Tuning Puerto Rico :)

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
hot
Posty: 5
Rejestracja: 01 maja 2008, 18:01
Lokalizacja: Krk

Tuning Puerto Rico :)

Post autor: hot »

Witam,
Jakiś czas temu widziałem w internecie drewnianą/sklejkową "podstawkę" do gry w Puerto Rico. W przegródkach znajdowały sie główna plansza, towary, karty, PZ i wszystko inne co zazwyczaj jest rozrzucone jest po całym stole:)
W związku z chwilą wolnego czasu postanowiłem zrobić coś takiego, niestety linka już nie znalazłem. Dla ścisłości - w googlach szukałem. Potrzebuję głównie w miarę ergonomicznego ułożenia wszystkich elementów - wymiary to nie problem.

Jeśli ktoś dysponuje zdjęciem/schematem takiego czegoś proszę o kontakt.
Po opracowaniu i zrobieniu "dechy" zamieszczę tu schemat i opis.
-----
Pozdrawiam,
Hot
Awatar użytkownika
vappor
Posty: 61
Rejestracja: 12 mar 2008, 21:19
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: vappor »

Z tego co zrozumiałem chcesz zrobić coś takiego:
http://www.boardgamegeek.com/image/183683?size=large

Całkiem ciekawa rzecz, życzę powodzenia!
hot
Posty: 5
Rejestracja: 01 maja 2008, 18:01
Lokalizacja: Krk

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: hot »

Dokładnie to zdjęcie widziałem, dzięki:)

Założenia:
- ma to być prosta rzecz - jedna płyta sklejki i listewki 5x5 mm (żadnych skosów jak w oryginale przy plantacjach)
- w celu ułatwienia transportu ma się składać listewkami do zewnątrz
- po złożeniu format A4 (nie do końca się udało, ale 3cm to nie dramat)
- na spód samoprzylepne filcowe podkładki

Chwila rysowania i wyszło coś takiego:
Obrazek

Proszę o konstruktywne opinie. Jutro zabieram się za część praktyczną, o ile Castorama będzie otwarta:)
-----
Pozdrawiam,
Hot
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: folko »

Obrazek jest mało czytelny :wink:
Awatar użytkownika
vappor
Posty: 61
Rejestracja: 12 mar 2008, 21:19
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: vappor »

Poczekamy na zdjęcie ukończonej wersji, pewnie będzie bardziej przejrzysta. Wydaje mi się, iż pionowych listewek nie możesz robić za wysokich, bo wtedy nie wszyscy gracze będą widzieć całe karty (chyba że masz baardzo wysokich współgraczy :) ).
Ostatnio zmieniony 02 maja 2008, 10:34 przez vappor, łącznie zmieniany 1 raz.
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: SAMSON »

vappor pisze: Wydaje mi się, iż pionowych listewek nie możesz robić za wysokich, bo wtedy nie wszyscy gracze będą widzieć całe karty (chyba że masz baardzo wysokich współpgraczy :) ).
Albo bardzo niski stół do gry i wysokie krzesła.

A na poważnie to vappor, zwrócił tutaj uwagę na bardzo istotną kwestię. Sam mam w grach które posiadają dużo żetonów (Tide of Iron, Starcraft, Runebound) poukładane wszystko w gotowe organizery (na śrubki). Jedynym mankamentem takiego rozwiązania jest fakt że czasem nie widać w której przegródce jest jaki żeton. Na szczęście ja mam regulowaną wysokość stołu, i sobie do grania obniżam :).
Awatar użytkownika
vappor
Posty: 61
Rejestracja: 12 mar 2008, 21:19
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: vappor »

Ja mam wykonane do Descenta coś takiego:

http://www.boardgamegeek.com/image/237804

Świetnie się sprawdza, u mnie jednak karton jest za miękki i przegródki lubią się odkształcać. Myślę, że to dobra alternatywa dla pudełek z przegródkami, pod warunkiem że jest wykonana z grubego kartonu.
hot
Posty: 5
Rejestracja: 01 maja 2008, 18:01
Lokalizacja: Krk

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: hot »

Po dwóch dniach z czego większość to czekanie aż wyschnie klej deska została zrobiona. wygląda to tak:

Obrazek

Materiały zakupione:
- 2 kawałki sklejki 4mm 207x328 mm (4pln)
- 2 m listewki o przekroju 8x8 mm (6pln)
- podkładki filcowe do mebli (4pln)
- 2 małe zawiasy (3pln)
- klej zwany "narzędziem w tubce" (6pln)
Narzędzia:
- piłka do drewna
- dłuto
- młotek
- takie coś do cięcia pod kątem
Czas - w sumie około 3h

Stan na zdjęciu jest po sklejeniu wszystkiego. Pozostał jeszcze szlif papierem ściernym i malowanie (chyba lakierowanie).
-----
Pozdrawiam,
Hot
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: westwood »

hot pisze:Po dwóch dniach z czego większość to czekanie aż wyschnie klej deska została zrobiona. wygląda to tak:

Obrazek
Eee... wygląda niezbyt przejrzyście :lol:
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: Jabol »

Tu widać co kolega Hot wykonał

Obrazek

Przyznać muszę że wygląda naprawdę fajnie. Pod zawiasiki musiałem małe "rynienki" wyżłobić żeby się na nich całość nie bujała?
Ostatnio zmieniony 06 maja 2008, 21:08 przez Jabol, łącznie zmieniany 1 raz.
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: zephyr »

http://www.wrzuc.net/get.php?what=dn54y ... jpg&down=1 <- tam jest obrazek

(wrzuć na lepszy serwer albo podawaj pełne linki - po wczytaniu widać, ale inni mają tylko napis "obrazek" :) )

btw: fajnie to wygląda
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: jax »

w tej wersji z bgg jest niestety lepiej rozwiazana kwestia plantacji - jest miejsce na odkryte i obok nich na zakryte stosy, poza tym kamieniolomy sa oddzielone listewka
takie marudzenie, bo sam nie wykonam czegos podobnego :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: eazydoor »

Ciekawe czy się sprawdza. Ogólnie wygląd super, tylko czy gra się wygodniej? Ja osobiście głównie rozkładam planszę na podłodze i pewnie wygoniej byłoby przesunąć/obracać całym zestawem. I chroni przed zalaniem piwem :lol:
Dziedzic cukrowej pamięci :)
hot
Posty: 5
Rejestracja: 01 maja 2008, 18:01
Lokalizacja: Krk

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: hot »

Witam,
Jeśli chodzi o oglądanie obrazka to wystarczy kliknąć ppm na napis "Obrazek" i wybrać "Pokaż obrazek" . Serwer pewnie nie jest najlepszy (nie znam się na tym), ale pierwszy wyskoczył w googlach :)
Pod zawiaskami rzeczywiście trzeba było wyciąć trochę sklejki. Szczęśliwie wybrałem sklejkę "warstwową" (nie zastanawiałem się nad tym), więc wystarczyło ściągnąć dłutkiem jedną warstwę. Myślę, że z płytą typu MDF nie poszłoby tak łatwo.
Jasne, że wersja z bgg jest bardziej "wypasiona". Moja miała być prosta i "mobilna" dlatego jest składana i dlatego nie ma więcej miejsca na plantacje - byłaby o wiele dłuższa, no i takich skosów nie da zrobić się z listewki...
My gramy na stole i jeśli na początku jest wszystko poukładane i w miarę się mieści, to pod koniec gry naprawdę nie ma gdzie nawet piwa postawić. Decha wymusza też takie "porządne" granie - bez pośpiechu, każdy czeka na swoją kolej. No i skraca czas układania/składania, który w PR jest znaczny w stosunku do czasu gry.
Podsumowując: zrobienie dechy polecam każdemu, oprócz korzyści przy graniu samo robienie tez jest fajnie:)
-----
Pozdrawiam,
Hot
Awatar użytkownika
m4o
Posty: 7
Rejestracja: 20 gru 2009, 23:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Tuning Puerto Rico :)

Post autor: m4o »

Witam,
Pozwoliłem sobie podpatrzeć i stworzyłęm coś podobnego, aby na stole zapanował ład i porządek http://m4o.aminus3.com/image/2009-12-30.html.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ