(Warszawa) Agresor - Piątek WIBHiIŚ PW

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: staszek »

na te Imperia stare to chyba będe musiał zaprosić ekipę do Wilanowa ;)
Awatar użytkownika
Micelius
Posty: 758
Rejestracja: 19 lut 2009, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Micelius »

Staszek - ja chętnie w Imperia, jak już wszyscy/niektórzy uznają wielkość MN :lol:

Zephyr: 2 (zachowek z poprzedniej rundy) +4 (dochód podstawowy Grecji) + 1 (dochód z dobudowanego miasta) + 3 (Hermes) =10 przed rozpoczęciem fazy handlu

Zephyr, Mustafa - to (chyba) mniej więcej gra w "rozbuduj gospodarkę przez handel koścmi wrogów". (Tririemy są - i ostro pływają :) ) Gramy by mieć zestawy surowców - ale przytomni gracze handlują bardzo powściągliwie, co wymusza zdobycie rynków nie handlowo, tylko fizycznie 8)

Sir Lothar - nie filozuj :wink: . Kiedy spotykasz się z walcem parowym, nie dumasz, tylko starasz się przeżyć. Zephyr kiedyś wygrał przy mnie nawet partyjkę, którą rozpaczliwie starał się przegrać :shock: Na pocieszenie - w tej grze nie wygrywając w zasadzie jesteś zawsze drugi :mrgreen:

Cywilizacje... można losować, choć ja optowałbym za wyborem. Chętnie wziąłbym znów Grecję - głównie by sprawdzić, czy rzeczywiście stoi na straconej pozycji... Oczywiście gramy w wersję z dodatkiem (przypominam potencjalnym roztargnionym czytelnikom instrukcji). Jest na BGG polski plik (instrukcja już z uwzględnieniem zmian, chyba pod "Mythology Expansion")

Pozdrawiam wszystkich i idę pucować swoją tririemę :)
Niech garby waszych wielbłądów będą zawsze tłuste!
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Mustafa »

Micelius pisze:
Zephyr, Mustafa - to (chyba) mniej więcej gra w "rozbuduj gospodarkę przez handel koścmi wrogów". (Tririemy są - i ostro pływają :) ) Gramy by mieć zestawy surowców - ale przytomni gracze handlują bardzo powściągliwie, co wymusza zdobycie rynków nie handlowo, tylko fizycznie 8)
Jak fizycznie to przychodzę z piłą łańcuchową i kolegami :twisted:
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: jax »

Micelius pisze:Zephyr: 2 (zachowek z poprzedniej rundy) +4 (dochód podstawowy Grecji) + 1 (dochód z dobudowanego miasta) + 3 (Hermes) =10 przed rozpoczęciem fazy handlu
Nie wiem czy Hermes nie jest przegięty szczególnie w kontekście Tax, których 2 sztuki można przecież przechować.. Może lepiej gdyby w jego tekście była mowa o 3 commodity cards a nie o 3 resource cards (wtedy Taxy byłyby wyłączone z tego).
W każdym razie jak ktoś weźmie Hermesa, to już wiadomo co robić. Wszyscy wjeźdżamy w niego :twisted:
Micelius pisze:Cywilizacje... można losować, choć ja optowałbym za wyborem. Chętnie wziąłbym znów Grecję - głównie by sprawdzić, czy rzeczywiście stoi na straconej pozycji...
Ja optuję za losowaniem (choć ten grecki wyjątek dla Ciebie mozna uczynić).
Czy ostatnio graliście z zasadą z dodatku pomagającą Grekom: 'Greek Blockade'?
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: zephyr »

Maarten D. de Jong pisze:The original french rules are exceedingly clear on the matter: they distinguish without exception between 'impôts' and 'ressources', and then tie the ability of Hermes to 'ressources'. In other words: tax cards are not resource cards, and therefore Hermes can not be utilised to get extra tax cards. It appears that some of the detail was lost in translating from french into english .

In fact, the question was asked just once on the Mare Nostrum-forum, and the answer was the one I gave above.
Już mi się nie podoba, najbardziej nie lubię kłócić się o zasady... zwłaszcza że dość często moja wersja jest oprotestowana przez innych graczy na podstawie dosłownej interpretacji instrukcji a potem w FAQ wychodzi na moje...
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: jax »

HAHAHAHAHA! Czyli skoro zwycięstwo Miceliusa nie było wg właściwych przepisów, to wszyscy zdegustowani MN gracze z poprzedniego tygodnia, muszą zagrać jeszcze raz żeby tytuł ocenić :D :D :D
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
dezerter
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2007, 09:42
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: dezerter »

Ty się zając śmiej... a ja raczej nie będę próbował kolejnej interpretacji zasad. Posiedzę sobie przy Tide, jeśli Szanowni Gracze pozwolą...
A tak w ogóle, to popieram zdanie Miceliusa, że jako szef handlowy w MN też się przyczyniłem do wyniku, jakiklowiek by oin nie był. I niech tak zostanie.
Awatar użytkownika
Micelius
Posty: 758
Rejestracja: 19 lut 2009, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Micelius »

No tak... nie mam wyrzutów sumienia, bo grałem dokładnie zgodnie z instrukcją... autor gry też nie ma sobie nic do wyrzucenia... a tłumacza błąd w sumie niewielki (wychodzi dopiero w kontekście, bo to wszystko słowa jednoznaczne). Czyli nie ma winnych :lol:

Dziękuję Jaxowi i Zepyrowi za dociekliwość! Zephyr, spokojnie, jestem Ci wdzięczny, nie wkurzony. Natomiast rozumiesz, że trudno zawsze ustalać reguły na podstawie intuicji graczy - każdy grałby w co innego i trudno by porównywać wrażenia :wink: Choć przyznaję, że mamy z Jaxem pomysł na leciutki tuning :wink: Ale to nie w najbliższej partii, bo to nie przeróbka mechanizmu, tylko pogłębienie rozgrywki niemal bez zmiany reguł

Natomiast przeraża mnie "przed-sprawdzeniowa" intuicja Zephyra. Choć mam pytanie: może jednak druzgocąco wygrałem przynajmniej częściowo z tego powodu, że dobrze wykorzystałem zasady (przynajmniej te, które znaliśmy), a nie tylko dlatego, że gra jest do luftu, pliiz?

Do Dezertera i spółki - myślę, że za wczesne opinie, bo partia się nie zdążyła na dobre rozkręcić, zanim daliście mi ten super-zestawik kart... Jak ktoś słusznie zauważył, "szewski mat" (=w 4 ruchach) w szachach nie oznacza, że to prostacka gra, króciutka i pozbawiona jakichkolwiek możliwości głębdzego kombinowania :) Choć, jak pisałem, rozumiem ten błąd (też właściwie go robiłem, miałem sporo szczęścia). Po prostu interakcja tutaj zaczyna się nim rzucimy na siebie legiony, trytony i gibbony :wink:

Swoją drogą, niekoniecznie wpływ tego błędu zasadami musi być aż tak wielki - przy nieumiarkowanym handlu (i robionym bez uwzględniania blokowania przeciwników) w tej grze można tak czy inaczej baaardzo pomóc innym... Zresztą pieniądze (zwł. bez Hermesa) są raczej słabe, odnoszę wrażenie - na mapie jest tylko do 14 miast!!! Ja pierwotnie go wziąłem tylko po to, by Egiptowi nie dać komba do 9 forsiaków :mrgreen: Natomiast jest spora mym zdaniem różnica, czy piramidy na 12, czy 13 kartach.

Graliśmy z grecką blokadą, ale nie zdążyłem użyć :mrgreen:
Mustafa - widzę, że masz ochotę na gry ruchowe :D . Mam w torbie nóż... i czosnek tradycyjnie
Niech garby waszych wielbłądów będą zawsze tłuste!
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Sztefan »

@ Keleno, Aneta, Brown_Jenkin
Ależ szybki odzew. A myślałem, że kto miał spróbować, ten już spróbował ;) Będę ok. 16-16:30 i od razu możemy zaczynać z tłumaczeniem. Ostrzegam, że gra jest długa. Teoretycznie 1h/gracza. W praktyce pierwszą partię 2 osobową grałem 4h (co prawda z doczytywaniem reguł, ale jednak)... Także na nic innego już bym się nie nastawiał.
;)

@ Mustafa
Nic straconego. Generalnie chciałbym jeszcze minimym raz zagrać w większym gronie. Za tydzień, przed Brzegiem, jak będę to krócej. Jednak pewnie za 2 tygodnie będę normalnie, właśnie ze Strongholdem. Także jeszcze się załapiesz ;)
Awatar użytkownika
Keleno
Posty: 451
Rejestracja: 04 kwie 2007, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Keleno »

Sztefan pisze:@ Keleno, Aneta, Brown_Jenkin
Ależ szybki odzew. A myślałem, że kto miał spróbować, ten już spróbował ;) Będę ok. 16-16:30 i od razu możemy zaczynać z tłumaczeniem. Ostrzegam, że gra jest długa. Teoretycznie 1h/gracza. W praktyce pierwszą partię 2 osobową grałem 4h (co prawda z doczytywaniem reguł, ale jednak)... Także na nic innego już bym się nie nastawiał.
;)
Spoko, ostatnio gram tylko w takie :P Fury of Dracula, Le Havre... Spotkania tematyczne ;) Będę o 16tej.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: draco »

Jeśli Greed ma nie wyjść, to przyniosę oprócz Space Alert i Royal Palace także Power Struggle i Cywilizację. Może ktoś mnie nauczy grać w MEQ?
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Witold Janik »

draco pisze:Może ktoś mnie nauczy grać w MEQ?
jaki zazdrosny :lol:
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: draco »

Witold Janik pisze:
draco pisze:Może ktoś mnie nauczy grać w MEQ?
jaki zazdrosny :lol:
Nie zazdrosny, tylko chętny. Żony mi nie podrywasz. :wink:
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: veljarek »

draco pisze:Jeśli Greed ma nie wyjść, to przyniosę oprócz Space Alert i Royal Palace także Power Struggle i Cywilizację. Może ktoś mnie nauczy grać w MEQ?
Piszę się na Royal Palace :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: berem »

Dezerter - może przynieś te starsze Imperia Wallace`a.
Ja chętnie przyłączyłbym się.
Tylko fakt, że ekipy 3-4 osób może się nie zebrać.
A może masz w swych zapasach coś innego historycznego, mogącego zaciekawić innych graczy?
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: blazej »

Smerf Maruda pisze:Potrzebujemy jeszcze jednego gracza.

Zapraszamy, Rise of Empires, start koło 17:15, tłumaczenie zasad przewidziane.
Czy to oznacza, że macie komplet czy minimum? Pytam, bo chętnie bym zagrał.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Smerf Maruda »

Komplet.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Andreus »

Smerf Maruda pisze:Komplet.
A kto się w końcu załapał?
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: lb_lb »

dezerter pisze:ponieważ Imperia stare Wallace'a nie wypalą chyba, chętnie się przysiądę jako kibic do Tide'a (kilka razy grałem... i się trochę zakurzyło na pólce - trudno to wziąć do plecaka) oraz chętnie tym bardziej do Riska, mam nadzieję, że nie jako kibic, ale wielce ryzykowny gracz. Gdzie gracie? Góra, dół, boczek?
O której jest spodziewany początek Tide'a?
Hej, jasne! Tide zaczeni sie kolo 16, zagramy 1-2 lub 1,5 partii :D ta partia o 16 bedzie chyba zdekompletowana, bo Skowron wpadnie kolo 18... do riska, z przyjemnoscia bo jak latwo sie domyslic kompletu nie ma;)
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Smerf Maruda »

Jest jakiś kret (może), Michał i Jans (może).

Hm, nie ma kompletu, bo na 'na pewno' deklarował się jedynie Michał AKA staszek.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Andreus »

Andreus pisze:
Smerf Maruda pisze:Czy ktoś w piątek pisałby się na rozgrywkę w Twilight Struggle?

Jako alternatywę proponuję Imperiala (na cztery osoby) lub Rise of Empires.

Tytuły wymienione według preferencji grania :-)
Jeśli TS nie dojdzie do skutku, to ja bym się pisał na Imperiala albo RoE.
Ja też się deklarowałem, jeszcze przed Staszkiem :)
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Smerf Maruda »

No to chyba jest komplet. Oczywiście, jeśli wszyscy poważnie potraktują swoje deklaracje :-)
mwybranowski
Posty: 1
Rejestracja: 22 sty 2010, 09:19

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: mwybranowski »

Witam,

jestem nowy na forum, jednak mam pytanie. Z tego co czytam watek to spotykacie sie raczej tylko w godzinach popoludniowych do wieczornych.

Niestety na takich spotkaniach nie dam rady sie pojawic, gdyz pracuje do 18:30, wiec najwczesneij, nawet nie wracajac do domu to bylbym o 19.

Czy ktos z Was zostaje do takich godizn i gra pozniej? A jesli nie na politechnice, to czy wiecie gdzie sa jakies spotkania w pozniejszych godzinach w tygodniu, badz w weekendy?
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Smerf Maruda »

Zostajemy do 22:00. 19:00 to normalna pora, żeby zacząć grę.
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: lb_lb »

Kumpel sie wykruszyl, wiec jest 1 miejsce przy ToI, o ile pamietam Jax i Dezerter byliscie zainteresowani.. to jak cos na miejscu mozna sie dogadac.. nie wiem ile potrwa 1 partia.. ale cos sie wymysli...
ODPOWIEDZ