Która następna z trylogii żywieniowej?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Loganoid
Posty: 42
Rejestracja: 18 mar 2010, 12:08

Która następna z trylogii żywieniowej?

Post autor: Loganoid »

Witajcie,

Mam Agricolę i bardzo się podoba naszej ekipie. Zastanawiam się co kupić jako następne z trylogii żywieniowej. Czytałem recenzje i opis mechaniki. Interesuje mnie raczej Wasze odczucie i pytanie jak sprawdza się mechanika w Le Havre i At the Gates of Loyang. Jeżeli chodzi o klimat to w obydwu grach podchodzi mi jak najbardziej. My gramy zwykle w 3/4/5 osób i widząc co się dzieje momentami w Agricoli pod względem przestojów i planowania strategii przy tej ilości ludzi, to martwię się że w Le Havre będzie już zwiecha totalna. Stąd pytanie do ludzi, którzy grali w obydwie gry.


Jakbyście mogli ocenić je pod względem:
1. Interakcji pomiędzy graczami + czy jest dużo negatywnej interakcji :twisted:
2. Rzeczywistej długości grania (bo to co piszą na pudełkach to często fikcja)
3. Ciężar gry v.s. fun z grania

Pozdr,
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Która następna z trylogii żywieniowej?

Post autor: mst »

IMHO znacznie lepszym wyborem jest Le Havre. W obu grach jest niewiele negatywnej interakcji, w obu jest nad czym pomyśleć ale w Le Havre planowanie i optymalizacja przekładają się na wynik, natomiast w At the Gates of Loyang zbyt duże znaczenie ma losowość. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Która następna z trylogii żywieniowej?

Post autor: Tycjan »

Ja też proponuje Le Havre. W LH każda rozgrywka jest emocjonująca: dużo wyborów, trzeba kombinować co zdobyć z surowców lub za pomocą budynków i jak to wszystko przerobić na pkt. Negatywna interakcja to podbieranie zasobów lub zajmowanie budynków. Więc tak średnio z tym. Ale radość z gry jest bardzo duża. Długość rośnie wraz ilością graczy ale to normalne w przypadku takich gier jednak nie czuje się czasu bo... nie ma na to czasu ;)

W At the Gates of Loyang gra mi się za to bez emocji. Jest miło, kolorowo, nie ma tyle myślenia co przy LH, ale czegoś brakuje. Jeżeli miałbym wybór to zdecydowania LH, który może wyjść na prowadzenie w porównani z Agricolą ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Która następna z trylogii żywieniowej?

Post autor: pan_satyros »

Przede wszystkim Loyang najlepiej działa na 2 osoby. Pomijając jednak powyższe, jest to zdecydowanie warta uwagi gra, do której z przyjemnością wracam; jednak trudno porównywać ją z dużo bardziej skomplikowanym Le Havre.
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Która następna z trylogii żywieniowej?

Post autor: kuki »

Wiem, że prosiłeś o opinię o grach Rosenberga ale polecam rozszerzyć kryterium dodatkowo o Caylusa.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Która następna z trylogii żywieniowej?

Post autor: pabula »

Mnie się bardzo podobają jego gry. Najbardziej chyba Le Havre.
Uwe Rosenberg nie lubi negatywnych interakcji. W Le Havre za namową fanów wdrożył kilka kart specjalnych, które powodują jakąś negatywną reakcję (jak Pirate's Lair) i stwierdził że więcej takich nie zrobi. Jeśli szukasz więc gry z podkopywaniem dołków to nie Uwe. No chyba że blokowanie ruchu przeciwnikowi sprawi ci przyjemność, ale to powinno skończyć się raczej twoją przegraną...
A jeśli ci się podoba Rosenberg jak i mnie to zastanów się jeszcze nad jego nowością - Merkatorem... Essen już wkrótce.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Która następna z trylogii żywieniowej?

Post autor: Tycjan »

pabula pisze:A jeśli ci się podoba Rosenberg jak i mnie to zastanów się jeszcze nad jego nowością - Merkatorem... Essen już wkrótce.
Chyba lepiej na razie poznać stare produkcje, a które warto poznać :) Teraz LA, a potem Merkatorem, jeśli okaże się tego wart.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Która następna z trylogii żywieniowej?

Post autor: magole »

A ja przyłączam się do opinii o Caylusie, w naszym gronie sprawdziła się doskonale :)
Interakcja bardzo przypomina tą w Agricoli - czyli podbieranie sobie surowców, dodatkowo mozna wykorzystać z budynków wybudowanych przez innych graczy. Długość rozgrywki to około 2 godzin dla 4 graczy (a może ich być nawet 5). Pozwala mocno pogłówkować ale wszystko jest do ogarnięcia już w drugiej rozgrywce.
Awatar użytkownika
Loganoid
Posty: 42
Rejestracja: 18 mar 2010, 12:08

Re: Która następna z trylogii żywieniowej?

Post autor: Loganoid »

Dzięki wszystkim za odpowiedź, :)

Ostatnie pytanie dla rozwiania wątpliwości. Wspominacie o Cylusie, a ja jeszcze myślałem o Brass.

Jak wygląda gra w Brass w porównaniu do Le Havre czy Caylusa? Bo nie ukrywam że LH jest na razie faworytem :wink:
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Która następna z trylogii żywieniowej?

Post autor: mst »

Jako miłośnik Le Havre i Agricoli napiszę, że jestem również miłośnikiem Brass'a. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Która następna z trylogii żywieniowej?

Post autor: Ryu »

Ja akurat w Brassa jeszcze nie grałem ale z całą odpowiedzialnością mogę polecić każdy w pozostałych wymienionych tytułów.
Wg mnie:
Caylus - gra najszybsza do ogarnięcia (w konfrontacji z pozostałymi tytułami). Gra się bardzo fajnie - szczególnie w 2 osoby :)
Agricola - bardzo fajna ale mi osobiście nie podchodzi za bardzo tematyka :( Lubię zagrać ale...
Le Havre - świetna gra pomimo, że dostaję cały czas baty w niej :lol: . Bardzo mózgożerna (wg mnie)

Do tego zacnego grona poleciłbym Shipyarda. Może nie ma tu wyżywiania (jak w Caylusie) ale gra jest po prostu świetna :)
Awatar użytkownika
Loganoid
Posty: 42
Rejestracja: 18 mar 2010, 12:08

Re: Która następna z trylogii żywieniowej?

Post autor: Loganoid »

Dzięki za pomoc, zatem leci do mnie Le Havre :D
ODPOWIEDZ