Polska 1939

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Polska 1939

Post autor: redy »

Przez chwilę pojawił się tu wątek dotyczący premiery tej gry.

Po czym rozmowa zaczęła toczyć się w dziwnym kierunku i nagle zniknął.

Ktoś jest w stanie powiedzieć o co chodzi? Dlaczego został zlikwidowany?
Awatar użytkownika
bartek_b
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2006, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Polska 1939

Post autor: bartek_b »

Został zlikwidowany bo poprosiłem o jego usunięcie. Dyskusja zmierzała w kierunku wycieczek osobistych i innych kwestii pozamerytorycznych.

Dla mnie EOT.
".to jest jednak hobby i rozrywka a nie usługi o znaczeniu żywotnym dla odbiorcy, należy swoje oczekiwania tonować, bo zastosowanie podejścia tak dalece roszczeniowego spowoduje w dłuższej perspektywnie wycofywanie się wydawców z produkcji.." C.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Polska 1939

Post autor: konev »

Hmm... a miałem właśnie pisać, że nie zdziwiłbym się jakby autor gry poprosił o usunięcie wątku.

Tak z czystej ciekawości bartek_b możesz mi powiedzieć o co chodziło, bo śledziłem ten wątek od początku?

Ozy spytał się kto jest wydawcą gry. Zacząłeś tłumaczyć, że TiS, ale nie masz z nimi nic wspólnego, ale podpisujesz się jako ZastRedNacz TiS, ale to ich strona, ale ty jesteś właścicielem domeny i płacisz za serwer, czy coś takiego. Zamiast prosto napisać, że wydawcą jest TiS to zacząłeś się od razu tłumaczyć, jakbyś był winny czegoś - to były niby te wycieczki personalne?

Dodatkowo dosyć sucho (bez wyjaśnienia) na pytanie o dostępność instrukcji powiedziałeś, że jest w pudełku - nieprzyjemne to było.
Ochrzaniłeś kogoś, że to jest wątek o grze Polska 1939 i żeby nic na inne tematy nie pisać.
Następnie zarzut, że cały wątek jest reklamą, skwitowałeś by go zamknąć i problem z głowy.

Kurcze... o co w tym wszystkim chodziło?

Pytam się z ciekawości, bo ostatnio można było zaobserwować najróżniejsze metody "tłumaczenia co poeta miał na myśli", gdzie autorzy/wydawcy swoich gier wdawali się w dyskusje na ich temat na forum lub gamesfanatic - Stronghold, Pnącza, Orzeł i Gwiazda, ostatnio Alchemicus, Zaczęło się w Polsce (czy coś) i coś tam jeszcze. Z tych wszystkich najróżniejszych dyskusji nasuwa mi się wniosek, że im autor mniej mówi/pisze tym lepiej. Może co najwyżej odpowiadać na pytania odnośnie zasad - nic więcej.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2009, 20:47 przez konev, łącznie zmieniany 1 raz.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Polska 1939

Post autor: redy »

No to skoro tamta sprawa już jest zamknięta, to może zrobimy restart i zaczniemy od początku?

Może mógłbyś przybliżyć trochę tę grę? Ze strony ciężko się czegokolwiek dowiedzieć. Ilu graczy? Jakiś przybliżony czas gry? Chociaż przybliżony wymiar mapy? Ciężar gry?

Mnie sprawa szczerze interesuje. Cena atrakcyjna, wykonanie nie musi być super, jeśli jest grywalna. Wolałbym żeby była lżejsza od standardowych pozycji TiS-u, bo kiedyś po rozłożeniu "Śląska 1939" stwierdziłem, że chyba nie da się w to grać :wink:
wz
Posty: 14
Rejestracja: 07 paź 2006, 15:30

Re: Polska 1939

Post autor: wz »

Gra jest przeznaczona dla 2 do 6 osób, ale może w nią grac więcej osób oczywiście
Gra nie powinna trwac dłużej niż 4-5 godzin, ale tu znów nie da sie okreslić takiego ostatecznego czasu (zalezy od graczy).
Instrukcja ma 5 stron.
Wszelkie informacje znajdziecie panowie i Panie pod linkiem:
http://www.taktykaistrategia.pl/forum/v ... 3616925c00

Wojciech zalewski
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Polska 1939

Post autor: ozy »

konev pisze:Ozy spytał się...
Ja się o nic nie pytałem, nie odzywałem się w tym wątku, bo akurat jestem w miarę w temacie i nie czułem takiej potrzeby. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Polska 1939

Post autor: konev »

ozy pisze:
konev pisze:Ozy spytał się...
Ja się o nic nie pytałem, nie odzywałem się w tym wątku, bo akurat jestem w miarę w temacie i nie czułem takiej potrzeby. ;)
To widocznie był to Twój brat bliźniak Odi ;). Przepraszam za pomyłkę...
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Polska 1939

Post autor: ozy »

Ależ nie ma za co. Szkoda tylko dobrego wątku, robiło się zabawnie. :D
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Polska 1939

Post autor: redy »

wz pisze:Gra nie powinna trwac dłużej niż 4-5 godzin, ale tu znów nie da sie okreslić takiego ostatecznego czasu (zalezy od graczy).
Z jednej strony sporo, ale z drugiej to cała Kampania Wrześniowa.
wz pisze:Instrukcja ma 5 stron.
To bardzo mało. Można z tego wyciągnąć wniosek że zasady nie będą zbyt skomplikowane?
wz pisze:Wszelkie informacje znajdziecie panowie i Panie pod linkiem:
http://www.taktykaistrategia.pl/forum/v ... 3616925c00
Nie bardzo chce mi się przedzierać przez ten temat prowadzony od ponad roku, ale może w dłuższej wolnej chwili spróbuję.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6491
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 615 times
Been thanked: 971 times

Re: Polska 1939

Post autor: Odi »

konev pisze: To widocznie był to Twój brat bliźniak Odi ;)
Dwujajeczni jesteśmy. Zdecydowanie 8)

Ja tam żadnych wycieczek personalnych nie widziałem. Ot, po prostu - chciałem wiedzieć, kto do mnie pisze i co ma wspólnego... albo raczej: dlaczego dwa podmioty o tej samej nazwie nie mają ze sobą nic wspólnego 8)
Takie tam...

Udostępnianie instrukcji sposobem 'w pudełku', uważam osobiście za kiepski pomysł. Do gry mnie to nie zachęca w żaden sposób. Ale rozumiem, że to polityka wydawnictwa, nastawionego na zyski z magazynu TiS (który - jak rozumiem - nie ma nic wspólnego z wydawnictwem TiS? 8) )

Pozdrawiam :)

PS
tak a propos - celny felieton, o tym, 'kto z kim nie ma nic wspólnego'
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Polska 1939

Post autor: cezner »

bartek_b pisze:Został zlikwidowany bo poprosiłem o jego usunięcie. Dyskusja zmierzała w kierunku wycieczek osobistych i innych kwestii pozamerytorycznych.

Dla mnie EOT.
Nie rozumiem, dlaczego nie mogłeś w tym wątku po prostu w szczegółach opisać tą grę?
Niech by miał ten twój post i 1000 zdań plus linki do planszy itd.
Jeśli pojawia się jakaś informacja po raz pierwszy to napisz coś konkretnego a nie tylko, że wydajemy a poczytać o grze to możecie sobie na forum na którym było chyba już z 15 stron.
Mnie osobiście ani grzeje ani ziębi czy to wydaje TiS czy ktoś inny. Natomiast chętnie poczytałbym coś bardziej konkretnego o tej grze.
Awatar użytkownika
bartek_b
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2006, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Polska 1939

Post autor: bartek_b »

Konkretne pytania - konkretne odpowiedzi.

Gra oparta jest o obszary (zamiast heksów) - obszary z grubsza odpowiadają swoją wielkością przedwojennym powiatom. Skala jednostek to dywizje/brygady + jednostki wydzielone o wielkości pułku/batalionu czołgów (tak więc nie znajdziecie załogi Westerplatte), skala czasowa jeden dzień = jeden etap.
Całkowity rozmiar mapy to ok. 95 x 115 cm (całkowity, bo nie trzeba koniecznie dołączać wschodnich województw i mapa podstawowa ma 50 x 70 cm).

link do gry (za dzień-dwa gra zostanie przeniesiona do kategorii "wydane" oraz pojawi się nowsza wersja jeszcze ładniejszej mapy): http://taktykaistrategia.pl/?topic=wyda ... polska1939

Ilość żetonów to 360 stuk sztancowanych jednostek i sztabów - jednostki i sztaby mają identyczne rewersy dla każdej strony konfliktu, co umożliwia maskowanie. Żetony nie mają żadnych wartości punktów siły, ruchliwości itp, tylko sztaby mają przyporządkowane na stałe wartości współczynnika wsparcia ataku/obrony. Wszystkie punkty sily znajdują się w tabeli, która dla każdej strony konfliktu ma rozmiar kartki A4 (dzięki temu przeciwnik nie ma bieżącego wglądu w siłę jednostek).

Celem gry jest zajęcie punktowanych obszarów (głównie miasta) w określonym czasie - zbyt późne zdobycie ich przez Niemców skutkuje przyznawaniem punktów dla Polaków - dlatego warto bronić punktów terenowych, ale odbywa się to kosztem siły jednostek i może okazać się, ze po tygodniu Polaków nie ma na planszy..
".to jest jednak hobby i rozrywka a nie usługi o znaczeniu żywotnym dla odbiorcy, należy swoje oczekiwania tonować, bo zastosowanie podejścia tak dalece roszczeniowego spowoduje w dłuższej perspektywnie wycofywanie się wydawców z produkcji.." C.
Awatar użytkownika
bartek_b
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2006, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Polska 1939

Post autor: bartek_b »

Cechy szczególne i inne smaczki

1. Oprócz Polaków i Niemców w grze występują Sowieci, Słowacy, Litwini, Łotysze, Węgrzy, Rumuni.
2. Przepisy to 5 i 1/4 strony + 3/4 strony na przykłady z ilustracjami - łącznie 6 (słownie: sześć) stron. Prosto ale nie prostacko
3. Cała instrukcja ze wstępem, tabelami, scenariuszami ma 20 stron
4. Pudełko oczywiście twarde, plansza nie za duża, ilość żetonów nie poraża. Co do kolorystyki planszy i żetonów - w rzeczywistości prezentują się lepiej niż próbki na stronie, ale to już kwestia gustu..
5. Cena gry - nie powala. Być może będzie to dla co niektórych rozczarowaniem (jeśli chcieli uraczyć najbliższych drogim prezentem), ale tak wyszło.
6. W pudełku są dwa podstawowe scenariusze (1 i 9 września), następne będą ukazywały sie sukcesywnie w czasopiśmie.
7. FAQ i inne takie na stronie: http://taktykaistrategia.pl/forum/viewforum.php?f=37 proszę tylko wziąć pod uwagę że nie siedzimy 24h/d przed kompami.
8. Na stronie nie będzie instrukcji, sa to znajdą się elementy zużywalne - tabele z siłą jednostek.
9. W odróżnieniu od innych systemów - w POLSCE 1939 nie ma stref kontroli, nakazu ataków, obowiązkowych pościgów i kilku innych rzeczy do których zdążyliśmy przyzwyczaić graczy..
Ostatnio zmieniony 09 gru 2009, 19:23 przez bartek_b, łącznie zmieniany 1 raz.
".to jest jednak hobby i rozrywka a nie usługi o znaczeniu żywotnym dla odbiorcy, należy swoje oczekiwania tonować, bo zastosowanie podejścia tak dalece roszczeniowego spowoduje w dłuższej perspektywnie wycofywanie się wydawców z produkcji.." C.
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Polska 1939

Post autor: redy »

I nie można było tak od razu?
bartek_b pisze:Jeżeli kogoś zmęczyło czytanie powyższego tekstu, to bardzo mi przykro, Sidorowski.
To zakończenie to już mógłbyś darować. Chyba wam powinno bardziej zależeć na rozpowszechnieniu wiadomości o grze, a nie jeszcze trzeba prosić o informacje i później czytać takie komentarze. :?
Awatar użytkownika
bartek_b
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2006, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Polska 1939

Post autor: bartek_b »

10. Lotnictwo zostało pogrupowane w zbiorcze jednostki bombowe i szturmowe - przydziały są określone dla każdego dnia.
11. Gra nie uwzględnia komponentu morskiego, uznaliśmy że w realiach 1939 roku działania morskie nie miały istotnego wpływu na przebieg kampanii.
".to jest jednak hobby i rozrywka a nie usługi o znaczeniu żywotnym dla odbiorcy, należy swoje oczekiwania tonować, bo zastosowanie podejścia tak dalece roszczeniowego spowoduje w dłuższej perspektywnie wycofywanie się wydawców z produkcji.." C.
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Polska 1939

Post autor: Cirrus »

bartek_b pisze: 1. Oprócz Polaków i Niemców w grze występują Sowieci, Słowacy, Litwini, Łotysze, Węgrzy, Rumuni.
5. Cena gry - nie powala. Być może będzie to dla co niektórych rozczarowaniem (jeśli chcieli uraczyć najbliższych drogim prezentem), ale tak wyszło.
1.- Historycznie :mrgreen: Czyli będą scenariusze historical-fiction?
5.- Ie?

edit: 55 złotych, faktycznie nieźle. Jeszcze zasady by w sieci umieszczono...
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
Awatar użytkownika
bartek_b
Posty: 105
Rejestracja: 30 gru 2006, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Polska 1939

Post autor: bartek_b »

Cirrus pisze:
bartek_b pisze: 1. Oprócz Polaków i Niemców w grze występują Sowieci, Słowacy, Litwini, Łotysze, Węgrzy, Rumuni.
1.- Historycznie :mrgreen: Czyli będą scenariusze historical-fiction?
Czemu nie? Rumuni mogą poprztykać się z Węgrami, Litwini zaanektować Wilno a Łotysze.. no to jest dobre pytanie co oni mogą :D
".to jest jednak hobby i rozrywka a nie usługi o znaczeniu żywotnym dla odbiorcy, należy swoje oczekiwania tonować, bo zastosowanie podejścia tak dalece roszczeniowego spowoduje w dłuższej perspektywnie wycofywanie się wydawców z produkcji.." C.
ODPOWIEDZ