Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Powery do wszystkich akcji! W pierwszej chwili myślałem, że to żart gracza, ale Tom się tam wypowiada. :)

Zupełnie nowy typ "prestiżowej" karty akcji.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Bonhart
Posty: 42
Rejestracja: 23 gru 2005, 11:06
Lokalizacja: NDG

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bonhart »

Zagrałem kilkanaście partii w R4tG i nie jestem pewien jednej rzeczy. Chodzi o fazę TRADE ($), często w tej fazie można wziąć na rękę dodatkowe karty. Oznaczone to jest strzałką i łapką trzymającą kartę z napisana liczbą kart do wzięcia. Moje pytanie dotyczy tego kiedy można wziąć te karty? Wtedy gdy ja zagrałem tą fazę czy nie ma znaczenie kto ją zagrał?
Awatar użytkownika
neferhotep
Posty: 30
Rejestracja: 21 kwie 2008, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: neferhotep »

Chodzi ci o te strzałki z $ w środku, które widać w fazie trade na kartach, po których w kartach jest +1 +2 itp? To działa tylko na gracza który zagrał fazę Trade, reszta ma z jego akcji tylko fazę Consume
pozdrawiam,
Arek

Klub Twierdza (klubtwierdza.prv.pl)
Warszawa, Starówka
Sobota 9-16 (zajęcia dodatkowe: Niedziela 16-22, Wtorek 19-22)
Bonhart
Posty: 42
Rejestracja: 23 gru 2005, 11:06
Lokalizacja: NDG

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bonhart »

Chodzi mi o znaczek widoczny na pierwszej karcie w poniższym linku
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModProduc ... 680&y=1050

Kto i kiedy może wziąć kartę wynikającą z fazy $ ?
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Race for the galaxy

Post autor: FormatC »

Ten, kto wybral Consume/Trade. I nie jest to tylko "wziecie karty", ale raczej bonus przy sprzedazy towaru, zwiekszenie jego wartosci. Przynajmniej my tak zawsze gralismy. :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Warto przypomnieć ważny fakt, o którym pisałem już wcześniej: Trade NIE JEST ODRĘBNĄ FAZĄ! To bonus (jeden z dwóch do wyboru) za zaplanowanie fazy Consume.

Jeśli masz w tableau np. Export Duties, to za sprzedane (Trade) dobro dostajesz o jedną kartę więcej niż to wynika z koloru sprzedanego dobra (za żółte 6 zamiast 5, za zielone 5 zamiast 4, za brązowe 4 zamiast 3, za niebieskie 3 zamiast 2). Oczywiście to się sumuje z ewentualnymi innymi powerami tego typu w tableau.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
neferhotep
Posty: 30
Rejestracja: 21 kwie 2008, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: neferhotep »

Bonhart pisze:Chodzi mi o znaczek widoczny na pierwszej karcie w poniższym linku
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModProduc ... 680&y=1050

Kto i kiedy może wziąć kartę wynikającą z fazy $ ?
Inaczej mówiąc.

Znaczek brania karty to karta z palcami(łapką). Przedstawiony przez ciebie znaczeko to strzałka z $ oznaczający dodatkowy bonus (tutaj akurat w postaci 1 dodatkowej karty) kiedy sprzedajesz jakiś swój surowiec. Jak sprzedajesz np. Novelity (niebieski ) to dostajesz 2karty + bonus wskazany za strzałką z $(czyli w tym przypadku jeszcze jedną dodatkową kartę). Jeżeli wybrałes rozkaz Trade ale nie masz żadnego towaru (czyli nie możesz go sprzedać) to nie dostajesz tego bonusu!

Z tej zdolności możesz skorzystać jedynie wtedy, jeżeli to ty zagrałeś rozkaz Trade i jeśli coś sprzedałeś. Jeżeli Trade zagrał ktoś inny ty masz jedynie fazę Consume (czyli działają ci zdolności z karty, znajdujące się rządku IV, a nie działają z rządku oznaczonego $)
pozdrawiam,
Arek

Klub Twierdza (klubtwierdza.prv.pl)
Warszawa, Starówka
Sobota 9-16 (zajęcia dodatkowe: Niedziela 16-22, Wtorek 19-22)
Bonhart
Posty: 42
Rejestracja: 23 gru 2005, 11:06
Lokalizacja: NDG

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bonhart »

Dzięki za szybkie i wyczerpujące odpowiedzi.
W takim razie oznaczenie bonusu $ powinno być "podświetlone", gdyż dotyczy to tylko osoby, która korzysta z tego bonusu.
Przez to, że symbol $ nie jest "podświetlony" nie wiedziałem, czy nie oznacza to czasami, że kartę może pobrać każdy (kto oczywiście posiada na tableau odpowiednią kartę) gdy ktokolwiek wykonuje Trade.
Trochę pogmatwane jest to co napisałem ale dla znawców tematu mam nadzieję zrozumiałe :wink:
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Rozegrałem co najmniej parędziesiąt partii z osławionym AI, i znów mam parę pytań ;) .

1. Czy jest w ogóle możliwe osiągnięcie (w długim okresie) wyniku rzędu 25% (lub więcej) wygranych z AI? (Gram w trybie podstawki, 2p, nie advanced.)
2. Czy gra na więcej niż 2 osoby jest znacząco inna (np. inna taktyka, inne tempo, stopień trudności etc.) niż na 2?
3. Czy gra 2p advanced jest trudniejsza niż zwykła 2p?

Na razie tyle. Muszę przyznać, że gra jest fajna, choć wygrywam z kompem raczej głównie wtedy, gdy karty mi podejdą...
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

mbork pisze: 1. Czy jest w ogóle możliwe osiągnięcie (w długim okresie) wyniku rzędu 25% (lub więcej) wygranych z AI? (Gram w trybie podstawki, 2p, nie advanced.)
2. Czy gra na więcej niż 2 osoby jest znacząco inna (np. inna taktyka, inne tempo, stopień trudności etc.) niż na
1. Tak (gram 5p, cele, takeovery)
2. Tak
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

mbork pisze:3. Czy gra 2p advanced jest trudniejsza niż zwykła 2p?
Nie wiem czy trudniejsza. Na pewno inna i w moim odczuciu ciekawsza. Ja chyba tylko dwie pierwsze partie rozegrałem z wybieraniem jednej akcji i nigdy mnie potem nie kusiło, żeby do tego wrócić.

mborku, nie graj za dużo z AI, przejdź do grania w realu. To znacznie ciekawsze, a zbyt ostre granie z kompem może prowadzić do opłakanych konsekwencji - jak w przypadku yosza, który już nawet nie reaguje na informacje o nowych kartach w trzecim dodatku. ;)

Intensywne granie z programem daje po prostu efekt przejedzenia.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Andy pisze:mborku, nie graj za dużo z AI, przejdź do grania w realu. To znacznie ciekawsze, a zbyt ostre granie z kompem może prowadzić do opłakanych konsekwencji - jak w przypadku yosza, który już nawet nie reaguje na informacje o nowych kartach w trzecim dodatku. ;)

Intensywne granie z programem daje po prostu efekt przejedzenia.
Dzięki za odpowiedzi.

Na razie nie mam wyjścia - nie mam ani swojego egzemplarza (jeszcze), ani współgraczy. Ale jestem cierpliwy ;) .
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

To znów ja ;) .

Czy nie macie wrażenia, że AI jest duuużo słabsze w 2p advanced niż w 2p? W "zwykłym" 2p dostaję łupnia w ok. 85% gier, w 3p próbowałem ok. 3 razy i za każdym razem dostałem bęcki, a w 2p adv zagrałem na razie 3 razy i za każdym razem solidnie wygrałem (raz militarnie, dwa razy produce/consume). To oczywiście nie jest (jeszcze) próba statystycznie istotna, ale przyznam, że moje poczucie własnej wartości wzrosło ;) .
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: SeeM »

mbork pisze:To oczywiście nie jest (jeszcze) próba statystycznie istotna, ale przyznam, że moje poczucie własnej wartości wzrosło ;)
Jeśli nie chcesz obniżyć sobie poczucia własnej wartości, to graj dalej bez advanced. :)
+ (BGG)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Bo ja wiem? Zagrałem jeszcze parę razy i mam chyba 4 wygrane na 8 partii. Pażywiom pasmatrim...
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: vaski »

Proszę opowiedzcie mi na moje pytania gdyż tak naprawdę jestem leniem i nie chce mi się czytać prawie 60str. tego tematu.
Wiem już, że nie ma w polskiej wersji "Race of the galaxy" jednak proszę o opinię czy brak znajomości języka angielskiego bardzo przeszkadza podczas rozgrywki? Obecnie katujemy Cywilizację proszę spróbujcie porównać, która z tych gier jest trudniejsza od opanowania? (z Cywilizacją nie mieliśmy większych problemów jednak posiadamy wersję PL).
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: B »

Nie ma większego znaczenia czy znacie angielski czy nie, bo po kilku rozdaniach tekstów nikt nie czyta, a całość działania kart oddają ikony.
RFTG jest łatwiejsze do opanowania, ze względu na perfekcyjną instrukcję (mówię o angielskim oryginale, bo polskie tłumaczenia są popsute) która tłumaczy wszystko w sposób taki że nie ma żadnych niejasności i niedomówień. Jedno rozdanie trwa 20-30 minut, więc jesteś w stanie w jednostce czasu zagrać dużo więcej partii niż TTA - a im więcej rozdań, tym szybciej obejmuje się całość.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: vaski »

Zdążyłem się już wiele złego naczytać o polskim tłumaczeniu :( Czyżby bez osoby dobrze znającej zasady lub znajomości języka angielskiego jesteśmy od razu na przegranej pozycji i nie obędzie się bez nerwów podczas walki z tłumaczeniem?? Dodam, że nic mnie tak nie drażni jak źle przetłumaczona instrukcja i potrafi mnie skutecznie zniechęcić do zabawy :(
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: B »

Polska instrukcja (do rebel vs imperium, bo taką czytałem) nie była źle przetłumaczona. Zawierała chyba 2 merytoryczne błędy i to takie które przekreślały szansę na poprawną grę (coś w stylu: zamiast 'i' napisali 'lub'). Niby mała rzecz ale pozamiatane.

Może do podstawki ktoś się bardziej przyłożył, nie wypowiem się niestety.
Marvin
Posty: 113
Rejestracja: 11 gru 2008, 08:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: Marvin »

Ja gralem z synem, ktory jest na etapie zdan "there is a pencil on the table" ;-) Wiec na potrzeby RftG mozna przyjac, ze nie zna angielskiego. Jesli byly z jego strony jakies pytania, to raczej w stylu "co trzeba zrobic, zeby produkowac", "skad brac punkty zwyciestwa", "co znaczy dany symbol". Czyli rzeczy do znalezienia w tlumaczeniu instrukcji i/lub na karcie pomocy (tez gdzies jest dostepna po polsku) ktore po kilku grach i tak zna sie na pamiec. O ile dobrze pamietam, to teksty na kartach (przynajmniej w podstawce) to albo slowne wytlumaczenie co bardziej fikusnych symboli, albo opisy punktacji dla kart z wartoscia "?". Wiec znowu cos, co mozna znalezc w tlumaczeniu instrukcji. Byc moze minusem nieznajomosci angielskiego bedzie utrata odrobiny klimatu z racji niezrozumienia nazw niektorych swiatow/technologii. Choc pewnie ilustracje zwykle wystarcza.

Co do tlumaczenia instrukcji (i to zarowno podstawki, jak i dodatkow). Istnieja dwa - zrobione przez G3 (ale trzeba kupic gre w sklepie, ktory "bierze" gry od G3 - nie da sie tego sciagnac z sieci) i rebelowe (do sciagniecia z ich strony). Nie wiem, do ktorego z nich odnosza sie zarzuty o bledach. Byc moze jedno z nich jest wierniejsze oryginalowi.
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Van »

Ja mam to z G3 i w nim krzaki są. Raz albo dwa nawet urywało zdanie w połowie i nie dało się zupełnie zrozumieć o co chodzi.
Jeśli chodzi o inne wersje to na bgg jest dostępne tłumaczenie instrukcji i pomocy gracza robione przez mukę. Najprędzej bym zaufał właśnie tym. http://www.boardgamegeek.com/files/thin ... 9&B1=Apply
Van_Hoover
#Lista gier
Marvin
Posty: 113
Rejestracja: 11 gru 2008, 08:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: Marvin »

Van pisze:Jeśli chodzi o inne wersje to na bgg jest dostępne tłumaczenie instrukcji i pomocy gracza robione przez mukę. Najprędzej bym zaufał właśnie tym. http://www.boardgamegeek.com/files/thin ... 9&B1=Apply
To jest to samo tlumaczenie, co w Rebelu (chyba roznia sie tlem). Jesli mnie pamiec nie myli, muka i Tomasz Baron (podpisujacy tlumaczenia rebelowe), to ta sama osoba.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: vaski »

Gra zakupiona, instrukcji w języku polskim jak na razie nie posiadam. Jutro postaram się wydrukować tłumaczenie z linków powyżej od >> Muka, mam nadzieję, że nie będzie jakichś karygodnych błędów i będzie w miarę przejrzysta.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

Najwyżej pytaj albo pograj z AI - zasady są nieźle napisane, więc jak coś działa inaczej niż myślałeś to raczej nie wina programu.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sandman »

zephyr pisze:Najwyżej pytaj albo pograj z AI - zasady są nieźle napisane, więc jak coś działa inaczej niż myślałeś to raczej nie wina programu.
Są 2 błędy w programie:
jeden dotyczy działania improved logistics: kiedy wystawiamy pierwszy świat dodający nam siłę militarną nie jest ona uwzględniana przy wykładaniu następnego, a drugi odrzuconych kart, które natychmiastowo wracają do puli (chyba, ze tak jest prawidłowo, w każdym razie w grze na żywo byłoby to ogromnym utrudnieniem, żeby nie rzec, że jest niewykonalne).
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
ODPOWIEDZ