mr. jack - który?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
MójMistrzu
Posty: 116
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

mr. jack - który?

Post autor: MójMistrzu »

przeczytałem już wiele za i przeciw dotyczących obu części tej gry i wciąż nie wiem na którą się zdecydować
na razie zebrałem takie opinie:
pierwsza część bardziej klimatyczna, niby prostsza, ale podobno też łatwiej grać detektywem, ważne jest to że można ją uzupełnić o dodatek, tylko nie wiem czy wprowadza on rzeczywiście coś nowego

mr.jack in NY z kolei mniejszy klimat, ale więcej myślenia, bardziej zbalansowany i urozmaicony (więcej miejsc ucieczki i niestałe pozycje startowe poszczególnych postaci), ale nie zawsze można wszystko przewidzieć

a więc lepsza pierwsza część z opcją dodatku (czy wprowadza on coś nowego) czy mr.j in NY?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: mr. jack - który?

Post autor: melee »

Dodatek wprowadza sporo zamieszania niestety (niejednoznaczne cechy). Obecnie jest za NY.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4493
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: mr. jack - który?

Post autor: garg »

Ja nie grałem nigdy w wersje podstawową, więc jestem zdecydowanie za Nowym Jorkiem :wink: A poważnie - Nowy Jork jest świetny, a z recenzji i opinii, które czytałem wynika, że na pewno nie jest gorszy, a być może lepszy od wersji numer jeden. Więc chyba wybór jest prosty :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: mr. jack - który?

Post autor: Veridiana »

To ja trochę namieszam :D Zdecydowanie wolę londyński oryginał. Klarowniejszy. Dodatku nie znam, mówię o podstawce. NY jak dla mnie zbyt przekombinowany i żetony podobne do siebie, dostawałam oczopląsu. Wsio.
SolusLupus
Posty: 122
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:49
Lokalizacja: Gdynia

Re: mr. jack - który?

Post autor: SolusLupus »

To ja jeszcze bardziej zamieszam. W NY nie grałem. Grałem w Londyńskiego Mr. Jacka bez dodatku i... jest to najgorsza gra w jaka grałem. Nie daje żadnej satysfakcji, miałem wrażenie, ze jest skierowywana do dzieci w wieku lat 7-10. Banalnie wręcz prosta - w żadnej rozgrywce z żoną nie przekroczyliśmy 4 rundy, bo sprawa rozwiązywała się do tej pory - albo Jack uciekał, albo zostawał zdemaskowany. Jeśli NY jest bardziej rozbudowany i bardziej wymagający - to lepiej to sprawdzić.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: mr. jack - który?

Post autor: melee »

@ SolusLupus, nie obraź się, ale albo graliście źle, albo jak dzieci ;)
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: mr. jack - który?

Post autor: bartek_mi »

melee pisze:@ SolusLupus, nie obraź się, ale albo graliście źle, albo jak dzieci ;)
stawiam na zle reguly

gra detektywem to przyjemnosc, za to uciekajac zawsze sie namecze ...
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: mr. jack - który?

Post autor: sirafin »

SolusLupus pisze:w żadnej rozgrywce z żoną nie przekroczyliśmy 4 rundy
Co najmniej niezwykłe. Ile mniej więcej było tych rozgrywek?
SolusLupus pisze:do tej pory albo Jack uciekał
Jack uciekał do 4 tury? Ale to świadczy raczej o koszmarnej niekompetencji Detektywa... Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, chyba że Detektyw pozwoli w pierwszej turze na powstanie dużej grupy podejrzanych, którzy są niewidoczni, co jest wręcz proszeniem się o to by Jack zwiał.
SolusLupus pisze:albo zostawał zdemaskowany.
To albo Jack się nie przyłożył, albo miał koszmarnego pecha (Holems udostępnił Detektywowi kartę/karty alibi ostatnich postaci które były podejrzane o bycie Jackiem) Ale mieć takiego farta za każdym razem, i zawsze łapać Jacka do 4 tury? Może powinieneś puścić sobie Totka :D


bartek_mi pisze:stawiam na zle reguly
Chyba raczej na niedbałe czytanie, bo zasad jest aż tyle, że instrukcja ma całe dwie kartki ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: mr. jack - który?

Post autor: Andy »

Ja obstawiam, że Państwo SolusLupusowie są po prostu bardzo kiepskimi graczami. Świadczą o tym te, z gruntu fałszywe opinie o grze:
miałem wrażenie, ze jest skierowywana do dzieci w wieku lat 7-10. Banalnie wręcz prosta


Chyba, że to taki żart, żeby nas sprowokować do dyskusji. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
SolusLupus
Posty: 122
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:49
Lokalizacja: Gdynia

Re: mr. jack - który?

Post autor: SolusLupus »

Rozgrywek było 4, graliśmy dokładnie według zasad. Dokładnie rzecz biorąc w jednej z rozgrywek dotarliśmy do 5 rundy. Dwie z rozgrywek zapisałem na BGG. Umiejętność czytania ze zrozumieniem posiadłem chyba w stopniu dość znacznym o czym świadczy mój wykonywany zawód i wykształcenie (a którym nie mam zamiaru się chwalić - wystarczy, ze ja wiem). Z całym szacunkiem, ale szkoda, ze nikomu nie przyszło do głowy, ze to po prostu łatwa gra jest. Może dla niektórych za łatwa.... Mam nieodparte wrażenie, i pewnie znów posypią się na mnie gromy, że jak ja grałem w planszówki większość z Was na chleb wołała bep. W związku z tym może podarujcie sobie uszczypliwości i przyjmijcie do wiadomości, ze niektórym ta gra nie leży ze względu na zbyt wielką prostotę.

Edit1: Mojej małżonce właśnie ręce opadły do kostek i śmiech pusty ogarnął po przeczytaniu Waszych opinii.

Edit2: Zmusiliście mnie, żeby po raz kolejny pożyczyć tę grę w najbliższym czasie i kolejny raz zagrać. Zobaczymy czy coś się zmieniło od ostatniego czasu.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2010, 20:55 przez SolusLupus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: mr. jack - który?

Post autor: folko »

Zasady są banalne, ale gra nie jest prosta. Przy 2 dobrych graczach walka jest zażarta do samego końca. Nie wiem skąd wynika fakt że kończyliście zabawę przy 4 rundzie... mi się coś takiego zdarzało jak grałem z dziećmi.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: mr. jack - który?

Post autor: melee »

Przy w miarę sensownej grze Jack'a dociera do ok. 7 tury z 2-3 postaciami. Nie zakładam, że zgadywaliście w 4 turze, tylko graliście do momentu 100% pewności.
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: mr. jack - który?

Post autor: charlie brown »

Potwierdzam opinie przedmówców.
Grałem tylko w londyńską wersję, ale przy doświadczonych graczach, gra zazwyczaj kończy się w 2 ostatnich rundach. Jeśli sporadycznie kończyła się w pierwszych 5 to oznaczało, że jeden z grających popełnił poważny błąd.
Awatar użytkownika
un4given
Posty: 34
Rejestracja: 16 lip 2010, 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: mr. jack - który?

Post autor: un4given »

Zastanawiam się nad kupnem Mr. Jacka. W jednym ze sklepów internetowych natrafiłem na Mr. Jack Pocket. Czy ktoś może grał w tą wersję? Jak się ona ma do poprzednich wersji?
"Więc idź, są światy inne niż ten."
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: mr. jack - który?

Post autor: schizofretka »

Odkopię. Jakie są za i przeciw Nowym Jorkiem zamiast Londynu (kwestia komplikowana dostępnym do oryginalnej edycji dodatkiem)?
Czy NY to nowa, poprawiona, żywotniejsza wersja Mr Jacka, czy nie jest tak prosto? Jest w ogóle sens posiadania obydwu edycji (zakładając posiadanie małej liczby gier - to nie dla mnie)?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: mr. jack - który?

Post autor: Coen »

Jak wątek odkopany to skorzystam :)
Chciałbym w którąś z tych gier zagrać z synem.
Nowy Jork czy Londyn - co lepsze będzie dla 9-latka?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: mr. jack - który?

Post autor: FortArt »

Coen pisze: Nowy Jork czy Londyn - co lepsze będzie dla 9-latka?
Mój 9-latek woli nowojorskiego.
schizofretka pisze:OJest w ogóle sens posiadania obydwu edycji (zakładając posiadanie małej liczby gier - to nie dla mnie)?
Nie ma, bo to ta sama gra. No chyba, że posiadacz to wielki fan tej gry. Albo ujmijmy to tak: taki sam sens jak posiadanie dwóch Ticketów.

PS. A poza tym są 3 edycje, bo jeszcze Pocket, która wcale nie jest jakąś miniaturką dużego, tylko ma własne zasady.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: mr. jack - który?

Post autor: 77rpm »

Podpinając się pod temat - posiada ktoś instrukcję do mr jacka i mr jack ny PL ?
Bd wdzięczny... BAAAARDZO. wawrzonekm@gmail.com
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: mr. jack - który?

Post autor: Majek10 »

77rpm pisze:Podpinając się pod temat - posiada ktoś instrukcję do mr jacka i mr jack ny PL ?
poszło mr jack
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: mr. jack - który?

Post autor: 77rpm »

Dziekuje! Milo jesli ktos znajdzie jeszcze NY
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4092
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 178 times

Re: mr. jack - który?

Post autor: lacki2000 »

77rpm pisze:Dziekuje! Milo jesli ktos znajdzie jeszcze NY
Proszę bardzo! NY jest tutaj
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: mr. jack - który?

Post autor: 77rpm »

Zabawne :)

Jeszcze jedna prośba - czy ktoś z Was jest w stanie zrobić takie zdjęcie planszy z podstawki Mr JAck ? (widok z góry + jakość)
http://boardgamegeek.com/image/1247887/ ... n-new-york

Robię samoróbkę, Mr Jack, dodatek no i NY. Większość kart, naklejek, żetonów i planszę z NY mam już przygotowaną do druku (poprawione kolory, tekstury, rozmiary itd.) - niestety z jedynki nie mogę nic trafić (najlepsze co znalazłem to plansza dobrej jakości z jakiejś cyfrowej wersji, jednak oryginał dużo ładniejszy). Ponawiam jeszcze prośbę o instrukcję do NY.


Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc, w zamian odwdzięczę się jak tylko bd mógł.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: mr. jack - który?

Post autor: Bea »

Warto kupować Mr. Jack Pocket? Ma zupełnie inne reguły czy to uproszczona wersja Mr. Jack'a?
Awatar użytkownika
Karioka
Posty: 12
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:01
Lokalizacja: Silesia

Re: mr. jack - który?

Post autor: Karioka »

To całkiem inna gra, ale zachowująca mechanizmy dużego Jacka. Gra szybka, prosta w tłumaczeniu, pozwalająca pogłówkować, dobrze wykonana i za droga. Według mnie bardzo dobra, kupiłam używaną i jestem zadowolona, co jakiś czas pojawia się na stole na kilka szybkich partyjek.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: mr. jack - który?

Post autor: kdsz »

MrJP to całkiem przyjemna gra, ale ma niską regrywalność. Po kilkunastu partiach robi się schematyczna
ODPOWIEDZ