Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś innego

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ilovejuice
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2010, 00:48

Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś innego

Post autor: ilovejuice »

Cześć
tak więc ostatnio naszła mnie ochotę na wypróbowanie jakiejś planszówki. I mam problem z jej wyborem :). Szukam czegoś w co dobrze będzie się grało w 2 osoby, a najlepiej gdyby był też wariant solowy. Najbardziej skłaniałbym się ku grom przygodowo/strategicznym, gdzie to nie bezmyślne rzucanie kostkami decyduje o wygranej czy porażce. Trochę poczytałem i znalazłem takie 3 tytuły: Runewars, Arkham Horror oraz Descent. Będę wdzięczny za pomoc w decyzji i inne propozycje :).
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: FormatC »

Obawiam sie, ze nie ma czegos takiego, jak strategiczno-przygodowa gra, z wariantem dla 1 osoby, w ktorej kostki nie decydowalyby o zwyciestwie/porazce... Z tych trzech tylko Arkham posiada wariant jednoosobowy, ale kostkami rzuca sie tam bardzo duzo i ogolnie, w przypadku niektorych Przedwiecznych, ciezko cokolwiek "ugrac" jesli nie wylosuja sie odpowiednie przedmioty, czary, bramy nie otworza sie w odpowiednich miejscach itp. ... Ale tak poza tym jest super. :mrgreen:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: pan_satyros »

FormatC pisze:Obawiam sie, ze nie ma czegos takiego, jak strategiczno-przygodowa gra, z wariantem dla 1 osoby, w ktorej kostki nie decydowalyby o zwyciestwie/porazce... Z tych trzech tylko Arkham posiada wariant jednoosobowy, ale kostkami rzuca sie tam bardzo duzo i ogolnie, w przypadku niektorych Przedwiecznych, ciezko cokolwiek "ugrac" jesli nie wylosuja sie odpowiednie przedmioty, czary, bramy nie otworza sie w odpowiednich miejscach itp. ... Ale tak poza tym jest super. :mrgreen:
Potwierdzam :) Gra ma dobrą mechanikę i świetny klimat, z tym że z powyższymi uwagami trzeba się liczyć.
ilovejuice
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2010, 00:48

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: ilovejuice »

Nie napisałem że gra ma spełniać WSZYSTKIE te warunki. Chodziło mi o to żeby najważniejsza była taktyka, planowanie a nie głównie szczęście. Dlatego byłbym wdzięczny za opinie również o Runewars oraz Descent. I więcej o AH też się przyda :). Z góry dzięki
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: sirafin »

W Arkham Horror taktyka nie jest kwestią najważniejszą, owszem trzeba trochę pokombinować, zwłaszcza w grze na 1-2 badaczy, ale przede wszystkim liczy się przygoda i klimat. Nigdy nie wiesz gdzie otworzy się portal, jakie potwory pojawią się w mieście, ani jak się będą poruszać, to wszytko jest mocno losowe, ale dzięki temu trzyma gracza w napięciu. Podczas walk rzucasz sporo kośćmi K6, a mechanika oparta o system sukcesów powoduje, iż czasem praktycznie pewny atak kilkunastoma kostkami kończy się porażką. To świetna gra, ale nie jestem pewien czy spełnia twoje kryteria.


Descent zdecydowanie lepiej spełnia twoje wymagania, tam bez porządnej taktyki się nie obejdzie. Zarówno bohaterowie, jak i overlord muszą bardzo dokładnie przemyśleć każdy ruch, jeśli chcą pokonać przeciwnika. Mechanika walki opiera się na specjalnych kościach K6, co znacznie zmniejsza losowość i pozwala dokładniej planować starcia. Niestety rozgrywka solo w tym przypadku odpada, to jest pojedynek na spryt i potrzebny jest żywy przeciwnik.


W Runewars nie grałem, ale spotkałem się z opiniami, że gra nie jest dobrze zbalansowana i niektóre rasy są zdecydowanie silniejsze od reszty, co potrafi popsuć zabawę.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: TuReK »

W Runewars gram ostatnio dosc czesto.
Rasy moim zdaniem sa dobrze zbalansowane, wygrywala juz kazda. Duzy wplyw na rozgrywke ma uklad mapy i wypadajace wydarzenia, wiec zdarzalo sie np ze elfy poszly calkowicie droga militarna, posiadaly wiecej armii niz pozostali gracze lacznie, Waiqar i Uthuk dominowali w glosowaniach itp.
Jest klimat, walki, przygody, zwroty akcji, zdrady, sojusze. W jednej rozgrywce non stop wojna i podboje, w innej zbrojenia i polityka, w kolejnej znowuz bohaterowie przesądzaja o zwyciestwie. Poza tym gra ma bardzo dobra mechanike, stosunkowo krotki czas gry, male przestoje. Losowosc jest, ale graczowi z planem, dobrze przygotowanemu na rozmaite ewentualnosci nie bedzie przeszkadzac a wrecz pomagac. W dwie osoby dobrze chodzi.

Descent jest bardzo dobry, tylko jak sie kupi podstawke to potem chce sie kolejne dodatkow. Mozna grac w dwie osoby, wtedy jedna powinna kierowac 3-4 bohaterami (2 to za malo) i jest to troche ciezkie do ogarniecia. Na BGG jest wariant bez overlorda, podobno dobry ale trzeba troche kart podrukowac.

Arkhama jakos nie trawie. Na papierze wszystko wyglada ok, ale podczas gry cos nie teges.
Z pustego i Saruman nie naleje
ilovejuice
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2010, 00:48

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: ilovejuice »

Dzięki. Z Descenta raczej zrezygnuje. Teraz muszę wybrać między Arkham Horror i Runewars. Poczytam sobie jeszcze o Runewars pod kątem zbalansowania ras. Inne opinie mile widziane :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: pan_satyros »

ilovejuice pisze:Dzięki. Z Descenta raczej zrezygnuje. Teraz muszę wybrać między Arkham Horror i Runewars. Poczytam sobie jeszcze o Runewars pod kątem zbalansowania ras. Inne opinie mile widziane :)
Warto wspomnieć iż seria Arkham oferuje cały wachlarz dodatków, z których każdy jest co najmniej dobry lub lepszy.
Jeszcze jedna ważna kwestia - AH wiele traci gdy nie znasz prozy Lovecrafta ! Albo od razu czujesz klimat, albo możne Ci się wydawać, ze wszystko jest nieco z kosmosu ( kto czytał ten wie, że na jedno wychodzi ;p)
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: BMC »

AH wiele traci gdy nie znasz prozy Lovecrafta !
Zgadzam się w stu procentach. Sam kupiłem Horror w Arkham nie znając prozy Lovecrafta zagrałem 2 razy po 30 minut a potem składałem gre bo nie czułem klimatu a to jest dla mnie w przygodówce najważniejsze. Dlatego zdecydowałem się gre sprzedać.
Właśnie ze względu na klimat Descent jest u mnie przygodówką nr1, a w Runewars jeszcze nie grałem ale mam na tą grę wielką ochotę tak samo jak na Claustrophobie :) może uda mi się na Rzuć Kostką? :)
Liarus
Posty: 398
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: Liarus »

A tak w ogóle to w Descenta da się grać na 2 osoby??
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: assurbanipal »

pan_satyros pisze: Jeszcze jedna ważna kwestia - AH wiele traci gdy nie znasz prozy Lovecrafta !
Też mi się tak wydawało, dlatego obawiałem się jak moja narzeczona zareaguje na tą grę, bo nic autorstwa pana L. nie znała. Pojęcie o "świecie Cthulhu" miała praktycznie żadne (tyle co ja jej kiedyś naopowiadałem) a gra tak bardzo się jej spodobała, że do dzisiaj AH jest jedną z jej ulubionych gier. Oczywiście nie neguję Twojego stwierdzenia, a chcę tylko zasygnalizować, że osoby, które o Lovecrafcie nie mają pojęcia także mogą się świetnie w AH bawić.
ilovejuice
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2010, 00:48

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: ilovejuice »

Z tego co się dzisiaj dowiedziałem Arkham Horror niezbyt nadaje się do gry w 2 osoby. Natomiast polecono mi jeszcze Middle Earth Quest i Thunderstone. Więc teraz wybieram spośród Runewars, Middle Earth Quest oraz Thunderstone :lol: . Szkoda że opinie o zbalansowaniu Runewars są tak podzielone.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: FormatC »

AH jest DOSKONALY w dwie osoby!! Im wiecej osob tym latwiej i... bardziej nudno!! ;)

Middle Earth Quest ma wyjsc w tym roku po polsku, moze warto poczekac?
ilovejuice
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2010, 00:48

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: ilovejuice »

Nie no teraz to już naprawdę nie wiem co wybrać :) . Jakoś wątpię żebym był w stanie czekać bo niestety mam tak, że jak mi się coś nagle spodoba to muszę to mieć (często potem żałuję zakupu :lol: ). Jeszcze z jeden dzień pomyślę. 8)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: garg »

ilovejuice pisze:Nie no teraz to już naprawdę nie wiem co wybrać :)
Bierz wszystkie. Potem je i tak wymienisz w MatHandlu :wink:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Sandking
Posty: 265
Rejestracja: 12 maja 2010, 11:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: Sandking »

Jak przygoda i solo, to Runebound jeszcze się mieści w tej kategorii. Taka trochę bardziej złożona Magia i Miecz. Nie ukrywam, że jakbym miał wybierać, to wziąłbym Arkham Horror.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: pan_satyros »

ilovejuice pisze:Z tego co się dzisiaj dowiedziałem Arkham Horror niezbyt nadaje się do gry w 2 osoby. Natomiast polecono mi jeszcze Middle Earth Quest i Thunderstone. Więc teraz wybieram spośród Runewars, Middle Earth Quest oraz Thunderstone :lol: . Szkoda że opinie o zbalansowaniu Runewars są tak podzielone.
AH 2-3 osób świetny, czuje się współpracę :) przy większej ilości graczy polecam dokupić dodatki - utrudniają zabawę.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: sirafin »

ilovejuice pisze:Z tego co się dzisiaj dowiedziałem Arkham Horror niezbyt nadaje się do gry w 2 osoby.
Ktoś cię okrutnie okłamał ;)

W Arkham Horror na dwie osoby gram najczęściej i mogę jedynie potwierdzić to co napisały osoby wcześniej, gra z małą ilością badaczy jest znacznie bardziej emocjonująca. Problem może być raczej z tym, że chcesz gry w której kostki maja mało do gadania, a w Arkham kostki toczą się często.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: zephyr »

Nie znam Lovecrafta, AH wspominam pozytywnie, grałem z nastawieniem "wyłącz mózg i losuj karty" i grało się całkiem miło, współpracy też jest trochę i dopóki się nie zna kart czytanie eventów jest fajne (a grałem raptem parę razy więc nie znam)
niby można coś kombinować, ale kostki + karty... jakoś do optymalizacji mnie nie przekonują

w kategorii głupia losowa klimatyczna gra całkiem ok, tylko długa jak na dość lekką imo grę


o co chodzi z Thunderstone? grałem raz i mam wrażenie takiego popsutego dominiona... klimatu więcej, ale co za klimat przy mechanice zgrywania całej ręki i przebijania się przez deck milion razy licząc na rozkłady... a wszystko co związane z VP było imo popsute


w Descenta grałem pół raza jako overlord,
gra wydawała się być fajnym bitewniakiem taktycznym, może jednak warto rozważyć


RW to ta gra wojenna z dorzuconym wątkiem przygodowym dla dowódców armii? muszę kiedyś przetestować

hmm w MEQ też nie grałem...
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ilovejuice
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2010, 00:48

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: ilovejuice »

Ok. Dzięki za wszystkie opinie - ostatecznie spróbuję z Runewars, okaże się jak tam jest z tym balansem ras :).
Awatar użytkownika
Galadin
Posty: 11
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:13

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: Galadin »

Czy Descent lub Runewars mogą być strzałem w 10 dla trójki braci w wieku 12/14/21 lat i być może kogoś jeszcze od czasu do czasu? Wszyscy lubimy fantastykę, gierki na PC, zwłaszcza starsze tytułu jak HoMM3 albo gry z rozwojem postaci. Chciałem dać sobie spokój z komputerową rozrywką i przerzucić się właśnie na planszówki. Ktoś by powiedział, że lepiej kupić DnD lub Wahrammera i rozgrywać sesje, ale jakoś głupio mi się z rodzeństwem opowiada przygody, nie to co z kolegami czy znajomymi.

Czytając opinie i komentarze od ponad roku przeszliśmy przez coś takiego: Carcassonne (wszystkie dodatki), Cytadela, Szogun, Magic The Gathering, Warhammer: Invasion (tylko podstawka) - z czego najprzyjemniej grało nam się w MTG (mimo że to karcianka a nie planszówka), a WH Invasion bardzo nas rozczarował na tle MTG. Pozostałe po prostu szybko się znudziły i leżały na półce. Dlatego szukam gry miodnej, z klimatem, a nawet jeżeli się gra długo, to można przerwać i kontynuować następnego dnia, gry której kolejne partie będą się śniły i o których będziemy wspominać i wytykać sobie co tam nabroiliśmy.

Zarówno Runewars i Descent są strasznie drogie, jednak plus Descenta jest taki, że są już dodatki, gra się bardzo wgryzła i mocno trzyma, za to o Runewars słyszę dużo nieciekawych rzeczy - nie wiadomo czy FFG uśmierci tytuł czy pociągną dalej.
Plusem Runewars jest plansza, armie, bohaterowie, miasta - rodem z Heroesów, fajnie to wygląda z zewnątrz.
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Runewars, Arkham Horror, Descent czy może jeszcze coś in

Post autor: Targowo.Istore »

Na Twoim miejscu wybrałbym Arkham Horror-najlepiej grało nam się w 2 osoby,świetny klimat oraz pasjonująca rozgrywka-jeżeli lubisz gry typu horror. W Runewars nie miałem okazji grać,wiec poczekam na Twoją opinię.
ODPOWIEDZ