prośba o radę do doświadczonych graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: hancza123 »

mam pytanie jakie są dobre gry spoza czołówki BGG? Do tej pory skoncetrowałem się bardzo na pierwszej setce BGG. Zupełnie nie wiem co ciekawego można znaleść z gier spoza czołówki, a tam na 100% też są jakieś ciekawe tytuły tyle że mniej popularne.

Podaję moje gusta- najbardziej lubię El Grande, Puerto Rico, Power Grid, Age of Steam, Imperial
Nie podoba mi się- Agricola, Dominion

cenię gry ekonomiczne o dużym poziomie interakcji, lubię w miarę proste zasady bez jakiś wyjątków

z góry dzięki
PEST
Posty: 70
Rejestracja: 26 mar 2009, 22:51
Has thanked: 24 times
Been thanked: 9 times

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: PEST »

ehh rankingi ;) dobrze ze pytasz bo jak widac ranking nie do konca dziala - agricola i dominion sa w top10 a jednak nie kazdemu sie podobaja ;) ciekawym przykladem moze byc space hulk - przez 2 miesiace w top10, po czym w kilka dni spada w okolice 250, bo graczom nie spodobaly sie poczynania wydawcy :mrgreen:
poszukaj np w kategoriach http://boardgamegeek.com/browse/boardgamecategory, ( i dalej klik w np 'economic') bedziesz mial przynajmniej odsiane wg interesujacej tematyki, i moze sie okazac ze jakas gra na 600tnym miejscu ogolnie w kategorii XXX moze byc na 3cim :)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Perpetka »

Spoza 100, może Cuba?

A coś duetu Kramer-Kiesling próbowałeś?
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Grzech »

PEST pisze:ehh rankingi ;) dobrze ze pytasz bo jak widac ranking nie do konca dziala - agricola i dominion sa w top10 a jednak nie kazdemu sie podobaja ;) ciekawym przykladem moze byc space hulk - przez 2 miesiace w top10, po czym w kilka dni spada w okolice 250, bo graczom nie spodobaly sie poczynania wydawcy :mrgreen:
poszukaj np w kategoriach http://boardgamegeek.com/browse/boardgamecategory, ( i dalej klik w np 'economic') bedziesz mial przynajmniej odsiane wg interesujacej tematyki, i moze sie okazac ze jakas gra na 600tnym miejscu ogolnie w kategorii XXX moze byc na 3cim :)
To tam jest kategoria XXX i gry z niej sa tak nisko??? ;)
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: pawel1454 »

Proponuję Hansę i League of Six.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Smerf Maruda »

hancza123 pisze:cenię gry ekonomiczne o dużym poziomie interakcji, lubię w miarę proste zasady bez jakiś wyjątków
Brass - powiadam. To jest mistrzowska gra.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Geko »

Smerf Maruda pisze:
hancza123 pisze:cenię gry ekonomiczne o dużym poziomie interakcji, lubię w miarę proste zasady bez jakiś wyjątków
Brass - powiadam. To jest mistrzowska gra.
Dobrze mówi.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: melee »

Ale to chyba nie jest spoza setki? Wymieniłeś trochę tytułów które lubię, możesz przejrzeć inne, którym dałem wysoką notę. Powinny się podobać.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: skanna »

Smerf Maruda pisze:
hancza123 pisze:cenię gry ekonomiczne o dużym poziomie interakcji, lubię w miarę proste zasady bez jakiś wyjątków
Brass - powiadam. To jest mistrzowska gra.
Mistrzowska, fakt. Ale z pierwszej 15, a było pytanie o gry spoza setki.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Bri
Posty: 437
Rejestracja: 18 sie 2009, 14:40

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Bri »

[]
Ostatnio zmieniony 20 gru 2009, 13:22 przez Bri, łącznie zmieniany 1 raz.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Perpetka »

hancza123 pisze:lubię w miarę proste zasady bez jakiś wyjątków
Nie da rady, Smerfie, na tym warunku odpadają wszystkie gry Wallace'a, on zawsze da do zasad jakieś nieeleganckie wyjątki :P
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Smerf Maruda »

Perpetka pisze:
hancza123 pisze:lubię w miarę proste zasady bez jakiś wyjątków
Nie da rady, Smerfie, na tym warunku odpadają wszystkie gry Wallace'a, on zawsze da do zasad jakieś nieeleganckie wyjątki :P
Brass ma jeden wyjątek - nieszczęsny kanał do Birkenhead ;-)

Brass istotnie nie jest z drugiej setki - zajmuje wysoką pozycję, ale idealnie wpisuje się w wymagania OP, który zdaje się lubić cięższe klimatyczne gry o - jak sam napisał - sporej dozie interakcji. Brass!
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: hancza123 »

dzięki za podpowiedzi, chyba faktycznie spróbuję Brassa a także Le Havre, te dwie z czołówki pozostają dla mnie nieznajome i potencjalnie ciekawe

a spoza pierwszej 100 BGG to wciąż niewiele znam, oglądam obrazki i nic nie mówiące mi tytuły

do tej pory kierowałem się tym że większość pewnie ma rację więc patrzyłem tylko na gry z oceną przynajmniej 7,5 ale coraz bardziej mnie interesuje co ciekawego można znaleść wśród mniej popularnych gier

grał ktoś w Greed Incorporated?
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: skanna »

Spoza pierwszej 100, konkretnie z drugiej, to ja polecam Hamburgum, można je chyba nazwać ekonomicznym :), fajny mechanizm rondla, trochę kupić, trochę sprzedać, trochę przewag w dzielnicach, interakcja jest - myślę, że ma szanse Ci się podobać.

Jeśli warunek gry ekonomicznej nie jest konieczny, to polecam bardzo gorąco Taluvę - w cztery osoby to czysta interakcja negatywna (w mniej osób nie jest już tak fantastyczną grą).

W pierwszej setce ciekawą dla mnie propozycją jest Maharaja, choć ekonomiczna to ona nie jest.

Te gry powyżej to nie ta sama półka co Brass i Le Havre (bo to gry mistrzowskie), ale to naprawdę porządne gry i cenowo wychodzą ekonomiczniej ;)

Z nowości, więc trudno mówić o rankingu, warto się przyjrzeć Egizii, z tym, że ona na razie tylko w wersji niemieckiej, a jest zależna językowo (opisy na kartach).
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Soulless »

Ok zjechałem poza setkę i w co grałem i uważam za grę z sensem:

Neuroshima HEX - naprawde dobra ja na gre spoza setki
Yspahan - moze troche za szybko sie konczy, ale poza tym naprawde mily filler
Last Night on Earth - klimat filmow o zombie klasy B, masa dobrej zabawy i pseudo erpegowania podczas grania, gra prawie ze imprezowa, czesto grana w klubie :)
Ghost Stories - kooperacyjna, ciezar lekki, fajny filler
Attika - tile placement, miły filler
Dixit - abstrakcyjna gra typu party game, naprawde z jajem, jedyne co mnie razi to tylko cena do zawartosci pudelka :(
Container - srednia ekonomiczna - z cala powaga polecam, ladne wykonanie i ciekawa mechanika, czesto grana i lubiana, sam nie wiem dlaczego dopiero 250
Evo - lekki filler
Touch of Evil - Arkham Horror w pigułce, prostszy, mniejszy, niezle wprowadzenie w gry przygodowe
Warrior Knights - ciezka strategia, rzadko grana, bo gra jest ciezka, potrafi doroslych ludzi doprowadzic do placzu, powaznie :)
Wealth of Nation - ciezka gra ekonomiczna, ciekawe mechanizmy popytu-podazy, dobra ciezka gra

To tyle tak z miejsc 200-500 ode mnie :)
W razie pytan mkoge opowiedziec cos wiecej o tych tytulach
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: macike »

hancza123 pisze:Podaję moje gusta- najbardziej lubię El Grande
Mówiąc eufemistycznie nie przepadam za większościówkami i może nie potrafię ich właściwie ocenić, ale proponowałbym rzut okiem na: San Marco, Origo.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
antypirx

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: antypirx »

hancza123 pisze:mam pytanie jakie są dobre gry spoza czołówki BGG? Do tej pory skoncetrowałem się bardzo na pierwszej setce BGG. Zupełnie nie wiem co ciekawego można znaleść z gier spoza czołówki, a tam na 100% też są jakieś ciekawe tytuły tyle że mniej popularne.

w 2 setce masz brydża. potem już nic nie trzeba ;))
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: zephyr »

Ekonomia i interakcja
i Caylus nie został wymieniony... słabo mi :)

A co do 100+ miejsca, to o ile bgg nie jest wyrocznią (i nie wszystko z top 100 mi się podoba) ale ogólnie mam w miarę podobny gust do użytkowników i trudno mi coś co bym polecił poza pierwszą 100 znaleźć [może akurat nic nie przychodzi mi do głowy]
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: skanna »

zephyr pisze:Ekonomia i interakcja
i Caylus nie został wymieniony... słabo mi :)
Bo jednak szukamy poza pierwszą setką :)
Poza tym, Caylus jest nudny <tu rozwścieczony macike rzuca skannie pozew rozwodowy> :twisted:
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Baenre
Posty: 89
Rejestracja: 09 lip 2009, 08:37
Lokalizacja: Chorzów

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Baenre »

Nie wiem jak wy, ale moim zdaniem kierowanie się rankingami gier mija się z celem. To czy dana gra jest fajna zalezy tylko do gustu gracza. Jednemu spodoba się wyłącznie pierwsza dziesiątka, a drugiemu pozycje z drugiej setki. Najlepsza w tym wypadku metoda prób i błędów niestety :P
Przykład z pierwszej ręki- ja nie trawię Cytadeli (bardzo popularnej gry), z drugiej strony mój przyjaciel nienawidzi i dostaje ataku agresji na myśl o grze w Starcraft Board game.
Ot życię i tyle :)
I have passed from the outermost portal
To the shrine where a sin is a prayer;

http://www.boardgamegeek.com/collection ... large&ff=1
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Smerf Maruda »

zephyr pisze:Ekonomia i interakcja
i Caylus nie został wymieniony... słabo mi :)
OP wymienił Wysokie Napięcie - jak można porównywać zarządzanie zasobami w Caylusie do modelu wzrostu cen surowców w WN?
OP wymienił Imperial - jak można porównać mizerną interakcję w Caylusie do tej agresywnej w Imperialu?

Ani ekonomiczny, ani o wysokiej interakcji - może dlatego nie został wymieniony?
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Magma »

1. Brass
2. La Citta
3. Hansa (choć obawiam się, że zbyt lekka pozycja jak na te które zostały przez Ciebie wymienione)

Ewentualnie z listy rezerwowej Comuni i Chicago Express :wink:
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Geko »

Smerf Maruda pisze: Ani ekonomiczny, ani o wysokiej interakcji - może dlatego nie został wymieniony?
Czuję tu prowokację, jak nic. Caylus jest bez wątpienia ekonomiczny i mocno interakcyjny. Choć jego wadą jest, że nie jest grą Wallace'a :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: Smerf Maruda »

Geko pisze:Czuję tu prowokację, jak nic. Caylus jest bez wątpienia ekonomiczny i mocno interakcyjny. Choć jego wadą jest, że nie jest grą Wallace'a :wink:
Jest tak samo interakcyjny jak Puerto Rico. Jedyna bezpośrednia interakcja to przesuwanie małego białego - to moim zdaniem za mało, jak na grę 'interakcyjną'.

EDIT: A ekonomii - w porównaniu z WN czy innym Age of Steamem - zbyt wiele nie ma.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: prośba o radę do doświadczonych graczy

Post autor: zephyr »

Interakcja jak w puerto... lol
To nie jest gra na strategię tylko jak najlepsze wykorzystanie obecnej sytuacji na planszy z uwzględnieniem dłuższej perspektywy, ta gra polega w większości na interakcji, a "przesuwanie białego" jest tu kluczowym mechanizmem, który sprawia że ta gra ma sens i jest pełna interakcji, do tego wyścig na zamku, rywalizacja o budowę kamiennych...

Mnie osobiście WN średnio podeszło a AoS polega głównie na szukaniu przesyłek w abstrakcyjnym środowisku a nie na ekonomii
W caylusie jest abstrakcyjne zarządzanie surowcami, co niby podchodzi pod ekonomię, ale akurat tego aspektu bronić nie zamierzam
tylko tytuły ekonomiczne IMO nietrafione, 10 razy bardziej ekonomiczny jest brass - tu jest i rynek surowców i mniej chamskie ale IMO ciekawszy rynek zakładów - zakłady których jeszcze nie ma są dużo bardziej opłacalne

A wracając do 100+ zauważyłem że Factory Manager jeszcze nie jest w top 100, więc można skorzystać, bo IMO niedługo powinien nadrobić te zaległości :D
To jest ekonomia (optymalizacja zysku), interakcja też jest, ale pośrednia przez rynek
Ostatnio zmieniony 13 gru 2009, 16:28 przez zephyr, łącznie zmieniany 1 raz.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ