Cóż wybrać!

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Cóż wybrać!

Post autor: arturion »

Witajcie, zgodnie z domeną każdego planszoholika, wciąż myślę o zaopatrywaniu się w nowe tytuły. Teraz nie chce gry w cenie 120-140 złotych, ale coś małego, tak do 70 z górką, dwuosobówka też być może.

Obecnie myślę nad :

-Neuroshima Hex: Duel
- Galaxy Trucker
- Carcassonne
- Hansa (jak widzę, w jednym ze sklepów jest dosyć tania)

Co sądzicie o wymienionych grach? Macie jakieś inne propozycje? :)
Saluton amikoj!
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Cóż wybrać!

Post autor: Palmer »

Wikingowie - miło i przyjemnie, jak dla mnie rozgrywka ciekawsza niż w Carcassonne, no i można ją dostać za 45zł.
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Cóż wybrać!

Post autor: arturion »

Palmer pisze:Wikingowie - miło i przyjemnie, jak dla mnie rozgrywka ciekawsza niż w Carcassonne, no i można ją dostać za 45zł.
Wikingowie odpadają - już jestem ich szczęśliwym posiadczem :)
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
rand
Posty: 487
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 115 times
Been thanked: 86 times

Re: Cóż wybrać!

Post autor: rand »

też polece Wikingów, chociaz narazie grałem tylko w 2 osoby to gierka na prawdę fajna :-)
Jeżeli masz Neuroshime podstawkę to pewnie Duel też będzie fajny. Ja niestety nie kupiłem bo nie mam z kim grać :-( gdybym miał to z pewnością też bym kupił, zwłaszcza że Babel już mam.
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Cóż wybrać!

Post autor: arturion »

Podstawki Neuroshimy nie mam, myślałem nad wykorzystaniem Duela jako osobnej gry, dobrze sobie radzi? Czy lepiej dołożyć i kupić podstawkę?
Saluton amikoj!
wajwa
Posty: 2225
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 255 times
Been thanked: 401 times
Kontakt:

Re: Cóż wybrać!

Post autor: wajwa »

Nie wiem w jakiej cenie będzie Havana PL , ale dla 2 osób rewelacja , brać , brać , brać :D
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cóż wybrać!

Post autor: zath »

Zerknij jeszcze na Hive - ta gra mnie w sumie najbardziej wkręciła w planszówkowy świat, zaczęło się właśnie od tego tytułu i Neuroshimy Hex. Gdyby nie to, że mam nieco inne priorytety teraz, to pewnie powiększyłbym swoją kolekcję o Hive, szczególnie że wydana jest bardzo ładnie.

Z tych wymienionych przez Ciebie najbardziej skusiłbym się albo na NH, albo Carcassonne. Galaxy Trucker zdecydowanie nie (to gra z gatunku: od czasu do czasu można, byle nie za często)
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6459
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 590 times
Been thanked: 943 times

Re: Cóż wybrać!

Post autor: Odi »

Hansa - wiele osób narzeka, że to jest bardzo sucha gra. Klimatu handlowo-ekonomicznego faktycznie nie ma zbyt wiele. Hansa, to w istocie gra typu pick up&deliver, znakomita przy dwóch osobach, gdy istotna jest zarówno taktyka, jak i strategia. Przy 3 i 4 osobach, zostaje nam jedynie taktyka, bo nie sposób przewidzieć jak będzie wyglądała plansza w naszej następnej kolejce. Osobiście bardzo lubię Hansę i cieszy się ona dużym powodzeniem w mojej grupie 'niedzielnych' planszówkowiczów. Zapewnia akurat tyle decyzji i takiego rodzaju, że każdy jest w stanie ogarnąć ich następstwa.
Polecam, aczkolwiek pamiętaj, że Hansa NIE JEST grą ekonomiczną, handlową itp.

Z innych fajnych, tanich gier:

Turn the Tide - mechanika ciekawsza, bardziej złożona niż w For Sale.

Roll Through the Ages - prosta gra kościana, 30-40 zł. Zaskakująco sympatyczna i odprężająca.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 100
Rejestracja: 07 sty 2010, 22:28
Lokalizacja: Chorzów

Re: Cóż wybrać!

Post autor: Grzechu »

Ja również podpisałbym się pod Havaną. Genialna gra!
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Cóż wybrać!

Post autor: arturion »

Kiedy ma dojść do wydania Havany?

Rozumiem, że na dwóch graczy Hansa jest dobra?
Zna ktoś "Fjords"? Dobre to jest?
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
rand
Posty: 487
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 115 times
Been thanked: 86 times

Re: Cóż wybrać!

Post autor: rand »

Jeśli o Neuroshime idzie, to zdecydowanie lepiej zacząć od podstawki. Po pierwsze więcej armii, po drugie jednostki bardzie wyważone i mniej pokomplikowane. Mam dodatek Babel i jeśli miałbym tylko armie z tego dodatku to raczej gra by mi nie przypadał do gustu. Moloch, Hegemonia, Posterunek, Borgo to podstawa, dodatki tylko urozmaicają grę.
Tak, wiec ze swojej strony ( skoro Wikingów już masz) polecę podstawkę do Neuroshimy.
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Cóż wybrać!

Post autor: shagy »

Neuroshima Hex! podstawka jest dostępna w jednym sklepie za 69,90 więc mieści się w limicie 70 zł :D
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cóż wybrać!

Post autor: kobra »

Arturionie kup Hexa.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6459
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 590 times
Been thanked: 943 times

Re: Cóż wybrać!

Post autor: Odi »

Fjorde miałem. Nie podeszło mi. Sprawna gra, dobrze pomyślana, fajny jest motyw rozdzielenia jej na dwie części (układanie kafelków a potem układanie znaczników kontroli na powstałej z kafelków mapie), ale jakoś tak mało emocji się wykrzesało w trakcie rozgrywek. Wolę Hansę.

I na dwie osoby Havana jest świetna. Zgadzam się z przedmówcami.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Cóż wybrać!

Post autor: SeeM »

Te cztery gry są tak różne, że nie da się wybierać pomiędzy nimi - spokojnie można kupić wszystkie. Ze względu na "żywotność" wziąłbym Carcassonne, jest masa dodatków i zawsze jest coś nowego. Jest to jednak jedna z tych gier, które bez dodatku są słabe.

Jeśli masz już NS Hex 2,5 to bierz Duela.

Galaxy Trucker szybko się nudzi. Niepodobne to do niczego (chociaż w sumie ma coś z worker placement), przyznaję, ale gra się właściwie po nic. Są lepsze imprezowe tytuły.

A coś taniego spoza listy - Roll Through the Ages za 35 złotych to bardzo dobra cena.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cóż wybrać!

Post autor: zephyr »

Ja lubię galaxy truckera, miks losowości i planowania. A cena jest bardzo ok biorąc pod uwagę zawartość pudełka. Nie wiem jak z nudzeniem się bo mam sporo gier więc praktycznie wszystko jest grane od czasu do czasu.

Do Hansy dopisałbym Teutonica i polecił, ale to przekracza budżet. W Hansę nie grałem.

Carcassone jest ok, ale dla mnie zbyt lekkie.

W planszomani W roku smoka jest (było) w niezłej promocji.

Na heksie się nie znam, ale podstawka brzmi lepiej - 4 armie zwiększą żywotność. Chociaż w duelu dodali jakąś ciekawą mechanikę, może dużo wnosi, nie grałem.

Z kategorii małe lekkie fajne polecam Fasolki. Nie ma specjalnie rywalizacji ale negocjowanie jest fajne.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Cóż wybrać!

Post autor: Tycjan »

zephyr pisze:W planszomani W roku smoka jest (było) w niezłej promocji.
Przyłączam się bo gra jest świetna. Kierując się "zaleceniami" mst (btw. dzięki mst :) sam niedawno kupiłem, ale od tego momentu "Chińczyk" ląduje często na stole. Cena jednak wzrosła.

Może Race for the Galaxy?

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Cóż wybrać!

Post autor: arturion »

Gra którą chcę kupić będzie grana praktycznie tylko w dwie osoby. Dlatego wszelkie trzy osobówki odpadają.
Mętlik w głowie mam okrutny. Oto aktualne propozycje :

- Hansa
- Pandemic
- Neuroshima
- Rice Wars
- Galaxy Trucker - raduje mnie duża ilość elementów

Kompletnie nie wiem co wybrać...
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Cóż wybrać!

Post autor: SeeM »

W Rice Wars dla 1v1 są osobne zasady, wprowadzające gracza "komputerowego". Pandemic jako kooperacja jest najlepsza we czwórkę, wywiązują się ciekawe dyskusje co do taktyki - jak w sztabie kryzysowym :) . Trucker jest fajny, kiedy jest dużo osób, bo jest wyścig po dobre kajuty, połączenia i magazyny. Zresztą to w założeniu zabawne party, więc im więcej tym lepiej.

Za to Neuroshima jest po prostu najlepsza w dwie osoby. Niby dla 4 graczy, ale błyszczy jako 1v1.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Cóż wybrać!

Post autor: arturion »

Ok, zamówienie już złożone, padło jednak na Galaxy Truckera :)
Saluton amikoj!
ODPOWIEDZ