Hazienda

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wichajster
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2006, 15:50

Hazienda

Post autor: wichajster »

Witam, rozegrałem narazie 2 rozgrywki w tą bardzo ciekawą grę i już mam kilka wątpliwości do zasad.

1. Co zrobić gdy kończą się żetony lądów? Na tym forum wyczytałem:
W tlumaczeniu na ang. widze jedynie uwage tlumacza dot. zetonow zwierzat (jak sie skoncza danego rodzaju, wtedy tak obracac/manipulowac na planszy/poza plansza zetonami zwierzakow zeby poszukiwane sie znalazly - jesli i tak sie nie znajda, wowczas jest to sztywny limit (nie mozna dolozyc czegos w zastepstwie)).
Czy ta zasada dotyczy również lądów? W przypadku gry w dwóch graczy nie można przecież zabrać ląd przeciwnikowi, tylko dlatego że pod spodem jest nasz ląd. A miałem taki przypadek że obu graczom się żetony lądów skończyły. Więc w tym przypadku gracz kupuje już tylko zwierzęta?

2. Czy trzeba wszystkie 3 punkty akcji wykorzystać w każdej turze?

3. W przypadku tworzenia NOWEGO stada musi ono się łączyć z lądem czy może tylko z innym stadem tego gracza?

4. Co się dzieje w przypadku zapełnienia planszy, albo zablokowania drogi przez innego gracza? Mimo iż zwierzęta jeszcze są dostępne, gra się kończy i jest zliczanie punktów? (przypadek gry w dwóch graczy) Jeżeli tak to czy kończy to w momencie niemożności wykonania ruchu gracza zablokowanego, czy po dobiegnięciu do końca tury?

5. A gdy gracz po prostu NIE chce już zagrywać np zwierząt (bo nie mają one wpływu na punkty) i woli zachować więcej gotówki, może on pomijać swoje ruchy?

6. Jaki jest optymalny rozmiar planszy dla 2 osób? Na BBG jest niby plansza dedykowana dla dwóch graczy jednak grając w nią powstają problemy z kończeniem się żetonów pól, a zwierzęta jeszcze są. Nie wiem czy to wina rozmiaru.

7. Pytanie dotyczące punktowania w pierwszej połowie, zauważyłem na forum:
Każda rzecz w grze punktuje wtedy 2 razy, więc warto mieć 3-heksowe pola już przed pierwszą punktacją, ponadto hacjende i wode najbardziej sie oplaca kupowac przed pierwsza punktacja - zarabiają dla nas 2 razy.
Czy to oznacza że np za pola liczymy ilość pól x 4?
A chodzi o to że punkty z pierwszego liczenia DODAJE się do punktów z drugiego? Bo ja drugie liczenie punktów traktowałem jako oddzielnie liczenie finałowe i nie brałem pod uwagę punktów z pierwszego liczenia.
lukiluk
Posty: 56
Rejestracja: 04 kwie 2006, 16:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: lukiluk »

ad.1 Ja robiłem podobnie jak ze zwierzętami - wymienialiśmy żetony pól tak, żeby sobie wziąść z planszy pole w potrzebnym kolorze, a na jego miejsce podkładaliśmy inny żeton.

ad.2 Nie wiem i też chciałbym się dowiedzieć :P

ad.3 Musi się łączyć z lądem (gracza, do którego stado należy).

ad.4 Niegdy nie grałem na dwóch, ale to chyba niemożliwe, żeby się miejsce skończyło, bo przed tą rozgrywką należy usunąć 30 kart zwierząt. A jak ktoś zablokuje drogę, to mozna zrobić łańcuch pól w innym miejscu i od niego stado :) .

ad.5 Nie wiem i też chciałbym się dowiedzieć :P Nie miałem takiej sytuacji.

ad.7 Należy dodać punkty z pierwszego liczenia do punktów z drugiego.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »


Czy ta zasada dotyczy również lądów? W przypadku gry w dwóch graczy nie można przecież zabrać ląd przeciwnikowi, tylko dlatego że pod spodem jest nasz ląd. A miałem taki przypadek że obu graczom się żetony lądów skończyły. Więc w tym przypadku gracz kupuje już tylko zwierzęta?
Grałem kilkanaście razy w Haziendę w wariancie dwuosobowym, również na mapach dodatkowych. Problem ten rozwiązywaliśmy poprzez dodatkowy kolor. Były to jednak przypadki wyjątkowe, nie występują one, gdy usuniemy zwierzaki.
4. Co się dzieje w przypadku zapełnienia planszy, albo zablokowania drogi przez innego gracza?
Nie spotkałem się z taką sytuacją. Pamiętaj, że gdy miejsca na zwykłe landy się skończą, karty tych landów są traktowane jako karty pampy. Niemniej przy usunięciu z talii 30 zwierzaków nie doprowadziliśmy do takiej sytuacji, nawet przy bardzo zachowawczej grze.
Czy to oznacza że np za pola liczymy ilość pól x 4?
A chodzi o to że punkty z pierwszego liczenia DODAJE się do punktów z drugiego? Bo ja drugie liczenie punktów traktowałem jako oddzielnie liczenie finałowe i nie brałem pod uwagę punktów z pierwszego liczenia.
Wystawiamy rzeczy.
Pierwsze liczenie. Przesuwamy znacznik punktów na odpowiednie polę, sumując składniki.
Wystawiamy rzeczy
Drugie liczenie. Sumujemy wszystko jeszcze raz, wynik dodajemy do rezultatu pierwszego liczenia.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
wichajster
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2006, 15:50

Post autor: wichajster »

A jak ktoś zablokuje drogę, to mozna zrobić łańcuch pól w innym miejscu i od niego stado
Dzięki za odpowiedź, ale co gdy zostaną tylko pola pampowe? Wtedy też można utworzyć nowy łańcuch który nie jest połączony z innymi polami? Bo właśnie taki przypadek miałem (wszystkie inne niż pampa tereny zostały już zapełnione).
I wyszło tak, że jeden gracz odgrodził polami pola innego gracza.
A wg polskiej dokumentacji jest:
Jeżeli karta pokazuje pampę, gracz umieszcza hex pola na jakimkolwiek wolnym polu pampy, które styka się z wcześniej umieszczonym przez niego hexem pola.
Grałem kilkanaście razy w Haziendę w wariancie dwuosobowym, również na mapach dodatkowych. Problem ten rozwiązywaliśmy poprzez dodatkowy kolor. Były to jednak przypadki wyjątkowe, nie występują one, gy usuniemy zwierzaki.
30 zwierzaków naturalnie odrzuciłem, ale mimo wszystko to nic nie daje. Bo z racji że lądy są najbardziej wartościowe (punkty, żniwa) to grając w dwie osoby każdy zamiast kupywać zwierzęta, woli ustawiać maksymalnie dużo pól i do nich dokładać 2-4 karty zwierząt przy targowisku. Kasy z tego jest tyle samo co miałby wielkie stado, a mało pól. Za to na końcu gry jak wspomniałem ma większą korzyść punktową.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Bo z racji że lądy są najbardziej wartościowe (punkty, żniwa) to grając w dwie osoby każdy zamiast kupywać zwierzęta, woli ustawiać maksymalnie dużo pól i do nich dokładać 2-4 karty zwierząt przy targowisku.
Zbyt statyczna strategia. Ja rozbudowuję pola do 3/4 i jak najszybciej łapię sklepy. Gram na końcówce kasy, żniwa robię raz. Za to ostro gram zwierzakami. Człowiek grający zbyt statycznie nie ma szans, bo skończę zanim on się rozwinie. Kwestia tempa.

BTW - nie zgodzę się, że landy są bardziej cenne. Zrobienie "desantu" 3 Landy, 3 zwierzaki kilka razy daje więcej niż dokładanie samych landów. Nie mówiąc o tym, że landy ciężko zmaksymalizować jeziorkami.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

ja grałem już wielokrotnie i co do
Co zrobić gdy kończą się żetony lądów?
trzeba znaleźć swoj kolor po innymi żetonami, jak ci sie skończą to jużnie ma i trudn, sorry :wink:
Czy trzeba wszystkie 3 punkty akcji wykorzystać w każdej turze?
pewnie nie trzeba, ale nie wobrzażam sobie nie wykorzystania 3 akcji.
W przypadku tworzenia NOWEGO stada musi ono się łączyć z lądem czy może tylko z innym stadem tego gracza?

musi sie łaczyc z heksem tego gracza, który tworzy NOWE stado
Co się dzieje w przypadku zapełnienia planszy, albo zablokowania drogi przez innego gracza? Mimo iż zwierzęta jeszcze są dostępne, gra się kończy i jest zliczanie punktów? (przypadek gry w dwóch graczy) Jeżeli tak to czy kończy to w momencie niemożności wykonania ruchu gracza zablokowanego, czy po dobiegnięciu do końca tury?
w sumie nie wobrażam sobie takiej sytuacji zapełnienia całehj planszy, ale w przypadku nie mozliwości wykonania ruchu przez wszytskich graczy gra sie musi skończyć - bo po co dalej grać :roll:

Co się dzieje w przypadku zapełnienia planszy, albo zablokowania drogi przez innego gracza? Mimo iż zwierzęta jeszcze są dostępne, gra się kończy i jest zliczanie punktów? (przypadek gry w dwóch graczy) Jeżeli tak to czy kończy to w momencie niemożności wykonania ruchu gracza zablokowanego, czy po dobiegnięciu do końca tury?
bez sensu, zwierzęta są istotne z dwóch przyczyn można je podłączyc do skelu i mozna je wstawiać i kupic oczko wodne (a to może dać naprawde wiele punktów)

zachęcam do gry, bo gra jest moim zdaniem bardzo dobra
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
wichajster
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2006, 15:50

Post autor: wichajster »

musi sie łaczyc z heksem tego gracza, który tworzy NOWE stado
To wiem, ale czy tym hexem może być inne stado tego gracza, czy musi być pole (land)?
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

tak m usi byc to land
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Hazienda - zasady kilka pytań

Post autor: zath »

A ja znów pobawię się w archeologię i odkopię stary temat ;)


W Haziendę grałem dopiero raz i było to ze 2 miesiące temu. Nie znam języka niemieckiego, więc tekst w instrukcji nic mi nie mówi, a tłumaczenie polskie i angielskie nie mówią o takiej rzeczy. Jaka jest definicja 'łańcucha'?

Powiedzmy, że jest sytuacja z instrukcji:

Obrazek

I zajmijmy się graczem niebieskim. Załóżmy, że nie ma jeszcze czarnych byczków na górze, dopiero w tej turze używa dwie akcje i dołącza byczki do targowiska na górze. Ile dostaje punktów? Czy łańcuchem w takim przypadku są dwa byczki + 7 hexów, czy może łańcuch nie może mieć rozgałęzień, więc są to dwa byczki + 5 hexów (albo dwa byczki + 3 hexy)?



edit: Nvm, znalazłem odpowiedź przypadkiem na zdjęciu: http://www.boardgamegeek.com/image/2458 ... e=original (Sorry jeszcze raz za archeologię :P)
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Hazienda - zasady kilka pytań

Post autor: Dabi »

2 Byczki + 7 Pól w łańcuchu

Łańcuch to po prostu stykające się ze sobą pola jednego gracza. Nie ma tam żadnych dodatkowych ograniczeń dotyczących kształtu pól.

I dostaje tyle kasy a nie punktów :)
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Hazienda - zasady kilka pytań

Post autor: oopsiak »

kurczę, to ja jeszcze inaczej liczę = P

liczba heksów (7) i pierwszy byczek jest wart 8 a drugi 9, więc razem 17pesos = P
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
lukiluk
Posty: 56
Rejestracja: 04 kwie 2006, 16:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hazienda - zasady kilka pytań

Post autor: lukiluk »

oopsiak pisze:kurczę, to ja jeszcze inaczej liczę = P

liczba heksów (7) i pierwszy byczek jest wart 8 a drugi 9, więc razem 17pesos = P
Prawidłowo. Kładąc pierwszego byczka zgarniamy 8 pesos, kładąc drugiego 9. Oczywiście dostaje się kasę, nie pkt :D
ODPOWIEDZ