Gra dla nieplanszówkowców

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Makos
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2010, 23:32

Gra dla nieplanszówkowców

Post autor: Makos »

Jakie gry polecicie dla osób, które na dzwiek planszówka maja skojarzenie chinczyk, monopoly i scrabble?
Mam trochę znajomych z ktorymi okazjonalnie bym w coś pograł, główne cechy oczekiwane to: gra prosta, ale nie prostacka:) czyli zasady łatwe do przyswojenia, żeby w pierwszej grze nie było wrażenia gry na ślepo. Do tego regrywalność. Liczba osób do gry powiedzmy 3-5, może być od 2. W takim układzie sprawdza mi się Ticket to ride. Nieplanszówkowcom przypadlo do gustu, rodzince także. Z kolei niby bliźniczy Thun and Taxis już mniej.
Zastanawiałem się nad RAce fore the Galaxy, ale chętnie wysłucham wszelkich propozycji.

pozdro

Makos
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla nieplanszówkowców

Post autor: zephyr »

Jeśli chodzi o grę od razu i wprowadzanie nowych ludzi to RftG zdecydowanie nie, tłumaczenie RftG jest dość trudne.

Z drugiej strony jeśli jest to stała ekipa to RftG może się okazać niezłym pomysłem, po przyzwyczajeniu do zasad gra jest lekka szybka i ma masę możliwości. Natomiast pierwsze parę partii raczej na zasadzie "o co tu w ogóle chodzi?" Nie jest jakaś mega skomplikowana, ale jest mnóstwo różnorodnych kart i zanim się nie przyzwyczai jest to trochę problematyczne, zwłaszcza że nie wiadomo co kiedy się przyda.

Dominion wydaje się być lepszym pomysłem.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Gra dla nieplanszówkowców

Post autor: konev »

Sankt Petersburg z dodatkiem spełnia świetnie Twoje wymagania.
Puerto Rico potrafi zauroczyć graczy początkujących niemiłosiernie. Gra płynie bez żadnych przestojów, dużo się dzieje - budujemy, sadzimy, zatrudniamy ludzi, wysyłamy statkami dobra, ściągamy kolonistów.
Agricola możliwe, że się sprawdzi. Wersja podstawowa w zasadach jest prosta w wytłumaczeniu, a budowanie domku na wsi i sadzenie, hodowanie jakoś tak potrafi wciągnąć ;).
Osadnicy z Catanu z dodatkiem 5-6 osób, jeżeli podszedł Ticket to Ride są też naturalnym wyborem. Handel, dreszczyk emocji przy rzucaniu kością i budowanie dróżek dla 'zielonych' graczy są całkowicie wystarczające. Jak zaczniecie dokupować do tego dodatki to może się okazać, że na początku Osadnicy nie zejdą ze stołu przez kilka miesięcy :).

Przy czym Puerto Rico i Agricola przy pierwszych grach będą sprawiały wrażenia gry "na ślepo", gdyż wymagają one nieco poznania by świadomie wybierać strategie. Jednak jak przystało na gry bardzo dobre nie przeszkadza to zupełnie w tym, żeby czerpać radość z gry na pewnym poziomie. Przynajmniej w początkowych partiach :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla nieplanszówkowców

Post autor: Browarion »

- Osadnicy z Catanu
- Wsiąść do pociągu
- Stone Age
- Mykerinos

Mykerinos ma tę zaletę, że to gra szybka do wytłumaczenia, a z rundy na rundę gracze zaczynają coraz bardziej rozumieć i kontrolować swoje działania. Gra się godzinę, z tłumaczeniem, więc sprawdza się dobrze we wprowadzaniu w nowoczesne planszówki
Ostatnio zmieniony 05 cze 2010, 09:00 przez Browarion, łącznie zmieniany 1 raz.
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra dla nieplanszówkowców

Post autor: mbork »

oczywiście Stone Age
Carcassonne
Fasolki
jeśli może być kooperacyjna, to Pandemic
Thurn und Taxis jako "trzecia" (po Carcassonne i Stone Age) sprawdziła się
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Gra dla nieplanszówkowców

Post autor: pan_satyros »

mbork pisze:oczywiście Stone Age
Carcassonne
Fasolki
jeśli może być kooperacyjna, to Pandemic
Thurn und Taxis jako "trzecia" (po Carcassonne i Stone Age) sprawdziła się
Popieram a od siebie dodam
Ghost Stories
Arkham Horror (na więcej niż 2-3 graczy od razu z dodatkiem)
Cyclades
Cytadela
Dixit (nietypowa, minimum 4 graczy ale warto się przyjrzeć)
Small World
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra dla nieplanszówkowców

Post autor: nikozja_dg »

ja przekonałam znajomych do gier, gdy na stole zagościły następujące gry: Osadnicy z Catanu (handel, dreszczyk emocji, konkurencja), Fasolki, Cytadela, Hej to moja ryba, Stone Age, Set, Trucizna
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Gra dla nieplanszówkowców

Post autor: DanCo »

Acquire - do 6 osób, aż zdziwiło mnie jak może spodobać się na pierwszym graniu taka prosta graficznie gra, nie gracze zakupili 2 sztuki tej gry
Chicago Express - chyba do 5 osób, właściwie nie trzeba dodatkowego (poza pierwszym dokładnym) tłumaczenia w czasie gry, tylko pilnowanie poprawności w pierwszych kilku cyklach i każdy sam sobie liczy, kontroluje
Samuraj - tylko do 4 osób, podoba się chyba dlatego, że logiczna, prosta i nie za długa
Wysokie Napięcie (nie testowałem z nowymi WN: Zostań Menadżerem ale ogólnie mało grający szybko tą grę łapią, więc może i nie grający też by załapali) - do 6 osób i proste zasady, mimo dużej ilości przeliczeń itd co powoduje przy pierwszej grze duże przestoje wśród nie grających
Stone Age - tylko do 4 osób, tłumaczenie dogłębne dość szybkie, tylko co rusz dopowiadać trzeba, pierwsza gra dla nowych jest wielką porażką ale zawsze się podobała
Wikingowie - tylko do 4 osób, tłumaczenie nie zawsze przyjmuje się od razu ale gra jest na tyle prosta, że większość graczy w połowie gry gra z pełną świadomością
Alhambra - do 5-6 osób, nie pamiętam, tu praktycznie nie trzeba tłumaczyć o co chodzi, każdy łapie wszystko w mig, tylko pilnować pierwszą grę
Polowanie na Robale - dużo osób, kostki, trochę interakcji, zabawa
Hej! To moja ryba - do 4 osób, troszkę pomyślunku, zasad do opanowania praktycznie brak
Carcassonne - chyba 5 osób, dodatki dodają 1 gracza, okrojone puzzle, każdy nowy szybko łapie
Osadnicy z Catanu - do 4 lub z dodatkiem do 6 osób (gra troszkę zmienia się przy dodatku 5-6osób, ale ogólnie dla mnie na plus), paradoksalnie grono ludzi nie grających w planszówki miało problem z tą grą, ciągłe tłumaczenie gdzie można a gdzie nie można postawić osadę, młodsi szybciej łapią tą grę niż starsi nie grający
Blue Moon City - do 4 osób, nowi gracze do połowy rozgrywki nie za bardzo wiedzą jak to się je, później widać znaczną poprawę, prawie zawsze po grze są zadowoleni,
Pędzące Żółwiki - do 5 osób, wszyscy nie grający szybko łapią co i jak, miałem tylko dwa przypadki, że myśliciele wymyślali jakieś tysiąc pytań, a czemu tak? a co by było? gra nie dla każdego filozofa

nowym graczom starałem się pokazać też cięższego nieco AoEIII ale totalnie nie wiedzieli co i jak, za ciężka gra dla nie grających,

oczywiście szereg karcianek: 6 bierze, sabotażysta, colloretto, modern art, itd został pozytywnie przyjęty
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra dla nieplanszówkowców

Post autor: skanna »

Ja bym jeszcze dodała Wasabi.

I zdecydowanie odradziła RftG, widząc, ile problemów potrafi sprawiać opanowanie tej gry przez starych planszówkowych wyjadaczy.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla nieplanszówkowców

Post autor: cezaras »

Jakie gry polecicie dla osób, które na dzwiek planszówka maja skojarzenie chinczyk, monopoly i scrabble?
1. Dixit
2. Alhambra
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra dla nieplanszówkowców

Post autor: westwood »

Cytadela - mnie sprawdziła się zawsze w towarzystwach niegrających
Bang! - przy większej liczbie graczy (od 5) też się często sprawdza
Wikingowie - łatwo przyswajalna gra wymagająca kombinowania
ODPOWIEDZ