51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Nataniel »

folko pisze:Nigdzie nie było czarno-białego egzemplarza preprodukcyjnego (przynajmniej ja nie widziałem). Nawet w Grannie gdzie okres wydawniczy jest najdłuższy.
Akurat w Grannie jest - i to nie czarno-biały :) Chociaż nie ma tam wszystkich elementów.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: folko »

A to nie widziałem... albo inaczej, być może nie wiedziałem że to to... :?
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: SeeM »

folko pisze:Jax, nie wiem gdzie się to dowiedziałeś jak to jest 'normalnie'...
W Magic: the Gathering tak właśnie jest, że testerzy dostają "bezobrazkowe" i czarno-białe karty, ale też nie wiem czy to wydawnicza reguła. W każdym razie pomysł jest dobry. :)
+ (BGG)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ragozd »

Zawsze mozna taki egzemplarz wyprodukowac samemu, co prawda chalupniczo, ale wg projektu przesylanego do produkcji.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: melee »

tak sobie czytam o cyklach wydawniczych i oto fragment listu Richarda Breese w sprawie preorderu:

(...) the current situation is that the manufacturers, LudoFact, have been let down by the supplier of the wooden pieces who has failed to deliver on time on more than one occasion. LudoFact have however confirmed (on 11-Oct) that the wooden pieces will be delivered prior to Essen and that the games will be collated at the beginning of the week in which the Spiel is held. Not ideal, but at least they should arrive at the Spiel in time for you to obtain your copy. As a consequence I will not know the exact number until I arrive at Essen, so I will not be able to give you an indication of whether you have a copy or not (...)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jax »

melee pisze:tak sobie czytam o cyklach wydawniczych i oto fragment listu Richarda Breese w sprawie preorderu:

(...) the current situation is that the manufacturers, LudoFact, have been let down by the supplier of the wooden pieces who has failed to deliver on time on more than one occasion. LudoFact have however confirmed (on 11-Oct) that the wooden pieces will be delivered prior to Essen and that the games will be collated at the beginning of the week in which the Spiel is held. Not ideal, but at least they should arrive at the Spiel in time for you to obtain your copy. As a consequence I will not know the exact number until I arrive at Essen, so I will not be able to give you an indication of whether you have a copy or not (...)
też uwielbian Essen ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: folko »

All we need is... Essen ;-)
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: muker »

Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Vasquez21 »

dzięki za link,
b. fajna recenzja... byłem bardzo ciekawy jaki będzie werdykt w końcówce... :-)
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Odi »

A jaki jest, bo jestem w pracy i niespecjalnie mogę włączyć dźwięk...?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: melee »

bardzo pozytywny
nie ma mowy o żetonach :)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Krwawisz »

Vasquez21 pisze:dzięki za link,
b. fajna recenzja... byłem bardzo ciekawy jaki będzie werdykt w końcówce... :-)

Z tegoż samego powodu, włączyłem tylko samą końcówkę :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Odi »

Jestem bardzo ciekaw, jaki będie odbiór gry na świecie.

Mimo wszystko myśle, że pozytywny.
My bylismy niesamowicie nakręceni trzewikowymi felietonami, osadzeniem gry w świecie Neuroshimy no i ogólnie każdy pewnie chciał, żeby to był faktycznie RftG Killer. Stąd pewnie te reakcje na niedostatek żetonów.
Żeby było jasne - nie uważam, że przesadzone.

Sam zrezygnowałem z zakupu gry i zamiat niej wziąłem dodatek do WH:I
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Krwawisz »

Tak samo sobie właśnie niedawno pomyślałem. Że taka, a nie inna negatywna reakcja i przede wszystkim - jej "natężenie" wzięło się w sporej części z ogromnych oczekiwań - produkt miał być świetny, dopracowany w każdym calu i miał skopać dupę wszystkim zagranicznym hitom dekady. Dopracowany jak wiadomo nie jest i mimo, że to bardzo dobra gra - "nieco" jej się dostało.

Myślę jednak, że gracze za granicą, którzy pewnie aż takiego ciśnienia na grę nie mieli - jakoś przeżyją niedostatki żetonów i gra będzie tam dużo lepiej przyjęta. No ale to tylko takie gdybanie. Jak będzie naprawdę - zobaczymy za parę tygodni/miesięcy...
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Ink »

Krwawisz pisze:Tak samo sobie właśnie niedawno pomyślałem. Że taka, a nie inna negatywna reakcja i przede wszystkim - jej "natężenie" wzięło się w sporej części z ogromnych oczekiwań - produkt miał być świetny, dopracowany w każdym calu i miał skopać dupę wszystkim zagranicznym hitom dekady. Dopracowany jak wiadomo nie jest i mimo, że to bardzo dobra gra - "nieco" jej się dostało.
Tak, właśnie tak. Jakoś tak się dziwnie złożyło, w sumie nie wiem, dlaczego, że zależy mi na sukcesie trzewikowej gry. Że chciałbym, żeby wykorzystał to, na co rok temu zarobił sobie Strongholdem. Że fajnie byłoby, gdyby faktycznie Portal wypuścił RftG Killera, który byłby wymieniany jednym tchem z hitami z pierwszej dwudziestki BGG.

Stronghold jakby nie było, ze względu na wymagający charakter rozgrywki, jest grą mniej lub bardziej niszową. "Stan" miał/ma szansę ominąć to ograniczenie.

Strasznie przykro byłoby, gdyby głupie niedopracowania techniczne mu w tym przeszkodziły.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

Odi pisze:My bylismy niesamowicie nakręceni trzewikowymi felietonami, osadzeniem gry w świecie Neuroshimy no i ogólnie
Z kronikarskich obowiązków tylko wspomnę, że "oni" też czytali felietony Trzewika bo pojawiały się on też na BGG. Myślę jednak, że na zachodzie reakcje i opinie nie będą aż tak impulsywne i bardziej w nich będzie informacji o samej grze niż emocji. Jak będzie zobaczymy, ja trzymam kciuki za 51 bo jest tego warta.
Wiem, że będę zaraz posądzony o "kolesiostwo", ale nie wydaje mi się aby warto było odwoływać rezerwacje swoich egzemplarzy 51 i wstrzymywanie się z zakupem. Gram takim samym zestawem 51 jak wszyscy i jest OK. Możecie mi nie wierzyć, ale jestem w pełni obiektywny.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: janekbossko »

ale widac ze ten uzytkownik na bgg ma dostep do gier które nie są jeszcze w sprzedazy vide ang wersja 51 stanu :)

Zrobil opis mechaniki i wgląd w komponenty a to zobaczy naprawde wielu graczy na bgg....dobra reklama
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: clown »

A ja nie sądzę by ta gra mogła przyćmić RftG. Pomimo, że w RtfG jest dużo więcej losowości, że nie zawsze podejdzie to co trzeba, to gra nie oferuje tak oczywistych wyborów jak 51. Stan. Po trzech rozgrywkach trzema różnymi nacjami widziałem, że większa część kart jest wykorzystywana w jeden sposób, bo inna metoda jest dużo słabsza. Potem nawet pytałem współgraczy, którzy grali dwie, czy trzy partie więcej, czy jakoś inaczej wykorzystywali dane karty. Nawet nie mówię o tym, że ostatnią partię wygrałem pogrywając w międzyczasie na Nintendo Wii w łucznictwo i kręgle, bo nie musiałem specjalnie móżdżyć i kombinować co zrobić z poszczególnymi kartami na ręce, pomimo, że moi rywale to naprawdę dobrzy gracze i starzy wyjadacze. Dla mnie 51. Stan to taki ubogi krewny RftG, do którego to krewnego jakoś niespecjalnie miałbym ochotę się przyznawać.
Natomiast dużym plusem są ładne i klimatyczne obrazki na kartach. W kategorii "komiks postapokaliptyczny" pierwsze miejsce bez wątpienia.
Niedopracowania techniczne i stosunek do klienta również wpływa na ocenę gry. Jeżeli wydawca ma w dupie klientów, to nawet satysfakcja z rozgrywki nie zrekompensuje niesmaku. Na razie postawa wydawcy ma takie znamiona. Ciekaw jestem, czy przy zgłoszeniach graczy z innych krajów o niedostatkach technicznych wydawnictwo zrobi cokolwiek, czy również oficjalnie przeprosi i da pdf'a na otarcie łez. W sumie klient dewizowy ważniejszy od lokalnego, więc pewnie coś się ruszy. A może graczom zagranicznym to nie będzie przeszkadzać i okaże się, że w Polsce mieszkają paranoicy :P
Tak Tycjanie - jesteś nieobiektywny, więc przestań siać ferment - wolna wola człowieka czy odwołuje zamówienie, czy nie.
Albo jak bawimy się w "obiektywne" reakcje, to ja coś powiem - radzę wszystkim wstrzymać się z zakupem do czasu wyjaśnienia braków technicznych produktu. A niezadowolonym proponuję odesłać produkt. Oczywiście jestem obiektywny wierzcie lub nie :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: yosz »

clown pisze:Pomimo, że w RtfG jest dużo więcej losowości
A ja mam inne zdanie.
Po trzech rozgrywkach trzema różnymi nacjami widziałem, że większa część kart jest wykorzystywana w jeden sposób, bo inna metoda jest dużo słabsza
A ja po kilku rozgrywkach mogę stwierdzić że używałem tych samych kart bardzo różnie
Tak Tycjanie - jesteś nieobiektywny, więc przestań siać ferment - wolna wola człowieka czy odwołuje zamówienie, czy nie.
A kim jesteś żeby zabronić mu pisać? Jeżeli twierdzi że jest obiektywny to ja mu wierzę- wyraził swoje zdanie że nie warto się wstrzymywać z zakupem bo gra jest fajna.
Albo jak bawimy się w "obiektywne" reakcje, to ja coś powiem - radzę wszystkim wstrzymać się z zakupem do czasu wyjaśnienia braków technicznych produktu. A niezadowolonym proponuję odesłać produkt. Oczywiście jestem obiektywny wierzcie lub nie :)
I też masz do tego prawo.

Ten cały wątek zaczynał mi trochę przypominać jakąś zbiorową, społeczną paranoję i polowanie na czarownice. Cieszę się że trochę emocje zaczynają się studzić.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Nataniel »

clown pisze:Ciekaw jestem, czy przy zgłoszeniach graczy z innych krajów o niedostatkach technicznych wydawnictwo zrobi cokolwiek, czy również oficjalnie przeprosi i da pdf'a na otarcie łez.
Przypominam na przykład sytuację z dodatkiem do Twilight Imperium, w którym w ogóle zabrakło jednej karty - wydawca przeprosił i na stronie zamieścił PDF'a.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: janekbossko »

zobaczymy w ktora strone pojdzie gra po wydaniu dodatku...

imo nie zgadzam sie w pelni z Czarostatkiem. Ma racje gra jest mnie losowa niz RftG ale zupelnie oczywistych wyborów nie ma, moze inaczej wszystko zalezy od kart na ręce. Rzeczywiscie czasem układ kart do tego stopnia determinuje rozgrywke ze gra prowadzi sie sama. Moim zdaniem wyborów jest sporo a ilość surowców potrzebnych w danym moemencie zawsze bedzie wynosila wiecej niż jeden...

Moze Czarek masz takie wypaczone spojrzenie bo grales 3 razy i 3 razy zle...wiem wiem ja 5 i 5 zle, taki urok kiepskich instrukcji ;)

Ja zauwazylem tylko ze poczatkowa strona konfliktu wiekszego znaczenia nie ma. Mozna grac Mutkami ale przez karty byc królem pacyfistycznych przyłączeń itd...w koncu to karcianka a dociąg determinuje niejednokrotnie zwycięzce ;)

IMO najlepsza karcianka w jaka grałem.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

clown pisze:Tak Tycjanie - jesteś nieobiektywny, więc przestań siać ferment - wolna wola człowieka czy odwołuje zamówienie, czy nie.
?? Mhh... nie wiem kto tu sieje ferment. Osoby, które piszą o grze, a w nią nie grali, czy ja, który ją zna? Wyraziłem swoje zdanie i będę się jego trzymał świadomy jak wygląda zawartość pudełka, instrukcja itp.
Ale dyskusje na takie tematy mnie (przeciwnie co do niektórych) nie interesują, ja wolę czytać i pisać o grach. Sorry.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: clown »

Wiesz Adaś kiepska instrukcja swoją drogą, ale ja tutaj rewelacji nie widzę. Szczególnie po megalomańskich zapowiedziach jej autora. Ale biorąc pod uwagę nastawienie, że "musisz być przekonany, że Twój projekt to hicior", to w sumie nie powinienem się dziwić. W autorach gier planszowych raczej cenię sobie skromność, gdyż przemawia do mnie gotowy produkt i podejście do niego autora, a nie rozdmuchiwanie balona, który okazuje się być potem nieco dziurawy.
OK Natanielu, TI to jedna strona medalu i dla mnie minus dla wydawnictwa. GMT zbaboliło karty do nowej edycji TS i słało je później wszystkim. Nie zrobili tego natomiast z błędnie zrobionymi kartami do Stalin's War i tutaj krecha na całej linii. Dlatego też każdy babol wydawcy, czy to polskiego, czy zagranicznego jest dla mnie dobrą okazją do sprawdzenia jak się taki wydawca zachowa. I różnie to bywa nawet z uznanymi markami.
A wracając do gry - dla mnie jest ona przeciętna i tyle. Co do balansu się zgodzę, że każda nacja ma wyrównane szanse, ale nie ma w tej grze "iskry Bożej", która powoduje ciarki przy każdej rozgrywce.
A kim jesteś żeby zabronić mu pisać? Jeżeli twierdzi że jest obiektywny to ja mu wierzę- wyraził swoje zdanie że nie warto się wstrzymywać z zakupem bo gra jest fajna.
Jest testerem tej gry, więc z założenia obiektywizm jest tutaj mało wiarygodny dla mnie. Natomiast w roli "tłumacza zasad" testerzy sprawdzają się znakomicie, szczególnie przy produktach z tragiczną instrukcją.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
KarbonX
Posty: 122
Rejestracja: 27 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: KarbonX »

„51. Stan” będzie hitem, bo gra jest bardzo dobra. Na BGG jest o tyle lepiej, że każda gra ma wiele wątków na forum, więc uwagi krytyczne na temat wydania nie będą przeszkadzały w rozmowach o mechanice, strategii, rozgrywkach itp.

Nie wiem jak u innych, ale mi brak żetonów przeszkadza nie dlatego, że oczekiwałem świetnej gry, tylko dlatego, że po kilkunastu rozgrywkach wiem, że ta gra jest świetna. Do tego nie była za droga, biorąc pod uwagę czas przy niej spędzany. Decyzji o zakupie bym nie zmienił. Jednak chciałbym grać w jedną z moich obecnie ulubionych gier bez korzystania z „koralików, guziczków, czy innych elementów”.

Trzewik powinien pomyśleć nad dodatkową wypraską dla ludzi, którzy kupili już grę i wiadomo, że nie mógłby za to żądać pieniędzy. Jednak ja (i pewnie większość graczy również) mógłbym mu zwrócić nadprogramowe koszty takiej wypraski. Zamiast prośby o wysłanie „zestawu naprawczego” po prostu kupić taki dodatek za kilka złotych na Gratislavii czy Pionku. Chyba nikt by nie chciał, żeby Portal tracił pieniądze na wydaniu fajnej gry. I nie musi to być na jutro. Niech nawet będzie za 2-3 miesiące. Tylko żebyśmy nie zostali z dobrą grą z brakującymi żetonami.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Ink »

KarbonX pisze:Chyba nikt by nie chciał, żeby Portal tracił pieniądze na wydaniu fajnej gry.
Otóż nie. O ile, jak pisałem wyżej, całym sercem kibicuję Portalowi i Stanowi, o tyle daleko mi jeszcze do etapu fanostwa, w którym finanse wydawnictwa są dla mnie ważniejsze, niż moje własne.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
ODPOWIEDZ