Age of Empires III: The Age of Discovery / Empires: Age of Discovery (Glenn Drover)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Tommy »

Dagobert pisze:Ja mam pytanie: ile jest tych wersji podstawki, czym się różnią i która teraz jest do dostania w sklepach ?
Nie wiem jaka jest do dostania, ale o ile mi wiadomo to od pierwszej do pseudo drugiej (nazwijmy ja 1.1 bo nie zasluguje nawet na 1.5) cała różnica polegała na zmienionym torze punktacji i mniejszym pudełku.

Dopiero teoretycznie następna, prawdziwa druga edycja ma miec dodatek (podobno) i oczywiscie plansze i pudelko z tej 1.1.

Nie sledzilem tego bardzo, wiec jak cos to moze ktos mnie poprawi, albo trzeba by zerknac na BGG.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Robak
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2009, 17:34
Lokalizacja: Zabrze

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Robak »

A ja mam takie pytanko :) Jak sie sprawuje age of empires na dwie osoby ?
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Sandman »

Robak pisze:A ja mam takie pytanko :) Jak sie sprawuje age of empires na dwie osoby ?
Jak to zazwyczaj przy grach na 2-6 osób, czyli słabo.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Robak
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2009, 17:34
Lokalizacja: Zabrze

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Robak »

Szkoda :( Ale dzieki za odpowiedz :) Wiec szukam dalej dobrej dwuosobowki ;)
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Van »

Ja dla odmiany powiem, że bardzo dobrze gra się na dwóch. Fajnie widać różnicę międy grą na 6 osób a na dwie. Na 6 jest za mało miejsca i trzeba sobie z tym jakoś radzić a na dwóch za mało akcji do wykonania się ma, żeby zrealizować wszystko co się chce.
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Sandman »

Van_Hoover: na siłę zagrać się da, ale nie ma w tym za dużo emocji. Na BGG AoE również rekomendowane jest dopiero od 3 osób. Na 2 osoby jest duuużo lepszych gier. Nawet jeśli nie brać pod uwagę typowych dwuosobówek to choćby Stone Age, czy Filary Ziemi się lepiej sprawdzą (podałem akurat te tytuły, bo zazwyczaj podobają się ludziom lubiącym AoE).
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: BMC »

Dla mnie Age of Empires jest grą która skaluje się bardzo dobrze. Świetnie grało mi się i w sześć i w pięć i nawet we dwie osoby. Ale faktem jest że w sześc osób gra się całkiem innaczej niż we dwie. Grając tylko z jednym przeciwnikiem mamy więcej miejsca na plaszny i czasu na działanie. W szóstke czy w piątke walka o konkretne pola jest bardziej zaciekła i soczysta.
Robak
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2009, 17:34
Lokalizacja: Zabrze

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Robak »

Stone agea mam, teraz szukam jakiejs bardziej skomplikowanej i dluzszej gry dobrej na dwie osoby :) Zakochalem sie w descencie ale czuje ze narzeczona nie podzieli tej milosci :lol:
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: BMC »

Descent sensownie moim zdaniem tylko w cztery osoby w trzy za mało w pięć za dużo a dwie dla mnie bez sensu.
Robak
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2009, 17:34
Lokalizacja: Zabrze

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Robak »

Zawsze mozesz wziac np 2 czy 3 poszukiwaczy :) No ale to juz nie na temat AOE3 ;)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Veridiana »

A mnie dziwi zawsze to zestawianie w jednej lini Age'a, Filarów i Stone Age'a. to, że wszystkie wykorzystują mechanikę "worker placement" nie jest wystarczającym powodem, bo jest więcej gier z tym mechanizmem. więc co?
osobiście AoE uwielbiam, podczas gdy pozostałe dwie miło toleruję, ze wskazaniem bardziej na drugiego Age'a. kaliber jednak tych gier i stopień ubogacenia zasad działania różni je już bardzo. Filary i SA są bardziej prostolinijne, o czymś zupełnie innym, w zupełnie inny sposób rozgrywane, nawet stawianie ludzików dostarcza w porównaniem z AoE średnich emocji bo wiele pól jest takich, że każdy może tam się postawić i walczy właściwie tylko z ograniczeniem własnych zasobów.
w AoE IMO worker pl. zostało wykorzystane na wszystkie najlepsze sposoby. poza tym balans, różnorodność strategii itp itd.
nawet graficznie nie są podobne.
to skąd ciągle to porównanie?
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: folko »

Hmm może dlatego że oba Agee są bardzo podobne ;-) Rozłożenie ludzików, dodatkowe opcje ze zdobytych żetonów, wiele dróg do zwycięstwa... w SA są to układy kart jakie możesz mieć, w AoE sama wiesz ;-) Są inne, ale są też podobne...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Veridiana »

nadal czuję się nieprzekonana :mrgreen:

nie pamiętam szczegółów SA, pamiętam jednak, że grając ani mi na myśl nie przyszło porównanie z AoE.
to jakby porównać Boomtown do Wysokiego Napięcia. tu i tu licytacja i w zasadzie jedna droga do zwycięstwa. by the way, wreszcie grałam w WN :)
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: skoti »

Zgadzam się, tak naprawdę jedynym porównaniem jest wykorzystywanie mechaniki worker placement. Co jednak może sprawić wrażenie że gry są bardzo podobne. Ale jeśli patrzeć na to, to i caylusa można do tego koszyka wrzucić.
Takich gier jest masa, ale w rzeczywistości większość z nich nie jest do siebie podobnych, jest w nich zbyt wiele różnic żeby na podstawie jednej rzeczy stwierdzić, że są podobne.
Osobiście uważam że spośród tych gier najlepszy jest oczywiście AoE III (nie ubliżając przy tym caylusowi, bo to także genialna giera jest :lol: :lol: ). Ze względu na klimat i mechanizmy w nim zawarte. Tylko w nim można wroga zastrzelić :P :x
Co do skalowności AoE to, uważam że jest świetnie wyskalowany, bardzo często gram tylko z dziewczyną (dużo częściej niż w większym gronie) i jest naprawdę przyjemnie. Gra niosąca bardzo wiele możliwości, dróg do zwycięstwa i masę potencjalnych strategii, a przy tym jest dość szybka i wcale nie jest skomplikowana -każdy ją w raz, dwa załapie.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Inermis »

Robak pisze:A ja mam takie pytanko :) Jak sie sprawuje age of empires na dwie osoby ?
Matador z forum rozegrał ponad 50 partii na 2 osoby w AoE3 i bardzo sobie ceni ten tryb rozgrywki.
Ja grałem raz z dziewczyną i chętnie bym zagrał jeszcze.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Tommy »

Inermis pisze:
Robak pisze:A ja mam takie pytanko :) Jak sie sprawuje age of empires na dwie osoby ?
Matador z forum rozegrał ponad 50 partii na 2 osoby w AoE3 i bardzo sobie ceni ten tryb rozgrywki.
Ja grałem raz z dziewczyną i chętnie bym zagrał jeszcze.
Ja rozegrałem ca. 15-20 partii 1vs1 i tez się bawiłem świetnie. Dla mnie ta gra to absolutny majstersztyk skalowalności 1-6 (z dodatkiem)
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Veridiana »

Zaglądam na forum AoEIII na BGG i generalnie cisza w kwestii dodatku. dodatku, który wedle pierwotnych założeń miał wyjść w czerwcu ubiegłego roku (!).
czy ktoś może ma wieści z innych źródeł? bo normalnie za chwilę zapomnę, że na to czekam. co oni sobie w kulki grają? :wink:
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: waffel »

Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Dzej »

Jaki macie kolor dodatku ? :mrgreen:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Veridiana »

nie, to nie jest cisza.
wiedziałam, że jak zapytam na forum to się okaże, że całkiem niedawno coś ktoś...
widocznie mam źle ustawione powiadamianie o nowych postach :?
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: waffel »

Wybacz, faktycznie opryskliwie się wyraziłem. Pewnie śledzisz forum podstawki a nie dodatku. (Ja nie śledzę żadnego ale i tak mi się pojawiło na stronie głównej).
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: kobra »

Jestem szczęśliwą posiadaczką (od niedawna) AoE i według mnie bardzo prosta gra w sam raz dla początkujących graczy. Jak dla mnie gra się za łatwo, tzn brak tu kombinowania. Co powoduje lekkie znudzenie. Punktów zbiera się ogrom i w trakcie rozgrywki ciężko stwierdzić kto wygrywa. Grałam w składzie 2 i 3 osobowym i w zasadzie gra się podobnie, choć w 3 osoby nieco więcej się dzieje.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Browarion »

kobra pisze:Jestem szczęśliwą posiadaczką (od niedawne) AoE i według mnie bardzo prosta gra w sam raz dla początkujących graczy. Jak dla mnie gra się za łatwo, tzn brak tu kombinowania. Punktów zbiera się ogrom i w trakcie rozgrywki ciężko stwierdzić kto wygrywa. Grałam w składzie 2 i 3 osobowym i w zasadzie gra się podobnie, choć w 3 osoby nieco więcej się dzieje.
Ha, to zagraj na 5 czy 6 osób.
I spróbuj z osobami z "innego skłądu" - tu jest dość dużo decyzji do podjęcia, przede wszystkim jak nie dać innym łatwo zarabiać, dostawać dodatkowe ludziki (niezależnie czy specjaliści), itd.
Tam jest sporo większy element decyzyjny, ale co prawda to dość szybki do opanowania i dający przyjemność z gry

:)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: kobra »

Z osobami z innego składu? Cóż to zmieni? Czy mój skład jest zły?haha
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Ink »

kobra pisze:Z osobami z innego składu? Cóż to zmieni? Czy mój skład jest zły?haha
Nie sądzę, by Browarion sugerował, że Twój skład jest zły. Raczej, że różni ludzie różnie grają, i z tej samej gry jedni potrafią zrobić lekki przerywnik, a inni mózgożerne wyzwanie.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
ODPOWIEDZ