TABU swietna gra planszowa!

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
aga91
Posty: 4
Rejestracja: 11 sie 2010, 11:32

TABU swietna gra planszowa!

Post autor: aga91 »

Witam wszystkich uzytkownikow;) Poszukuje zdjecia z sama plansza do niesamowitej gry **TABU**. Staram sie nie kupujac owej gry w sklepie, sama ja zrobic na komputerze, mam juz hasła itp. ale brakuje mi tylko duzego zdjecia z plansza, gdzie mozna by szybko i łatwo wydrukowac taka plansze. Miłosnikow i posiadaczy tej gry bardzo prosze o pomoc:) Z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam^^
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: FormatC »

skoro TABU jest takie swietne, to moze warto docenic tworcow tej gry i jednak kupic oryginal? ;)
aga91
Posty: 4
Rejestracja: 11 sie 2010, 11:32

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: aga91 »

jest to dosyc droga gra, wiec nie kazdego stac zeby tak odrazu pojsc do sklepu i po prostu kupic, powiedzmy ze predzej czy pozniej owszem kupie ja, ale na razie poki jest czas i mozliwosc zagrania wystarczy jak wydrukuje plansze, kilkaset hasełek i mozna tez pograc, nie sadzisz?:P
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: pomimo »

aga, masz rację i nie masz racji,
ale my tu nie jesteśmy policja, zresztą niejeden użytkownik tego forum sam zrobił albo grał na samoróbkach,
myślę, że bez sensu bawić się w ocenianie postaw innych, każdy ma własne sumienie

co do Tabu, ja gry nie posiadam, ale tu jest dostępne w sieci zdjęcie planszy, może ci wystarczy
http://boardgamegeek.com/image/291996/t ... e=original
aga91
Posty: 4
Rejestracja: 11 sie 2010, 11:32

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: aga91 »

...bo przez chwile poczułam sie jakbym co najmniej kogos "zamordowała" heh, mysle ze tego typu postepowanie jest co najwiecej nie moralne w tym stopniu ze "oh bo jak tak mozna",ale moge powiedziec ze ta gre nie tworze po to zeby "sprzedawac",zaden plagiat ani nic podobnego, po prostu brak zajecia a mnostwo wolnego czasu i robie ja tylko dla siebie i kilku dobrych znajomych z ktorymi bedziemy przy niej dobrze sie bawic, a ze czasem wiadomo jest jak jest, mam tu na mysli ze na jej kupno obecnie mnie nie stac, wykorzystuje rozne sposoby nie miejac oczywiscie przy tym zadnych złych zamiarow takze podsumowujac nie czuje sie winna ze zrobiłam(robie) cos bardzo złego. ..dziekuje Ci za fotke, powinna wystarczyc;)
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: waffel »

Chyba najdłuższe zdanie jakie przeczytałem od dłuższego czasu.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: MichalStajszczak »

waffel pisze:Chyba najdłuższe zdanie jakie przeczytałem od dłuższego czasu.
To nawet nie jest całe zdanie, tylko jego część, skoro zaczyna się od wyrazu napisanego małą literą i poprzedzonego wielokropkiem :D
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: zephyr »

samoróbki budzą spore kontrowersje natury prawnej i moralnej, było już trochę dyskusji na forum

http://i-szop.pl/index.php?szukaj=1&text=tabu&sort=1
hmm spodziewałem się bardziej 70-80

A najważniejsze pytanie:
Po co plansza do tabu ?!
Całkiem fajna gra imprezowa, ale plansza to tam jest strasznie na siłę... jedną z pierwszych decyzji jakie podjęliśmy grając było ignorowanie pól planszy i granie do określonej ilości pkt
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: ozy »

A mi w tym tygodniu ukradli koło od roweru. Ktoś robił samoróbkę?
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: zephyr »

własność intelektualna nie jest analogiczna do fizycznego posiadania obiektu

porównywanie piractwa do kradzieży komuś czegoś fizycznego mnie irytuje
tracony jest "hipotetyczny zysk" i nikt nie bierze pod uwagę darmowej reklamy...

zgadzam się że nie może być tak że właściciel własności intelektualnej nie dostaje z tego żadnych profitów, ale nie przesadzajmy też z demonizowaniem każdego przejawu łamania prawa autorskiego

zwłaszcza przy planszówkach gdzie koszt samoróbki jest duży, przy softwarze jest gorzej
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Dr Doom
Posty: 118
Rejestracja: 08 wrz 2008, 13:53
Lokalizacja: Poznań

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: Dr Doom »

Ciekawe, jakby wyglądała samoróbka Starcrafta II na kompie.
W excelu np. :lol:
Spieszmy się grać z ludźmi, tak szybko odchodzą...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: MichalStajszczak »

Dr Doom pisze:Ciekawe, jakby wyglądała samoróbka Starcrafta II na kompie.W excelu np.
Gdyby ktos był na tyle zdeterminowany, by poświęcić kilka osobolat na zrobienie podróbki Starcrafta, to robiłby to zapewne w C++. Nawiasem mówiąc Linuksa można traktować jako samoróbkę systemu operacyjnego, a zrobienie takiego programu jest co do pracochłonności porównywalne ze zrobieniem Starcrafta. Zresztą wśród komputerowych wersji gier planszowych jest znakomity przykład samoróbki - GNU Backgammon, który jest linuksową (choc wersję dla Windows też ma) konkurencja dla komercyjnych programów Snowie i Jellyfish
Awatar użytkownika
Dr Doom
Posty: 118
Rejestracja: 08 wrz 2008, 13:53
Lokalizacja: Poznań

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: Dr Doom »

MichalStajszczak pisze:
Dr Doom pisze:Ciekawe, jakby wyglądała samoróbka Starcrafta II na kompie.W excelu np.
Gdyby ktos był na tyle zdeterminowany, by poświęcić kilka osobolat na zrobienie podróbki Starcrafta, to robiłby to zapewne w C++. Nawiasem mówiąc Linuksa można traktować jako samoróbkę systemu operacyjnego, a zrobienie takiego programu jest co do pracochłonności porównywalne ze zrobieniem Starcrafta. Zresztą wśród komputerowych wersji gier planszowych jest znakomity przykład samoróbki - GNU Backgammon, który jest linuksową (choc wersję dla Windows też ma) konkurencja dla komercyjnych programów Snowie i Jellyfish
Taaaaa.... Znaczy, że kolega informatyk :wink:
Spieszmy się grać z ludźmi, tak szybko odchodzą...
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: veljarek »

Starcraft jest rewelacyjnym przykładem na to że samoróbki niektóych gier są droższe niż orginał.
Zrobienie kilkudziesięciu figurek (np. z modeliny) plus dziesiątki kart, plansze, farba itd. pochłonie więcej niż 200zł
Nie wyobrażam też sobie samoróbki Agricoli (800 kart i cała masa elementów) i wielu innych gier z dużą ilością elementów. Wydaje mi się nawet że zarówno autor gry, producent i dystrybutor na tym zarabia.

Dlatego nie dziwię się że ludzie robią samoróbki. Popatrzmy na przykład gry Cytadela i jej cenę za około 100 kart w marnej (podkreślę nawet że bardzo marnej) jakości to aż się chce zrobić samoróbkę.
Fasolki zawierają więcej kart niż Cytadela i nikt nie bierze się za ich samoróbkę (zwłaszcza że jakość kart jest o wiele lepsza). Wspomnę tylko że cena fasolek jest dwa razy niższa cytadeli.

Wracając do tematu.
Warto kupić TABU wydając 90-100zł, zawartość 250 kart plus klepsydra, mocne pudełko i plansza jest tego warte.
W ostateczności po kilku grach można sprzedać grę na forum :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: MichalStajszczak »

Dr Doom pisze:Znaczy, że kolega informatyk
Nie - mechanik :D
veljarek pisze:Starcraft jest rewelacyjnym przykładem na to że samoróbki niektóych gier są droższe niż orginał.
Przy normalnej kalkulacji, samoróbka prawie każdej gry wyjdzie drożej niż oryginał. Ale zwykle twórcy samoróbek normalnej kalkulacji nie robią. Nie uwzgledniają kosztu materiałów i sprzętu (bo samoróbkę wykonują, korzystając z firmowego papieru i firmowej drukarki) oraz kosztów robocizny (no bo skoro i tak to robią w czasie opłacanym przez pracodawcę).
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: blazej »

veljarek pisze:Fasolki zawierają więcej kart niż Cytadela i nikt nie bierze się za ich samoróbkę (zwłaszcza że jakość kart jest o wiele lepsza). Wspomnę tylko że cena fasolek jest dwa razy niższa cytadeli.
Ale zauważ, że cytadela ma większe pudełko od Fasolek. Stąd cena dwukrotnie wyższa. Dixit na ten przykład ma jeszcze większe pudełko i mimo, że to też tylko talia kart cena znowu wzrasta :)
Liarus
Posty: 398
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: Liarus »

MichalStajszczak pisze:
Dr Doom pisze:Znaczy, że kolega informatyk
Nie - mechanik :D
veljarek pisze:Starcraft jest rewelacyjnym przykładem na to że samoróbki niektóych gier są droższe niż orginał.
Przy normalnej kalkulacji, samoróbka prawie każdej gry wyjdzie drożej niż oryginał. Ale zwykle twórcy samoróbek normalnej kalkulacji nie robią. Nie uwzgledniają kosztu materiałów i sprzętu (bo samoróbkę wykonują, korzystając z firmowego papieru i firmowej drukarki) oraz kosztów robocizny (no bo skoro i tak to robią w czasie opłacanym przez pracodawcę).
Swego czasu zrobiłem samoróbkę Small World i za wszystkie wydruki płaciłem, i z tego, co pamiętam nie zostało przekroczone 50 zł. Nie zawsze przekroczy cenę oryginału:)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: veljarek »

Mnie samoróbka Modern Art kosztowała 70zł, ale w tej cenie jest też zakup 300 żetonów pokerowych w metalowej walizce. (koszt na allegro to 40zł) 30zł to koszt kolorowych wydruków kart i folii laminacyjnej.
Chyba nie warto wspominać o wyglądzie orgnalnym gry z plastikowymi pieniędzmi.

Podliczając: Zarobił na mnie sklep w którym robiłem wydruki, człowiek u ktorego kupiłem żetony pokerowe, producent żetonów i producent folii laminacyjnej, wszystko kupowałem w detalu, przy zakupie hurtowym (np. 500 egzemplarzy) cena spadła by o 30%, ale doszły koszty pracy w okolichach 10zł-15zł/egzemplarz. Cena gry wahałaby się w okolcach 70zł (przy prawdziwych żetonach i lepszej jakości kart)
Wspomnę tylkko że Moja wersja Modern Art zawiera obrazy van Gogh, Piccassa, Moneta itd i klimat jest potężny.

Kolego od Small World - respekt, całość za 50zł :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: veljarek »

MichalStajszczak pisze:
Dr Doom pisze:Znaczy, że kolega informatyk
Nie - mechanik :D
veljarek pisze:Starcraft jest rewelacyjnym przykładem na to że samoróbki niektóych gier są droższe niż orginał.
Przy normalnej kalkulacji, samoróbka prawie każdej gry wyjdzie drożej niż oryginał. Ale zwykle twórcy samoróbek normalnej kalkulacji nie robią. Nie uwzgledniają kosztu materiałów i sprzętu (bo samoróbkę wykonują, korzystając z firmowego papieru i firmowej drukarki) oraz kosztów robocizny (no bo skoro i tak to robią w czasie opłacanym przez pracodawcę).
Michale,
Samoróbki robię na papierze który sam kupuje (etykiety samoprzylepne) i drukuje z zakładach foto.
Robię to w ramach czasu wolnego od pracy.
Faktem jest iż kosztów robocizny nie wliczam, za resztę płacę normalnie.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Liarus
Posty: 398
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: Liarus »

veljarek pisze: Kolego od Small World - respekt, całość za 50zł :)
Nie aż tak całość, bo mapę tylko dla 2 i 3 graczy zrobiłem, bo na więcej nie była mi potrzebna, ale za to dodatki też zrobiłem. Moja wersja gry tez nie jest wierna 100% z oryginałem ale wykonanie niezłe.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: MichalStajszczak »

Liarus pisze:Swego czasu zrobiłem samoróbkę Small World i za wszystkie wydruki płaciłem, i z tego, co pamiętam nie zostało przekroczone 50 zł.
Liarus pisze:Nie aż tak całość, bo mapę tylko dla 2 i 3 graczy zrobiłem, bo na więcej nie była mi potrzebna, ale za to dodatki też zrobiłem. Moja wersja gry tez nie jest wierna 100% z oryginałem ale wykonanie niezłe.
To trzeba by porównać chyba z połową ceny Small World. :D
veljarek pisze:Mnie samoróbka Modern Art kosztowała 70zł
veljarek pisze:Faktem jest iż kosztów robocizny nie wliczam, za resztę płacę normalnie.
Oczywiście są gry, które mają niezwykle skomplikowane rekwizyty (np. Starcraft) i takie, które mają elementy łatwe do ręcznego wykonania. Dlatego użyłem sformułowania "prawie każdej gry". Gdybyście doliczyli koszt robocizny (w tym także czasu, poswięconego na chodzenie do zakładu foto), to pewnie koszty samoróbek jednak cenę oryginałów by przekroczyły.
veljarek pisze:Wspomnę tylko że Moja wersja Modern Art zawiera obrazy van Gogh, Piccassa, Moneta itd
Gdybyś robił grę na sprzedaż, to chyba musiałbyś zapłacić muzeom za zgode na wykorzystanie reprodukcji obrazów :D
Awatar użytkownika
Benedetto XVII
Posty: 207
Rejestracja: 01 sie 2009, 18:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: Benedetto XVII »

MichalStajszczak pisze: Gdybyście doliczyli koszt robocizny (w tym także czasu, poswięconego na chodzenie do zakładu foto), to pewnie koszty samoróbek jednak cenę oryginałów by przekroczyły.
veljarek pisze:Wspomnę tylko że Moja wersja Modern Art zawiera obrazy van Gogh, Piccassa, Moneta itd
Gdybyś robił grę na sprzedaż, to chyba musiałbyś zapłacić muzeom za zgode na wykorzystanie reprodukcji obrazów :D
Z całym szacunkiem, ale argumenty bardzo marne.
Raz, że w prawie polskim dopuszczalna jest możliwość wykorzystania dobrowolnie upublicznionego (np umieszczonego w internecie) dzieła do jednokrotnego użycia w celach osobistych (np wydrukowanie Damy z Łasiczką, oprawienie i powieszenie jej na własnej scianie) - a chyba nie bierzemy na powaznie możliwosci masowego piracenia gier :wink:
Dwa, niestety ceny gier planszowych czesto zbliżają się do granicy, przy której pójscie do punktu ksero/drukarni i zamowienie wydruku kart własnej roboty + plansza + rekwizyty lepszej jakości (wiadomo, że przy pewnym zaangazowaniu i chęciach) wychodza taniej niż oryginał.
Przykładowo, odswieżona wersja Gwiezdnego Kupca w standardach niewiele odbiegających od produktów FFG wyszła mi niecałe 200 zł wliczając cenę wydruku kart, planszy, zakupu żetonów pokerowych na allegro, oraz figurek statków kosmicznych z GW (Gothic) wraz z malowaniem.
Dla purystów: posiadam dwa egzemplarze GK wydane przez Encore.

Analogicznie, "pójscie do drukarni" wraz z wkładem pracy własnej polegajacej na naklejeniu wydruków na tekture/plasticard i wycięciu - przy wielu tytułach oznacza czysty zysk w wysokosci do nawet 60% i więcej wartosci gry. Np Small World aż się prosi. Przy cenie ok 160 zł ok 100 zł zostaje w kieszeni. Nie mówiąc już o "Cywilizacji: Poprzez wieki" która jest wydana na poziomie zenującym (jakość plansz, kart), i spokojnie mozna pokusic się o produkcję własnym sumptem jednego egzemplarza w wyższej jakości. Gotowe wzory kart do zassania z BBG, druk takiej ilosci w zaleznosci od formatu (16 kart na stronie) w kolorze do 60 zł/całość (bez cięcia), w internecie masa sklepów z koralikami sztucznymi/drewnianymi wszelkiej maści za grosze, o planszy przez grzecznosc się nie wypowiem.
Ergo, wyprodukowanie pojedynczego wypieszczonego egzemplarza - zwłaszcza gdy robocizna wliczana jest do hobbystyki - wyjdzie taniej niż oryginał. Problem sie zaczyna przy multiplikacji :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: MichalStajszczak »

Benedetto XVII pisze:Raz, że w prawie polskim dopuszczalna jest możliwość wykorzystania dobrowolnie upublicznionego (np umieszczonego w internecie) dzieła do jednokrotnego użycia w celach osobistych
Dlatego napisałem: "Gdybyś robił grę na sprzedaż"
Benedetto XVII pisze:Dwa, niestety ceny gier planszowych czesto zbliżają się do granicy, przy której pójscie do punktu ksero/drukarni i zamowienie wydruku kart własnej roboty + plansza + rekwizyty lepszej jakości (wiadomo, że przy pewnym zaangazowaniu i chęciach) wychodza taniej niż oryginał.
Z książkami też tak jest.
Benedetto XVII pisze:Przykładowo, odswieżona wersja Gwiezdnego Kupca w standardach niewiele odbiegających od produktów FFG wyszła mi niecałe 200 zł
O ile pamiętam, Gwiezdny Kupiec (wydanie bez pudełka, tylko w foliowej torebce) kosztował na początku lat 90-tych poniżej 20 tysięcy starych złotych czyli na obecne poniżej 2 złotych. Uwzględniając inflację teraz byłoby to może 5 złotych.
Benedetto XVII pisze:Analogicznie, "pójscie do drukarni" wraz z wkładem pracy własnej polegajacej na naklejeniu wydruków na tekture/plasticard i wycięciu - przy wielu tytułach oznacza czysty zysk w wysokosci do nawet 60% i więcej wartosci gry. Np Small World aż się prosi. Przy cenie ok 160 zł
Przypuszczam, że u producenta bezpośredni koszt (materiały + robocizna) jest poniżej 20 złotych. Ale każda karta, nie jest "gotowa do zassania z BGG" tylko jest dziełem sztuki, za które trzeba zapłacić artyście pewnie kilkaset złotych.
Awatar użytkownika
Mamut
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:29
Lokalizacja: Szczecin

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: Mamut »

Primo: Jednym z czynników, które napędzają planszówkowe piractwo jest na pewno to forum. Większość tematów to dyskusje o grach nowych, czy tych, które premiery jeszcze nie miały. Cała masa ludzi MUSI wypróbować jakiś nowy tytuł, żeby chociażby zabrać głos w dyskusji.
Aby być na bieżąco potrzeba kupić w miesiącu około 15 gier, co jak na lokalne środowiska graczy (bo o jednym graczu mowy być nie może) może stanowić problem. Pisząc lokalne, mam na myśli grupę 4-5 osób spotykających się dość regularnie.
Pęd za nowością i chęć zagrania we wszystko co się ukazuje (sam nie jestem wyjątkiem).

Secundo: Wytwarzanie samoróbek to zajęcie porównywale chociazby do klejenia kartonowych modeli. Czasu poświęconego na klejenie nie powinno się przeliczać na roboczogodziny, bo drukowanie i wycinanie może być celem samym w sobie. A że przy okazji powstaje gra:) Jeśli faktycznie ktoś się do tego argumentu przychyli to polecam gry PnP:)

Jakby nie było, tyle argumentów, ilu graczy.
Awatar użytkownika
Benedetto XVII
Posty: 207
Rejestracja: 01 sie 2009, 18:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: TABU swietna gra planszowa!

Post autor: Benedetto XVII »

O ile pamiętam, Gwiezdny Kupiec (wydanie bez pudełka, tylko w foliowej torebce) kosztował na początku lat 90-tych poniżej 20 tysięcy starych złotych czyli na obecne poniżej 2 złotych. Uwzględniając inflację teraz byłoby to może 5 złotych.
Napisałem "w standardach niewiele odbiegających od FFG" - i w ta stronę doszukuj się porównania ;)
Z książkami też tak jest.
Dlatego co sprytniejsi wydawcy tak kalkulują cenę książki żeby nie opłacało się jej kserowac :wink: Zresztą, ciągnąc temat - praktyki stosowane przy wydawaniu książek sa mocno nieetyczne, np wielokrotne wydawanie tych samych opowiadań w roznych antologiach (polska fantastyka), czy utworów muzycznych na roznych albumach - tak, że nowej tresci jest nieraz mniej niż 30%.
Przypuszczam, że u producenta bezpośredni koszt (materiały + robocizna) jest poniżej 20 złotych. Ale każda karta, nie jest "gotowa do zassania z BGG" tylko jest dziełem sztuki, za które trzeba zapłacić artyście pewnie kilkaset złotych.
Akurat mówię o alternatywnych kartach wykonanych przez fanów (bodaj hiszpańska wersja językowa), co wiecej, karty owe zostały dobrowolnie opublikowane więc przestepstwa w świetle prawa nie mozna się tutaj doszukać. W przypadku gier zresztą przepisy o prawach autorskich chronią formę graficzna, nie mechanika (taka luka prawna). Oczywiscie można tutaj przytaczac argumenty dotyczace strony etycznej takich przedsięwzięć.
Swoją drogą co mam zrobic - bardzo podoba mi się Cywilizacja jako gra, jednakże jakość wydania i forma graficzna zupełnie mi nie lezą. Wolę zrobić sobie swoją wersję zgodną z moimi odczuciami estetycznymi i w wyższej jakosci. Czy w związku z tym powinienem kupić oryginał, z którego i tak zadnych elementów nie wykorzystam? Czy wykonanie takiej gry na własny uzytek jest aktem piractwa? Zaznaczam, że nie cena mi przeszkadza (chociaz imo za wysoka), a raczej jakość wykonania i forma graficzna.

Może fajnym rozwiązaniem byłoby udostępnienie gier w sprzedazy w dwóch wersjach: pełnej, z wszystkimi rekwizytami, i np "do samodzielnego montażu" z samym rulespackiem + pudełkiem za odpowiednio niższą cenę? Wtedy wilk byłby syty i owca cała.. Zwłaszcza, że i tak każde wydawnictwo częśc egzemplarzy musi przeznaczyc na "straty" czyli cześci zamienne..

Pozdrawiam

Ps; ładny offtop się nam zrobił :)
ODPOWIEDZ