Ticket To Ride US czy Europa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
essx
Posty: 1
Rejestracja: 11 mar 2010, 23:24

Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: essx »

Witam

Zamierzam kupić grę Ticket To Ride. Zastanawiam się, którą wersję wybrać, czy US czy Europa. Oglądając mapy poszczególnych części odniosłem wrażenie, że najwięcej kombinacji dotarcia do wybranego miasta mamy w pierwszej wersji tej gry. Za drugą częścią przemawiają nowe sposoby rozgrywki np. promy. Która z nich, Waszym zdaniem, jest bardziej grywalna? Którą wersję najlepiej wybrać? Która z części bardziej przypadła Wam do gustu?



Z góry dziękuję za opinie.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: WRS »

US nie znam
Europę i Marklina tak.
Zdecydowanie poleciłbym graczom Marklina.
Do rozgrywek rodzinnych - Europę.

Zaletą Marklina są karty pociągów - unikalny zestaw, gratka dla miłośników dróg żelaznych!
Marklin ma nieco bardziej wysublimowane sposoby punktowania, dzieci oraz początkujący mogą się w tym gubić.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: mst »

Mam USA, Europę, Szwajcarię, Marklina, a dodatkowo grałem też w Nordic Countries. Najbardziej lubię USA. Poza tym atutem tej wersji - atutem z punktu widzenia gracza rodzinnego, a dla takich jest przeznaczona cała seria - jest łatwość wytłumaczenia reguł dzieciom i graczom zaczynającym swoją przygodę z planszówkami. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: Targowo.Istore »

Europa to zdecydowanie gra rodzinna,gorzej jest wytłumaczyc dzieciom zasady w Nordic Countries, nie przepadam za nią i moim zdaniem odstaje od reszty serii.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: Tommy »

Ja mam/miałem Europę, USA, Nordic Countries, Szwajcarię - zdecydowanie najlepiej lubię Europę. NC jest trudniejszy, a Szwajcaria ma dość prosty sposób na wygrywanie. Ja poleciłbym albo Europę albo USA, ale ze wskazaniem na Europę.

PS. a chwilę później Thurn und Taxis jako GENIALNE rozwinięcie "dość" podobnego tematu.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
niczka

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: niczka »

Zeby nie było dodam coś na + do US. Plansza jest zdecydowanie bardziej czytelna. Jak usiadłam do Europy (a było to na samym początku przygody z planszówkami) nie mogłąm się połapać z kolorami- dostawałam oczopląsu;) i trasy też są mocno 'nadziubdziane' :P
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: pan_satyros »

Zastanawiam się nad zakupem gry/gier z serii T2R.
Do wyboru mam Europe + 1912, US, i Marklin.
Co polecacie ? Czy warto mieć komplet czy też któraś z ww nie jest warta posiadania mając inną z części ?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: garg »

US - klasyka, o której już dużo pisano. Podobno najlepiej zbalansowana, ale grałem zbyt mało razy, żeby móc to potwierdzić.

Europa - najlepsza do grania w gronie rodzinnym, bo nawet, jak Cię przyblokują, możesz użyć stację i zrealizować bilet, a to zapobiega frustracjom w gronie młodszych. No i mapa Europy jest znana przynajmniej nastolatkom, więc łatwiej im znaleźć miasta i gra się wygodniej (a młodsi mogą się nauczyć geografii Europy :) ). Dodatek po prostu urozmaica grę, chociaż dodaje nieintuicyjne moim zdaniem Depots (nie wiem, jak to jest po polsku).

Maerklin - moim zdaniem najbardziej gamers' game ze wszystkich Ticketów (o ile Ticket może być grą dla prograczy :wink: ). Masz kilka możliwości punktowania, nawet, jak nie podejdą Ci karty albo ktoś Cię ubiegnie w położeniu wagoników, możesz puścić pasażera i też zebrać ładne punkty. Ta część jest chyba najbardziej kombinacyjna, a równocześnie nadal ma urok starego dobrego Ticketa.

Ja mam wszystkie i żadnej nie chcę się pozbywać, ale może nie jestem miarodajny :lol: A najbardziej polecam Europę i Maerklina.

Mam nadzieję, że pomogłem :D
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: pan_satyros »

Pomogłeś :) tzn potwierdziłeś zamiary, że prędzej czy później i tak pewnie kupie wszystkie :)
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: bart8111 »

Najpierw może zagraj. Europa była jedną z pierwszych gier jakie poznałem i do dzisiaj mam do niej sentyment i chętnie zagram. Marklin z kolei mi się nie podoba za bardzo. Koncepcja pasażerów wydaje mi się nie pasować do tej gry, gra staje się już przekombinowana. Choć to oczywiście może wynikać z tego, że byłem przyzwyczajony do Europy, być może gdybym zaczął od Marklina nie miałbym takich obiekcji. Reasumując z tej dwójki polecam Europę, w US nie grałem.
garg pisze:Dodatek po prostu urozmaica grę, chociaż dodaje nieintuicyjne moim zdaniem Depots (nie wiem, jak to jest po polsku).
Depoty :P
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: mnw »

bart8111 pisze:
garg pisze:Dodatek po prostu urozmaica grę, chociaż dodaje nieintuicyjne moim zdaniem Depots (nie wiem, jak to jest po polsku).
Depoty :P
Nie ma czegoś takiego w j. polskim, depots to po naszemu zajezdnie ;)
szczudel
Posty: 1447
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: szczudel »

Nie wiem jak może sę komuś spodobać Europa bardziej od USA. [Krótka dygresja jakbym spał na kasie to kupiłbym USA+1910+Marklin. Dlaczego ?? bardzo proste = gra, rozszerzenie i bajeczne karty pociągów z marklina, skoda ze nie można ich za 5$ kupić ze stronki days of wonder].

Niech mi ktoś powie że można na spokojnie i bez zbędnego stresu zralizować ponad 10 biletów w wersji europejskie, Niech mi ktoś powie że tunele są ok a nie gównianą przeszkadzajką która bardziej irytuje. NO NIECH MI KTOS POWIE ;-P

Moim zdaniem mapa USA, jest szybka bezstresowa i dostarcza więcej przyjemności z gry. Mapa ma idealnie równomierne rozłożenie [poza przypadkiem opisanym niżej] co sprwia że nie ma straconych pozycji startowych, przeciwnie do europy gdzie po prostu trzeba wziaść niebieski "długi" bilet aby się liczyć z dobrymi graczami. O ile przeprawy promowe są fajne to w mapie USA nie mają racji bytu ze względu na kształt. To stacje troche psują idee gry. Bo chodzi o to aby "połączyć" miasta a nie postawić np 3 stacje obok siebie.

Najważniejszy aspekt: ktoś kto grał tylko w Europe nie wie jakie to uczucie dostać w ostanim ciągnięciu biletów dwa 20-punktowe :P

Żeby za bardzo nie posłodzić USA to dodam że też ma martwe/zaporowe punkty na mapie : Nashville i Las Vegas. Ale to nie zmienia sytuacji że można w każdej chwili wziąść dowolny bilet i uda się go zrealizować bez dodatków typu stacja.

EDIT:
Na koniec podważe zdanie Garga.
Najbardziej rodzinne z tiketów jest USA + po 3 ludki z Carcassonne w rolach stacji. Jak pisałem wyżej równomierne rożłożenie tras na planszy rozładowywuje napięcie w grze. Pochwale się ze dorwałem starą niemiecką grę FlugReiseSpiel któa miała bajeczne pionki w kształcie Counterów z ticketa ale 2-3 razy wyższe z nagraberowanym na wierzchu samolotem. I urzywam ich na zasadzie dodatku. Samoloty moim zdaniem pasują do tej gry bardziej niż stacje [na planszy są rysunki samolotu i spoób w który ich używam mniej zakłóca rozgrywke niż stacje].
Ale byłbym głupcem twierdząc ze gra na mapie amerykanskiej jest bardziej edukacyjna niż na mapie europejskiej.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: garg »

szczudel pisze:Na koniec podważe zdanie Garga.
Najbardziej rodzinne z tiketów jest USA + po 3 ludki z Carcassonne w rolach stacji.
A to się nie liczy, bo to już home rule :D
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: Tommy »

szczudel pisze:Nie wiem jak może sę komuś spodobać Europa bardziej od USA.

Niech mi ktoś powie że można na spokojnie i bez zbędnego stresu zralizować ponad 10 biletów w wersji europejskie, Niech mi ktoś powie że tunele są ok a nie gównianą przeszkadzajką która bardziej irytuje. NO NIECH MI KTOS POWIE ;-P
A ja wiem jak może się bardziej podobać Europa od USA bo chyba wszystkim u nas tak się właśnie układają gusta.

I nie powiem Ci, że da się zrealizować bezstresowo 10 biletów na Europie, bo akurat da się na Szwajcarii 20 i uważam że to zepsuło planszę. Wygrywa ten kto zrobi odpowiednie połączenie a potem będzie miał czystego farta w dolosowywaniu biletów. Po co Ci realizowanie 10 biletów?

A tunele z modyfikacją, że tracisz karty jak Ci się nie uda sąjedną z najlepszych rzeczy którą widziałem w całej serii TTR.

Jak widzisz są różne podejścia i różne odczucia.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: Olgierdd »

tunele w Europie to jedyna rzecz jakiej nowi gracze nie mogą nigdy zrozumieć i powodują u nich uczucie zbytniego skomplikowania zasad :D. Może to wina mojego tłumaczenia, ale próbowałem na różne sposoby i zawsze działanie tuneli robi się klarowne dopiero gdy ktoś musi zapłacić dodatkową kartę :)
szczudel
Posty: 1447
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: szczudel »

Ja uczyłem się z angielskiego manuala i to nie o niezrozumienie chodzi ale o to że ta cała zasada z tunelami mnie po prostu irytuje. no żeby np za odcinek 2 płacić 5 kart to już nawet jest irracjonalne. Jak już musze grać z tunelami to uznaję zasadę nie wiećej niż 2 tyle płacimy niż potrzeba na trase.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: pan_satyros »

ma ktoś polska instrukcję do Ticket to Ride: USA 1910 ?
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Ticket To Ride US czy Europa

Post autor: charlie brown »

polskiej nie widzę, ale tutaj jest w kilku innych językach. Może Ci się przyda
http://static.daysofwonder.com/ticketto ... _rules.pdf
Właśnie przejrzałem i widzę, że zbyt wiele tekstu tam nie ma, tylko jedna strona w każdym języku. Jakbyś miał wątpliwości o co chodzi, to pisz.
ODPOWIEDZ