Super Farmer - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
blacker
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2006, 00:01

Super Farmer - zasady, pytania

Post autor: blacker »

Witam!

Gram z swoja pociecha w Super Farmera i mam problem z interpretacją zasad:

/cytat
Gracze rzucają kolejno, zawsze dwiema kostkami. Jeśli gracz rzuci kostkami tak, źe na obu wypadnie takie samo zwierzę, to dostaje to zwierze ze stada głównego. Gdy po kilku kolejkach gracz ma już jakies zwierzęta, to po następnym rzucie otrzymuje ze stada tyle zwierzat wyrzuconego gatunku, ile ma PEŁNYCH PAR tego gatunku (łącznie z wyrzuconymi na kostkach).
/koniec cytatu

stoi w sprzecznosci z przykladami z instrukcji:

"1. Jeśli gracz miał 6 królików i 1 świnie, a wyrzucił królika i świnię to dostaje 3 króliki i 1 świnie."

W/g mnie powinien dostac (4 króliki = 3 z par + jednego z kostki a co bedzie jesli posiada 6 krolikow i wyrzuci na obu kostkach kroliki - to ile dostanie - 5 królików??
Co bedzie jesli gracz ma świnie i wyrzuci na obu kostkach rowniez swinie - to ile dostanie swinek? - 3?

"2. Jezeli gracz mial 6 krolikow i 1 swinie, wyrzucil owce i swinie to otrzymuje tylko 1 swinie"

Tutaj 2 przyklad przeczy 1 - w drugim przykladzie dostalismy swinie z kostek a w pierwszym nie dostalismy krolika z kostek.
Co najmniej dziwne.

Jak gracie w Super Farmera?
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Super Farmer - interpretacja zasad

Post autor: folko »

blacker pisze:Witam!
stoi w sprzecznosci z przykladami z instrukcji:
"1. Jeśli gracz miał 6 królików i 1 świnie, a wyrzucił królika i świnię to dostaje 3 króliki i 1 świnie."
W sumie po rzucie ma 7 królików i 2 świnie, 7/2 = 3 (reszte pomijamy), 2/2 = 1 czyli 3 króliki + 1 świnia
blacker pisze: "2. Jezeli gracz mial 6 krolikow i 1 swinie, wyrzucil owce i swinie to otrzymuje tylko 1 swinie"

Tutaj 2 przyklad przeczy 1 - w drugim przykladzie dostalismy swinie z kostek a w pierwszym nie dostalismy krolika z kostek.
Co najmniej dziwne.
Jak gracie w Super Farmera?
jest ok, w sumie z rzutem ma 2 świnie /2 = 1
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Super Farmer - interpretacja zasad

Post autor: Andy »

blacker pisze:Co najmniej dziwne.
Nie jest dziwnie. Popatrz na to tak:
1. Dopóki nie masz żadnego zwierzęcia danego gatunku, jedyną metodą pozyskania go jest wyrzucenie dwóch takich zwierząt na kostkach.
2. Jeśli już dysponujesz zwierzętami danego gatunku, to po wyrzuceniu co najmniej jednego na kostkach, liczysz ile masz par tego gatunku, biorąc pod uwagę zarówno posiadane zwierzęta, jak i te wyrzucone na kostkach. ŁĄCZNA liczba par = liczbie otrzymywanych nowych zwierząt tego gatunku.
blacker
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2006, 00:01

Post autor: blacker »

Ok, juz lapie , dziekuje serdecznie :)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Super Farmer - interpretacja zasad

Post autor: WRS »

Pierwszy raz graliśmy z zagrodami. (do tej pory znaliśmy tylko klasycznego Farmera)
I pytania się pojawiły:
- czy sloty na planszy zagrody ograniczają liczebność stada?
- co należy uczynić z "nadmiarowymi" zwierzętami?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Super Farmer - interpretacja zasad

Post autor: MichalStajszczak »

Nie ograniczają
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Super Farmer - interpretacja zasad

Post autor: WRS »

Zatem jest to element dekoracyjny? Żaden przepis się do owych plansz (zagród) nie odwołuje?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Super Farmer - interpretacja zasad

Post autor: MichalStajszczak »

W zasadzie zagrody są tylko po to, by gracz miał zwierzęta jakoś uporządkowane. Żaden przepis, związany z zagrodami, nie został wprowadzony do gry.
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Super Farmer

Post autor: tysma »

Witam to mój pierwszy post:) zakupiłem dwie gry Super Farmer i "Wilki i Owce" i pojawiły się po kilku dniach wątpilwości co do zasad i stąd moje pytania do doświadczonych graczy:)
Mam problem odnośnie wyrzucenia na kostkach lisa, w isntrukcji nie ma opisane takiej sytuacji, na przykładzie czy w jakikolwiek inny sposób.
Otóż mam 2 króliki i 1 owce, wyrzucam LISA i OWCE, wiadomo lis je króliki, ale czy dobieram tą owce ze stada do swojej zagrody, czy Lis powoduje jakby utratę możliwości pobierania zwierzęcia ze stada.
I drugie pytanie podobne, jeżeli mam tylko 2 owce (brak królików) wyrzucam, owce-lis, lis nie ma co jeść, ale czy dobieram owce ze stada, czy tracę tą możliwość ze zględu na wyrzucenie lisa?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Super Farmer

Post autor: MichalStajszczak »

Lisa interesują wyłącznie króliki i nie ma on wpływu na wzrost populacji owiec w stadzie.
W obu przypadkach dobierasz ze stada owcę.
bbkr
Posty: 3
Rejestracja: 28 wrz 2020, 20:57
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Super Farmer

Post autor: bbkr »

A czy w przypadku wyrzucenia lisa lub wilka trzeba zawsze "zużywać" posiadanego psa? Instrukcja nie precyzuje dwóch sytuacji:

Przykład 1 (obrona niekorzystna):
Mam dużego psa i owcę. Wyrzucam wilka. Duży pies = 1 krowa = 3 świnie = 6 owiec. Więc broniąc 1 owcę dużym psem tracę tak naprawdę ekwiwalent 6 owiec. Czy obrona jest w takim wypadku obowiązkowa, czy sam mogę zdecydować co poświęcić?

Przykład 2 (obrona niczego):
Mam małego psa i zero królików. Wyrzucam lisa. Czy mały pies wraca do głównego stada, mimo iż nic nie broni?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Super Farmer

Post autor: MichalStajszczak »

Ani w pierwszym, ani w drugim przypadku nie ma obowiązku "zużywania psa". Inna sprawa, że oba przykłady wyglądają na dość absurdalne. Nie ma sensu inwestować w małego psa, jak się nie ma królików, ani kupować dużego psa, gdy po jego zakupie graczowi zostaje jedna owca.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Super Farmer

Post autor: kaszkiet »

Nie sądziłem, że będę dopytywać o zasady Super Farmera :)

O co chodzi z limitem wymian na turę?
W instrukcji jest mowa o jednej.
Instrukcja pisze:PRZYKŁADY:
1. Gracz, który ma 6 królików, 1 owcę, 2 świnie, gdy zechce może je zamienić
na 1 krowę, (bo 6 królików to 1 owca, 2 owce to 1 świnia, a 3 świnie to 1 krowa).
2. Gracz ma 1 konia, może go wymienić na przykład na 1 krowę, 2 świnie i 2 owce.
3. Gracz ma 6 królików i 2 krowy. Nie może podczas jednej wymiany zamienić 6 królików na owce i 2 krów na konia.
Przykład 1 bardziej zaciemnia regułę, niż ją precyzuje. Czy limit "jednej wymiany" odnosi się do tego ile zwierząt dostajemy w jej wyniku?
Czy mogę wymienić 12 królików na 2 owce?
Czy mogę wymienić 72 króliki na konia?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Super Farmer

Post autor: MichalStajszczak »

kaszkiet pisze: 21 wrz 2021, 11:26 Czy mogę wymienić 12 królików na 2 owce?
Nie
kaszkiet pisze: 21 wrz 2021, 11:26 Czy mogę wymienić 72 króliki na konia?
Teoretycznie tak. "Teoretycznie" dlatego, że w zestawie jest 60 królików.
"Jedna wymiana na turę" oznacza, że po jednej stronie (lewej lub prawej) opisującego wymianę równania musi być "jedna jednostka zwierzęcia". I dlatego można wymienić jedną świnię na 12 królików i na odwrót - 12 królików na jedną świnię ale nie można 2 owiec na 12 królików, bo to by były dwie wymiany, każda opisana równaniem 1 owca = 6 królików.
ODPOWIEDZ