkowej dostawie w grudniu... Wszystko zależy kiedy dodatek się ukaże... Na razie brak takiej informacji
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Le Havre

Post autor: srokaplotkara »

Ciekawe czy ta gra doczeka się polskiego tłumaczenia? Chyba, że jest a ja o tym nie wiem..? :? :roll:
lakebutler
Posty: 39
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:57
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: lakebutler »

Ta gra ma Pl tłumaczenie dlatego ją zamówiłam :
http://www.boardgamegeek.com/filepage/38785
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Tycjan »

Wrażenia z pierwszej mojej rozgrywki bardzo, ale to bardzo pozytywne. Rozgrywka 2 osobowa, ponad 4h, a wynik 90 do 120. Zasady samej gry są na prawdę proste i szybkie do załapania, ale już poznanie wszystkich zależności surowce/budynki/statki/kasa to już inna bajka. Ale właśnie w tym chyba tkwi urok tej gry. W ogóle nie czuje się czasu spędzonego nad gra i zaraz po zakończeniu chce się grac jeszcze raz bo w głowie siedzą już nowe pomysły. Nie dziwię się, że ma ona tylu fanów, bo ja sam już nim na pewno jestem i w moim prywatnym rankingu wskoczyła od razu na jedno z pierwszych miejsc.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ryba555
Posty: 144
Rejestracja: 18 sty 2009, 12:15
Has thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: ryba555 »

Ma ktoś może podzielić się polską instrukcją nie z bgg ? Bo bgg nie działa ;/
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Tycjan »


# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ryba555
Posty: 144
Rejestracja: 18 sty 2009, 12:15
Has thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: ryba555 »

Bardzo dziękuję ;)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Browarion »

pabula pisze:w zwiazku z tym że dodatkowe karty nie wyszły na Essen, będę je zamawiał od Uwe jak tylko się ukażą. Czy ktoś z Krakowa chętny na podzielenie kosztów przesyłki? Ostatecznie jeszcze można pomyśleć o Pionkowej dostawie w grudniu... Wszystko zależy kiedy dodatek się ukaże... Na razie brak takiej informacji
Czy może ktoś coś wie nt dodatkowych kart specjalnych?
Kiedy, jak, za ile - w ogóle cokolwiek :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Tycjan »

W tamtym tygodniu Pabula odpisał mi, że na razie nic nie wie.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

Franz Klemens, autor grafik, na BGG pisze, że robi wszystko, żeby grafiki były gotowe na koniec tego tygodnia. Jest więc szansa, że na Święta zdążą.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

Tycjan pisze:W tamtym tygodniu Pabula odpisał mi, że na razie nic nie wie.
Tak, na razie nic się nie ogłaszają. Klemens ma skończyć grafikę do kart w tym tygodniu więc może i wkrótce będą.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Le Havre

Post autor: uyco »

Jestem już szczęśliwym posiadaczem - i po pierwszej partii solo. Mam pytanie co do kart budynków. Miałem problem z jednym z budynków (chyba Marketplace) - na rewersie ma "ptaszek" :mrgreen: przy rozgrywce na 1 gracza oraz napis start. Jeśli postawiłbym go jako startowy budynek wybudowany przez miasto, to liczba pozsotałych budynków byłaby niepodzielna przez 3 i różna w każdej kupce. W związku z tym dołożyłem go do puli i rodzieliłem na 3 kupki po 5 budynków. W związku z tym pytanie - czy napis start odnosi sie tylko do gry uproszczonej? oraz czy budynki Sawmill oraz Black Market nie biora udziału w pełnej rozgrywce dla 1 osoby (brak ptaszka :mrgreen: , ale jest za to napis start)?

Pewnie jest to gdzieś w instrukcji, ale wczoraj ok 2 w nocy nie byłem tego w stanie znaleźć... Będę wdzięczny za pomoc
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

uyco pisze:Jestem już szczęśliwym posiadaczem - i po pierwszej partii solo. Mam pytanie co do kart budynków. Miałem problem z jednym z budynków (chyba Marketplace) - na rewersie ma "ptaszek" :mrgreen: przy rozgrywce na 1 gracza oraz napis start. Jeśli postawiłbym go jako startowy budynek wybudowany przez miasto, to liczba pozsotałych budynków byłaby niepodzielna przez 3 i różna w każdej kupce. W związku z tym dołożyłem go do puli i rodzieliłem na 3 kupki po 5 budynków. W związku z tym pytanie - czy napis start odnosi sie tylko do gry uproszczonej? oraz czy budynki Sawmill oraz Black Market nie biora udziału w pełnej rozgrywce dla 1 osoby (brak ptaszka :mrgreen: , ale jest za to napis start)?

Pewnie jest to gdzieś w instrukcji, ale wczoraj ok 2 w nocy nie byłem tego w stanie znaleźć... Będę wdzięczny za pomoc
Start odnosi się do wersji skróconej. Jak nie ma ptaszka to karta nie bierze udziału w grze.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Le Havre

Post autor: uyco »

Czyli nie jest ze mną tak źle :D Dzięki za pomoc. [At least for now]
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Tycjan »

"Ciemniejsze „ptaszki” są uŜywane w pełnej wersji gry, natomiast jaśniejsze „ptaszki” w wersji skróconej gry.
JeŜeli jakaś karta nie ma „ptaszka” przy liczbie odpowiadającej liczbie graczy, to taka karta jest usuwana z gry.
Wyjątek: jeŜeli jakaś karta zamiast „ptaszków ma” tekst „Start” umieszczana jest obok 3 startowych budynków.
"
Gdzie jest napisane, że START do wersji skróconej?
Kolor "ptaszka" decyduje o wersji gry.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

Chodzi o Start w jasnym kolorze, bez wypełnienia czy jak to tam nazwać. Tak więc kolor Startu też ma znaczenie.
Robak
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2009, 17:34
Lokalizacja: Zabrze

Re: Le Havre

Post autor: Robak »

Takie pytanie mam :) Jak wejde kims do budynku to ta akcje wykonuje w turze akcji glownych czy dodatkowych? Dalej, czy pod koniec tury pionek schodzi czy zostaje w budynku? Jesli zostaje to czy w nastepnej kolejce juz nie place za wejscie i moge wykonac akcje budynku? Rowniez jesli zostaje a wezme jakies dobra z pol ofert to ten budynek jest zablokowany ?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: zephyr »

Jako swoją akcję możesz wysłać gościa do budynku i skorzystać z jego funkcji, twój pionek siedzi tam dopóki nie przestawisz go gdzieś indziej (każdy gracz blokuje jedną akcję), nie możesz korzystać drugi raz pod rząd z akcji na której jest już twój pionek, musisz go gdzieś przesunąć i potem wrócić.
Można "trickowo" odblokować możliwość skorzystania z zajętej (przez gracza albo przeciwnika) akcji budynku albo sprzedając budynek własny albo kupując od miasta, jest to jedyna sytuacja kiedy pionek wraca do właściciela i ilość zablokowanych akcji jest mniejsza niż ilość graczy (no może poza początkiem gry i ostatnią akcją) .
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
dsk
Posty: 11
Rejestracja: 16 kwie 2009, 22:58

Re: Le Havre

Post autor: dsk »

Można zostać w danym budynku w kolejnej rundzie, ale już bez wykonania akcji, tylko blokując. Akcję wykonuje się za wejście do budynku, nie za siedzenie w nim. Nie można wyjść z budynku i od razu wejść do tego samego.
Robak
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2009, 17:34
Lokalizacja: Zabrze

Re: Le Havre

Post autor: Robak »

Dzieki serdeczne :) Jeszcze tak sie zastanawiam, bo na poczatku tak do 6 tury gra wydaje sie troszke stac w miejscu, ciezko cokolwiek zrobic. Nie wiem czy zle cos gramy czy zla strategia ;)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Browarion »

Robak pisze:Dzieki serdeczne :) Jeszcze tak sie zastanawiam, bo na poczatku tak do 6 tury gra wydaje sie troszke stac w miejscu, ciezko cokolwiek zrobic. Nie wiem czy zle cos gramy czy zla strategia ;)
Ja tam nie wiem o czym piszesz.
Od początku kombinujesz które surowce wziąć, jak ustawić się z wyżywianiem, na które budynki zbierać surowce, które być może kupić. Często sam zaczynam zbierać na budynek który jest jedną / dwie karty pod jakimś stosem, żeby zwiększyć szanse jego zakupu gdy tylko będzie to dostępne, albo kupić oba - przykrywający i przykrywany :)

W każdym razie wydaje mi się ze to raczej ta "zła strategia" ;)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
ODPOWIEDZ