karcianka dla fana RtfG

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Godnym kompanem RtfG będzie:

Warhammer Invasion
10
33%
51st
16
53%
Gosu
0
Brak głosów
inna
4
13%
 
Liczba głosów: 30

Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

karcianka dla fana RtfG

Post autor: kuki »

Wymagania:
- karciana gra niekolekcjonerska
- czas rozgrywki do 45 minut
- ilość graczy 2+

Co mi się podoba: Race for the Galaxy
Co mi się nie podoba: Dominion
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: Sandman »

51 sam się nasuwa, a oprócz tego chyba 7 wonders i ktoś pisał w tym kontekście o Londonie Martina Wallace'a.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: siemian »

Inwazja chyba odpada bo niekolekcjonerska jest tylko z nazwy. Można grać podstawką ale dużo radości daje budowa talii. Innych karcianek za bardzo nie znam więc się nie wypowiadam.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: yosz »

Zapomnij o gosu. Losowe i nijakie.
51 stan to bedzie strzal w dziesiatke
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: B »

RFTG oceniłem na 10 na geeku, i taką samą ocenę otrzymał ode mnie Blue Moon..
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: pan_satyros »

Ja bym brał 51 Stan (tzn wziąłem hehe ;) )
O GOSU nawet nie myśl, jedna z najgorszych gier w jakie grałem.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: Nataniel »

RFTG forever! Nie ma nic lepszego!
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: kuki »

Nataniel pisze:RFTG forever! Nie ma nic lepszego!
nie chcę RtfG zastąpić, chcę znaleźć grę, którą mogę postawić bez obaw półkę niżej:)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: Odi »

Witaj :)

Tylko WH:I :)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: BloodyBaron »

Bierz San Juan z dodatkami. W pewnym sensie to półka niżej: bo dużo bardziej dostępna dla osób nie znających gry, a to przez mniejszą ilość wzorów kart i brak ikonografii. W zasadzie od drugiej partii nowi gracze grają z w miarę spójną wizją tego, o co chodzi, mimo to doświadczony gracz wygra z nowicjuszami 8 na 10 partii.

Natomiast wbrew pozorom gra się inaczej niż w RftG - jednak system wyboru ról ze wspólnej puli vs osobnej dla każdego sporo zmienia w przebiegu i dynamice rozgrywki. Zwłaszcza dodatek, uzupełniając i rozszerzając nowymi budynkami ilość możliwych strategii i kierunków rozwoju, bardzo wzbogaca tą, moim zdaniem nie docenianą na rodzimym podwórku, grę.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: SeeM »

Na drugie RFTG nie licz, bo nie ma nic takiego. Zaznaczyłem Inwazję, bo naprawdę jest teraz wymiatającą karcianką, ale jest z nią taka sytuacja, że... no... mam już ponad 1000 kart i już kilka naprawdę silnych decków na turniej mogę zbudować, ale nie dla wszystkich ras. Także jeśli jesteś perfekcjonistą i ze swoich kart chcesz zrobić najlepszy możliwe combo (grasz w RFTG - myślę, że jesteś i chcesz :) ), to trochę tych kart będziesz musiał dokupić. Ale jeśli nie jesteś, to bierz podstawkę, dwa wszystko jedno jakie dodatki i masz komplet do grania.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: Krwawisz »

Dokładnie. Bierz Inwazje :)

Core set na początek plus trzy małe dodatki później i można spokojnie grać i grać bardzo długo (oczywiście jeśli nie nastawiasz się na granie turniejowe ). Aczkolwiek trzeba przyznać, że z RftG ma ona jednak niewiele wspólnego.
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: kuki »

Dziękuję za wszystkie opinie. Wygląda na to, że skuszę się na Warhammera Invasion. Najpoważniejszy konkurent w postaci 51 stanu usunął się sam - poprzez politykę wydawnictwa a szkoda, bo w swojej kolekcji mam m.in. wszystkie numery magazynu portal i pierwsze wydanie Machiny.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: MattCarnall »

A ja bym bardziej polecał Stan. 51, na te żetony nie ma co tak narzekać, gra jest pozatym wydana bardzo dobrze, Inwazji nie bierz, jest uzależniająca, to niezły pochłaniacz kasy i czasu :twisted: , posiada bardzo dobrą mechanikę, tylko zachęcającą do dalszej gry, jest dobry graficznie- nie można przestać się patrzyć na niego :D nie polecam :P
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: asiok »

kuki pisze:Dziękuję za wszystkie opinie. Wygląda na to, że skuszę się na Warhammera Invasion. Najpoważniejszy konkurent w postaci 51 stanu usunął się sam - poprzez politykę wydawnictwa a szkoda, bo w swojej kolekcji mam m.in. wszystkie numery magazynu portal i pierwsze wydanie Machiny.

Nie znam WH:I, z opinii wyżej wynika, że na początek trzeba kupić podstawkę + 2-3 dodatki. Podstawa to 120, dodatki po 90 - wychodzi mi 300 zł.

51. Stan - 80 zł

Jak wynika - uważasz że są porównywalne pod kątem grywalności.

Nie szkoda 220 zł?

Oczywiście decyzja należy do Ciebie - w końcu to Twoja kasa ;)

P.S. Ceny z Rebela.
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: adamatom »

Cóż to za propaganda!

Była mowa o dwóch małych dodatkach. Poza tym można w internecie dostać Core Set za 100-110 zł. Koszt małych dodatków to od 40 zł. Dużych dodatków - które wprowadzają dużo kart: od 80 zł.
Czyli Core Set + dwa mała dodatki = od 180 zł albo CS + jeden duży = od 180 zł

Co prawda to o 100 zł więcej. Jednak mamy grę i duży dodatek.

Nie mogę powiedzieć, która gra jest lepsza, bo nie grałem w żadną. Ale rzucenie hasła 300 zł to przesada ;)
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: SeeM »

asiok pisze:Nie znam WH:I, z opinii wyżej wynika, że na początek trzeba kupić podstawkę + 2-3 dodatki. Podstawa to 120, dodatki po 90 - wychodzi mi 300 zł.
Podstawka w Planszomanii to 109, a dodatki BattlePacki są za 40. Listopadowe BattlePacki (6 zestawów) będą za 30, ale zawierają mniej kart. Dwa dodatki nie są koniecznie wymagane do gry, ale pozwalają już sporo pokombinować ze swoją strategią, a w tej grze to połowa zabawy i sama podstawka nie pokazuje pełnego potencjału WHI. Są oczywiście duże dodatki po około 90, ale wprowadzają dużo kart i lepiej je kupić wiedząc już dokładnie czym chce się grać - jeśli nie elfami, to Szturm jest średnią inwestycją, chociaż ogólnie wiele do gry wnoszącą.

Jeśli chodzi o wydatki, to można je sobie znacząco ograniczyć kupując kolejne dodatki na spółkę, ofert na każdym forum o Inwazji (oraz gry-planszowe) nie brakuje. Ja staram się wyłapywać tego typu okazje i cieszę się, że jest taka możliwość. Są oczywiście gracze, którzy kupują wszystko jak leci i to po kilka sztuk, ale to wymiatacze turniejowi i po prostu chcą wygrywać. Ale nawet jeśli nie masz wszystkiego, to wystarczy się ustawić przed turniejem na wzajemne wypożyczenie kilku kart - nie słyszałem, żeby ktoś miał cokolwiek przeciwko i na każdej imprezie jest taki mały handelek.

Najważniejsze jednak jest to - i tego nie napisałem - żebyś miał z kim pograć i żeby ten ktoś miał swoje karty. Wówczas WHI rozwija w pełniu skrzydła, bo nie wiecie nawzajem co macie, każdy ma jakieś swoje pomysły i gusta, więc robi się różnorodnie i ciekawie. Przed zakupem sprawdź na forum whinvasion.pl, czy w twojej okolicy są aktywni gracze. Nawet jeden, lub dwóch robi dużą różnicę.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: Odi »

Myślę, że absolutne minimum, to Core Set + Ulthuan (czyli 180-200 zł). Cena jak najbardziej w normie, za 6 grywalnych, zupełnie różnych talii, dwa rodzaje rozgrywek (standardowa i draft) i przepiękne wykonanie.

Przypominam, ze w podobnej cenie dostaniemy RftG + 1 lub 2 dodatki, albo Dominion+Intrygę. Fun jest zdecydowanie porównywalny, lecz o 180 stopni inny

Do tego, jeśli ktoś chce, można po pewnym czasie wrzucić 1-2 battlepacki i/lub Marsz Nieumarłych (czyli kolejne 60-80 zł), jak pisano juz wcześniej - kupowane na spółkę (ja biorę zniszczenie, kumpel porządek i już wychodzi taniej :))

Tak, to uzależniająca gra. Jej grywalność jest niesamowita. Sama rozgrywka jest świetna, ale mnóstwo radości daje także kombinowanie z układem talii. Tak naprawdę WH:I może pełnić rolę jedynej wysoce interaktywnej gry dwuosobowej w kolekcji. Resztę można sprzedać, a za uzyskane fundusze dokupić battlepacki :lol:
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: asiok »

adamatom pisze:Cóż to za propaganda!
To nie propaganda ;)
Wpisałem w Rebelu "Warhammer" i podałem ceny podstawki i dwóch pierwszych dodatków z góry. Które wybrać - nie wiem, nie znam się, nie orientuje się - zarobiony jestem ;)
Była mowa o dwóch małych dodatkach. Poza tym można w internecie dostać Core Set za 100-110 zł. Koszt małych dodatków to od 40 zł. Dużych dodatków - które wprowadzają dużo kart: od 80 zł.
Czyli Core Set + dwa mała dodatki = od 180 zł albo CS + jeden duży = od 180 zł

Co prawda to o 100 zł więcej. Jednak mamy grę i duży dodatek.

Nie mogę powiedzieć, która gra jest lepsza, bo nie grałem w żadną. Ale rzucenie hasła 300 zł to przesada ;)
51. też można wyhaczyć o dychę taniej więc mamy 110 ;)

Ale tak jak pisałem - nie znam WH:I. Chodziło mi o dużą różnicę w cenie między tymi grami - jeżeli kupujący uważa że są tak samo grywalne to ta stówa mniej dla mnie byłaby argumentem rozstrzygającym.

Decyzja należy oczywiście do kukiego.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: Odi »

Jestem przekonany, że WHI jest BARDZIEJ grywalne od 51 stanu. To po prostu kwestia mechaniki i różnorodności kart, kombosów etc
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: kuki »

Podpowiedzcie mi jeszcze jakie protektory warto kupić? http://www.rebel.pl/product.php/1,1052/ ... INIUM.html wystarczą czy lepiej dołożyć do czegoś lepszego?
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: MattCarnall »

Standardowo są to Standard Europen, od FFG to luksus, Chimera też wystarczy, ja takowe używam. Polecam jednak te, http://www.rebel.pl/product.php/1,1525/ ... Large.html praktycznie to samo co FFG.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: karcianka dla fana RtfG

Post autor: pan_satyros »

Ja mam Inwazję w Mayday i jestem bardzo zadowolony, niestety cenowo aktualnie stoją dość wysoko http://replikator.pl/Akcesoria-k3/Koszu ... p4410.html
Co do rozgrywki jest GENIALNA !! można 'stracić' cały dzień na partiach jedna za drugą, modyfikacji talii "w locie", a następnie sprawdzaniu jak chodzi.
Posiadam aktualnie wszytko co jest PL, a w przyszłości zapewne kupię drugi core, ew szturm i coś z spaczenia x2 jeśli będzie oferował dobre karty.
Nie gram turniejowo i jak na razie jedna kopia daje radę, acz brak w kartach neutralnych boli (i co najmniej kilku w poszczególnych taliach) , szczególnie gdy gra się na 1 coresecie w 2 osoby.
ODPOWIEDZ