Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

Miał w ogóle ktokolwiek w rękach Kohle ? Zależy mi na finalizacji zamówienia i desperacko potrzebuje opinii, bo nie wiem czy brać tą normalną edycje za 170 zł, czy Kohle za 134 zł.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2010, 15:33 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: bart8111 »

pan_satyros pisze:Pytanie do osób posiadających grę w edycji niemieckiej (Kohle) czy poza kilkoma napisami na planszy (oraz instrukcji) w grze występują elementy w użyciu których język odgrywa jakąś rolę ?
Czym różni się 1 ed od 2 ? Kohle patrząc na rok wydania to niemieckie wydanie 1ed.
Gra jest niezależna językowo, więc jeśli tylko przeczytasz zasady nie ma większej różnicy w jaką wersję będziesz grał.
Różnice między 1 ed a 2 ed są raczej kosmetyczne - grubsze karty, większe pieniądze. Poprawiono braki symboli które były na kilku kafelkach. Zarówno karty jak i plansza zostały ofakturowane? dzięki czemu powinny lepiej znieść wylanie na nie czegoś. To w zasadzie chyba tyle. Kohle w rękach nie miałem.
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Brass

Post autor: Beti »

Edycja FR/NL, dostępna m.in. na planszomanii http://www.planszomania.pl/ekonomiczne/ ... nl-fr.html
to edycja 1st czy 2nd?
Bo nie wiem czy warto dopłacać 50zl;)
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

Beti pisze:Edycja FR/NL, dostępna m.in. na planszomanii http://www.planszomania.pl/ekonomiczne/ ... nl-fr.html
to edycja 1st czy 2nd?
Bo nie wiem czy warto dopłacać 50zl;)
Podobno jest to 2ed, tak mi napisano w @ ze sklepu (wystarczy spojrzeń na datę wydania na bgg - 2010), na planszy napisy są w języku francuskim(lub holenderskim tego mi nie określono). Nie wiem natomiast jak jakościowo to wydanie stoi w porównaniu do innych, niestety uzyskanie jakichkolwiek informacji graniczy z cudem nawet na bgg ;/
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Brass

Post autor: Beti »

napisy, ale mam nadzieje ze nazwy miast sa pisane oryginalnie,
bo dziwnie buduje sie kopalnie w ouigan;)

sprawa jest dosc trudna, jak bedziesz mial jeszcze jakies wiesci to daj znac;)
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

Beti pisze:napisy, ale mam nadzieje ze nazwy miast sa pisane oryginalnie,
bo dziwnie buduje sie kopalnie w ouigan;)

sprawa jest dosc trudna, jak bedziesz mial jeszcze jakies wiesci to daj znac;)
Jasne sam mam ten problem, bo chcę zamykać zamówienie a tu 3 edycje, 3 ceny i nie wiadomo co brać. Jedyny pewniak to za ta 170, bo co do Kohle nie wiem czy ma błędy z edycji 1, a co do fr/nl nie mam pojęcia jak z jakością wydania.
Jeśli chodzi o napisy sądzę, ze nazw nie tłumaczono i różnica wypada tak jak w przypadku edycji niemieckiej (kilka napisów takich jak "kolejność w rundzie" itp)
btw. widzę że jakaś ofensywa z Chorzowa na Brassa ;)
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Brass

Post autor: Beti »

Zeby tylko na Brass.
Moze zmajsturjemy jakies wspolne zamowienie - co 2 Brassy to nie jeden! :wink:

btw
na Manufakturze czeka na Ciebie PW od Palmera;)
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Brass

Post autor: Beti »

PILNE!
Jaki rozmiar koszulek pasuje na karty do Brass?
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Brass

Post autor: konev »

Beti pisze:PILNE!
Jaki rozmiar koszulek pasuje na karty do Brass?
Luzodajnia twierdzi, że: 56 na 87. Tutaj masz całą listę: http://docs.google.com/viewer?url=http: ... leeves.pdf
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Brass

Post autor: DJCrovley »

@ up

Ja ze swojej strony radze unikac jak ognia koszulek mayday games. Nie trzymaja sie norm produkcyjnych za cholere ostatnio na 100 koszulek ponad 20 bylo za waskich. Lepiej wydac 2x wiecej i jednak kupic FFG albo kupic najtansze i nie martwic sie rozmiarami. Opcja mayday jest najgorsza z mozliwych tylko sie czlowiek frustruje.
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

DJCrovley pisze:@ up

Ja ze swojej strony radze unikac jak ognia koszulek mayday games. Nie trzymaja sie norm produkcyjnych za cholere ostatnio na 100 koszulek ponad 20 bylo za waskich. Lepiej wydac 2x wiecej i jednak kupic FFG albo kupic najtansze i nie martwic sie rozmiarami. Opcja mayday jest najgorsza z mozliwych tylko sie czlowiek frustruje.
Co do koszulek, zielone są ok (standard), pomarańczowe (chimera) też, małe niebieskie w porządku, ale z Euro standard (niebieskie) jest koszmar, ostatnio dokupiłem kolejne 8 paczek i wliczając w to felerne z poprzednich 10 paczek, to już w sumie koło 140 koszulek poszłooo ...
Faktem jest, że po pierwszym zgłoszeniu do luzodajni otrzymałem gratis 100 sztuk, ale i w tej paczce było 18 za małych ;/
Z tymi Euro standard coś jest widać nie tak, pakując agricolę i le havre kląłem jak mało kiedy, gdy co rusz musiałem odrzucać kolejne koszulki.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: zephyr »

18/100 przy 2 razy mniejszej cenie i tak się opłaca jeśli jakość samej koszulki nie jest drastycznie gorsza, ale dziwne że koszulki specjalnie do takich kart na nie nie pasują
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

zephyr pisze:18/100 przy 2 razy mniejszej cenie i tak się opłaca jeśli jakość samej koszulki nie jest drastycznie gorsza, ale dziwne że koszulki specjalnie do takich kart na nie nie pasują
18/100 w jednej 18/100 w drugiej i masz, 1,5 paczki mniej, a jak się obliczy zapotrzebowanie z marginesem błędu powiedzmy 50 sztuk to się zostaje na lodzie, kolejne koszty wysyłki lecą itd
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

Pancho pisze:Zagrałem sobie w trybie dwuosobowym z poniższym wariantem (za BGG):
- zmniejszamy planszę, najlepiej zakrywając nieużywanymi kartami miejsca, Birkenhead, Ellesmere Port, Stockport, Macclesfield, Oldham and Rochdale. Nie można tam budować, ani wykorzystywać jako połączenia.
- zmniejszamy talię do 40 kart przez wywalenie wszystkich kart powyższych miejscowości + po jednej karcie Manchester, Wigan, Liverpool, Lancaster, Preston + 3 karty przędzalni, 3 karty portów, 2 karty stoczni i po jednej karcie kopalni węgla i rudy żelaza.
- ze Szkocją istnieje połączenie na kanał, obok połączenia na tory
- w epoce kanału usuwamy 2 karty z talii, w epoce kolei nie usuwamy żadnych kart.
- zakrywamy tor £1 dla toru węgla i żelaza. Pierwszy zasób dostępny zawsze od £2.
- gracze otrzymują na początku £25
- żetony rynków zamorskich ograniczamy do 8 przez wyrzucenie jednego -1, jednego -3 i obydwu 0.
- reszta zgodnie z zasadami dla 3 i 4 graczy.

Wrażenia? Jest fajnie. Oczywiście nie tak dobrze jak przy 3 i 4 graczy, gdzie walka o miejsce i rywalizacja są znacznie częstsze, ale rozgrywka satysfakcjonuje i nie czuje się sztuczności zasad. Na początku jak gracze pójda w zupełnie inne obszary to kontakt z nimi jest sporadyczny, ale wraz z tokiem rozgrywki coraz bardziej wchodzą sobię na miedzę i wykorzystują wzajemnie swoje ośrodki przemysłowe (kopalnie, porty). Natomiast bardzo słabo była wykorzystywana sprzedaż do rynków zamorskich.

"- reszta zgodnie z zasadami dla 3 i 4 graczy."
i tu mam pytanie gdyż w zasadach na 3/4 graczy istnieje podział na ilość rozgrywanych rund w fazie akcji, ile takowych rozgrywacie grając w ten wariant ?
Rozumiem, że gramy aż skończą się karty, czyli z tego co policzyłem łącznie po 7 tur.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Brass

Post autor: Palmer »

Jest 40 kart czyli po 10.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

Palmer pisze:Jest 40 kart czyli po 10.
40 kart, z czego rozdajesz graczom 16, z tych 24 co zostają usuwasz jeszcze 2 losowe (w fazie kanałów), jak policzysz że po 1 dociąga się po 1 karcie a w następnych po 2 wychodzi 7 tur w fazie kanałów. I tyleż samo w tur wychodzi w fazie kolei z racji, że nie zostają usunięte 2 karty na jej początku, a w 1 turze trzeba zagrać normalnie 2 a nie 1.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Brass

Post autor: Palmer »

Rogrywasz wszystkie karty do końca. Gra się nie kończy jak się skończy pula do dociągania, tylko karty na ręcę
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

Palmer pisze:Rogrywasz wszystkie karty do końca. Gra się nie kończy jak się skończy pula do dociągania, tylko karty na ręcę
ok 10, zapomniałem o tych, które zostają na ręce gdy skończy się stos hehe,
=============================================================
Jeszcze 1 pytanie, czy w pierwszej turze okresu kanałów, łącząc 2 akcje w jedną (co wdł instr jest dozwolone) muszę odrzucić 2 karty skoro wcześniej jest napisane, że mam w tej turze odrzucić tylko 1 kartę ?
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Brass

Post autor: salou »

pan_satyros pisze:
Palmer pisze:Rogrywasz wszystkie karty do końca. Gra się nie kończy jak się skończy pula do dociągania, tylko karty na ręcę
ok 10, zapomniałem o tych, które zostają na ręce gdy skończy się stos hehe,
=============================================================
Jeszcze 1 pytanie, czy w pierwszej turze okresu kanałów, łącząc 2 akcje w jedną (co wdł instr jest dozwolone) muszę odrzucić 2 karty skoro wcześniej jest napisane, że mam w tej turze odrzucić tylko 1 kartę ?
Skoro odrzucasz w pierwszej turze 1 kartę to znaczy że masz jedną akcję, a co za tym idzie nie możesz połączyć w pierwszej turze dwóch akcji.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

salou pisze: Skoro odrzucasz w pierwszej turze 1 kartę to znaczy że masz jedną akcję, a co za tym idzie nie możesz połączyć w pierwszej turze dwóch akcji.
tak, tak po prostu jest to niezbyt jasno przedstawione w Pl instrukcji ;)
Pierwsza rozgrywka za już za nami ;)
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Brass

Post autor: salou »

pan_satyros pisze:
salou pisze: Skoro odrzucasz w pierwszej turze 1 kartę to znaczy że masz jedną akcję, a co za tym idzie nie możesz połączyć w pierwszej turze dwóch akcji.
tak, tak po prostu jest to niezbyt jasno przedstawione w Pl instrukcji ;)
Pierwsza rozgrywka za już za nami ;)
:) gra wyśmienita, ale faktycznie może przy pierwszym kontakcie sprawić trochę problemów
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

Zdecydowanie, jedna z najlepszych gier w jakie graliśmy z drugą połówką ;) Pierwsze wrażenie w okolicach 9/10.
Co do zasad, nie jest tak źle, trzeba się jednak mocno pilnować by o niczym nie zapomnieć hehe
Cały problem wynikał z dość niefortunnie edytowanej wskazówki w Pl instrukcji, mianowicie:

Pod częścią o zagrywaniu kart
"WYJĄTEK: W pierwszej turze Okresu Kanałów można zagrać tylko
jedną kartę. Można też połączyć dwie akcje w jedną, patrz niżej." (str4)

a potem w ustępie o łączeniu
"Łączenie akcji Możesz też połączyć dwie akcje w jedną – wolno ci
wówczas wybudować przedsiębiorstwo na dowolnym pustym polu
w całym Lancashire. Musisz przy tym przestrzegać wszystkich reguł
budowy przedsiębiorstw. Nie zwalnia cię to też z obowiązku zagrania
dwóch kart."(str5)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: Geko »

Ale ta niefortunność jest też w angielskiej instrukcji - akurat wczoraj sobie odświeżyłem instrukcję i grę. Jak dobrze rozumiem, nie ma opcji zrzucenia dwóch kart w pierwszej turze fazy kanałowej.
Jest jeszcze kilka drobnych nieścisłości w oryginalnej instrukcji.
Raz - zabudować cudzą kopalnię lub hutę żela można tylko (oczywiście budynkiem wyższego poziomu) jeśli nie ma węgla / żelaza na mapie oraz (w instrukcji jest "lub") nie ma węgla / żelaza na torze popytu (czyli kupujemy już za 5).
Druga sprawa - przy wysyłce bawełny na dalekie rynki, po zmniejszeniu popytu o wartość z kafelka, nie dostajemy dodatkowej gotówki, tylko podnosimy dochód na torze dochodu o odpowiednią liczbę pól.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

Geko pisze: Raz - zabudować cudzą kopalnię lub hutę żela można tylko (oczywiście budynkiem wyższego poziomu) jeśli nie ma węgla / żelaza na mapie oraz (w instrukcji jest "lub") nie ma węgla / żelaza na torze popytu (czyli kupujemy już za 5).
To akurat poprawnie przeoczyłem i graliśmy, wdł "oraz"
Geko pisze: Druga sprawa - przy wysyłce bawełny na dalekie rynki, po zmniejszeniu popytu o wartość z kafelka, nie dostajemy dodatkowej gotówki, tylko podnosimy dochód na torze dochodu o odpowiednią liczbę pól.
tak jest prawidłowo ? dobrze wiedzieć hehe
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: Geko »

pan_satyros pisze:
Geko pisze: Druga sprawa - przy wysyłce bawełny na dalekie rynki, po zmniejszeniu popytu o wartość z kafelka, nie dostajemy dodatkowej gotówki, tylko podnosimy dochód na torze dochodu o odpowiednią liczbę pól.
tak jest prawidłowo ? dobrze wiedzieć hehe
Też mnie to zdziwiło, bo instrukcja sugerowała gotówkę. Ale tu jest wyjaśnienie:
http://www.warfroggames.com/brassfaq.html
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
ODPOWIEDZ