Duza epicka strategia/przygodowka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Zbikoo
Posty: 31
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:50

Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Zbikoo »

Witam.

Gry planszowe odkrylem stosunkowo nie dano jakis rok temu, i powoli zaczolem wdrazac siebie i 3 moich znajomych w to hobby. Szukamy planszowki Duuuzeejj. takiej zeby plansza zajmowala mase miejsca zeby bylo duzo elementow i zeby rozgrywka trwala dlugo. Z drugiej strony miala by to byc gra strategiczno/ekonomiczna albo przygodowa.Fajnie by bylo zeby gra nie znudzila sie po kilku partiach, i zeby bylo duzo mozliwosci/strategi, zeby kazda rozgrywak wygladala troszke inaczej. (tak wiem wymagania mam spore :P ) Mamy na oku kilka tytulow ale nie zabardzo mozemy sie zdecydowac. I tu pojawia sie moje pytanie co polecacie ? ?
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Dzej »

A co masz na oku ?

Prawie epicka strategia/przygodówka: Runewars

Epicka ( o zgrozo) strategia : Twilight Imperium ( koniecznie z dodatkiem) , a jak ci się nudzi to kup dwie podstawki i zróbcie mega galaktykę i całe życie grajcie w TI ( i wstąpcie do Krakowskiej Mafi Twilightowej)

Middle Earth Quest też jest fajny, ale ma wyjść kiedyś tam wersja PL.
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Zbikoo
Posty: 31
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:50

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Zbikoo »

Na oku mielismy na poczatku starcrafta ale potem czytalismy ze TI lepsze wiec napewno jedno z tych 2 , Cywilizacje, runebounda , WoWa. Myslimy a arkham horror, czytalem tez ze ma wyjsc jakas gra w uniwersum warhammera 40k "Horus hersy". Tak naprawde jestesmy otwarci na wszystkie propozycje, byle gralo sie dlugo i ciekawie :)

PS. Nie wiem czy Epicka w tytule tematu to dobra nazwa, ja przez nia rozumiem poprostu "duza" objetosciowo i dluga czasowo gre. jesli w swiecie gier planszowych epicka znaczy cos innego to prosze dac znac zmienie nazwe tematu :)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: FormatC »

Macie racje, TI jest zdecydowanie Epickie, a starcraft to taka "nawalanka" w kosmosie. ;) Oczywiscie, ze gra sie dluuuuuuuugo, wrecz za dlugo, ale mniej wiecej raz na rok jest fajnie. B. fajnie i epicko. ;)

Epicko czuje sie tez grajac w Gre o Tron, ale w Waszym przypadku, na 4, bedzie pewnie malo epicko, chyba, ze kupicie dodatek Storm of Swords.

Arkham Horror zajmuje epicko duzo miejsca na stole, jest fajne, ale (ja) nie czuje calej tej epickosci jak w to gram. ;)

Przy grze w Warcrafta to juz zupelnie nie czuje nic oprocz nudy. Epickosc stwierdzam tylko w rozmiarze planszy i dlugosci rozgrywki.

Horus Heresy jest na 2 graczy, wiec nie wiem, czy 2 Twoim kolegom nie bedzie przykro jak wybierzesz jednego z nich by stoczyc z nim epicka bitwe. ;) Z tej samej przyczyny, mimo niewatpliwej epickosci, nie polece tu War of the Ringa.

Hmm... Innych epickich gier chyba nie probowalam, ale slyszalam, ze calkiem epicki jest Descent no i Android, jak sie w niego regularnie grywa, niemniej jednak maz nie byl zachwycony gra, w ktorej po 4 godzinach nadal nie bardzo wiedzial, o co wlasciwie chodzi. ;)

Powodzenia w poszukiwaniu epickich tytulow. :)
Zbikoo
Posty: 31
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:50

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Zbikoo »

Dobra to rozumiem ze slowo epickie jest nie odpowiednie hehe. Co do graczy to gramy w skladzie 2 facetow 2 babeczki.

Co do WoWa to slyszalem ze nudny ale chcialem poznac Wasza opinie.

Najbardziej zastanawiamy sie nad runebound'em i TI. Pytanie tylko ktora gra jest mniej szablonowa i pozniej sie znudzi ? ? Odrazu napisze ze pod wzgledem klimatu barodz odpowiadaja nam obie te gry.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: FormatC »

Jest odpowiednie i b. mi sie podoba. Dlatego uzylam go tyle razy w moim poscie, nie stresuj sie. :)

Nie gralam w Runebounda, ale podobno slabo tam z interakcja... Z epickoscia pewnie tez - w koncu kazdy ma JEDNEGO bohatera. ;) Dwojka naszych znajomych ma te gre, ale jakos nigdy zadne z nich nie naciskalo zeby w nia zagrac, wiec musi nie byc zbyt dobra.

W TI za to interakcji nie brakuje, mozna naprodukowac epickie ilosci statkow, mozna popolitykowac, pohandlowac, a nawet (z dodatkiem) poczuc sie jak zaloga statku Enterprise ktora "odwaznie rusza tam, gdzie nie dotarl jeszcze zaden czlowiek". ;) Fakt, ze ja w TI grywam rzadko ze wzgledu na czas rozgrywki, ALE znam ludzi, ktorzy sa w stanie grac w te gre co tydzien, wiec jesli te 6-8 godzin Was nie przeraza, to zdecydowanie TI warte jest rozwazenia. Jedynie cena moze odstraszac (dodatek jest raczej niezbedny). :| Ale jak sie zlozycie to moze nie bedzie tak zle...
Zbikoo
Posty: 31
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:50

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Zbikoo »

Dzieki :) rozwialas wszystkie moje watpliwosci :) no to najblizszym zakupem bedzie TI ^ ^
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Dzej »

NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE. Nie rób tego :P

Zanim mnie zliczujecie, powody napiszę wieczorem :P
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Aba »

Zgadzam się z poprzednikiem - TI to nie jest najlepszy pomysł.

Ja osobiście jestem zwolennikiem Starcrafta a pod Twoje wymagania dobrze podchodzi Age of Conan (tak, mi się bardzo podoba) - no może trochę za mało epicki.
Z nowości zerknij na Runewars.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: FormatC »

:)

Widze, ze zapowiada sie ciekawa dyskusja. ;)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: farmer »

Runebound zdecydowanie nie - to nie jest gra epicka ani w rozmiarze, ani w czasie trwania. Tzn, może trwać długo, ale wtedy na pewno nie jest ciekawie...

WoW - mi i moim znajomym się podoba, jest epicki, ale faktycznie wielu osobom zdaje się być nudny, więc zakup tego tytułu to ryzyko (nie wiadomo, czy Wam odpowie, czy nie).

Rozważcie Descenta z dodatkiem Road to Legend - przygodówka EPICKA, na kilkadziesiąt godzin rozgrywki (oczywiście z przerwami, save'owaniem). Ino kosztowo dużo wyjdzie - bo podstawka nie jest tania i od razu dodatek byście brali. Gra na 3 do 5 osób.


Z wojenek, mogę polecić StarCrafta, zdecydowanie.
War of the Ring jest jeszcze bardziej epicki i godny polecenia, ale jak już wspomniano, dwuosobowy - niby jest tryb dla 3 i 4 graczy, ale nie działa to już tak fajnie.
Conan - również wart polecenia.
Runewars - epicka nowość! Poczytaj o tym :).
O TI niestety nic nie powiem, bo na oczy nie widziałem :(.
Gra o tron oraz Warrior Knights - może nie za wiele miejsca zajmują, ale w kryterium czasu, odczucia i zaangażowania! w grę, zdecydowanie na plus.
Cywilizacja też nie byłaby złym wyborem, choć patrząc na nią, zdecydowanie nie ma się poczucia epickości (wygląda skromnie). Tytuł jednak baaardzo nadrabia rozgrywką :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4493
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1451 times
Been thanked: 1104 times

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: garg »

Zbikoo pisze:Witam.

Z drugiej strony miala by to byc gra strategiczno/ekonomiczna albo przygodowa.
Strategia/ekonomia spełniająca Twoje kryteria to na pewno Shogun :) A co do przygodówek, to się wypowiadam, bo moje doświadczenie w tej materii jest szczątkowe :D
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Zbikoo
Posty: 31
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:50

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Zbikoo »

Ok to teraz znowu jestem w kropce hehe. poczekam do wieczora na opinie czemu TI odradzacie :)
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Aba »

Ja odradzam bo jest za duże, za długie, zbyt trudno kogoś do tego znaleźć a o nowicjuszach grających w TI zapomnij (w Starcrafta u mnie znajomi szpilają aż miło), no i walka na kostkach to jakaś porażka dla mnie w roku 2010 :).
Tak TI jest super fajną grą ale dla mnie po prostu Starcraft jest 10 razy lepszy - może i mniejszy, może i bez "dyplomacji" ale mechanika / klimat i zróżnicowanie jednostek i ras wymiata.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: sirafin »

Runebound - NIE. Mam tą grę i zdecydowanie nie jest to tytuł po który sięgamy najchętniej. Zdecydowanie za niska interakcja, aż boli momentami. Raz czy dwa razy do roku można zagrać i jest przyjemnie, ale częste rozgrywki raczej będą irytować.

Arkham Horror - BYĆ MOŻE. Naprawdę dobrze będziecie się bawić tylko jeśli wkręcicie się w fabułę. To gra dla ludzi, którzy lubią puszczać wodze wyobraźni i czują klimat opowieści z dreszczykiem. Przy tej grze, można poudawać jakiegoś profesora, zakonnicę czy gangstera, przenieść się do Ameryki z czasów prohibicji i tropić mroczne kulty i koszmary i innych światów. Nie czujecie takiego klimatu, to nie ma sensu kupować.

Descent - TAK. To jest wielkie, to ma mnóstwo figurek, to ma dużą interakcję, to za każdym razem może być inna przygoda. To jest coś co sam sobie kupię w tym roku ;) Jeśli nie masz możliwości gdzieś zagrać, to koniecznie chociaż poczytaj i obejrzyj co to za gra. Dla czterech osób jak znalazł, jeden wciela się w narratora i kieruje hordami potworów, zastawia pułapki i sieje terror, pozostała trójka wciela się w drużynę bohaterów i pomyka przez podziemia. Jeśli średnio przepadacie za klimatem fantasy, to jest jeszcze inna gra o podobnej mechanice, lecz w realiach "Obcego" Ridleya Scotta. Planszówka ta zwie się Doom i jak nie trudno się domyślić inspiruje się grą komputerową o tym samym tytule.


Z mojej strony polecam DESCENT :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Dabi »

Ja bym brał na Waszym miejscu albo TI (ale przydało by się więcej graczy) albo Descenta.

Będziecie myślę zadowoleni.

Starcrafta nie grałem ale sprowadzenie gry do ciągłej walki i to w skrajnie oklepanym schemacie ludzie, kosmiczne robale, kosmiczni mistycy jakoś mnie nie pociąga i nie brzmi "epicko" ;) Może się mylę ale raczej bym się zastanowił nad tymi dwoma pozycjami.

Ewentualnie może warto się przyjrzeć Runewars - to jest akurat na 4 graczy i chyba spełnia wszystkie kryteria.
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Mustafa »

Ja nie polecam TI, szczególnie graczom nie znającym tę grę. Polecam przede wszystkim zagrać w nią najpierw zanim ktos zdecyduje się wywalić kupę kasy w nie podobającą się grę.

Ja grałem osobiście 2 razy:
Z dodatkiem i bez.
Pierwsza rozgrywka trwała od 17 do 8 rano, gdyż wszyscy już musieli iść do pracy bądź do szkoły. Dla mnie osobiście była dość nużąca i dzięki dużej ilości alkoholu udawało mi się powstrzymać przed zaśnięciem.
Jeżeli chodzi o drugą grę z dodatkiem szło ciutkę szybciej i gra wydawała się dynamiczniejsza, ale to nie to coś.
Obie rozgrywki odbywały się w 6 osób.
Po tych dwóch rozgrywkach zdecydowanie nie polecę tej gry i nie mam zamiaru do niej powtórnie zasiąść. Strasznie dużo turlania kostkami, gdzie strategia i taktyka opiera się na szczęściu w kosktach.
Szczególnie jeżeli jest was tylko 4 osoby.

Zaś jeżeli lubicie duże gry to mogę polecić Grę o tron zarówno wersje karcianą, która rewelacyjnie się sprawdza na 4 jak i wersję planszową zarówno podstawkę jak i wersję 4 i 9 osobową. Szczególnie tą ostatnią niezła gratka dla wielbicieli długich gier strategiczno - negocjacyjnych jak i wielbicieli książki ta wersja w pełnym składzie to na pewno cały łikend z głowy :twisted:

Descent zdecydowanie TAK świetny na 4 osoby jeżeli ktoś lubi gry przygodowo - kooperacyjne jedyny minus to to że jeden z was robi za złego zaś reszta próbuje mu nieźle dołożyć. Ewentualnie Doom ale rozgrywka trwa max 3 godziny.
Arkham Horror pod tym względem jest troszkę inny gdyż nie ma mistrza gry, a różnorodność Bogów i dodatków oraz fanowskich homerulesów umożliwiają na wiele długich rozgrywek i to już od 1 do 8 graczy
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6491
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 615 times
Been thanked: 971 times

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Odi »

Nie zapominajcie o Runewars.

To jest po trosze i strategia, i przygodówka. Trochę jak znani komputerowi hirołsi'. No jest bardzo epicka

Tu masz recenzję
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: kuki »

Swój głos oddaję na Periklesa M. Wallace'a. Wykonanie jak na M. W. przyzwoite, zasady jak na M. W. proste i łatwe do zrozumienia a co najlepsze, przynajmniej do niedawna, do kupienia na forum za rozsądne pieniądze.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: FormatC »

Co do kostek - choc mamy rok 2010 moj maz nadal rzuca tona kostek w wh40k. ;) Wiec akurat tego elementu bym nie demonizowala...

Co do poczatkujacych planszowkowiczow - ja od TI zaczynalam. ;) Nie sadze zebym jakos szczegolnie wkrecila sie w planszowki gdyby zamiast TI zaprezentowano mi Osadnikow z Catanu. Po prostu sa ludzie, ktorzy lubia, kiedy gra jest ladna, DUZA, i pozwala "poczuc" glebie kosmosu czy tam cokolwiek... ;) A to, czy jest losowa czy nie - ma dla nich drugorzedne znaczenie.

Co do innych propozycji - Cywilizacja jest fajna, ale mam wrazenie, ze nie o taka "epickosc" Zbikoowi chodzi. Doom jest swietny i klimatyczny, ale nie epicki. Runewars - nie gralam, ale moze byc ciekawy. Wyglada swietnie, ale te glosy, ze jest za drogi jak na to, co oferuje, skutecznie ostudzily nasz zapal do kupna tej gry... ;)
Zbikoo
Posty: 31
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:50

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Zbikoo »

O runewarsach czytalem ale malo slyszalem od graczy wiec jesli ktos gral i chce sie podzielic uwagami na temat tej gry to byl bym wdzieczny :)

co do Starcrafta to w gre na kompie zagrywalem sie dniami i nocami dlatego jak tylko zobaczylem ze jest taka planszowka to odrazu chcialem ja miec. Jedyne co mnei przed kupnem odstraszalo to cena, a nie chcial bym gry na 2 wieczory w ktora wpakuje mase kasy.

Z drugiej strony slyszalem ze TI jest lepsza wersja starcrafta i faktycznie ma wszystko co by mi odpowiadalo ale skoleji rozgrywka od 17-8 w jedna gierke to dlamnie zdecydowanie za dlugo. muj target jesli chodzi o czas to od 2-5 godzin.

O cywilizacji duzo myslalem i mysle ze zaspokoila by moje wymagania co do rozgrywki, ale wizualnie troche odstaje od mojego idealu wiec zakup jej jest przeniesiony na pozniej.

Co do kostek i losowosci to jestem starym graczem WFB i W40k wiec kostki nie odstraszaja mnie. jedyne czego nie chce to zeby rozgrywka nie zalezala od rzutu na 4+.

Bardzo podobaja mi sie przygodowki szczegolnie te ktore sa uproszczonymi RPG. niestety nigdy nie lubilem rpg-ow w ktorych nie widzialem planszy. Pewnie dla tego ze jestem wielkim fanem gier figorkowych.
dlatego wspomnialem o runebound i WoW. Co do wow-a to troche sie boje ze jest to taki nie wypal jak warcraft3 board game.
Duzo tez slyszalem o Doomie i onim tez powaznie mysle, Tak samo o Arkham horrors.

Dlatego jesli ktos mogl by mi doradzic ktora z tych gier wziac i dla czego to byl bym wdzieczny :)
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Aba »

@ FormatC - a ja osobiście demonizuje rzuty kostkami i zawsze będę. Nie ma nic gorszego jak super strategia rozwalona przez cztery jedynki na kostkach albo dwa / trzy tragiczne rzuty. Są gry gdzie można fajnie wpływać (mocno) na wyniki kostek i jakoś to leci (np Age of Conan - chociaż tutaj też się często wkurzam, nie tylko ja). Dla mnie walka w Starcrafcie to mistrzostwo świata i tyle, idealne zarządzanie kartami walki na ręce w połączeniu z doborem jednostek -- a nie - czy uda mi się rzucić trzy siódemki na k10.

Co do tematu - jeśli jesteś fanem Starcrafta komputerowego to już jest dużo dużo trafniejszy wybór - u mnie to była pierwsza planszówka i wciągniętych zostało 5 osób, które kiedyś ze mną zagrywało się na kompie - świetnie przeniesiony świat a przede wszystkim wady i zalety każdej z ras. Ja uważam że Starcraft jest lepszą wersją TI, głównie mechanicznie i czasowo - oczywiście bez jakieś tam włożonej na siłę dyplomacji (tylko takiej normalnej sytuacyjnej, wynikającej z sytuacji na planszy), i dużo bardziej dostępną dla nowych graczy.
Zbikoo
Posty: 31
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:50

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Zbikoo »

Dodatek do starcrafta jest mocno potrzebny ? ? . a z "horrorow" lepiej Arkham horror czy doom a moze cos jeszcze innego ? ?

Czy to prawda ze w gry typu Arkham horror , ghost story , mozna grac samemu ;D ? ?
Ostatnio zmieniony 17 lut 2010, 09:13 przez Zbikoo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: zara2stra »

Będę nudny - polecam Magic Realm http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... f=1&t=6181
Duża, długa, przygodowo-strategiczna, dobrze się skaluje od 1 gracza w górę. Wady to trudna dostępność ("najłatwiej" wykonać ją samemu) i wielgachna instrukcja.
Zbikoo
Posty: 31
Rejestracja: 28 lis 2009, 12:50

Re: Duza epicka strategia/przygodowka

Post autor: Zbikoo »

brzmi fajnei ale nie chce robic planszowki samemu :P chce kupic gotowy produkt.
ODPOWIEDZ