IDEOLOGY

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
omam
Posty: 287
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

IDEOLOGY

Post autor: omam »

Ostatnio miałem czas przestudiować instrukcje i rozegrać "próbną rozgrywkę" do naprawdę nieźle zapowiadającej się gry Ideology.
(na kolejnej sesyjce będę zachęcał ludzi do wzięcia tego tytułu pod uwagę.)

Gra "chodzi" na 2-5 osób i trwa nie więcej niż 2h.

w grze losujemy jedną z pięciu ideologii : komunizm, faszyzm, islam, kapitalizm, imperializm - każda posiada stosowne właściwości, które wykorzystujemy podczas rozgrywki.

Zadaniem graczy jest rozszerzanie swoich wpływów na całym świecie poprzez konflikty na płaszczyźnie kulturowej, militarnej lub ekonmicznej.
(Konflikty roztrzygamy zagrywając karty z ręki).

Sercem tej gry jest dyplomacja, czyli odpowiednia interakcja po między graczami, która jednym przyniesie zwyciąstwo a drugim porażkę.

Gra jest czysto strategiczno-taktyczna, losowość ogranicza się do ciągnięcia kart wpływu(każdy z graczy ma swój deck kart) oraz kart regionu (co daje OGROMNEGO smaczka samej rozgrywce).

Osobiście grałem faszystami - niestety komuniści mnie zmasakrowali !!!!he he

Przy grze jest naprawdę kupa śmiechu i dobrej zabawy choć na pewno trzeba dobierać odpowiednich graczy (jeśli ktoś mocno angażuje się w problematykę międzynarodową to przy grze może dojść nawet do rękoczynów)

Mocno polecam
choć ta pozycja na pewno nie jest dla wszystkich !!!

Pozdro
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: IDEOLOGY

Post autor: Wehr »

Odkopuję temat - czy ktoś jeszcze grał w tę grę? Wyszła druga edycja, sporo kosztuje, ale czy warta jest swojej ceny? Oceny na BGG raczej nie nastrajają do niej zbyt pozytywnie.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
samur
Posty: 770
Rejestracja: 06 maja 2008, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: IDEOLOGY

Post autor: samur »

Też chętnie bym się dowiedział coś więcej o tej grze :) Bo jestem nią mocno zaintrygowany - tematem gry.
-->
To, co mam: http://tinyurl.com/5pg3nu
Moj blog okolo-growy: http://blog.samur.pl
<--
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: IDEOLOGY

Post autor: Soulless »

Grałem raz, w sumie trudno mi powiedzieć coś o zaletach czy wadach gry.
Po prostu mnie nie wciągnęła, ale to chyba ze względu na tematyke, więc bardzo subiektywnie.
Natomiast na minus zaznaczę powierzchniożerność tytułu. Zaczyna się niewinnie, a po chwili nie ma miejsca na stole :P
Awatar użytkownika
samur
Posty: 770
Rejestracja: 06 maja 2008, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: IDEOLOGY

Post autor: samur »

Hmm no wlasnie czytalem instrukcje i troche skomplikowana rozgrywka. Z tego co widze na pierwszy rzut oka, to opiera sie na zagrywaniu kart w wiekszosci. Calkiem ciekawie to wyglada. Kurcze, zagralbym! :roll:
-->
To, co mam: http://tinyurl.com/5pg3nu
Moj blog okolo-growy: http://blog.samur.pl
<--
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: IDEOLOGY

Post autor: westwood »

Zastanawia mnie dobór stron: komunizm, faszyzm, islam, kapitalizm, imperializm. Jest islam, a nie ma chrześcijaństwa?
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: IDEOLOGY

Post autor: redy »

Powinien być chyba islamizm, bo islam jest religią, a nie ideologią.
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: IDEOLOGY

Post autor: redy »

Zresztą także imperializm i kapitalizm wybrane jako pozostałe "ideologie" są całkiem nietrafione. Jak pierwszy raz to zobaczyłem to się nawet rozbawiłem :lol:

Imperializm był rozpatrywany jako ideologia jedynie z pozycji marksistowskich. Także kapitalizm, będący w rzeczywistości systemem ekonomicznym, był wciskany w ramy ideologii przez marskistów.

Mnie to szczerze odrzuciło od tej gry i nawet nie chciało mi się szukać jak to wygląda i na czym polega, bo przez sam wybór "ideologii" zdaje się być towarem dla kogoś mało rozgarniętego.

Może trochę przesadzam, bo może nie każdy zwraca na to uwagę, albo nie każdy się nad tym zastanawia.
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: IDEOLOGY

Post autor: bartusm »

Kilka uwag:

1. Pojęcie "imperializm" nie zostało stworzone przez marksistów, ale przez angielskiego liberała Johna Hobsona, który książkę pod tymże tytułem opublikował na początku XX wieku. Swoje trzy grosze w temacie dorzucił Joseph Schumpeter, który również nie był marksistą.

2. Właśnie marksiści uważali, że kapitalizm to "formacja społeczna" a nie ideologia.

Ale zgadzam się, że wybór ideologii od czapy

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ