Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

zath pisze:Wcale nie bez sensu. Jeśli zablokujesz shipping line w odpowiednim momencie, to przeciwnik/przeciwnicy zamiast zrobić dwie wysyłki zdążą tylko z jedną, przez co zakończą grę z 70-80 pktami mniej. To jest powód dla którego warto mieć ten budynek u siebie, bo można go "w razie czego" sprzedać i zwolnić w nim miejsce.
Zgadza się. Chociaż zrobienie dwóch wysyłek za 70-80 punktów graniczy z cudem ;)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: yosz »

lukszyk pisze:przyszlo mi do glowy jeszcze jedno pytanie: po co kladzie sie 6 kart specjalnych budynkow skoro np. w grze na 2 osoby beda zbudowane tylko 4. wiem ze market place pozwala na ogladanie dwoch budynkow z wierzchu ale to i tak nie pozwoli zobaczyc ostantiej karty co za tym idzie jej zbudowac :) chyba ze cos zle licze
Pewnie po to żeby nie robić zamieszania: na 2-3 osoby połóż 5 kart, na 4-5: 6 kart. Zawsze kładziesz 6 i jednej czasami po prostu nie ma jak nawet obejrzeć ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Le Havre

Post autor: jax »

he, właśnie trzymam w łapkach Le Grand Hameau :) i wygląda na to, że nie ma żadnych specjalnych instrukcji co do użycia tych kart (czyli używamy jak tak jak dotąd karty specjalne)
ciekawe co tam Ponton wykombinuje z bardziej aktywnym włączeniem kart do gry (na gf o tym pisał) i czy Uwe się na to zgodzi..
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: rhcorvin »

Witam jestem po 4 grze w le havre w 2 osoby. Oczywiście zagrałem z zasadą 2 franki za pożyczkę. Graliśmy co prawda nadal w wersję skróconą (z żoną) mam nadzieję że następnym razem da się namówić na pełną wersję gry. Moje odczucia są takie że jest trudniej przynajmniej w tej wersji gry z pożyczkami niż mieć swoje jedzenie. Nastawiłem się na pożyczki i specjalnie jedzenia nie brałem ani nie produkowałem. Wynik był 116 do 109 dla mnie. Tak więc różnica niewielka. Gierka z każdą grą podoba mi się coraz bardziej.
Mam pytanko bo to jest dla mnie dziwne nie wiem czy gdzieś to było opisane ale nie mam czasu szukać więć zapytam:
na niektórych budynkach koszt użycia wynosi np 3 jedzenia / 1 frank. W przepisach jest wyjaśnione że można wtedy zapłacić albo 3 jedzenia albo 1 frank za użycie tego budynku. No ale w momencie kiedy koszt użycia budynku jest np 2 jedzenia. To także w przepisach jest napisane (jest tam nawet po boku przykład podany) że można zapłacić albo 2 jedzenia, lub 1 frank i 1 jedzenia lub 2 franki. To czy nie wydaje się wam że ten pierwszy przypadek nie powinien mieć 3 jedzenia / 3 franki ?? Co o tym myślicie ?
rhcorvin
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

Frankami zawsze możesz zapłacić zamiast jedzeniem i nigdy na odwrót!
Jak ktoś chce jedzenie to możesz mu dać jedzenie albo kasę na to jedzenie, ale jak ktoś chce kasę to jedzenie go już nie zadowoli :)
Koszt wejścia 3 jedzenia lub 1 frank daje ci wybór czym chcesz płacić...
Pamiętając co pisałem na początku teoretycznie mógłbyś zapłacić zamiast 3 jedzenia np 2 franki i 1 jedzenie, ale mija się to z celem bo masz opcję zapłacić 1 franka.
Pieniądze w tej grze są ważniejsze niż jedzenie, które możesz zdobyć z różnych produktów, więc dlatego koszt jedzenia jest zazwyczaj większy niż pieniędzy.
Miłego poznawania gry. Proponuję wam zagrać w pełną wersję jak najszybciej bo jest lepsza...
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: rhcorvin »

dzięki za wyjaśnienie. Taki mam zamiar ale zanim moja żonka zgodziła się zagrać w pełną werjsę trough the ages to mineło sporo sporo sporo gier na niższych poziomach:). I obawiam się że tu będzie podobnie.
rhcorvin
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: BloodyBaron »

rhcorvin pisze:dzięki za wyjaśnienie. Taki mam zamiar ale zanim moja żonka zgodziła się zagrać w pełną werjsę trough the ages to mineło sporo sporo sporo gier na niższych poziomach:). I obawiam się że tu będzie podobnie.
rhcorvin
ja miałem tak podobnie z Caylus Magna Carta - żona się przyzwyczaiła do zasad dla początkujących i długo nie mogłem przekonać jej do próby rozgrywki w wersję pełną. Z Cywilizacją już tego błędu nie popełniłem: 3 gra już była prawie pełna - jedynie bez agresji i wojen. Le Havre łyknęła od razu w wersji full i nawet specjalnie nie pytała o wariant krótszy.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

rhcorvin pisze:dzięki za wyjaśnienie. Taki mam zamiar ale zanim moja żonka zgodziła się zagrać w pełną werjsę trough the ages to mineło sporo sporo sporo gier na niższych poziomach:). I obawiam się że tu będzie podobnie.
rhcorvin
Myślę, że argumentem przekonywującym będzie to, że właściwie oprócz długości rozgrywki i dodatkowych budynków nic się nie zmienia... a znacznie rozszerza się strategie dzięki tym nowym budynkom.
Choć i tak strategia stali i koksu jest chyba najlepsza...
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Le Havre

Post autor: MataDor »

Nie wiem czy z moim angielskim jest gorzej czy jak :? ale kompletnie nie rozumiem jak ma działać jedna z kart Promo "Pawnbroker's":
"Pile different goods from your supply on the Pawnbroker's, and take 2 Francs per good. You can redeem your goods at any time. Pay 2 Francs for each good. (You need not visit the Pawnbroker's to redeem goods.)"

Ktoś może mi wyjaśnić?

i jeszcze jedno pytanie do "Drive Bar", na karcie jest napisane "When a players is sent home, he goes to the drive bar... "
A kiedy gracz jest wysyłany do domu? wtedy gdy budynek na którym stał został sprzedany bądź kupiony?
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: zath »

MataDor pisze:Nie wiem czy z moim angielskim jest gorzej czy jak :? ale kompletnie nie rozumiem jak ma działać jedna z kart Promo "Pawnbroker's":
"Pile different goods from your supply on the Pawnbroker's, and take 2 Francs per good. You can redeem your goods at any time. Pay 2 Francs for each good. (You need not visit the Pawnbroker's to redeem goods.)"

Ktoś może mi wyjaśnić?
Pawnbroker to lombard i ta nazwa dużo wyjaśnia. Oddajesz w zastaw dowolną ilość wybranych różnych towarów i za każdy z nich dostajesz 2 franki. Wykupić zastawione dobra można w każdej chwili (rozumiem więc że bez akcji)

Zerknij tu: http://www.boardgamegeek.com/thread/436 ... nd-strateg
ctrl+f: pawnbroker

edit: A Drive Bar to taki ciekawy budynkek z interakcją. Jeżeli jest w grze to za każdym razem gdy ktoś sprzedaje/kupuje budynek krążki graczy zamiast do ręki trafiają na tę kartę. Gracz musi wtedy zapłacić 2 franki (a właściciel tej karty jak na nią trafi tylko 1). Można taki budynek niecnie wykorzystać, bo jeśli ktoś znajduje się już na tej karcie, a jesteśmy jej właścicielami, to można ją sprzedać i gracz znów na nią trafi, i znów będzie musiał zapłacić 2 franki. Karta też jest opisana pod powyższym linkiem.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2010, 12:01 przez zath, łącznie zmieniany 2 razy.
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Le Havre

Post autor: Andreus »

zath pisze:
MataDor pisze:Nie wiem czy z moim angielskim jest gorzej czy jak :? ale kompletnie nie rozumiem jak ma działać jedna z kart Promo "Pawnbroker's":
"Pile different goods from your supply on the Pawnbroker's, and take 2 Francs per good. You can redeem your goods at any time. Pay 2 Francs for each good. (You need not visit the Pawnbroker's to redeem goods.)"

Ktoś może mi wyjaśnić?
Pawnbroker to lombard i ta nazwa dużo wyjaśnia. Oddajesz w zastaw dowolną ilość wybranych różnych towarów i za każdy z nich dostajesz 2 franki. Wykupić zastawione dobra można w każdej chwili (rozumiem więc że bez akcji)

Zerknij tu: http://www.boardgamegeek.com/thread/436 ... nd-strateg
ctrl+f: pawnbroker
Tak, wykupienie z lombardu akcji nie zabiera - wyjaśnienie wszystkich kart pod linkiem: http://boardgamegeek.com/geeklist/45371 ... tem1020172
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: pan_satyros »

Czy wiadomo coś o jakichkolwiek planach wydania Le Havre PL ?
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Browarion »

pan_satyros pisze:Czy wiadomo coś o jakichkolwiek planach wydania Le Havre PL ?
Raczej bym na to nie liczył.
To mocne gamers game, z dużą ilością tekstu, co sprawia, że z jednej strony grupa odbiorców (potencjalnych klientów) jest ograniczona, a z drugiej nakłady pracy i inwestycji są spore
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

MisterC pisze:Lacerta pokazała już, że tego typu przedsięwzięcia może realizować (choć nie wiadomo, czy im się brak snu na zdrowiu nie odbił ;) ). Tylko że wydanie Le Havre póki co byłoby chyba bezpośrednim działaniem przeciw Agricoli.
Dlaczego?
Myśląc w ten sposób Uwe nie wydałby już żadnej nowej gry. :)
Myślę że sukces Agricoli wpływa na sprzedaż jego innych gier, które wcale nie są gorsze...
(moim zdaniem nawet lepsze)
Jego tegoroczną grę "Merkator" na pewno kupię. Czytałem, że gra się w nią jak w Le Havre na sterydach...
Jeśli jest lepsza od jego najlepszej gry (Le Havre) to muszę ją mieć...

Paweł
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Le Havre

Post autor: Geko »

Browarion pisze: To mocne gamers game, z dużą ilością tekstu, co sprawia, że z jednej strony grupa odbiorców (potencjalnych klientów) jest ograniczona, a z drugiej nakłady pracy i inwestycji są spore
Dokładnie. Słysząc ile czasu gra zajmuje, na czym polega (łańcuchy wymian surowców na produkty) i obserwując rozgrywkę z boku (maaasa informacji na kartach), do tej pory nie chciało mi się w Hawr zagrać.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6541
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: abadura »

Browarion pisze:To mocne gamers game, z dużą ilością tekstu, co sprawia, że z jednej strony grupa odbiorców (potencjalnych klientów) jest ograniczona, a z drugiej nakłady pracy i inwestycji są spore
Nie wydaje mi się, żeby tego tekstu na kartach było tak dużo... Ale w sumie nie znam się... :)
Geko pisze:Słysząc ile czasu gra zajmuje, na czym polega (łańcuchy wymian surowców na produkty) i obserwując rozgrywkę z boku (maaasa informacji na kartach), do tej pory nie chciało mi się w Hawr zagrać.
Niesłusznie. Gra nie jest ani trudna ani tak znów czasochłonna (przecież Ty grywasz w TtA!). A za to bardzo ciekawa.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: yosz »

Dokładnie - tekstu na kartach nie ma prawie w ogóle. Większość to ikony co zamienia się na co. Tekstu jest o wieeeeele mniej niż na kartach Agricolowych.

Geko - powinieneś zagrać - prawdopodobnie Ci się spodoba :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Le Havre

Post autor: Geko »

Rzecz w tym, że zupełnie mnie nie ciągnie do Hawra. Kolejna gra o przetwarzaniu surowców, do tego masa informacji na kartach i żywienie. Do tego 3-4 godziny grania, z tego co słyszę. Mam Caylusa i Agricolę i one mi wystarczają.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Le Havre

Post autor: Filippos »

Geko pisze:Rzecz w tym, że zupełnie mnie nie ciągnie do Hawra. Kolejna gra o przetwarzaniu surowców, do tego masa informacji na kartach i żywienie. Do tego 3-4 godziny grania, z tego co słyszę. Mam Caylusa i Agricolę i one mi wystarczają.
To oczywiście kwestia gustu ale Le Havre moim zdaniem jest dwa razy lepsze od Agricoli. Agrysia była wprawką, Le Havrem Rosenberg pokazał na co naprawdę go stać. :D
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: ja_n »

Geko pisze:Rzecz w tym, że zupełnie mnie nie ciągnie do Hawra. Kolejna gra o przetwarzaniu surowców, do tego masa informacji na kartach i żywienie. Do tego 3-4 godziny grania, z tego co słyszę. Mam Caylusa i Agricolę i one mi wystarczają.
Też bym Cię namawiał, bo moje odczucia były identyczne po pierwszej grze. Dopiero dużo później zagrałem ponownie, w sumie dlatego że nic innego nie było do roboty a współgracze mieli ochotę właśnie na Le Havre, więc nie chciałem wszystkim psuć zabawy. A teraz mam własny egzemplarz :) i zawsze chętnie zagram.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: pan_satyros »

Tłumaczenie instrukcji, ew kart gdzieś jest ? Bo gra bardzo interesująca, a bez przynajmniej instrukcji nie dam rady.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Le Havre

Post autor: vaski »

pan_satyros pisze:Tłumaczenie instrukcji, ew kart gdzieś jest ? Bo gra bardzo interesująca, a bez przynajmniej instrukcji nie dam rady.
Jasne że jest:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 09#p211209
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Browarion »

ja_n pisze:
Geko pisze:Rzecz w tym, że zupełnie mnie nie ciągnie do Hawra. Kolejna gra o przetwarzaniu surowców, do tego masa informacji na kartach i żywienie. Do tego 3-4 godziny grania, z tego co słyszę. Mam Caylusa i Agricolę i one mi wystarczają.
Też bym Cię namawiał, bo moje odczucia były identyczne po pierwszej grze. Dopiero dużo później zagrałem ponownie, w sumie dlatego że nic innego nie było do roboty a współgracze mieli ochotę właśnie na Le Havre, więc nie chciałem wszystkim psuć zabawy. A teraz mam własny egzemplarz :) i zawsze chętnie zagram.
Geko - i ja zdecydowanie Cię namawiam.
Sam mam Le Havre i uważam, że to rewelacyjna gra.
Co innego moje podejrzenia co do wydania polskiego - nie sądzę, żeby ktoś się na to zdecydował w najbliższym czasie
;)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: pan_satyros »

Jeśli dobrze rozumiem polska instrukcja wystarczy by móc bez problemów grać ? Są w niej jak widzę opisane wszystkie budynki.
Czy w grze pozostaje w takim układzie coś co mogło by sprawiać trudność ze względy na opis w języku obcym ? (młotem nie jestem więc pewnie dałbym rade z pomniejszym tekstem)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Le Havre

Post autor: janekbossko »

nic a nic
ODPOWIEDZ