TURNIEJ DOMINIONA

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
Łukasz Pach
Posty: 424
Rejestracja: 16 sty 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time
Kontakt:

TURNIEJ DOMINIONA

Post autor: Łukasz Pach »

Witam!

Chcielibyśmy w harmonogram imprez konwentowych dołączyć Turniej Dominiona. Ze względu na to, że jest to organizowane dla was, chlelibyśmy wiedzieć jak wy byście to widzieli. Jak waszym zdaniem powinien wyglądać taki turniej, np. w jaki sposób miałby być wyłaniany zwycięzca. Mamy już kilka takich turniejów za sobą i pewne doświadczenia ale nie chciałbym nic sugerować. Czekam na wasze propozycje :)

Dzięki za pomoc.
Łukasz Pach
Niegdyś pracownik Bard.pl aktualnie Grupa ADream
Dziękuję wszystkim z forum którzy mnie wspierali i którzy pomagali przy pracy nad Dominionem.
Promocji o kryptonimie "rozwalamy serwer" nigdy nie zapomnę. Dziękuję ;)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: TURNIEJ DOMINIONA

Post autor: zephyr »

Z racji losowości gry najfajniej byłoby na podstawie gier każdy z każdym zapuścić analizę statystyczną i określić kto miał najlepszy skill tak ja się to robi np na drabince KGSowej, ale to raczej mało realna opcja.

Bardziej sensownie proponuję system pucharowy do 2 przegranych, nie pamiętam jak się nazywał... zaraz pogoogluję. Jak jest za dużo chętnych poprzedzony fazą grupową.

Remisy powtarzane. Mecz do co najmniej 2 zwycięstw, najlepiej do 2 przewagi, ale to może być problematyczne, jeśli jest ograniczona ilość czasu i gra toczy się wyrównanie.

Zdecydowanie na zestawie losowym z możliwie jak największej ilości dodatków. Ew jakaś forma wyboru dla graczy, ale coś w stylu - odkrywamy 6 losowych potem gracze dostają po 5 z których symultanicznie wybierają 2.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Łukasz Pach
Posty: 424
Rejestracja: 16 sty 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: TURNIEJ DOMINIONA

Post autor: Łukasz Pach »

Ok, dziękuję za Twoją opinię. Ważną informacją o której zapomniałem napisać jest to, że w grze zawsze bierze udział 4 graczy. A co sadzisz o takim rozwiązaniu, że z każdej rozgrywki sumuje się zdobyte punkty? W jedne byłeś bogiem w innej przegrałeś z kretesem. Na koniec osoba z najwyższą liczbą punktów wygrywa. nie chciałbym systemu pucharowego ponieważ głównie chodzi o to by ludzie sobie mogli pograć. Nie ważne jaki mają umiejętności, ważne że się dobrze bawią i miło spędzają czas. Najlepsi oczywiście wygrywają nagrody, ale przegrani mieli szansę grać z najlepszymi i się od nich uczyć. Jeśli po 2 grach udzie by odpadali słabsi nie mieli by szansy stać się lepszymi i co najważniejsze nie mieli by szansy się nagrać. Jak uważasz?
Łukasz Pach
Niegdyś pracownik Bard.pl aktualnie Grupa ADream
Dziękuję wszystkim z forum którzy mnie wspierali i którzy pomagali przy pracy nad Dominionem.
Promocji o kryptonimie "rozwalamy serwer" nigdy nie zapomnę. Dziękuję ;)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: TURNIEJ DOMINIONA

Post autor: zephyr »

Myślę że turniej czegokolwiek innego niż 1v1 to jakiś dowcip, a nie turniej.

Sory, ale sumowanie punktów uważam za kompletny debilizm... zwłaszcza w czymś więcej niż 1v1. 2 osoby zaczęły z 5 2 w grze z wiedźmami i piwnicą, wpakowały wszystkim po 8-9 klątw, a potem jeden z nich wygrał toną punktów nad innymi graczami i jeszcze daje mu to bonus później... gracze grali na ogrody i wykupili absolutnie wszytsko tak żeby stosy się nie skończyły i mają po 100 pkt więc są lepsi? Widziałem gry w których zwycięzca miał -1 a czasami i 40, 50 nie starcza jak się dużo fajnych kart znajdzie, harem + noble + ogrody i ilość punktów do zdobycia baaardzo wzrasta.

Myślałem że turniej sugeruje jednak graczy którzy rywalizują o zwycięstwo a nie bawią się kartami...
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Łukasz Pach
Posty: 424
Rejestracja: 16 sty 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: TURNIEJ DOMINIONA

Post autor: Łukasz Pach »

Ok, ale każdy stolik ma taki sam zestaw kart. Ale ok to jest jakiś argument. Można zrobić np punktami za osiągnięte miejsce w danej rozgrywce. Pierwsze drugie i trzecie miejsce dostają punkty ale za miejsca nie zdobyte punkty w grze.
Łukasz Pach
Niegdyś pracownik Bard.pl aktualnie Grupa ADream
Dziękuję wszystkim z forum którzy mnie wspierali i którzy pomagali przy pracy nad Dominionem.
Promocji o kryptonimie "rozwalamy serwer" nigdy nie zapomnę. Dziękuję ;)
Awatar użytkownika
rand
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 119 times
Been thanked: 88 times

Re: TURNIEJ DOMINIONA

Post autor: rand »

Jeżeli wszyscy mają ten sam zestaw to wg mnie podliczanie punktów po przykładowo 3 partiach jest ok. Z drugiej strony zawodnicy przestana rywalizować ze sobą tylko zaczną nabijać punkty. Nie będzie walki o zwycięstwo danej partii tylko o sumę punktów. Wg mnie każdy stolik powinien grać 3 partie. Każda innym zestawem kart. Za zdobycie 1 miejsca 3 pkt., za 2. miejsce 2 pkt. za 3. 1 pkt., czwarte bez punktu. Po trzech grach sumowanie dużych punktów w przypadku remisu, zliczenie małych punktów, czyli wyników poszczególnych gier. 2 najlepsze osoby przechodzą do kolejnego etapu :-) c
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: TURNIEJ DOMINIONA

Post autor: zephyr »

Mi pomysł rozgrywki na więcej niż 2 osoby i nazwania tego turniejem bardzo nie pasuje. W tej grze są takie karty jak np trybut, dotyczące tylko gracza po mojej lewej, jeśli akurat po lewej mam słabego gracza który nie dokopał się szybko do nobli to moje trybuty są duuużo słabsze. Ba, nawet jak jest dobry mógł sczyścić deck do samego złota i trybut dla jednego z graczy będzie jeszcze bardziej żałosny. Gra na 3,4 osoby jest fajnym wariantem, ale nie do jakiejkolwiek formy rywalizacji. Może po jakichś eliminacjach wcześniej... ale dalej traci się kontrolę, a nie zyskuje nic...

Nie rozumiem argumentu z pograniem sobie... system do 2 porażek sprawia, że każdy zagra przynajmniej 2 partie, a lepsi będą mieli emocjonujące zmagania później. Nie bardzo widzę fun w odkryciu że jestem słabszy o kilka rzędów wielkości i statystowaniu przez następne 10 partii, bo inaczej popsuje rozpiskę turnieju...

Poza tym można (a nawet trzeba) obok turnieju rozłożyć parę stolików z rozgrywką rekreacyjną.

A jak ktoś chce się poduczyć to też raczej obserwując partie, ew w grze rekreacyjnej, a nie dostając kombem, które przebija się przez deck 3 razy, ładuje 3 klątwy i dorzuca 2 sabotażystów...

Czy jest założenie że nie będzie żadnych doświadczonych graczy? Bo ja słysząc turniej przyjąłem założenie zupełnie odmienne.

Jako imprezę promocyjną można zrobić coś zupełnie lekkiego i nie turniejowego, np parę stołów rozgrywających partię, kto wygra wrzuca los do pudła, jakiś limit głosów na jedną osobę i potem losowanie... albo coś w ten deseń.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: TURNIEJ DOMINIONA

Post autor: Tommy »

Popieram Zephyra.

Jeżeli turniej to 1 vs 1. Inaczej to nie turniej tylko zabawa.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Łukasz Pach
Posty: 424
Rejestracja: 16 sty 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: TURNIEJ DOMINIONA

Post autor: Łukasz Pach »

Ok, dzięki za wasze uwagi. Są bardzo cenne i na pewno wezmę je pod uwagę podczas finalnej rozmowy na temat regulaminu. Czy ktoś chciałby się jeszcze wypowiedzieć? Chciałbym usłyszeć zdanie mniej doświadczonych graczy.
Łukasz Pach
Niegdyś pracownik Bard.pl aktualnie Grupa ADream
Dziękuję wszystkim z forum którzy mnie wspierali i którzy pomagali przy pracy nad Dominionem.
Promocji o kryptonimie "rozwalamy serwer" nigdy nie zapomnę. Dziękuję ;)
Awatar użytkownika
idha
Posty: 405
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: TURNIEJ DOMINIONA

Post autor: idha »

Mogę się wypowiedzieć z punktu widzenia organizatora dwóch turniejów Dominiona :)

1) System pucharowy to mrzonka - Dominion jest na to zbyt popularną grą. W jednym organizowanym przeze mnie turnieju uczestniczyły 32 osoby, w drugim 21 (choć muszę przyznać, że oba były dość mocno rozreklamowane w środowisku graczy). Pierwszy był 1v1 i z racji ilości uczestników musiałam ograniczyć ilość partii rozgrywanych w parach do 1 (tylko w finale uczestnicy grali 3 partie). Mimo to turniej trwał prawie 5 godzin. Drugi z trudem zamknął się w 4 godzinach (choć tu uczestnicy grali już po 2 partie - muszę im podziękować za sprawną pomoc przy organizacji :) ). Biorąc pod uwagę fakt, że na konwentach wiecznie brakuje miejsca, nie byłoby raczej możliwym wygospodarowanie kolejnej sali tylko na turniej Dominiona.

2) Turniej inny niż 1v1 to też mrzonka. Pierwszą rundę turnieju na 21 osób rozgrywaliśmy w 3-osobowych składach (powód - mieliśmy tylko 7 kopii gier). Efekt był taki, że przy niektórych stolikach rywalizowały ze sobą 2 mocne osoby, a do następnej rundy przechodziła osoba przypadkowa, którą lepsi gracze zignorowali (graliśmy 2 partie w których sumowaliśmy punkty, osoba z największą ilością przechodziła dalej; w kolejnych rundach punkty liczyliśmy od początku). Oczywiście potem miażdżąco przegrywała, ale jakieś takie poczucie niesprawiedliwości pozostawało ;)

Przyznam szczerze, że Dominiona prawie nie znam, za grą nie przepadam i w związku z tym nie potrafię rozebrać jej na czynniki pierwsze. Jednakże z punktu widzenia organizatora dostrzegam takie oto 2 problemy :)
Awatar użytkownika
Łukasz Pach
Posty: 424
Rejestracja: 16 sty 2009, 10:35
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: TURNIEJ DOMINIONA

Post autor: Łukasz Pach »

Po pierwsze widzę, że wysyłamy na turniej za mało egzemplarzy gier i faktycznie chyba trzeba robić te turnieje 1vs1. Bardzo dziękuję za Twoją wypowiedź.
Łukasz Pach
Niegdyś pracownik Bard.pl aktualnie Grupa ADream
Dziękuję wszystkim z forum którzy mnie wspierali i którzy pomagali przy pracy nad Dominionem.
Promocji o kryptonimie "rozwalamy serwer" nigdy nie zapomnę. Dziękuję ;)
ODPOWIEDZ