Age of Empires III: The Age of Discovery / Empires: Age of Discovery (Glenn Drover)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: farmer »

kobra pisze:Z osobami z innego składu? Cóż to zmieni? Czy mój skład jest zły?haha
Czasem jest tak, że w jakiąś grę ekipa nauczy się grać "źle". Czy to na nie do końca prawidłowych zasadach, czy to stosując nieefektywną taktykę. Kiedy się tak zacznie i wejdzie na takie tory, gra potrafi nie pokazać swej pełnej wartości - bo nikt nie wydobył jeszcze jej potencjału.
Zmiana ekipy pozawala komuś na świeżo podejść do gry i zobaczyć coś, czego Wy nie widzicie.
Lub partia z kimś dobrze znającym daną grę - czasem może się skończyć szczekopadem "starej ekipy", totalnym jej zmiażdżeniem punktowym i pytaniami "To tak wolno? To tak się gra? A, to po to jets to pole..."
O to chyba chodziło.

Mnie osobiście dziwi, że macie takie odczucia odnośnie tej gry - bo wg mojej oceny gra jest akurat taka jak być powinna. Sporo decyzji, aczkolwiek nie za trudnych, sporo interakcji, mnóstwo frajdy... no, słowem, jedna z mych ulubionych gier :D.
I mogę się przychylić do tezy, że może coś nie tak jak trzeba robicie? :O

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: kobra »

hmm może i macie rację :) Dam do przeczytania instrukcję komuś z mojej ekipy ;) Być może coś źle zrozumiałam i nauczyłam resztę nieprawidłowych zasad :(
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: sowacz »

Warto czekać na to nowe wydanie, które wyjdzie wraz z dodatkiem w jednym pudełku?
Pewnie nie wiadomo jaka będzie różnica w cenie pomiędzy podstawką z dodatkiem w jednym pudełku a podstawką + dodatek w osobnych?
Szykuje się jakaś zmiana szaty graficznej, bądź zasad? Trochę się w tych wszystkich wiadomościach pogubiłem.
No i chyba ma to wyjść w pierwszym kwartale tego roku?
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Browarion »

kobra pisze:hmm może i macie rację :) Dam do przeczytania instrukcję komuś z mojej ekipy ;) Być może coś źle zrozumiałam i nauczyłam resztę nieprawidłowych zasad :(
Dokładnie jak koledzy doprecyzowywali chodzi o kwestię sposobu gry z daną ekipą, nie jej "jakością"
Co do zasad - hmm, tego absolutnie nie śmiem imputować ;)

pozdrówka
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Veridiana »

sowacz pisze:Warto czekać na to nowe wydanie, które wyjdzie wraz z dodatkiem w jednym pudełku?
Pewnie nie wiadomo jaka będzie różnica w cenie pomiędzy podstawką z dodatkiem w jednym pudełku a podstawką + dodatek w osobnych?
Szykuje się jakaś zmiana szaty graficznej, bądź zasad? Trochę się w tych wszystkich wiadomościach pogubiłem.
No i chyba ma to wyjść w pierwszym kwartale tego roku?
czekam od roku. więc warto :wink: po prostu nie wypada mi już nie czekać. ale też mam nadzieję, że będzie to razem w pudełku i dlatego dużo taniej. ale o jakichkolwiek zmianach w podstawce nie słyszałam.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: sowacz »

Czyli nawet info, że ma być wydana podstawka i dodatek w jednym pudełku nie jest potwierdzona, tak?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Veridiana »

O ile dobrze pamiętam, Glenn Drover pisał o wszystkim nie jako pewnik tylko założenie. przy czym, jeśli chodzi o terminy, to nic sie nie sprawdziło.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: veljarek »

Witam,
Może komuś się przydadzą polskie naklejki na budynki.
Moja niemiecka wersja na tyle mnie wkurzyła że musiałem to zrobić dla moich współgraczy.

http://www.boardgamegeek.com/filepage/5 ... or-bulding

Tłumaczenie pochodzi z instrukcji Rebel.pl
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: skoti »

:O Świetna rzecz. :D
Ja co prawda te budynki znam na pamięć, ale co po polsku, to po polsku :D :P
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Klimek1986
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2010, 10:52

Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Klimek1986 »

Witam,

moje wątpliwości wzbudził taki wpis w polskiej instrukcji (pogrubienie):

Rozmieszczenie kolonistów/specjalistów: Zgodnie z kolejnością
tury (czyli kolejnością figurek na Torze Kolejności [Turn Order])
gracze układają po jednym koloniście lub specjaliście w dowolnym
Obszarze Wydarzeń
, po prawej stronie planszy.

Czy wg. powyższego znaczy, że np. nie mogę położyć dwóch kolonistów w strefie towarów w swojej turze?

Jak to jest z tymi kolonistami, po każdej turze, tracę wszystkie figurki (nielicząc tych w strefie odkryć) , i z początkiem nowej tury dosteję 5 kolonistów plus ewentualne inne figurki z budynków i zakupionych w poprzednie turze specjalistów?

Precyzując, jeżeli wyślę misjonarza, żeby kupił budynek, to potej turze mój misjonarz wyparowuje i nie mam go na następną turę?

Co dzieje się z figurkami na koniec tury?
Ile figurek mam na nową turę?
Co to jest dokładnie rezerwa?

Proszę o wyrozumiałość i podpowiedź jak prawidłowo grać.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: pan_satyros »

Klimek1986 pisze:Witam,

moje wątpliwości wzbudził taki wpis w polskiej instrukcji (pogrubienie):

Rozmieszczenie kolonistów/specjalistów: Zgodnie z kolejnością
tury (czyli kolejnością figurek na Torze Kolejności [Turn Order])
gracze układają po jednym koloniście lub specjaliście w dowolnym
Obszarze Wydarzeń
, po prawej stronie planszy.

Czy wg. powyższego znaczy, że np. nie mogę położyć dwóch kolonistów w strefie towarów w swojej turze?
Nie, to znaczy, że układa się naprzemiennie po 1 koloniście/specjaliście aż do wyczerpania twoich aktualnych zasobów.
Klimek1986 pisze:Jak to jest z tymi kolonistami, po każdej turze, tracę wszystkie figurki (nielicząc tych w strefie odkryć) , i z początkiem nowej tury dosteję 5 kolonistów plus ewentualne inne figurki z budynków i zakupionych w poprzednie turze specjalistów?
Dokładnie tak, na początku nowej tury dobierasz 5 + ewentualne bonusy wynikające z budynków i zagrań.
Klimek1986 pisze:Precyzując, jeżeli wyślę misjonarza, żeby kupił budynek, to potej turze mój misjonarz wyparowuje i nie mam go na następną turę?
O ile nie zadbasz o nowego, tak tracisz go.
Klimek1986 pisze:Co to jest dokładnie rezerwa?
Komplet nieużywanych w aktualnej turze figurek danego koloru

============================================

Przy okazji ja mam pytanie: Czy w jednej turze jeden gracz może kupić ile chce budynków? (tzn obstawiać więcej niż jedno pole zapewniające zakup budynku?)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: konev »

1. Możesz położyć w swojej turze JEDNEGO kolonistę w strefie towarów, następnie wszyscy gracze rozmieszczają po jednym ze swoich kolonistów, i następnie możesz umieścić w strefie towarów DRUGIEGO kolonistę, wszyscy rozmieszczają po jednym swoim i możesz umieścić TRZECIEGO itd.
2. Jest tak jak napisałeś. Pod koniec tury wszyscy koloniści, za wyjątkiem wysłanych do Nowego Świata oraz Obszaru Odkryć są traceni. Na początku nowej tury dostajesz 5 nowych + wszystkich z bonusów i specjalistów, których pozyskałeś.
3. Tak. Jeśli wyślesz misjonarz, żeby kupił budynek to wyparowuje. Misjonarz to zwykły kolonista, który ma określone bonusy. To samo tyczy się wszystkich innych specjalistów. Można ich używać jak zwykłych kolonistów choć się to nie opłaca.
4. Rezerwa to są te wszystkie figurki leżące z boku, których aktualnie nie masz w swojej "stadni". Czyli wszystkie figurki poza tymi wymienionymi w punkcie 2 oraz tymi co zostały na planszy.

@pan_satyros: Możesz kupić ile chcesz budynków :)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Klimek1986
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2010, 10:52

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Klimek1986 »

Czyli generalnie tura wygląda mniej więcej tak dla dwóch graczy:

Gracz1: kolonista po towar
Gracz2: kolonista po budynek
Gracz1: kolonista po towar
Gracz2: kolonista po specjalistę
itd. ...

potem wraz z 5 kolonistą gracza 2, koniec tury
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: konev »

Przy założeniu, że gracze mieli po 5 kolonistów. Może się zdarzyć, że jeden gracz będzie miał 5, a drugi 8. Wtedy drugi gracz pod koniec tury będzie sam rozstawiał kolonistów, gdy pierwszemu już ich zabraknie.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Veridiana »

No i pojawiły się pogłoski jakoby kwestia dodatku została odłożona na półkę, a wręcz umarła śmiercią naturalną. Glen Dover zajmuje się obecnie nowym projektem. I czekaj tu człowieku... :evil:
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Filip z Lublina »

Veridiana pisze:No i pojawiły się pogłoski jakoby kwestia dodatku została odłożona na półkę, a wręcz umarła śmiercią naturalną. Glen Dover zajmuje się obecnie nowym projektem. I czekaj tu człowieku... :evil:
Mi też jakoś bardziej Dover pasuje, ale Age of Empires zrobił Drover;)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Tommy »

Veridiana pisze:No i pojawiły się pogłoski jakoby kwestia dodatku została odłożona na półkę, a wręcz umarła śmiercią naturalną. Glen Dover zajmuje się obecnie nowym projektem. I czekaj tu człowieku... :evil:

No to jest BARDZO złe info.... Od tak dawna już były rozmowy, chyba są nawet fotki pierwszych budynków etc. a tu dupa. Powiem szczerze - dla mnie AOE3 to do niedawna jedyna "10" na BGG.... bardzo czekałem na dodatek, kupiłbym go nawet dla samego posiadania.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: costi »

Wzialem sie za spolszczanie swojej niemieckiej edycji, korzystajac z naklejek na budynki zamieszczonych przez veljarka na BGG i mam dwie uwagi:
- na budynku Korsarze brakuje info, ze pieniadze bierze sie od innych graczy (ale to detal, mozna wytlumaczyc/przypominac)
- mam problem z budynkiem z III epoki Manufaktura: w wersji PL (zarowno instrukcja, jaki naklejka) daje on +25$ co runde. W wersji niemieckiej - +30$ (tak samo w instrukcji i na naklejce). Ktora jest prawidlowa?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Veridiana »

W angielskiej edycji jest 30... tej jakiejś tam waluty ;)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: costi »

Wg. tego watku na BGG powinno byc 30. Jest szansa na poprawienie zetonu?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Odżi
Posty: 57
Rejestracja: 24 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Odżi »

Tommy pisze:
Veridiana pisze:No i pojawiły się pogłoski jakoby kwestia dodatku została odłożona na półkę, a wręcz umarła śmiercią naturalną. Glen Dover zajmuje się obecnie nowym projektem. I czekaj tu człowieku... :evil:
No to jest BARDZO złe info.... Od tak dawna już były rozmowy, chyba są nawet fotki pierwszych budynków etc. a tu dupa. Powiem szczerze - dla mnie AOE3 to do niedawna jedyna "10" na BGG.... bardzo czekałem na dodatek, kupiłbym go nawet dla samego posiadania.
Też czekałem, bardzo.. no i czekam nadal.
Swoją drogą ciekawe ilu nas jest, zainteresowanych.. czekaczy?
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: costi »

Ja zakupilem swoja kopie w wariancie 6-osobowym za circa 120zl i poki co jestem kontent. A jak wyjda nowe budynki, to sobie zrobie na zasadzie spolszczenia tych z podstawki (bo mam jeszcze komplet zetonow budynkow nietkniety).
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: veljarek »

costi pisze:Wg. tego watku na BGG powinno byc 30. Jest szansa na poprawienie zetonu?
Poprawie i opublikuje na bgg
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: ghostdog »

qrcze. trochę się pogubiłem. Rozpracowujemy z żon grę i nie zakumałem jednej podstawowej rzeczy. Jak to jest ze zdejmowaniem figurek kolonistów z planszy? Kiedy i czy wogóle ich zdejmuję? Jeśli zdejmuję to po co miałbym wysyłąć misjonarza bądź żółnierza?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery

Post autor: Inermis »

ghostdog pisze:qrcze. trochę się pogubiłem. Rozpracowujemy z żon grę i nie zakumałem jednej podstawowej rzeczy. Jak to jest ze zdejmowaniem figurek kolonistów z planszy? Kiedy i czy wogóle ich zdejmuję? Jeśli zdejmuję to po co miałbym wysyłąć misjonarza bądź żółnierza?
Sprecyzuj pytanie, na planszy jest masa miejsc gdzie możesz położyć/zdjąć kolonistę/specjalistę.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
ODPOWIEDZ