1+ graczy oraz Kooperacyjno antagonistyczna-jak CastlePanic

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

1+ graczy oraz Kooperacyjno antagonistyczna-jak CastlePanic

Post autor: muker »

Witam
Jako, że nie zawsze mam czas się spotkać ze znajomymi, a żonka też nie chce stawić mi czoła. To szukam gierki, która fajnie chodzi już od 1 gracza. Oczywiście odpadają gry stricte dla 1 gracza (jak fields of fire), musi być też możliwość grania na większą ilość.
Agricole średnio lubię, a znajomy ma runebounda, możecie zaproponować coś innego?

Co do wymogów to:
1 i więcej graczy, ale żeby już przy jednym się fajnie grało
do 4h grania
typ gry jak i świat w sumie nie ma znaczenia, bo tak samo fajni mi się gra w lekkie gry jak Carcassone jak i ciężkie typu ToI.

Panzer General solo jest fajny?

EDIT:
Co do drugiego typu gier jakiego szukam to info w dalszych postach.
http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic ... 39#p202539
Ostatnio zmieniony 24 mar 2010, 07:56 przez muker, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: Andy »

Z wojennych: RAF. The Battle of Britain 1940.

Z karcianych: Race for the Galaxy.

Z kostkowych: Roll Through the Ages.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: Tycjan »

Z klimatem: Arkham Horror

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: FormatC »

Z ladnymi obrazkami: Ghost Stories.

Z mozliwoscia wedzenia ryb i przerabiania bydla na steki: Le Havre. :)
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: Dominusmaris »

Brak elementu losowego: kamień-papier-nożyce na dwie ręce.

Niestety duży kingmaking.
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: khaox »

w "grypowym" okresie: Pandemic (zwlaszcza z dodatkiem... zjadliwy szczep brzmi calkiem jak H1N1 ;) )

... ale mimo wszystko nie jestem zwolennikiem cudów 1 osobowych. Wiem jak odmienne jest odczucie przy przejściu z 2 na 3+ graczy. Gralem w 2 gry w wersji 1 osobowej... i poza nazwą to niewiele ma wspólnego z jakimkolwiek innym doświadczeniem.

Co bym bardzo polecal? Wersje komputerowe! One są dostosowane właśnie dla takich chwil. Jest ciekawie zrobiony Kingsburg, neizbyt rozgarniety przeciwnik w osadnikach z Catanu, fajny Samuraj, całkiem ok Kronberg... są też tickety i carcassonne, ale nie grałem więc nie mam doświadczeń
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: Dzej »

Ja bym spróbował nowego Frontline D-Day ;)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: sirafin »

Arkham Horror, dobrze sprawdza się w trybie solo, rewelacyjna na 2-3 graczy, maksymalnie do rozgrywki zasiąść może nawet do 8 graczy, ale średnio się skaluje, im więcej graczy tym gra łatwiejsza i większe przestoje. Gra mocno nastawiona na otoczkę klimatyczną, nastrój starego kryminału połączonego z filmem grozy. Mnóstwo elementów, kart, znaczników, żetonów, arkuszy postaci, plus ogromna plansza. Zasady nieco rozbudowane, wytłumaczenie nowym graczom zajmuje trochę czasu. Rozgrywka na 2-3 godziny, czas się wydłuża wraz z liczbą graczy. Gra bazowa i jeden dodatek karciany są dostępne w języku polskim, w języku angielskim wybór dodatków znacznie szerszy (również dodatki planszowe). Na forum Manufaktury Arkham (link w sygnaturze) działa aktywnie grupa fanów gry, służąc pomocą w przypadku pytań odnośnie zasad i udostępniając ogromną ilość darmowych materiałów dodatkowych i fanowskich rozszerzeń do gry, przetłumaczonych na język polski.


Ghost Stories, bez problemu można grać solo, maksymalnie do rozgrywki zasiąść może 4 graczy, dobrze się skaluje. Gra mocno losowa, wymagająca od graczy bardzo dobrze przemyślanego zarządzania ryzykiem. Zasady proste do wytłumaczenia. Rozgrywka szybka, w trybie solo jedna partyjka nawet koło 30 minut. Gra niezależna językowo (mechanika oparta na symbolach).



Runebound sam posiadam i raczej odradzam zakup innym. Po kilku rozgrywkach, zaczęło wiać nudą, każdy bohater chodził sobie samopas, zupełnie olewając resztę graczy (potyczki z innym bohaterem zupełnie nieopłacalne w porównaniu z zyskiem ze znaczników przygody) W rezultacie miało się wrażenie, jakbyśmy grali w 4 gry solo, z koszmarnymi przestojami w oczekiwaniu na swoją turę ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: draco »

Zdecydowanie Space Alert. Może nie trwa 4 godzin, ale kilka misji da się w tym czasie rozegrać. :)
Tibi
Posty: 123
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:16
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: Tibi »

sirafin pisze:Arkham Horror, dobrze sprawdza się w trybie solo
Sprobowałem raz tego dziwoląga solo- taka gra jest tragiczna i bezsensowna, osobiście odradzam. W 2 osoby musialoby sie wam bardzo chcieć w to grać, generalnie im wiecej tym latwiej, ale chyba tez klimat zyskuje.. Oczywiscie w granicach rozsadku, bo w 8 osob tez bym w to nie zagral.
sirafin pisze:Ghost Stories, bez problemu można grać solo, maksymalnie do rozgrywki zasiąść może 4 graczy, dobrze się skaluje.
Z tego co pamietam gra skaluje sie dosyc slabo. Nie jestem teraz pewien, ale chyba jest tak, ze grajac solo spokojnie mozna skonczyc najtrudniejszy tryb, a gajac juz w 2 osoby jest to prawie niewykonalne.
Albo na odwrot ;)


Ze swojej strony polece le havre, gralem solo zdaje sie 3 razy probujac pobijac swoje wyniki i gralo sie calkiem calkiem.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: Ryu »

Tibi pisze: Z tego co pamietam gra skaluje sie dosyc slabo. Nie jestem teraz pewien, ale chyba jest tak, ze grajac solo spokojnie mozna skonczyc najtrudniejszy tryb, a gajac juz w 2 osoby jest to prawie niewykonalne.
Albo na odwrot ;)
Wystarczy zagrać samemu 4-rema mnichami i jest git. Grałem i sprawdziłem - gra się naprawdę OK. A co do wygranej - jest wykonalne ;) Gorzej idzie z dodatkiem :wink:
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: mnw »

Polecam zdecydowanie Le Havre (+mini dodatek). Bardzo przyjemnie się gra solo, na bgg jest ułatwienie rozstawiania na solo: http://www.boardgamegeek.com/filepage/4 ... e-specials i kryteria zwycięstwa.
Imo, na solo LH>AH chociaż w Arkham tylko raz grałem sam i nie starałem się wielce wczuć. Jakoś wolę gry klimatyczne na parę osób... ;p samemu to sobie mogę książkę Lovecrafta kupić i przeczytać. :P
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: muker »

LH jakoś wygląda mi podobnie jak Agricola a to mnie nie interesuje zbytnio. AH - czytałem instrukcje i to wszystko jakieś takie za proste wygląda - chodzimy to tu to tam, zbieramy lupy ,mamy 6 zamykamy bramę po drodze walcząc z wyskakującymi z kart monstrami, tada koniec gry.

Za to z instrukcji to super mi się spodobał Ghost stories (chętnie kupię jak ktoś ma) - losowość mi nie przeszkadza, bo jestem genialnym graczem, więc jak przegram mam na co zwalić :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: sirafin »

Tibi pisze:Arkham Horror
Sprobowałem raz tego dziwoląga solo- taka gra jest tragiczna i bezsensowna, osobiście odradzam. W 2 osoby musialoby sie wam bardzo chcieć w to grać, generalnie im wiecej tym latwiej, ale chyba tez klimat zyskuje...
Widocznie mamy inne pojęcie na temat klimatu. Moim zdaniem samotny badacz (czy para badaczy) osaczony przez istoty z koszmarów, jako jeden z nielicznych zdający sobie sprawę z zagrożenia, wyobcowany i traktowany przez innych za niespełna rozumu, desperacko usiłujący powstrzymać wydarzenia, które mają sprowadzić przedwiecznego do naszego świata, doskonale pasuje do klimatu książek Lovecrafta.
Tibi pisze:Ghost Stories
Z tego co pamietam gra skaluje sie dosyc slabo. Nie jestem teraz pewien, ale chyba jest tak, ze grajac solo spokojnie mozna skonczyc najtrudniejszy tryb, a gajac juz w 2 osoby jest to prawie niewykonalne.
Albo na odwrot ;)
Po rozegraniu kilkudziesięciu partii jakoś nie zauważyłem by najtrudniejszy tryb "można było spokojnie skończyć" przy jakiejkolwiek liczbie graczy. Jeśli możesz, to podaj ile gier w najtrudniejszym trybie rozegrałeś i ile z tego zakończyło się zwycięstwem.
Owszem 4 mnichów wygra rzadziej niż 1 mnich ALE od tego są właśnie poziomy trudności by dostroić szanse na wygraną. Grałem wielokrotnie na każdą możliwą ilość graczy i przy żadnej nie odczułem, że grało się źle, więc obstaje przy tym iż gra dobrze się skaluje.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: FormatC »

LH wyglada podobnie jak Agricola, ale jest duuuuuuuzo fajniejsze. :) Jesli masz mozliwosc (ktos z Twoich znajomych ma te gre), to sobie wyprobuj.

A co do porownania GS/AH - w obie zdarzylo mi sie grac solo, ale w AH tylko raz, a w GS mysle, ze ok. 10-15, poniewaz:
a) szybciej sie rozklada
b) szybciej sie gra (max. godzinke)
c) plansza jest bardziej "kompaktowa", latwiej jest ogarnac, gdzie co jest itp., a przez to, ze za kazdym razem uklad wioski jest inny, kazda gra jest tez troszke inna

A co do tego tego "spokoju", z ktorym mozna skonczyc gre na najtrudniejszym poziomie grajac jednym mnichem, to nie bylabym taka pewna - moj kolega tez tak twierdzil, ale, jak zaczelismy o tym rozmawiac, okazalo sie, ze gral zle. ;)
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Gra dla 1+ graczy

Post autor: Targowo.Istore »

Bardzo nie lubie grywac samemu,nie widze w tym większego sensu. Ale jeśli juz to polecałbym Le Havre-z tym,ze bez dodatku podstawowa wersja w zupełności wystarczy. Ghost Stories też bardzo przyjemna,ale skaluje sie naprawde kiepsko.
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 1+ graczy oraz Kooperacyjno antagonistyczna-jak CastlePa

Post autor: muker »

Szukam też gry, która polegałaby na tym, że gracze muszą współdziałać ze sobą, żeby razem osiągnąć jakiś cel, ale w taki sposób, żeby na koniec tylko jeden został żywy/wbił najwięcej nożów w plecy/zdobył najwięcej punktów.

Póki co pasuje mi do tego castle panic:
musimy razem bronić murów, ale tak żeby pod koniec innym graczom je rozwaliło.
Jakie jeszcze inne tytuły na tym polegają?
BSG odpada bo tam tak właściwie się gra 1/2 graczy przeciwko ludziom.
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: 1+ graczy oraz Kooperacyjno antagonistyczna-jak CastlePa

Post autor: khaox »

muker: przenalizuj ponownie Castle Panic - http://www.krainagier.net/content/view/650/36/ - cele są odrobinkę inne, walczysz o punkty które się liczą pod warunkiem, że potwory Was nie zjedzą. Jest kilka wariantów... ale niestety brak regulowanego poziomu trudnosci (jak w Pandemic) sprawia, ze bardzo szybko uczysz się skutecznej gry. Jeżeli to Tobie nie przeszkadza może być ciekawą opcją, ale rozegraj wcześniej ze 2-3 gry na pozyczonym egzemplarzu
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 1+ graczy oraz Kooperacyjno antagonistyczna-jak CastlePa

Post autor: muker »

Nie czytałem instrukcji, oglądałem kątem oka BGWS o castle panic i wydawało mi się, że jest tak, że wygrywa ten kto na koniec gry ma najwięcej swoich murków.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: 1+ graczy oraz Kooperacyjno antagonistyczna-jak CastlePa

Post autor: sirafin »

muker pisze:Szukam też gry, która polegałaby na tym, że gracze muszą współdziałać ze sobą, żeby razem osiągnąć jakiś cel, ale w taki sposób, żeby na koniec tylko jeden został żywy/wbił najwięcej nożów w plecy/zdobył najwięcej punktów.

Póki co pasuje mi do tego castle panic:
musimy razem bronić murów, ale tak żeby pod koniec innym graczom je rozwaliło.
Jakie jeszcze inne tytuły na tym polegają?
BSG odpada bo tam tak właściwie się gra 1/2 graczy przeciwko ludziom.
Z niewiadomych przyczyn jak przeczytałem o wbijaniu nożów w plecy, to przed oczami stanęła mi Gra o Tron ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 1+ graczy oraz Kooperacyjno antagonistyczna-jak CastlePa

Post autor: muker »

OK poszukam, poczytam :)
ODPOWIEDZ