Na Grunwald

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Na Grunwald

Post autor: Krwawisz »

Nigdzie nie jest napisane, ze nie mozna dwoch na raz :) Jest napisane "mozna dolozyc pomocnika/pomocnikow" czyli rozumiem, ze dwoch na raz tez :) ale moze autor sie wypowie...
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Na Grunwald

Post autor: Witold Janik »

Nie można dokładać naraz pomocników 2 rodzajów.
Nie można dokładać pomocników do dwóch miejsc naraz.
Można jednym ruchem do jednego miejsca dołożyć dowolną liczbę małych pomocników*.

*) w zasadzie, jak spojrzałem w instrukcję, to brakuje mi trochę takiego jasnego sformułowania, myślę, że początkujący gracze mogą nie wyłapać tego niuansu
Ostatnio zmieniony 17 lip 2010, 11:39 przez Witold Janik, łącznie zmieniany 2 razy.
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Na Grunwald

Post autor: Krwawisz »

Witold Janik pisze: Można jednym ruchem do jednego miejsca dołożyć dowolną liczbę małych pomocników.
O to właśnie mi chodziło, może źle sformułowałem :)
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Na Grunwald

Post autor: Witold Janik »

A teraz coś z zupełnie innej beczki :twisted:

W końcu otworzyłem swoje pudełko - muszę przyznać że gra ładnie pachnie :D. Przez parę minut starałem się przypomnieć co tak pachniało ostatnio. Już wiem - kilkanaście lat temu malowałem figurki piechoty pruskiej okresu napoleońskiego w skali 1/72 farbkami firmy Humbrol. To jest ten zapach :mrgreen:

I teraz wszyscy razem śpiewamy przebój Natalii Kukulskiej "Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma..." :twisted:
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Na Grunwald

Post autor: Andy »

Poważnie? Gra śmierdzi lakierem? To straszne! :shock:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Na Grunwald

Post autor: mbork »

Andy pisze:Poważnie? Gra śmierdzi lakierem? To straszne! :shock:
...powiedział ten, który wącha R4tG :P .
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Na Grunwald

Post autor: Filippos »

Witek zasadniczo wyczerpał temat. Nie można dokładać pomocnika na pole gdzie już masz pomocnika lub pomocników. I tyle jeśli chodzi o ograniczenia. Możesz kłaść naraz ilu chcesz pomocników na jedno pole. Możesz dostawiać oficera do pomocników i pomocników do oficera.

Śmierdzi lakierem ? :shock: Pierwsze czuję. :wink: Moje egzemplarze pachną cudnym zapachem drukarni :D
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Na Grunwald

Post autor: Filippos »

Gdyby ktoś jutro z rana cierpiał na bezsenność i mu się nudziło to znów będę gadał w radio o "Na Grunwald". Tym razem w TOK FM, po 8.30. :)
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Na Grunwald

Post autor: herman »

ja też dziś zakupiłem w Empiku, nie ukrywam że nakręcił nie właśnie ten wątek, a w zasadzie cena w nim podana. Rzeczywiście gra jest w Empiku do kupienia za 49 zł chociaż u nich w systemie figuruje po 89 zł. Jednak Empik to solidna firma i trzyma się prawa, że co na pudełku to święte ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Na Grunwald

Post autor: Andy »

mbork pisze:
Andy pisze:Poważnie? Gra śmierdzi lakierem? To straszne! :shock:
...powiedział ten, który wącha R4tG :P .
Wącham wszystkie nowe gry, ale żadna dotąd nie śmierdziała lakierem ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Na Grunwald

Post autor: Witold Janik »

To Ty użyłeś słów "lakier" i "śmierdzieć" :P
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Na Grunwald

Post autor: nikozja_dg »

Mam pytanie odnośnie jednej z kart wydarzeń:Wsparcie papieża Grzegorza XIII. Gracz, który wygra licytację przegląda trzy wierzchnie karty. Moje pytanie brzmi, czy te karty plus ta karta papieża ? czy trzy inne, które są pod tą kartą? Trochę mylący dla mnie jest opis mówiący o pojawieniu się tej karty w ostatniej rundzie :(
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Na Grunwald

Post autor: Krwawisz »

No i jestem po pierwszych dwóch grach w trzyosobowym składzie. Przy czym nadmienić muszę, że ów dwie osoby to totalni początkujący jeśli chodzi o gry planszowe. Wynik jest taki, że dwa razy przegrałem :) Co do samej gry - bardzo fajna, przyjemna, dość lekka, acz wymagająca nieco myślenia i pozwalająca na obranie paru strategii eurogra. Idealna jako gateway do worker placement. Moi współgracze byli zachwyceni - ja także mam same pozytywne odczucia. Jutro kolejne gry - tym razem w czwórkę. Gratulacje dla Filipposa i podziękowania za pośrednie przyczynienie się do bardzo sympatycznego wieczoru ;)
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Na Grunwald

Post autor: Jarek B. »

nikozja_dg pisze:Mam pytanie odnośnie jednej z kart wydarzeń:Wsparcie papieża Grzegorza XIII. Gracz, który wygra licytację przegląda trzy wierzchnie karty. Moje pytanie brzmi, czy te karty plus ta karta papieża ? czy trzy inne, które są pod tą kartą? Trochę
Gracz bierze 3 zakryte karty z wierzchu stosu kart wydarzeń.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Na Grunwald

Post autor: zephyr »

Ustawiasz wydażenia na 3 następne rundy.

Jeśli karta wejdzie w ostatniej rundzie to byłaby beznadziejna, bo nie ma następnych rund, dlatego jest wzmianka że w ostatniej rundzie działa trochę inaczej żeby był sens ją licytować.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Na Grunwald

Post autor: Andy »

Witold Janik pisze:To Ty użyłeś słów "lakier" i "śmierdzieć" :P
To Ty użyłeś porównania z "farbkami firmy Humbrol". Ja tylko stanąłem w obronie "Na Grunwald", który z pewnością pięknie pachnie farbą drukarską! :P
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Na Grunwald

Post autor: Andy »

Właśnie skończyłem słuchać audycji w TOK FM. Powiem krótko: Filip to osobowość radiowa! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Na Grunwald

Post autor: Atamán »

Filippos pisze:Gdyby ktoś jutro z rana cierpiał na bezsenność i mu się nudziło to znów będę gadał w radio o "Na Grunwald". Tym razem w TOK FM, po 8.30. :)
No masz! Burza mnie obudziła i już zasnąć nie mogłem, to sobie przynajmniej posłuchałem :)
O takiej porze może to nie mieć zbyt szerokiego oddźwięku (chyba, że nie tylko mnie burza wyrwała z niedzielnego snu), ale imho wypadłeś świetnie! Przygotowywałeś się do tego wystąpienia? Czasami miałem wrażenie, że zaczynasz odpowiadać na pytanie zanim jeszcze zostało do końca zadane :D
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Na Grunwald

Post autor: Filippos »

Bardzo dziękuję panowie! :D Sympatycznie bardzo w tym TOK FM. Nie przygotowywałem się specjalnie, ale to jest zestaw kilku dyżurnych pytań, na które odpowiada się przy każdej rozmowie, więc można powiedzieć że jedziesz już na autopilocie. :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Na Grunwald

Post autor: Odi »

Jeśli w empik.com cena wynosi 89 zł, ceny ze sklepu internetowego są ZAWSZE minimalnie niższe niż te w salonach, a dodatkowo empik - jako firma - nigdy specjalnie nie uchodziła za cenową awangardę, to ja bym stawiał, że salonowe 49,90 jest jakąś formą.... błędu w centralnym systemie.

Sam zakupiłem egzemplarz - nie dla siebie, jako uzupełnienie prezentu ślubnego. I radzę wszystkim się pośpieszyć, bo jeśli ktoś się połapie, że 'Na Grunwald' sprzedaje się wyjątkowo dobrze i zapragnie sprawdzić ile firma zarobi na tym boomie planszówkowym, to cena może szybciutko wrócić do pierwotnego stanu :)
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Na Grunwald

Post autor: Witold Janik »

Cena już wraca - wynosi "właśnie" 89,90 tylko coś w systemie źle wprowadzili. Natomiast jeśli gdzieś jest jeszcze z metką 49,90 jak pisze Herman to macie prawo kupić po takiej cenie :) Śpieszcie się, "czas promocji ograniczony" ;)
Andy pisze:To Ty użyłeś porównania z "farbkami firmy Humbrol".
Ale dla mnie to jest bardzo dobre wspomnienie, co można było chyba z kontekstu wyczytać :twisted:
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Na Grunwald

Post autor: Jarek B. »

Filippos pisze:... można powiedzieć że jedziesz już na autopilocie. :wink:
Jest szansa, że będziesz musiał jeszcze skorzystać z tego autopilota - organizujemy kolejne wejscia 8)

A co do ceny w Empiku, to była to jedynie chwilowa "promocja". Błąd w ich systemie. Z tego co wiem, wszędzie już powinna być właściwa cena (89,90zł).
Awatar użytkownika
Athotis
Posty: 331
Rejestracja: 29 gru 2006, 17:16
Lokalizacja: Warszawa\Białystok

Re: Na Grunwald

Post autor: Athotis »

kupiłem w Arkadii ostatni egzemplarz po 49.90 :) i rzeczywiście w systemie jest już normalna cena ale ze względu że była to ostatnia gra to Pani sprzedała po 49.90 :)
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Na Grunwald

Post autor: Matio.K »

No panowie, dzielić się wrażeniami :)
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Na Grunwald

Post autor: JAskier »

Grałem póki co raz i jestem pod wielkim wrażeniem. Po primo - lepsza od Małych Powstańców, wydaje się, że bardziej dopracowana, aczkolwiek najpewniej będę miał zastrzeżenia co do niektórych kart wydarzeń. Wykonanie zaś to prawdziwa ekstraklasa, a przy oszukańczej cenie 49zł to już wogóle szamotanie pępka :D . Najbardziej gra kojarzy mi się z Condottiere i Stone Age. Z zastrzeżeń to za chiny ludowe nie wyobrażam sobie ośmiolatków w to grających.
ODPOWIEDZ