Niestresujące gry dla dwojga

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: skoti »

Jeśli chodzi o grę z dużą ilością kart, to mogę polecić Thurn und Taxi – gra całkowicie nie zależna językowo, wystarczy instrukcja pl, dostępna w sieci.
W te kryteria też dobrze wpisuje się Agricola, tylko to jest dość wymagający przeciwnik, zmusza do myślenia i może być trochę za ciężka na rozpoczynanie z nią przygody z planszówkami.

A gry w które ja najczęściej gram, z moją Lepszą Połówką to:
- Small World – troszkę abstrakcyjny, w realiach fantasy, ale bardzo przyjemna, krótka gra, która wszyscy szybko łapią, nie posiada kart.
- Age of Empires 3 – genialna gra, ostatnio poszła w lekką odstawkę na rzecz small worlda, ale zawszę chętnie do niej wracamy.
- Caylus – również nie posiada kart, i jest wymagający, czasem trzeba się przy nim nieźle nakombinować i napocić (jeśli dopiero zaczynacie z planszówkami, to może lepiej spróbować w którąś z wyżej wymienionych)



Warto też się zastanowić nad:
-Stone Age,
-Pandemik (jeśli kręcą was bardziej gry kooperacyjne, niż rywalizacyjne)
- Factory Manager (prosta, przyjemna gra, dająca dużo satysfakcji z myślenia i kombinowania jakby tu zarobić najwięcej kawiorki – niektórych tylko wkurza sporo liczenia, dodawania..)
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: stalker »

Osadnicy z Catanu Gra karciana dla dwojga -- lekko stresująca, ale niedroga, male pudełeczko i doskonala :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: oopsiak »

u mnie w domu

Small World jest cudny i jest jedną z moich ulubionych gier dla 2, ale mimo wszystko trzeba sporo cech zapamiętać, a nie wiem, jak z instrukcją PL. Kart nie ma, ale jest dużo żetonów

Wasabi!
- niezależne - nie ma kart (poza przepisami), ale wykonanie jest bajeczne. bardzo dobrze chodzi na 2

Osadnicy Karciani
- PL - ślicznie chodzą, acz dla K. są zbyt mało konfliktogenni :)

Stone Age - niezależne - ostatnio szał. karty są z intuicyjnymi rysunkami.

Hazienda - niezależne - spora interakcja i nawzajem odcinamy się perfidnie od marketów. super. kart mnóstwo

Cytadela - PL - na 2 jest naprawdę świetna. robi się z niej ciekawa gra psychologiczna : ) same karty

Ticket Nordic - jeśli gdzieś dostaniesz - niezależne - w odróżnieniu od innych wersji (poza Szwajcarią bardzo dobre dla pary. gramy ZE sobą, a nie OBOK siebie. minus? do 3 graczy. kart duużo

Agricola - do nabycia na allegro - znam ludzi, którzy zaczynali od tej gry. da się. i bardzo dobrze się skaluje. kart - cała masa.

Turn & Taxis - niezależne - przyjemne, choć jeszcze lepsze jest w więcej osób. cała mechanika na kartach, jak w Tickecie i Hacjendzie

Maori - niezależne. kafelki, muszelki, łódeczki. kart brak. chodzi nieźle, ale jak T&T lepiej na więcej. śliczne wykonanie

Carcassonne - niezależne - same kafelki. moim zdaniem najlepsze właśnie na 2 osoby.

Zaginione Miasta - przyjemny pasjans.

dużo kart - Dominion? :D dla 2-4 graczy, po polsku, proste zasady, duża re-grywalność. może się podobać.


Polecane wcześniej Blue Moon City i San Juan - Hmm... dawno nie grałam, ale jakoś nie powalały mnie...

Przepraszam za ewentualny bełkot, ale jestem niewyspana...
Pozdrawiam,
Ol
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: oopsiak »

Daisho pisze:Np zaciekawiła mnie gra Arham ale z tego co zdążyłem zobaczyć to gra w naszej wersji językowej nie jest dostępna.
jeśli mówisz o Arkham Horror, to wydany został w Polsce przez Galaktę pod tytułem Horror w Arkham : P
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: mst »

Dominion - brakujące ogniwo w ewolucji od klasycznych karcianek do współczesnych planszówek ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: sirafin »

oopsiak pisze:
Daisho pisze:Np zaciekawiła mnie gra Arham ale z tego co zdążyłem zobaczyć to gra w naszej wersji językowej nie jest dostępna.
jeśli mówisz o Arkham Horror, to wydany został w Polsce przez Galaktę pod tytułem Horror w Arkham : P
Nowa dostawa ma być w styczniu więc nie jest to chyba aż taki problem ;)
Jeśli chcesz się bliżej zapoznać z rozgrywką, to na forum Manufaktury Arkham prowadzimy sesję online.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: BloodyBaron »

w temacie:
- Dominion - rewelacja na dwóch graczy, moja gra roku 2009
- San Juan - jedna z moich ulubionych gier, pisałem już nieraz, dlaczego.
- Carcassonne:the Castle - konfrontacyjność dostępna zależnie od stylu gry graczy - powoli się do niej dojrzewa :) - ulubiona gra dwusobowa mojej żony w 2009.

jeśli nieco podbijania sobie wzajemnie bębenka nie zaszkodzi: Osadnicy z Catanu Gra Karciana - podzielam opinię Stalkera.
_________
Moje gry
Daisho
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2010, 22:35

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: Daisho »

a gra typowo do rywalizacji między sobą? Nadal stawiam na dużą ilość kart :) Ja z natury wolę rywalizować właśnie a piękniejsza połówka raczej będzie się cieszyć gdy mi dokopie :P Może głupio to zabrzmi ale może jest jakaś gra w stylu jakieś walki na arenie czy to ludzi czy jakiś potworków :P

Edit: Myślę też że bardziej przypadnie mojej drugiej połówce do gustu jakaś gra albo przygodowa albo coś gdzie trzeba wykazać się wiedzą :) Ekonomiczne itp to nie dla nas chyba, a z tutaj wymienionych to póki co najbardziej podoba mi się Cytadela oraz Dominion no i Horror :P
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1752
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1438 times

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: Leser »

Daisho pisze:a gra typowo do rywalizacji między sobą? Nadal stawiam na dużą ilość kart :) Ja z natury wolę rywalizować właśnie a piękniejsza połówka raczej będzie się cieszyć gdy mi dokopie :P Może głupio to zabrzmi ale może jest jakaś gra w stylu jakieś walki na arenie czy to ludzi czy jakiś potworków :P
Colossal Arena

Karcianka, działa na dwie osoby, traktuje o walkach na arenie. Umiejętności potworków są zapisane na kartach w "ingliszu", zapamiętuje się je po pierwszej partii, więc problemem to raczej nie jest.

Roma

Gra karciano-kościana, dwuosobówka, niezależna językowo. Wprawdzie nie ma areny, ale chodzi właśnie o to by sobie dokopać ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Daisho
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2010, 22:35

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: Daisho »

a jest jakaś gra karciana po Polsku dla 2 osób w której na przeciw siebie stoją dwie armie? :) Nie koniecznie prawdziwe historycznie ale mogą być też całkowicie wymyślone ;p:)
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: draco »

Daisho pisze:a jest jakaś gra karciana po Polsku dla 2 osób w której na przeciw siebie stoją dwie armie? :) Nie koniecznie prawdziwe historycznie ale mogą być też całkowicie wymyślone ;p:)
Osadnicy z Catanu - gra karciana, przy czym armie to jeden z elementów gry.
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: redy »

Daisho pisze:a jest jakaś gra karciana po Polsku dla 2 osób w której na przeciw siebie stoją dwie armie? :) Nie koniecznie prawdziwe historycznie ale mogą być też całkowicie wymyślone ;p:)
"Lis Pustyni" http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... is-pustyni

Nie polecam bo nie znam, daje tylko info, że coś takiego istnieje. Chyba rewelacyjne to to nie jest, więc nie chcę brać na siebie odpowiedzialności za Twój zakup :wink:
Daisho
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2010, 22:35

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: Daisho »

a co sądzicie o grze Bet-Your-Brain? Bo ciekawią mnie też gry gdzie trzeba wykazać się wiedzą. Chyba że znacie gry sprawdzone i ciekawe podobne do tej :)
Corsarius
Posty: 49
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:28
Lokalizacja: Małopolska

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: Corsarius »

Witam. Podepnę się pod temat. Czy w Assyrie da się zagrać z przyjemnością w 2 osoby? Chce zakupić coś na początek przygody z planszówkami. Najlepiej w granicach 100zł, dla 2 osób (jak będzie można zagrać w 4 to tez nie zaszkodzi, może się kiedyś przyda), nie nazbyt prosta ale też nie zbyt trudna żeby się nie zniechęcić, raczej nie karciana, z niewielką losowością, im więcej interakcji tym lepiej (ale nie negatywnej). Po wstępnej selekcji zastanawiam się głównie nad: Stone Age, Hansa, Wikingowie. Zaciekawiła mnie jeszcze Assyria ale nie widzę nigdzie żeby ktoś chwalił do rozgrywki dla 2 osób.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4493
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1451 times
Been thanked: 1104 times

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: garg »

Dla dwóch osób odradzam - losowość może zadecydować o zwycięstwie i istnieje tylko jedna strategia wygrywająca. Na więcej osób chodzi lepiej chociaż nie jest to jakiś wybitny tytuł. Po prostu średniak.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: Muttah »

Daisho: jak mogą być potworki, karty i trochę rywalizacji, to może warto rozważyć WH: Invasion? Jest wersja PL, tak więc problemu z językiem nie będzie. Dla par lubiących trochę rywalizacji dobra wydaje się też Claustrophobia - nie za długa, nie za trudna, a daje wiele radości (i również w wersji PL).
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: vegathedog »

Bardzo polecam na dwie osoby przygodową grę kooperacyjną, w której nie ma za krztę stresujących sytuacji pomiędzy graczami (przetestowane):

Defenders of the realm

Myślę również,że po odrzuceniu kart agresji i wojny następująca gra o rozwoju cywilizacji też będzie świetną, bezstresową propozycją dla dwojga (przetestowane) :

Cywilizacja:Poprzez wieki

Kolejną nie wywołującą napięcia pomiędzy graczami, klimatyczną grą przygodową, której jedyną wadą jest zbyt długi czas rozgrywki jest kooperacyjna gra (przetestowane):

Arkham Horror

Myślę też,że w najbliższym czasie warto też zastanowić się nad karcianką kooperacyjną w formacie LCG jaką będzie:

Lord of the Rings LCG
Awatar użytkownika
idha
Posty: 405
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: idha »

Corsarius, jeśli myślisz nad Stone Age, Hansą oraz Wikingami, szczerze polecam Wikingów. Nie dość, że - moim zdaniem oczywiście - świetnie chodzą na 2 i 3 osoby (na 4 już gorzej), gra jest przyjemna i w miarę krótka, wymaga trochę myślenia, to jeszcze do tego kosztuje niewiele :)
Corsarius
Posty: 49
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:28
Lokalizacja: Małopolska

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: Corsarius »

Chyba faktycznie zdecyduje się na Wikingów choć mam jeszcze niewielkie obawy co do poziomu komplikacji zasad :) Widziałem opinie, gdzie nie polecano tej gry początkującym planszówkowiczom, ale chyba nie będzie źle.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: Arkadiusz »

Moim zdaniem lepiej troszkę dłużej pouczyć się zasad ale w zamian za to dostać grę, która nie znudzi się po kilku rozgrywkach i zaoferuje ciekawy, dopracowany gameplay. A jak poczujesz że już ją rozpracowałeś i pomyślisz że niczym Cię już nie zaskoczy, będziesz miał jeszcze zasady rozszerzone, które mocno urozmaicają rozgrywkę. Za 50 zł bierz w ciemno. Jest to ulubiona gra mojej żony. Ze znajomymi i rodziną też miło mi się w to gra.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Corsarius
Posty: 49
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:28
Lokalizacja: Małopolska

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: Corsarius »

STARSCREAM, przekonałeś mnie już zupełnie ;) Znalazłem Wikingów nawet za 44zł przy odbiorze osobistym więc się skuszę. Dzięki za dobre rady :)
Awatar użytkownika
yemu
Posty: 106
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: yemu »

ja mając podobny dylemat zdecydowałem się na obie tj. Hansę i Wikingów, zobaczymy jak się sprawdzą. szczerze natomiast odradzam Thurn und Taxis, przetestowałem i imho na dwie osoby się nie nadaje zupełnie.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: Arkadiusz »

yemu pisze:ja mając podobny dylemat zdecydowałem się na obie tj. Hansę i Wikingów, zobaczymy jak się sprawdzą. szczerze natomiast odradzam Thurn und Taxis, przetestowałem i imho na dwie osoby się nie nadaje zupełnie.

Na BGG spojrzałem na recenzję o nazwie "Thurn and Taxis as a 2 player game" i podsumowanie jej brzmi : Thurn and Taxis is one of the few games that works just as well with 2 as with more, and without feeling any different. If you enjoy the game, there's no reason not to play it with 2. Nie znam gry ale widzę, że opinie na temat 2 osobowej rozgrywki są w wielu przypadkach pozytywne, może Thurn and Taxis Ci po prostu nie podeszło?
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
yemu
Posty: 106
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: yemu »

nie wiem, może nie podeszło.
po przeczytaniu paru recenzji z bgg i rebeltimes, między innymi gier, które mam, stwierdzam, że odczucia dotyczące gry mogą być bardzo subiektywne ;) jak dla mnie w T&T przy dwóch osobach za mało się po prostu dzieje i gra jest trochę nudna. poza tym może bardziej odczuwa się brak interakcji - tylko kazdy sobie układa trasy i stawia domki.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Niestresujące gry dla dwojga

Post autor: Arkadiusz »

yemu pisze: poza tym może bardziej odczuwa się brak interakcji - tylko kazdy sobie układa trasy i stawia domki.
W takim razie Wikingowie także mogą Ci się nie spodobać..
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
ODPOWIEDZ