Cywilizacja: Poprzez wieki (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: BloodyBaron »

B pisze:Podczas dzisiejszej gry, nasz zaproszony znajomy zalał moją cywilizację PL wodą. Na początek tylko swoją planszę i karty na niej rezydujące (szybko wytarliśmy papierowymi ręcznikami i było jeszcze ok), po pół godzinie gry wylał drugą szklankę wody - tym razem na cały stół.
no, to jest bolesne... Jak kupowałem jedną z pierwszych gier, San Juan w wersji angielskiej, to się zastanawiałem, ile zniosą karty czy tekturowe elementy. Karty zakoszulkowałem od razu, tekturek oczywiście nie. Od tego czasu bywały zalewane różnymi rodzajami alkoholi i innych płynów, z różną intensywnością, czasem tak, że ciesz dostawała się do wnętrza koszulki i do karty. Za każdym razem nawet totalnie mokre po przetarciu i wyschnięciu wracały do idealnej kondycji. Wiem, za co jeszcze poza dużą talią kart zabuliłem prawie 100 złotych. Niemniej - od ostatniej przygody z rozlewającym się na coś browarem - wprowadziliśmy absolutny zakaz trzymania jakichkolwiek płynów na stole z rozłożoną grą: wokoło jest mnóstwo blatów, parapetów i stoliczków, na których mogą stać kubki czy szklanka.

Co do Cywilizacji, już uzgodniliśmy z żoną, że nie będziemy grać z nikim innym jak we dwoje, dopóki karty nie znajdą się w koszulkach.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Zniszczenie gry przez znajomego to chyba najgorsze co może być :(. Jeśli ja bym komuś coś zniszczył to prędzej czy później bym to odkupił inaczej nie mógłbym spojrzeć w lustro.
Co zrobić jeśli znajomi nie niszą gry w aż tak brutalny sposób ale np. kładą karty wyginają je do połowy tak że jak są w koszulkach to aż słychać "plask" ( twarde koszulki ). Głupio zwrócić uwagę ale człowiek aż się w środku gotuje, nie przywiązuję się jakoś strasznie do materialnych rzeczy ale po co coś niszczyć.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

A co to za problem poprosic kogos, zeby tak nie robil?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: farmer »

Zaraz się ludzie gotowi urazić, że jesteśmy przewrażliwieni na punkcie jakichś tam kartoników... Ech, skąd ja to znam... to wewnętrzne wrzenie a jednocześnie uśmiech na twarzy, gdy spokojnie, cierpliwie po raz enty zwracamy uwagę, że herbatę trzymamy na stoliku obok, nie lejemy wódki nad planszą a kart nie wyginamy w księżyce... :oops: :twisted: :shock:
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Soulless »

Rzecz jest rzecz.
Następnym razem idź do znajomego i tak samo polewaj nad jego laptopem, to w końcu też tylko rzecz.
Jak ktoś zniszczył to jego obowiązkiem jest odkupić lub wyrównać stratę.
Jak tego nie proponuje, to radze zweryfikować konieczność grania z taką osobą i zapraszania jej do domu.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: bartek_mi »

costi pisze:A co to za problem poprosic kogos, zeby tak nie robil?
ja nauczylem, ze raczki przed gra myjemy i kart NIE wyginamy
sa tacy, na ktorych pierwsze zwrocenie uwagi nie dziala. ale akurat ja sie lubie powtarzac :)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ragozd »

No i zaden znajomy nie jest przypisany dozywotnio - jesli komus rzeczowa uwaga nie w smak, to raczej zysk z faktu, ze przestaje byc znajomym ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: FormatC »

ragozd pisze: W II epoce? Tak grajacemu amatorowi nie pomoga dowolne karty :P Nie wiem dlaczego zakladasz ze warunkiem sensownego wykorzystania Napoleona jest budowa wojska od samego poczatku gry.
Ok, zgoda, nie od samego poczatku, ale jednak trzeba tego wojska troche pobudowac, a do tej budowy, jak juz zreszta napisalam, odpowiednio sie przygotowac... Nie mowie, ze jestem ekspertem od TTA, ale troche jednak pogralam i udalo mi sie zauwazyc, w tej grze nie mozna miec wszystkiego. Jesli wybudujesz wojsko, nie wybudujesz teatrow, co z tego, ze masz super armie skoro nie przychodza Ci na reke karty agresji? Wczoraj "testowo" wzielam sobie Napoleona z zamiarem odrobienia straty w punktach kultury przez wojne/agresje. I co? W calej trzeciej erze nie dostalam ani jednej agresji czy wojny, przychodzily mi same impacty, defence'y i taktyki (raz mialam na rece np. 5 taktyk i impact :? ), a cala II, III i pol pierwszej ery (wczesna monarchia) bralam po 3 karty... :?
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ragozd »

Tak bywa - wyobraz sobie teraz, co zrobilby Napoleon u przeciwnika, ktory mial reke pwnie zawalona agresjami ;) To jedno z dobrych wykorzystan napoleona - zabrac go przeciwnikowi a jechac na leonardo i Einstainie :)
A 3 karty staram sie dobierac juz na poczatku I ery :P
No i do calej gry trzeba podejsc z nastawieniem, ze ciemne karty nie dojda ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Geko »

FormatC pisze:w tej grze nie mozna miec wszystkiego.
To jest podstawowa cecha dobrych gier :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: FormatC »

No tak, tak, ja wiem, ze czasem trzeba przeciwnikom zabierac co lepsze karty, zwlaszcza jesli mamy nadmiar akcji, ale trzeba przy tym uwazac zeby nie zapchac sobie reki, co mi sie kiedys zdarzylo. ;)
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: vegathedog »

Czy nie uważacie,że karta Czyngis-chana ma beznadziejne właściwości?? Ostatnio doprowadziła mnie do szewskiej pasji.Przerżnąłem z kretesem z tą kartą.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

W pelnej grze jest do bani, jednak w grze zaawansowanej jest jedna z najlepszych.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: vegathedog »

W jaki sposób może być jedną z najlepszych??
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

W grze zaawansowanej daje kulture i jednoczesnie broni przed najazdem (wystarczajaca jak na II epoke). Napoleon za to jest bez sensu - i tak zadnej wojny nie bedzie, a taktyki z II epoki sa za slabe, aby ich zdublowanie mialo takie znaczenie jak w III epoce. Oczywiscie najlepszy jest Szekspir, ale trzeba pod niego grac od samego poczatku.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: vegathedog »

Ok, ale jak trafią się terytoria to przy posiadaniu kawalerii aż żal bierze przy licytacji.Ogólnie klimatycznie dobrane właściwości tego lidera ale i tak uważam,że w kulturę lepiej zainwestować w budynki a najlepiej w cuda.Wojsko jednak trzeba poświęcać,więc nie wiem jak może być jednym z najlepszych.Już A.Macedończyk jest lepszy moim zdaniem choć na krótko.Można stracha przeciwnikom nieźle narobić wykładając go na stół.I jednostek nie szkoda.

Pytam, bo też myślałem,że jest zaj...bisty, a przegrałem w zaawansowaną grę z kretesem. Za dużo zainwestowałem w kawalerię a przeciwnicy w tym czasie pobudowali i tak cuda i budynki dające kulturę no i dodatkowo łatwiej zdobywali terytoria.Nie bali się też,że ich zaatakuję agresją,bo zwyczajnie się mi to nie opłacało.Dodatkowo nie bardzo opłacało mi się licytować terytorium.Jednym słowem lipny lider dla mnie.

Napoleon jest dla mnie jednym z silniejszych liderów.Ostatnio nieźle nim namieszałem.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

Poinwestowales w wojsko, a balej sie wjechac komus agresja? Albo jestem jakis inny, albo widze tu wewnetrzna sprzecznosc...

To samo z poswiecaniem - wiadomo, ze trzeba wiedziec, kiedy mozna poswiecic wojakow, zeby nie zostac pojechanym, ale bardzo czesto zyski z kolonii przewyzszaja wydatki konieczne na odbudowe.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: vegathedog »

Niestety jedna agresja nie weszła.Przeciwnik miał 3 karty defence na ręku i uzyskał remis.Poza tym i tak szkoda wykonywać agresję jednostkami, w które się zainwestowało po to by dawały również pkt.kultury. Zyski z agresji nie są adekwatne do strat jakie ponosimy.No może ta karta miałaby jakąś rację bytu,gdyby rozgrywać partię w 2 osoby.W 3 już można naprawę dużo stracić.Tak jak Nataniel napisał,nie jest to lider ofensywny a służyć może tylko do obrony.Z tym liderem trzeba chyba tylko trzymać wojsko na poziomie przeciwników i broń boże nie atakować i rozwijać się jak najlepiej tylko można.I tyle.Ja źle nim zagrałem chyba i dlatego wciry dostałem.Poza tym jak teraz sobie przypominam, to kawaleria weszła na tor dopiero turę przed końcem I epoki i to chyba też mnie pogrążyło.Losowość jest też urokiem tej gry.Zbudowałem zwyczajną Mongolię a przeciwnicy Chiny i Rosję.:):)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ragozd »

Nataniel pisze:W pelnej grze jest do bani, jednak w grze zaawansowanej jest jedna z najlepszych.
Tylko kto gra w zaawansowana? A raczej w zubożoną, bo tak sie ta opcja powinna nazywac :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: zephyr »

żeby grać agresję musisz mieć więcej siły... inaczej to mija się z sensem

rzadko jest sens coś poświęcać - to raczej męczenie przeciwników którzy nie zainwestowali w armię
albo mają fatra i kartę obrony, albo poświęcą wojsko i stracą (zwłaszcza na wielu graczy) albo przyjmą agresję i dostaniesz coś za inwestycję (całkiem często najsensowniejszy wybór jak cię atakują)
[oczywiście jakaś istotna agresja może domagać się większego zaangażowania]

jeżeli miałeś hana bez konnicy to faktycznie dużo dał :P
nie twierdzę że to dobry lider, ale bez konnicy... to jak arystoteles bez bibliotek i labolatoriów...

czekałem raz pół gry z kolumbem na rece i oczywiście żadna kolonia się nie trafiła, ale to nie znaczy że to słaby lider
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Browarion »

prośba: ma ktoś gdzieś zapisany link do strony, gdzie Nataniel "pokazuje" wszystkie karty polskiej edycji??
będę wdzięczny za przesłanie - przeglądnąłem cały wątek i nie znalazłem :(
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
thinspoon
Posty: 228
Rejestracja: 08 wrz 2009, 09:18
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: thinspoon »

Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Browarion »

DZIĘKI :mrgreen:


to jeszcze jedna prośba, bo się doczytać nie mogę - czy ktoś może wrzucić opis Newtona?
Dzięki z góry (coby tu "THX-spamem" nie rzucać) ;)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
thinspoon
Posty: 228
Rejestracja: 08 wrz 2009, 09:18
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: thinspoon »

Najlepsza biblioteka lub teatr produkuje dodatkowo tyle żarówek ile wynosi jej poziom. Po zagraniu karty technologii odzyskujesz wydaną na nią akcję. (mam lepszy wzrok a część zmyśliłem :wink: )
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

thinspoon pisze:Najlepsza biblioteka lub teatr produkuje dodatkowo tyle żarówek ile wynosi jej poziom. Po zagraniu karty technologii odzyskujesz wydaną na nią akcję. (mam lepszy wzrok a część zmyśliłem :wink: )
Nie teatr tylko laboratorium.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
ODPOWIEDZ