Arkham Horror / Horror w Arkham (Richard Launius, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Hida
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2006, 19:41

Post autor: Hida »

No prosze...
Tak głeboko w to jeszcze nie wniknalem
Thx rokter na pewno knif sie przyda

Ale i tak czerwiec, lipiec wychodza dwa dodatki (The Curse of the Dark Pharaoh, Dunwich Horror) i znowu sie wszystko pokomplikuje :twisted:
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Post autor: mistrz_yon »

wszsytko zalezy od tego jak sie gra :)
ja juz tak jeste przesiakniety rpg'ami, ze w glowie mi sie nie miesci tak po prostu napasc i natluc kogos. caly fun to lazenie i zbieranie.

moj podstawowy problem polega na tym, ze czesto losowalem zoltych przeciwnikow, ktorzy siedzieli na bramach. bylem na nich zbyt slaby, wiec musialem sie wzmocnic. no a jesli sie nie konfrontuje, to w grze jednoosobwej zaraz miasto sie wypelnia przeciwnikami i szybko rosnie 'horror level'

teraz kombinuje w jaki sposob ukryc 'przed soba' jacy przeciwnicy leza na jakich lokalizacjach - w koncu nie powinientem tego wiedziec.
Awatar użytkownika
Hida
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2006, 19:41

Post autor: Hida »

Victory!!
Wczoraj zmierzyliśmy się z Shub-Niggurath’em. Ciężko było nie powiem, ciężko.
11 doom tokenów na 12 możliwych, ale rzutem na taśmę udało się utrzymać The Black Goat of the Woods with a Thousand Young w uśpieniu. :mrgreen:
Grałem Joe Diamondem i musze powiedzieć ze bardzo mi się spodobała ta postać. Zostałem czyścicielem miasta, 2 magiczne i 2 fizyczne bronie sprawiły ze byłem jak maszynka do mięsa. Oczyszczałem ulice by inni „Dochodzeniowcy” mieli czyste szlaki do poruszania się po Arkham. Później wymiana trofeów na clue tokeny, (bo ich zużycie miałem całkiem konkretne, dużo przerzutów musiałem mieć na will by nie wpaść w paszcze szaleństwa-patrz specjalna zdolność postaci) i heja na te wszystkie maszkaruchy no i zamykanko bram

Ps. Dziś następna obrona Arkham albo powiesimy Dracule (Fury of..) za torby w jego zamku w Transylwanii :twisted:
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

A jak zwykle sobie kupiłem mimo, że nawet eni wiem czy znajdę graczy którzy w to by chieli zagrać, stad pytanie moje, czy są osóbki z Wawki, które już grały w AH i chiałby zagrać ponownie w towarzystwie takiego lamera jak ja :]
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Po Descencie nikt mnie juz nie namowi na AH
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

Why ?? co jest złego w AH ??
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

A co jest zlego w fiacie, ze ludzie wola BMW?
Descent pod kazdym wzgledem jest gra pelniejsza.
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Post autor: Vasquez21 »

ragozd... aż nadto ciekawy argument przyznaję...

mimo, że nie jestem jakimś wielkim zwolennikiem AH, to jednak nie widzę związku w Twojej wypowiedzi. Bo co? Poza faktem że gry wydawane są przez tą samą firmę i mają podobne niektóre żetony, łączy te gry ?

To tak jakby przyszedł tutaj jakiś Mietek i powiedział:
Po "Grzybobraniu" nikt mnie już nie namówi na "Descenta", albo inny mietek zawzięty komputerowiec "Po zagraniu w Sapera, już nigdy nie zagram w Pasjansa" :/

Kurde czasem mnie denerwuje taka głupota i porównywanie zupełnie różnych gier... :/
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

MacDante pisze:A jak zwykle sobie kupiłem mimo, że nawet eni wiem czy znajdę graczy którzy w to by chieli zagrać, stad pytanie moje, czy są osóbki z Wawki, które już grały w AH i chiałby zagrać ponownie w towarzystwie takiego lamera jak ja :]
Przynieś na Smolną. Tylko musisz miec rozczajone reguły żeby wyjaśnić innym graczom. My chętnie zagramy (choć jeszcze nie graliśmy w to).
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Ja_n ma rację. Na Smolnej spotkasz całą hordę planszówkowych głodomorów, którzy chętnie poznają nowe gry :D
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

Problem w tym, że właśnie zacząłem zapoznawać się z regułami, i powiem że to dla mnie horror.

Jako MG, który swego czasu prowadził ZC, mam niejakie pojęcie o terminologii nazewnictwie, istotach i samym klimacie gry, jednakże MNOGOŚ reguł, kart i nie do końca prosto napisana instrukcją mnie powaliła :)

Może dlatego że zapoznawałem się z nią przy wysokiej temperaturze podczas choroby, a może i dlatego że nie znam prefekt Angielskiego. :)

Jednakże zarazie rozczaiłem poruszanie się i cel gry, a nie wiem czy jest sens na smolnej zastanawiać się nad tym jak w to grać :) Przydałaby się osoba, która już w to grała wtedy byłoby łatwiej. A jeżeli w Piątek Smolna będzie, na czego potwierdzenie czekam, to nie wiem czy przypadkiem nie będę uczestniczył w AoM o ile osoby, które wstępnie się zadeklarowały potwierdzą grę:)
ragozd pisze:A co jest zlego w fiacie, ze ludzie wola BMW?
Descent pod kazdym wzgledem jest gra pelniejsza.
Ok, ale pod jakim względem.
- Arkham Horror to klimat Horroru Lavcrafta mitów, szaleństwa i tajemnic.
- GoT - to przemyślana taktyka z minimalnym elementem losowym która wciąga niesamowicie zrównoważoną mechaniką.
- Descent ......
Ja osobiście mógłbym powiedzieć ze GoT jako strategia jest lepsza od Arkham Horror. Ale przynajmniej zacząłbym od argumentów.
Ja wiem, że Empire State Building jest wyższy od mojego bloku, ale czy lepiej by mi się mieszkało w wyższym wieżowcu ?? nie wiem.. dlaczego uważasz że Descent jest lepszy??
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Jervon »

ragozd pisze:A co jest zlego w fiacie, ze ludzie wola BMW?
Descent pod kazdym wzgledem jest gra pelniejsza.
Jakas slaaaba ta wypowiedz. A co jest takiego dobrego w Descencie, i czemu uwazasz, ze ta gra jest az TAK dobra?
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Vasquez21 pisze: Kurde czasem mnie denerwuje taka głupota i porównywanie zupełnie różnych gier... :/
roznych? Obie zespolowe, obie z elementami RPG. Inny klimat i mechanika. I po prostu w tych dwu kwestiach Descent jest lepszy. Dla mnie.
I wracajac do mojego przykladu - jakos miliony ludzi kupuje fiaty. Bo im pasuja. Co nie znaczy ze BMW jest lepsze i sporo ludzi nigdy do fiata nie wsiadzie majac BMW.

Dokladne opisy obu gier sa w dzisiatkach. Ja nie ma zamiaru udowadniac nikomu, dlaczego dla mnie ta gra jest lepsza, bo dla kogos moze byc zupelnie odwrotnie.
Wiec dlaczego wymagacie obiektywnego porownania od subiektywnego osadu? Napisalem ze Descent jest gra pelniejsza. Teraz doprecyzowywuje - dla mnie.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2006, 14:53 przez ragozd, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

ragozd pisze:Po Descencie nikt mnie juz nie namowi na AH
Widzisz, to jest tak....

Widzisz małego zielonego ludka który napierdziela kilofem w skałki wygrzebując kamyczki i idzie sprzedać to aby kupić sobie nowy kilof (skoro idziemy obrazków więc i ja dołączam się do tej zabawy ;]) i nagle ktoś mu mówi że koparka jest lepsza!!!

Szok. Wyobraź sobie tego małego zielonego ludka który wydał ciężko zarobione pieniążki na kilofik skoro mógł sobie dołożyć i kupić koparkę aby wydobywać więcej diamencików.

Tylko mimo wszystko zastanawia się... ok fajnie Koparka lepsza od kilofika, ale dlaczego ?? dlatego że ma silnik ?? czy łychę zamiast szpikulca ??
I co się stanie jak koparką weźmie za dużo i czy odnajdzie w tej kupie wydobytego błota ten mały diamencik.

Wiesz nie kłopot jest powiedzieć to jest be a tamto nie, a skoro jednak już powiedziałeś swoją subiektywną opinię warto by abyś powiedział dlaczego Twoim zdaniem Descent jest Lepszy od AH i dlaczego AH jest gorszy od Descenta :)

Mam nadzieję że rozumiesz o co mi chodzi :)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

ale ja nie napisalem ze cos jest lepsze albo gorsze. Descent jest gra pelniejsza, bo grasz przeciw czlowiekowi. Poza tym reszta sprowadza sie do roznic glownie klimatu.
Wiec powiem raz jeszcze - mi lepiej sie gra w Descenta. Na tyle lepiej, ze nie zamierzam grac wiecej ani wnikac w zawilosci AH. I z tego powodu nie bede porownywal tych produktow.
I zielony ludzik moze uslyszec, jaka to koparka jest niesamowita, wyzyluje sie, kupi ... i stwierdzi ze wszystko sie zgadza, ale jednak mu sie nie podoba. Wystarczy jeden pominiety fakt przy 20 podanych. I co wtedy? To co dla jednych jest istotne, inni maja gdzies. Dlatego powtorze - nie wymagajcie uzasadnien subiektywnych opinii.
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Jervon »

mhm.. a ja uwazam, ze Descent do piet nie dorasta Warhammerowi Quest.... I ta wypowiedz wnosi tyle samo do dyskusji co Twoja.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3388
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Post autor: Ardel12 »

Ale rozpętałeś wojne ragozd.Ja tam wychodze z założenia,które napisał kiedyś Nataniel(nie pamiętam czy w recencji czy komeńcie),że gier się nie powinno porównywać.Jaki jest sens,gdy każda oferuje coś innego i nawet nie prezentuje takiego samego systemu.Jeszcze można przymknąć oko na porównanie między descentem a doom(sytem ten sam jak i pare cech wspólnych),ale i tak z tego nic nie wyjdzie.Jestem sam w posiadaniu AH i twierdze że takiego klimatu gdzie ińdziej się nie znajdzie.A gra jest wspaniała i nie wiem co ma znaczyć słowo że jest mniej pełna nić descent(za mało figurek,a może cena za niska :wink: )
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Jervon pisze:mhm.. a ja uwazam, ze Descent do piet nie dorasta Warhammerowi Quest.... I ta wypowiedz wnosi tyle samo do dyskusji co Twoja.
dokladnie tak. jeszcze kilka takich opinii pozowli sobie wyrobic poglad na to czy zwracac uwage na gry ktore tobie sie podobaja, albo na odwrot.
Coz zrobic jesli AH zwyczajnie mi nie podszedl w przeciwienstwie do descenta? I to na skrajnych reakcjach?
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Post autor: Vasquez21 »

Jervon:
mhm.. a ja uwazam, ze Descent do piet nie dorasta Warhammerowi Quest.... I ta wypowiedz wnosi tyle samo do dyskusji co Twoja.
Może i wnosili tyle same (nic)... chociaż to porównanie jest już bardziej na miejscu gdyż te gry mają podobne mechaniki założenia itp.
(o Descencie i AH)
Ragozd: roznych? Obie zespolowe, obie z elementami RPG. Inny klimat i mechanika. I po prostu w tych dwu kwestiach Descent jest lepszy. Dla mnie.
że zespołowe to się zgodzę...
że z elementami RPG... niech będzie...
jednak do porównywania gier, już wiele razy było, że niektórych gier nie można porównywać bo się za bardzo od siebie różnią. I tylko o to mi chodziło. Tutaj już wyraźnie zaznaczyłeś że w tych dwóch pierwszych kwesiach jest Twoim zdaniem lepszy i z tym się zgodzę. Mimo wszystko jednak nie widzę sensu porównywania typowego dungeon crawler'a do gry przygodowej.
I wracajac do mojego przykladu - jakos miliony ludzi kupuje fiaty. Bo im pasuja. Co nie znaczy ze BMW jest lepsze i sporo ludzi nigdy do fiata nie wsiadzie majac BMW.
A ja uważam, że miliony ludzi kupuje fiaty bo na to ich tylko stać...
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Jervon »

ragozd pisze: dokladnie tak. jeszcze kilka takich opinii pozowli sobie wyrobic poglad na to czy zwracac uwage na gry ktore tobie sie podobaja, albo na odwrot.Coz zrobic jesli AH zwyczajnie mi nie podszedl w przeciwienstwie do descenta? I to na skrajnych reakcjach?
Ragazod moze poprostu nie zagladaj do tematu AH :] I po sprawie. No bo skoro go nie lubisz to po co tu zagladac - chyba, ze go az tak bardzo nie lubisz zeby go krytykowac - co zrobiles - wywolasz w tedy mala burze i bedziesz musial trwac w swoich krytycznych postanowieniach co doprowadzi do prawdziwego sztormu. Wiec proponuje odpuscic sobie dalesze sprzeczki na ten temat przyjmujac nastepujace wnioski:

Ragazod - jest pod wrazeniem Descenta i jednoczesnie kompletnie nie przypadl mu do gustu AH
Ardel12 - wychodzi z Natanielowego zalozenia o nieporownywalnosci gier roznego gatunku.
MacDante - widzi roznego rodzaju zielone ludziki i chce bysmy rowniez je widzieli :]
Vasquez21 - ma kolege mietka ktory lubi grzybobranie
Jervon - ma swojego WH Quest
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

MacDante pisze:Problem w tym, że właśnie zacząłem zapoznawać się z regułami, i powiem że to dla mnie horror.
(...)

Jednakże zarazie rozczaiłem poruszanie się i cel gry, a nie wiem czy jest sens na smolnej zastanawiać się nad tym jak w to grać :) Przydałaby się osoba, która już w to grała wtedy byłoby łatwiej. A jeżeli w Piątek Smolna będzie, na czego potwierdzenie czekam, to nie wiem czy przypadkiem nie będę uczestniczył w AoM o ile osoby, które wstępnie się zadeklarowały potwierdzą grę:)
Ja mialem te gre przez jakis czas i zasady znam - powiedzmy musialbym je sobie troche odswiezyc, ale gralem samemu i w kilku graczy... Wiec jesli bede mogl pomoc, to z checia to zrobie...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Post autor: Gambit »

Uhhh...

Jestem po dwóch rozgrywkach w Arkham Horror z dodatkiem. Graliśmy najpierw w cztery osoby, potem w pięć (grałem też solo zaraz po zakupie gry). Powiem jedno. Rewelacja.

W naszej grupie AH robi za uzupełnienie do Gry o Tron i Warrior Knights. Klimat jest rewelacyjny, trochę długo zajmuje rozłożenie gry, ale potem idzie jak po maśle. Karty z dodatku dają niesamowitego kopa gierce, zwłaszcza te karty Mythos, które nie otwierają bramy, ale dokładają na GOO dwa Doom Tokeny.

Gierka kopie niesamowicie, ale mamy zamiar dorzucić jej wspomaganie w postaci Fury of Dracula. No i oczywiście Dunwich Horror jak tylko się pojawi, choć obawaiamy się, że druga plansza nie zmieści się na stole.
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

Gambit, jak ci się podobają przedmioty z wystawy? Wspólnie z graczami byliśmy nimi jednak nieco zawiedzeni. Ciekawe ale nic specjalnego.

Karty wydarzeń w Arkham i w innych wymiarach wymiatają :D
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Post autor: Gambit »

Grzech --> Klimatyczne, ale faktycznie nic nadzwyczaj rewelacyjnego. Co do spotkań, to zastanawiałem się jak to będzie z tymi kartami, które wywołują walkę mano a mano z Cthulhu, albo innym radosnym GOO.

Szkoda tylko, że nagle okazało się, że niektórzy GOO to ciepasy. W drugiej grze wylosowaliśmy Yiga. Obudził się dość szybko (dzięki trzem Mythosom z dodatku, które zamiast otwierać bramę dorzuciły po 2 Doom Tokeny na track) jednak w finałowej bitwie nagle stwierdziliśmy, że nie ma szans. Jeden z graczy miał postać, której zdolność pozwalała na zmniejszenie o 1 utraty Staminy (nawet do 0), oraz przedmiot, który za Exhaust leczył 1 Staminy lub 1 Sanity. A jako, że Yig zadaje 1 Staminy i 1 Sanity w swoim ataku, to kumpel był nie do ruszenia. No chyba, że coś źle rozegraliśmy.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 970
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: Wallenstein »

Czy ktoś miał już okazję pograć z dodatkiem Dunwich?
ODPOWIEDZ