Pomoc przy wyborze gry

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Guzik
Posty: 9
Rejestracja: 26 maja 2010, 15:45

Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Guzik »

Jestem dość początkującym planszomaniakiem ale jak już się poznało te klimaty chce się więcej i więcej:-)

Poszukuje gry, dość skomplikowanej, i średnio dlugiej , gra od 2-4 czy tam 2-5 osób, zdaję sobie sprawę że wiele gier znacznie gorzej chodzi we dwójkę ale szukam takiej w której wychodzi to całkiem nieźle :-)

Posiadam
- Stone Age (ładna, wszystkim się podoba, łatwo zachęcić do gry innych, grywam ale nie zachwyca bo jest za prosta i schematyczna)
- Wysokie Napięcie (podoba się znacznie bardziej, ale tu gra zaczyna sie przy większej liczbie graczy, we dwojkę nam się średnio podobała)
- Puerto Rico - the best z moich gier, dużo myślenia , czas gry optymalny
- Small World - też fajna gra na początek :-), dużo interakcji z wspólgraczami i badzo ładna :-), choć też prosciutka, całkiem niezle chodzi we 2osoby
- El Grande - super, w więcej osób miodzio, we dwójkę raczej średnia ale da się od czasu do czasu zagrać
- W roku Smoka - moj ostatni nabytek i uważam ze bardzo,bardzo udany - i wg mnie sprawdza się SUPER we dwie osoby
Czyli jak na razie prawie każda z innej beczki :-) ALe jak na razie z każdej jestem zadowolona :)


Tak więc poszukuję bardziej skomplikowanej gry, taką w którą mozna grać równiez we dwie osoby ale tak żeby miało to jakiś sens


Co polecacie?
Dzięki
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: garg »

Wnioskując z poziomu komplikacji wymienionych przez Ciebie gier, dobrym tytułem będzie Age of Empires 3.

Gra świetnie się skaluje (przy 2 graczach problemem jest niedobór osadników, przy 5 niedobór miejsc do ich wstawiania), a zasady są umiarkowanie złożone. Można tez grac w 6 osób, ale do tego potrzebujesz dodatkowego zestawu ludzików.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Guzik
Posty: 9
Rejestracja: 26 maja 2010, 15:45

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Guzik »

Nad AoE zastanawiałam się przed zakupem Puerto Rico, padło na PR
co prawda w tą pierwsząnie grałam ale wydaje się mieć dużo podobnych patentów co PR ?? tak mi się wydaje moze się myle
a chciałabym jeszcze coś innego
z ekonomicznych pewnie dokupię jeszcze w przyszłości Caylusa, ale w nią to tez sobie raczej ze swoim T. nie pogram
- trzeba będzie zbierać większą ekipę :-)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: garg »

W Puerto Rico wybierasz jakąś strategię budynkową, dobierasz konkretne kafelki, a umieszczanie robotników odbywa się w dużej mierze automatycznie (choć oczywiście nie zawsze) i jest niejako pochodną.

W Age of Empires 3 umieszczanie robotników jest bezpośrednim narzędziem realizacji strategii, którą wybierzesz, i osią rozgrywki. Budynki stanowią tylko dodatek (zresztą są cały czas aktywne - nie musisz na nich nic umieszczać).

A Caylus to faktycznie waga superciężka, ale bardzo satysfakcjonująca. I masz rację - w dwie osoby raczej fajnie w niego nie pograsz. Chyba, że kupisz Caylus Magna Carta (taki Caylus light) :)

Wszystkie trzy gry są świetne, więc czemu nie mieć ich wszystkich? :wink:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Meechauek »

agricola ^^ ŚWIETNIE sprawdza się na 2 osoby, a wersja nie-rodzinna daje ogromny wariant możliwośći. Nie jest to co prawda moja ulubiona gra, ale taka pozycja do zagrania dla każdego przynajmniej kilkanaście razy.
Guzik
Posty: 9
Rejestracja: 26 maja 2010, 15:45

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Guzik »

Znajomy ma Agricole więc mamy już do niej dostęp :-)
Zastanawiałam się nad Samurajem albo Cyklady - tylko się zastanawiam czy sie szybko nie znudzą i nie są za proste??
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: garg »

Samuraj to inna liga - rewelacyjna gra, ale na 20-30 minut, a nie godzinę czy dłużej. Zasady ma proste, ale kombinowania jest w niej sporo. I nie - nie nudzi się :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Guzik
Posty: 9
Rejestracja: 26 maja 2010, 15:45

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Guzik »

20 min to faktycznie stanowczo za krótko, ledwo się zacznie a tu już koniec :-)
A moze jakieś przygodówki ? z tego rodzaju jeszcze nic nie mam - Arkham Horror? we dwie osoby "daje radę"? albo może inna ciekawsza?
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Palmer »

Przy dwóch osobach AH przynajmniej jest wyzwaniem. Na czterech są za duże przestoje i poziom trudności też zdecydowanie spada, a przecież stawianie czoła mitom powinno być cieżkie. Tylko nie wiem czy czas gry, mieszczący się w okolicach 2-3h będzie spełniał Twoje kryteria.
Guzik
Posty: 9
Rejestracja: 26 maja 2010, 15:45

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Guzik »

We weekendy nie ma problemu, ale wtedy tez i znajomych najłatwiej namówic
Szukam czegoś co można rozłożyć - po pracy, tak na 1-1,5h , do 2max :-)
Guzik
Posty: 9
Rejestracja: 26 maja 2010, 15:45

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Guzik »

Dluga gra mnie nie odstrasza ale czy w AH przez te cale 2-3 godziny gra się toczy ciekawie, cały czas trzeba myśleć czy jest to już wykladanie kart? a przy większej liczbie skraca się czy wręcz przeciąga?
Tibi
Posty: 123
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:16
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Tibi »

myslec przy AH? Albo ja jestem prze-mózgiem, albo zle w to gram, albo jednak osoby broniące AH jako wspanialej gry kooperacyjnej sie mylą ;). Dla mnie w AH nie ma zadnych sensownych decyzji do podjecia, gra nawet dla 2 graczy jest bardzo prosta. Mozna wygrac bez zadnego porozumienia z pozostalymi graczami, kazdy moze sobie chodzic, zabijac potwory, zamykac bramy, az wkoncu uda sie zapieczetowac tyle ile trzeba, lub ew. zamknac wszystkie. Czasami ktos zginie, straci polowe przedmiotow, ale nie stanowi to wiekszego problemu ;) Jesli lubicie klimat lovecrafta mozecie sie przy tym dobrze bawic- gra jest bardzo dobrze wydana i ladnie zilustrowana, pelna opisow, dla osob lubiacych bawic sie klimatem moze okazac sie bardzo dobrym wyborem. Dla eurograczy nuda, nuda, nuda.

btw. AH to raczej turlanie kostkami niz wykladanie kart ;)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: janekbossko »

ale gry przygodowe jak sama nazwa wskazuje nie sa po to zeby przy nich myslec tylko dobrze sie bawic odbywajac jakas przygode - taki jest AH.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Perpetka »

Agricola, Cywilizacja, Race for the Galaxy. Wszystkie 3 doskonałe we dwie osoby. Moim zdaniem nie ma co szukać innych gatunków, jeśli Stone Age jest "za prosta i schematyczna", to żaden ameritrash czy przygodówki raczej Wam nie podejdą.
Guzik
Posty: 9
Rejestracja: 26 maja 2010, 15:45

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Guzik »

Własnie się obawiam trochę gier przygodowych - może najpierw spróbuję gdzieś w nie zagrać.
Czasem w lzejszą też jest fajnie zagrać, zależy od nastroju :-) ale ze wszystich gier jakie gralam do tej pory najbardziej podobaly sie ekonomiczne (strategiczne).

Race for the galaxy gralam raz i tak raczej średnio ale muszę dac jej szanse i zagrać jeszcze raz, moze następnym razem będzie lepiej :-) Cywilizcję ma znajomy więc też jest w zasiegu :-)
Taki zas Dominion nie podszedł w ogóle.

Poczytałam trochę forum i zamówiłam Szoguna - kolejna kobyła dla większej liczby graczy
a gry dla nas dwojga nadal nie znalazłam :(
Vasco? ktoś to poleca?

Może coś z tych srednio skomplikowanych - w co zdarza się Wam grać we dwójkę (i nie mowimy tu o przypadku kiedy dziewczyna średnio lubi grać - bo ja bardzo :D )
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: cezaras »

chłopie - jeżeli W roku smoka jest super, to śmiało sięgaj po Notre Dame - jest troszkę prostsze, ale chodzi znakomicie również w 2 osoby :)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: FormatC »

Errr....
Guzik pisze: Może coś z tych srednio skomplikowanych - w co zdarza się Wam grać we dwójkę (i nie mowimy tu o przypadku kiedy dziewczyna średnio lubi grać - bo ja bardzo :D )
cezaras pisze: chłopie - jeżeli W roku smoka jest super, to śmiało sięgaj po Notre Dame - jest troszkę prostsze, ale chodzi znakomicie również w 2 osoby :)
Hmm. :)

***

Skomplikowana, na dwie osoby --> Through the Ages (Cywilizacja)! ;)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: cezaras »

sorki,
nie wykumałem, że Guzik to rodzaj żeński, chociaż pewno różne są guziki
ale i tak napisałbym to samo, zamieniając wszakże "chłopie" na "dziewczyno" :)
Notre Dame się spodoba :)
Guzik
Posty: 9
Rejestracja: 26 maja 2010, 15:45

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Guzik »

:-) spoko może być mylące

Notre Dame a i owszem podoba się - ale mamy ją już w swoim kręgu :-)
Cywilizację - przy najbliższej okazji wpróbuję, bo to też potęzna gra i chciałabym sprawdzic czy się spodoba :-)
Rozpakowałam Szoguna - i jak zwykle na początku mam wrażenie ze instrukcja jest po japonsku :D
musze ją wyczaić przed rozgrywką w wiecej osób - żeby już pozniej az tyle w instrukcji nie siedziec
tylko grac , grać :-)

a gry na dwie osoby (i wiecej) szukam dalej :-)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: WRS »

Guzik pisze:- Wysokie Napięcie (podoba się znacznie bardziej, ale tu gra zaczyna sie przy większej liczbie graczy, we dwojkę nam się średnio podobała)
[...]
Co polecacie?
nieco później Guzik pisze:a gry na dwie osoby (i wiecej) szukam dalej
To ja może zaproponuję FabrikManagera?
Szybka (godzina to max!), mózgożerna, dająca satysfakcję!, dobrze chodzi w pełnym zakresie 2-5

Z innych, to może Tikal? Torres? Gry swoje lata mają, stąd rzadziej są wspominane, ale jak dla mnie klasyka trzyma klasę!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Targowo.Istore »

Bardzo fajnie można pograc w Age of Empires 3 i jeżeli jestes początkujący to będzie w sam raz. Czas gdy zależy od ilości zawodników,można spokojnie namówić znajomego i siedzie po 2 h dziennie.
Guzik
Posty: 9
Rejestracja: 26 maja 2010, 15:45

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: Guzik »

Fabric Manager i AoE3 to moje faworyty i pewnie się na nie zdecyduję :-)
w Tikala miałam okazję zagrać i jest ok, ale na pewno nie na tyle żeby ją kupić
Dzięki za podpowiedzi

pozdrawiam :-)
szczudel
Posty: 1447
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: szczudel »

Ja dorzucę 2 popularne, żeby nie powiedzieć przereklamowane gry:
-Ticket to ride [ bo lubie to polece] - najlepsza w 2 lub 4 osoby.
-Carcassonne - dziwi mnie że nikt tego do tej pory jeszcze nie polecił. Na 2 osoby z 2 połówką to bardzo chill outująca pozycja.

Niedoczytałem :P - to nie są bardzo skomplikowane gry. Chociaż odpowiednia doza dodatków może uczynić z Carcassonnea DUZA gre.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: jingowawa »

Guzik pisze: w Tikala miałam okazję zagrać i jest ok, ale na pewno nie na tyle żeby ją kupić
A grałaś w wersję podstawową czy rozszerzoną, gdzie jest licytacja kafelków? Bo przy wersji rozszerzonej ta gra jest o niebo lepsza i naprawdę świetna!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Pomoc przy wyborze gry

Post autor: pan_satyros »

Z gier dla 2 osób/lub takich które w miarę dobrze na 2 chodzą:
Ghost Stories - lekkie (jeśli chodzi o kaliber rozgrywki) w miarę szybkie i inne niż ww gry
Neuroshima Hex lub/i Duel
Cyclades - całkiem przyjemnie się gra na 2
ODPOWIEDZ