Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

Dodatek "Le Grand Hameau" opóźniony z powodu późnych akceptacji drukarskich. Wydany będzie jeszcze w 2 dodatkowych językach (oprócz niemieckiego), aby obniżyć koszty produkcji. Obstawiam, że będzie to ang. i francuski.
Na razie mam 5 osób chętnych na zbiorczą paczkę.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Browarion »

pabula pisze:Dodatek "Le Grand Hameau" ...
Na razie mam 5 osób chętnych na zbiorczą paczkę.
Jak już będzie coś więcej wiadomo to ja też chętnie bym się przyłączył
Zbierze się, tak przeczuwam, całkiem sporo chętnych :mrgreen:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Le Havre

Post autor: salou »

pabula pisze:Dodatek "Le Grand Hameau" opóźniony z powodu późnych akceptacji drukarskich. Wydany będzie jeszcze w 2 dodatkowych językach (oprócz niemieckiego), aby obniżyć koszty produkcji. Obstawiam, że będzie to ang. i francuski.
Na razie mam 5 osób chętnych na zbiorczą paczkę.
Jestem oczywiście na 100 % zainteresowany zakupem :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

pabula pisze:Dodatek "Le Grand Hameau" opóźniony z powodu późnych akceptacji drukarskich. Wydany będzie jeszcze w 2 dodatkowych językach (oprócz niemieckiego), aby obniżyć koszty produkcji. Obstawiam, że będzie to ang. i francuski.
Na razie mam 5 osób chętnych na zbiorczą paczkę.
Oczywiście dorzucam się do zakupu :) Oby jak najszybciej.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Tycjan »

Ja też dołączam się do zakupu :) Oczywiście po angielsku ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Browarion »

Tycjan pisze:Ja też dołączam się do zakupu :) Oczywiście po angielsku ;)
po angielsku? ale mam nadzieję, że masz na myśli wersję gry, a nie wycofanie się chyłkiem (z transakcji)
:twisted: :mrgreen: :twisted:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Tycjan »

Browarion pisze:
Tycjan pisze:Ja też dołączam się do zakupu :) Oczywiście po angielsku ;)
po angielsku? ale mam nadzieję, że masz na myśli wersję gry, a nie wycofanie się chyłkiem (z transakcji)
:twisted: :mrgreen: :twisted:
Tylko jeżeli będzie mało egzemplarzy to tak po angielsku z jednym z nich zniknę :D

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 970
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Le Havre

Post autor: Wallenstein »

Też się dołączę.
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: macike »

Browarion pisze:
pabula pisze:Dodatek "Le Grand Hameau" ...
Na razie mam 5 osób chętnych na zbiorczą paczkę.
Jak już będzie coś więcej wiadomo to ja też chętnie bym się przyłączył
Zbierze się, tak przeczuwam, całkiem sporo chętnych :mrgreen:
To i ja się dołączę, chętny na angielską wersję dodatku.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: mn3006 »

Jeśli można, to i ja chcę
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

"Źródła" zaprzyjaźnione z Uwe napisały mi, że chodzą słuchy o styczniu. Karty mają być drukowane z drugą edycją gry i czekają na korektę wydań (wydania?) nie-niemieckojęzycznego. Tak więc, nie traćcie nadziei, ducha nie gaście, karty jak dobrze pójdzie już niedługo będą ;)
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Le Havre

Post autor: herman »

Jak jest jeszcze miejsce to i ja chętnie
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: ragozd »

A to nie beda w nrmalnej sprzedazy? Jesli nie, to tez pisalbym sie na angielski komplecik :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

ragozd pisze:A to nie beda w nrmalnej sprzedazy? Jesli nie, to tez pisalbym sie na angielski komplecik :)
Czy będą w normalnej sprzedaży to już nie zależy od nas.
Najważniejsze, że jak nie będą, to sobie poradzimy sami :)
Już kiedyś sprowadzałem z Lookout Games poprawione karty do I wydania Agricoli i muszę powiedzieć, że obsługę mają profesjonalną.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Tycjan »

A można gdzieś o tym poczytać, zobaczyć karty?

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

Tycjan pisze:A można gdzieś o tym poczytać, zobaczyć karty?
Był kiedyś psot na BGG, ale nie mogę go teraz znaleźć ... (usunięty?)
Można było tam dawać swoje propozycje budynków do tego właśnie dodatku. Najlepsze (wg Uwe) miały być użyte. Ponton nawet zrobił za pomocą grafiki ze starych kart prototypy tych kart do ćwiczenia sobie...
Ma byc ich ok 30

edit:
Ponton ma w swojej galerii prototypy:
http://www.boardgamegeek.com/images/use ... ame=Ponton
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: BloodyBaron »

Jestem po dwóch partiach Le Havre i strasznie przypadł on do gustu mnie i mojej żonie - gra jest rewelacyjna, bo tury idą szybko i bardzo angażuje. Mam wydanie angielskie (australijskie) i pytania do niego: czy dobrze dostrzegam, że na niektórych kartach jest błąd polegający na zamianie słowa Coke na Coal? np. Shipping Line: najpierw Coal za 3F. potem Coal za 5F. logika podpowiadałaby, że to dobro za 5F. to miało być Coke. Podobnie jest na jednej akcji specjalnej, która sądząc po ilustracji żetonów ilustracje żetonów ma dać Coal + Coke + metal, ale na dwóch żetonach surowca opałowego jest słówko Coal pomimo, że jeden z nich przedstawia Coke (koks) oraz żarówkę z 10 j. energii.

czy takich błędów jest więcej i czy są gdzieś spisane?
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Megamaniac »

Jeśli masz Australian Edition 2nd Printing to na kartach są tylko te 2 błedy, które wyłapałeś.

Smelter (015) special building - coal zamiast coke:
Obrazek

Shipping Line (18) standard building - coal zamiast coke:
Obrazek

Jest jeszcze błąd na karcie promocyjne z Essen - brak symbolu statku:
Obrazek
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: BloodyBaron »

dzięki, Megamaniac!
_________
Moje gry
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: rhcorvin »

witam mam takie pytanka odnośnie przepisów.
1. W instrukcji jest napisane że można jedzenie swobodnie wymieniać na franki w stosunku 1:1, czy to oznacza że w dowolnym momencie swojej tury mogę zamienić 2 żarcia na 2 franki a nawet dużo więcej jedzenia na dużo więcej franków ?
2. Jeśli wejdę do budynku tzn. położę żeton akcji na nim i zapłacę koszt lub nie jeśli jest mój to po wykonaniu tej akcji głównej ten znacznik zostaje na tym budynku tak długo jak długo nie zrobię akcji w innym budynku, co powoduje blokadę de facto tego budynku ? czy może zabieram wcześniej ten żeton
3. Czy jak stanę na jednym ze startowych budynków nie pamiętam nazwy tym który pozwala budować dwa budynki to czy mogę wziąć budynek z stosu numer i jeden i odrazu po nim z tego samego stosu kolejny budynek czy może w danej turze można wziąć tylko początkowy budynek z każdego stosu ?
4. Czy budynki startowe można także kupić ?
5. Na początku gry uproszczonej dla dwóch graczy każdy dostaje 1 drewniany statek o wartości 2, czyli tak naprawdę bierze każdy 1 żeton oznaczający 4 jedzenia bo tyle daje drewniany statek o wartości dwa ? i dodatkowo nie dostaje się karty statku gdyż na początku gry jest ona na stole wśrod kart podsumowywujących turę.
Dzięki z góry za odpowiedzie. Gierka jest super i ma potencjał
rh
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: macike »

rhcorvin pisze:witam mam takie pytanka odnośnie przepisów.
1. W instrukcji jest napisane że można jedzenie swobodnie wymieniać na franki w stosunku 1:1, czy to oznacza że w dowolnym momencie swojej tury mogę zamienić 2 żarcia na 2 franki a nawet dużo więcej jedzenia na dużo więcej franków ?
2. Jeśli wejdę do budynku tzn. położę żeton akcji na nim i zapłacę koszt lub nie jeśli jest mój to po wykonaniu tej akcji głównej ten znacznik zostaje na tym budynku tak długo jak długo nie zrobię akcji w innym budynku, co powoduje blokadę de facto tego budynku ? czy może zabieram wcześniej ten żeton
3. Czy jak stanę na jednym ze startowych budynków nie pamiętam nazwy tym który pozwala budować dwa budynki to czy mogę wziąć budynek z stosu numer i jeden i odrazu po nim z tego samego stosu kolejny budynek czy może w danej turze można wziąć tylko początkowy budynek z każdego stosu ?
4. Czy budynki startowe można także kupić ?
5. Na początku gry uproszczonej dla dwóch graczy każdy dostaje 1 drewniany statek o wartości 2, czyli tak naprawdę bierze każdy 1 żeton oznaczający 4 jedzenia bo tyle daje drewniany statek o wartości dwa ? i dodatkowo nie dostaje się karty statku gdyż na początku gry jest ona na stole wśrod kart podsumowywujących turę.
Dzięki z góry za odpowiedzie. Gierka jest super i ma potencjał
rh
Ad 1.
Nie i nie jest tak napisane w instrukcji. Możesz wyłącznie płacić frankami zamiast jedzeniem w stosunku 1:1. W drugą stronę nie działa.

Ad 2.
Tak budynek pozostaje zablokowany [również dla Ciebie] do czasu aż go nie opuścisz (dobrowolnie albo wskutek handlu nieruchomościami).

Ad 3.
Można wybudować 2 budynki z tej samej kolejki/stosu.

Ad 4.
Tak.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: rhcorvin »

Ad 1.
Nie i nie jest tak napisane w instrukcji. Możesz wyłącznie płacić frankami zamiast jedzeniem w stosunku 1:1. W drugą stronę nie działa.
witam ponownie dzięki za odpowiedzi, ale do pierwszej odpowiedzi mam pytanie bo sprawdziłem i w Polskiej i w Angielskiej instrukcji i na stronie 5 jest w takiej żółtej ramce takie zdanie :
Uwaga: W tej grze Żywność może być zawsze wymieniona na Franki w stosunku 1:1.
Franków nie można wymieniać na żywność.

Więc jak to rozumiem a może ja to wyciągam z kontekstu ??
rh
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Tycjan »

rhcorvin pisze:Uwaga: W tej grze Żywność może być zawsze wymieniona na Franki w stosunku 1:1.
Franków nie można wymieniać na żywność.
Więc jak to rozumiem a może ja to wyciągam z kontekstu ??
Wyciągasz kontekstu :) Te przeliczniki tyczą się tylko opłat za wejście (wspomniana str. 5, PL), żywienie (str. 8, PL)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: zephyr »

Kontekst, kontekstem, ale najwyraźniej ktoś skopał tłumaczenie... btw myślenie nie boli, żarcie łatwiej zdobyć niż franki więc na logikę bardziej sensowne jest opcja w drugą stronę.

franki -> jedzenie [tak, bo się kupuje]
jedzenie -> franki [nie, bo niby jak... aż tyle żarcie nie jest warte]
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Megamaniac »

zephyr pisze:Kontekst, kontekstem, ale najwyraźniej ktoś skopał tłumaczenie... btw myślenie nie boli, żarcie łatwiej zdobyć niż franki więc na logikę bardziej sensowne jest opcja w drugą stronę.

franki -> jedzenie [tak, bo się kupuje]
jedzenie -> franki [nie, bo niby jak... aż tyle żarcie nie jest warte]
Zła interpretacja! Jeśli masz użyć jedzenia, to zawsze możesz w zamian zapłacić. (Twoi robotnicy mogą sobie za Franki kupić kanapkę).

Jesli masz użyć pieniędzy, to nie możesz w zamian dać jedzenia, np zapłacić komuś kanapką, gdy ten za Franki chce sobie kupić buty.

Franki w tej grze zawsze mogą zastąpić żywność, nigdy odwrotnie. Żywność nie zastępuje Franków!

Reguły wersji australijskiej: ;)

Note: In this game, Food can always be replaced 1:1 with Francs.
Francs can, however, never be replaced with food.


Jeśli ktoś chce gotówki, nie dajesz mu kanapki!
Jeśli ktoś chce jeść, to dajesz mu kanapkę, albo pieniądze by sobie sam ją kupił.

Reguły są logiczne.
rhcorvin pisze:witam mam takie pytanka odnośnie przepisów.
1. W instrukcji jest napisane że można jedzenie swobodnie wymieniać na franki w stosunku 1:1, czy to oznacza że w dowolnym momencie swojej tury mogę zamienić 2 żarcia na 2 franki a nawet dużo więcej jedzenia na dużo więcej franków ?
Nie! Banki nie prowadzą skupu żywca, ani nie są przetwórnia rybną. Nie możesz do banku zanieść ryby i chcieć w zamian Franka.


Edit: słowo "kanapka" można w moich przykładach zastąpić słowami: "ryba", "wędzona ryba", "chleb" lub "stek" ;)
ODPOWIEDZ