Magnum Sal (Marcin Krupiński, Filip Miłuński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Dwuosobowa partia wyglada trochę inaczej niż trzy- czy czteroosobowa. Na pewno jest mniej podkradania soli a sama gra to bardziej pojedynek one-on-one podobnie jak dwuosobowy Caylus. Trzeba dokładniej wszystko wyliczyć czy na pewno opłaci mi się np wydobycie bo daję zarobić mojemu jedynemu przeciwnikowi itd. Ja najbardziej lubię grać w trzy osoby, ale we dwie też nie pogardzę ;) (no ale cóż - to moja gra :P)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Liarus
Posty: 398
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Liarus »

Czyli wnioskuję, ze nie ma trzeciego "gracza ducha" którym grają wszyscy, tylko gra dwóch graczy?
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: Witold Janik »

Przez chwilę się zastanawiałem w jakiej to grze jest jeszcze jakiś "gracz duch" :roll:
Jedyne co mi przychodzi na myśl to... Blokus na 3 osoby :)

Liarusie, mógłbyś podać kilka tytułów, w których występuje taki "gracz duch" bo bardzo mnie zafrapowałeś swoim stwierdzeniem? :)
Ostatnio zmieniony 18 sie 2010, 10:17 przez Witold Janik, łącznie zmieniany 1 raz.
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

dwóch graczy. Jest lekkie skalowanie w czasie setupu - gracze zaczynają z jednym górnikiem więcej i jest mniej górników do zatrudnienia w karczmie - tyle. Osobiście nie lubię graczy duchów więc tutaj chcieliśmy żeby gra była po prostu od dwóch graczy

@Witek: dwa przykłady z głowy: Mykerinos, Fresco - obaj gracze kontrolują po części gracza trzeciego. Dungeon Lords - grając w trzy albo dwie osoby jest jeden albo dwa duchy.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2010, 10:25 przez yosz, łącznie zmieniany 1 raz.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Magnum Sal

Post autor: bazyn »

Witold Janik pisze:Przez chwilę się zastanawiałem w jakiej to grze jest jeszcze jakiś "gracz duch" :roll:
Jedyne co mi przychodzi na myśl to... Blokus na 3 osoby :)

Liarusie, mógłbyś podać kilka tytułów, w których występuje taki "gracz duch" bo bardzo mnie zafrapowałeś swoim stwierdzeniem? :)
W innej formie "gracze duchy" pojawiają się na pewno w Glen More i Dungeon Lords ;)
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
Odżi
Posty: 57
Rejestracja: 24 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Magnum Sal

Post autor: Odżi »

Podpowiem że np. w Ryzyku (wersja ze strzałkami i z mapą całego świata - bodajże gra o podbój świata czy jakoś tak) jeśli się chce zagrać na 2, to trzeci to gracz duch :) Można go jechać, a on robi "buuu" tylko, ale nie atakuje, nie rusza się, nie nic. 0_o
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: mst »

Witold Janik pisze:mógłbyś podać kilka tytułów, w których występuje taki "gracz duch" bo bardzo mnie zafrapowałeś swoim stwierdzeniem? :)
Alhambra na 2 osoby, Al Cabohne (2-osobowe Fasolki)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Magnum Sal

Post autor: ja_n »

Gracz-duch jest też w Alhambrze i muszę powiedzieć że całkiem spoko tam działa, chociaż też nie lubię takich rozwiązań.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: Witold Janik »

[sarkazm mode on] Matko, ile wspaniałości mnie ominęło, zaraz się popłaczę :lol: [sarkazm mode off]

Dzięki chłopaki za info! Można by nowy wątek utworzyć do ew. dalszych dyskusji.
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Liarus
Posty: 398
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Liarus »

Rice Wars - gracz duch zniszczył mi całą przyjemność z gry:)
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Magnum Sal

Post autor: sipio »

A jaki jest przewidywany termin premiery u nas?
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: mbork »

Dzięki za info, czyli na 2 osoby chodzi - super!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Andy »

Witold Janik pisze:Przez chwilę się zastanawiałem w jakiej to grze jest jeszcze jakiś "gracz duch" :roll:
W Modern Arts jest wariant dla trzech osób z "tajemniczą ręką", udającą czwartego gracza.

A poza tym w większości gier solo przeciwnikiem człowieka jest "gracz duch". Pomijając wszystkie wojenne, takim duchem jest np. słynny robot z Race for the Galaxy.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Ja raczej rozumiem gracza ducha, jako niby gracza którym kierują pozostali gracze przy stole. W r4tg robot to mechanika przebrana za gracza - jak grasz nie masz wpływu na jego decyzje.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Liarus
Posty: 398
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Liarus »

Dokładnie. Robot to trochę co innego czy np. przeciwnik z The Fires of Midway. Tam nie masz większego wpływu na to co zrobi, w przypadku gracza ducha, decyzje podejmują żywi gracze.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Dobra, ale robi nam się offtopic.

@Sipio: podpytałem się wydawcy kiedy ruszą zamówienia przedpremierowe. Stan prac jest taki:

- żetony i plansza poszły do druku
- w końcu mamy chyba ostateczną wersję okładki
- instrukcja przechodzi kolejne sprawdzenia i testy i jej wersja "release candidate" powinna być w tym tygodniu (mam nadzieję że grafik da radę - dwa tygodnie temu urodziło mu się dziecko przez co wydłuża się trochę czas oczekiwania na poprawki ;) )

Potem oczywiście trzeba to wszystko powkładać do pudełek itd więc to też chwilę potrwa ;) Przed Essen na pewno będzie ale czy to będzie tydzień, dwa czy trzy przed Essen nie jestem w stanie w tej chwili powiedzieć.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
AcikCieslik
Posty: 200
Rejestracja: 17 wrz 2005, 21:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magnum Sal

Post autor: AcikCieslik »

Gra powinna trafić do sklepów pod koniec września lub na początku października. Kwestia jak drukarnia się wyrobi. Przedsprzedaż ruszy na początku września.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Magnum Sal

Post autor: Filippos »

Jest już instrukcja: http://www.gryleonardo.pl/MagnumSal/Mag ... es_1.0.pdf
Zapraszamy do lektury i czekamy na ewentualne uwagi - jeszcze się nie drukuje. :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Magnum Sal

Post autor: sipio »

O to mam nadzieje, że się wyrobicie we wrześniu to jeszcze przed żoną będę mógł to podciągnąć, że kupiłem sobie jako prezent urodzinowy:-)

W finalnej wersji będzie też jedna książeczka z trzema instrukcjami?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Tak. Plik jest w takim formacie w jakim pójdzie do drukarni.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Andy »

Ponieważ zdarzyło mi się wielokrotnie ocenić prawidłowo grę już na etapie lektury instrukcji, tj. późniejszy kontakt z gotowym wyrobem potwierdzał wcześniejsze spostrzeżenia, z przyjemnością stwierdzam, że Magnum Sal zapowiada się jako bardzo ciekawa gra, z szeregiem interesujących mechanizmów połączonych w spójną i logiczną całość. Przy tym dość abstrakcyjna mechanika jest w sposób naturalny ubrana w historyczny kostium i efektowną oprawę graficzną. Jeśli do tego dodać całkowicie klarowną i niemal bezbłędną instrukcję, pozostaje tylko z przyjemnością czekać na pierwszą rozgrywkę.

A propos jakichś drobiazgów interpunkcyjno-łamaniowych: tu pisać, czy na privie?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Może być tutaj żeby się nie powtarzało, może być na privie. Dzięki Andy za miłe słowa :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Andy »

Zatem po pierwszej, pobieżnej lekturze:

strona 7, przykład 5. Słowo "prowadzi" należy przenieść: pro/wadzi, albo prowa/dzi.

strona 8, Karczma, drugi akapit. W obu pierwszych zdaniach należy usunąć przecinki, by wyglądały tak: "Gracz korzystając z karczmy może zatrudnić jednego górnika. W tym celu płaci sumę zapisaną obok pola..."

Jeśli znajdę coś jeszcze, to dam znać, choć nie spodziewam się wielu okazji. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Andy »

Mam pytanie odnośnie definicji "górników, którzy wydobywali sól" i są zmęczeni. Weźmy przykład 5 ze strony 7: jest czterech górników w komnacie z czterema kostkami soli i kostką wody. Górnicy mogą wydobyć 3 kostki soli z powodu wody, czy zatem zmęczy się trzech, czy także czwarty (powiedzmy: walczący z zalewaniem komnaty)?

Nawet jeśli przeoczyłem i jest to wyjaśnione gdzieś dalej, to myślę że warto to opisać w rozdziale "Zmęczenie górników".
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Wszyscy górnicy którzy brali udział w wydobyciu będą zmęczeni, w tym także ten który walczył z wodą (czyli czterech).
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ