agricole mam i co dalej ?

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
moormi2
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2010, 16:40

agricole mam i co dalej ?

Post autor: moormi2 »

kazdy gracz ma 7kart pomocnikow, malych usprawnien i 2 zetony zywnosci
i co dalej ?
klade karte rundu na planszy i pisze nap. buduj ogrodzenie
i to znaczy ze mam sobei zbudowac od tak o ?
nie rozumeim? a co z tym zbożem a zwierzeta ? :(
prose o pomoc
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: Sandman »

Proponuję przeczytać instrukcję.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: draco »

Sandman pisze:Proponuję przeczytać instrukcję.
Na początek wystarczą strony 2-4.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: Smerf Maruda »

E tam, instrukcja. Sprzedaj, zwróci się z nawiązką. Będzie na komiksy, albo co tam.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: konev »

moormi2 kupiła grę ode mnie i na tyle na ile zdążyłem się zorientować to jest chyba jej pierwsza normalna gra planszowa :). Może nie powinna od niej zaczynać, ale dla kogoś kto w w nowoczesne planszówki nie grał mechanika worker-placement może być niepojęta. Szczególnie czytając instrukcję Agricoli, która to instrukcja jest beznadziejna.
To taka uwaga, zanim się całkiem nakręcicie i ją zjedziecie :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: Nataniel »

moormi2 pisze:kazdy gracz ma 7kart pomocnikow, malych usprawnien i 2 zetony zywnosci
i co dalej ?
klade karte rundu na planszy i pisze nap. buduj ogrodzenie
i to znaczy ze mam sobei zbudowac od tak o ?
nie rozumeim? a co z tym zbożem a zwierzeta ? :(
prose o pomoc
Przede wszystkim rozegraj wersje FAMILIJNA. I przeczytaj instrukcje lub popros kogos, aby Ci pokazal o co chodzi. NIE ma mozliwosci, abysmy napisali Ci jak sie gra - trzeba byloby przepisac tu instrukcje :P
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: Smerf Maruda »

konev pisze:moormi2 kupiła grę ode mnie i na tyle na ile zdążyłem się zorientować to jest chyba jej pierwsza normalna gra planszowa :). Może nie powinna od niej zaczynać, ale dla kogoś kto w w nowoczesne planszówki nie grał mechanika worker-placement może być niepojęta. Szczególnie czytając instrukcję Agricoli, która to instrukcja jest beznadziejna.
Niech gra w co chce, z Bogiem, i powodzenia. Trzymam kciuki.

Ale pytania niechże Pani Moormi2 pisze po POLSKU, na litość faraonów.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: draco »

Smerf Maruda pisze:
konev pisze:moormi2 kupiła grę ode mnie i na tyle na ile zdążyłem się zorientować to jest chyba jej pierwsza normalna gra planszowa :). Może nie powinna od niej zaczynać, ale dla kogoś kto w w nowoczesne planszówki nie grał mechanika worker-placement może być niepojęta. Szczególnie czytając instrukcję Agricoli, która to instrukcja jest beznadziejna.
Niech gra w co chce, z Bogiem, i powodzenia. Trzymam kciuki.

Ale pytania niechże Pani Moormi2 pisze po POLSKU, na litość faraonów.
Marudzisz. :?

Jeśli koleżanka jest z Warszawy, to może wpaść z grą do nas do sklepu (najlepiej w niedzielę rano) i nauczymy grać.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: zephyr »

najlepiej zagrać z kimś kto już wie o co biega mniej więcej

generalnie co turę
1 odkrywasz nową akcję - taki mechanizm żeby nie wszystko można było robić od początku gry
2 dokładasz zasoby na pola ze strzałką (na polach z plusem zawsze jest tylko tyle ile jest narysowane, na strzałkach jak nikt nie weźmie to potem będzie więcej)
3 gracze wykonują jakieś działania wysyłając członków rodziny, w zależności od tego na jakie pole wyślą dysk robią coś innego
biorą zasoby, stawiają ogrodzenia, biorą zwierzęta itd
[przy okazji blokując akcję innym]
4 jak już wszyscy wyślą gdzieś dyski koniec rundy [i ew żniwa w niektórych rundach]

karty pomocników i usprawnień używane są przy odpowiednich akcjach - jak na polu jest napisane zatrudnij pomocnika to wybierasz z tego co masz na ręce, też radzę na początek zagrać bez kart - i tak jest nad czym kminić
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: kwiatosz »

Rozumiem, że marudzenie bez sensu w każdym wątku jest propagowaniem planszówek, a np. takie prowadzenie GF już nie jest?

Smerfie, no gratulacje za zasługi w propagowaniu planszówek, gdyby nie Ty to oprócz kliki redaktorów GF nikt by w planszówki nie grał.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: konev »

Przed chwilą długo rozmawiałem z moormi2 na GG. Próbowałem jej na GG wytłumaczyć grę, ale ciężko jest w ten sposób. Choć kilka rzeczy wyjaśniliśmy :). Mieszka w Krośnie. Niema nikogo kto by jej pomógł i się męczy :). Tak jak myślałem mechanika worker-placement, karty, surowce to jest za dużo dla osoby, która gry planszowe tylko z kostkami kojarzy. Instrukcja tego nie ułatwia.

Pytanie. Czy jest na forum osoba z kamerką (np. w laptopie), która jest w stanie nakręcić dosłownie 15 minutowy film wprowadzający. Rozłożyć grę dla 2,3 graczy w wersji familijnej i rozegrać teoretycznie 2-3 rundy. I zamieścić to na przykład na YouTube? Myślę, że by jej to BARDZO pomogło, a resztę by doczytała w instrukcji.
Ja niestety nie mam ani kamery, ani Agricoli.

Jeżeli ktoś się znajdzie to w jej imieniu BARDZO dziękuję. :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: Tycjan »

konev pisze:Pytanie. Czy jest na forum osoba z kamerką (np. w laptopie)...
Na youtube są takie filmiki, np.: http://www.youtube.com/watch?v=JQS_T8WW ... re=related

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: konev »

Tycjan pisze:
konev pisze:Pytanie. Czy jest na forum osoba z kamerką (np. w laptopie)...
Na youtube są takie filmiki, np.: http://www.youtube.com/watch?v=JQS_T8WW ... re=related
Wielkie dzięki Tycjan :). Ściągnę, dorobię napisy i zamieszczę jeszcze raz... z tego co widzę to w zupełności wystarczy. Dzięki :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: agricole mam i co dalej ?

Post autor: Tycjan »

konev pisze:Wielkie dzięki Tycjan :). Ściągnę, dorobię napisy i zamieszczę jeszcze raz... z tego co widzę to w zupełności wystarczy. Dzięki :).
Proszę, Agricola jest tego warta :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ