gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
famfam
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2010, 19:00

gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: famfam »

Cóż, poszukuję gry. A im więcej czytam to forum i BGG, tym mniej wiem, więc pytam bezpośrednio, bo mam już mętlik w głowie :)

Generalnie gra ma być dla mnie i dla mojej kobiety. Ale! Konieczny musi być wariant gry na 4 osoby, a w obu tych wypadkach gra ma sprawdzać się minimum bardzo dobrze. Oboje mamy doświadczenie z grami raczej mizerne (Monopoly, Scrabble, MiM), a chcemy jakiejś współczesnej, ciekawej gierki. Żadnej totalnej losówki, ma być myślenie, ale bez przesady, nie wyżerające mózg od środka :). Gra ma porywać, zauraczać itd. A, i koniecznie polska wersja językowa zarówno gry, jak i instrukcji.

Z tego, co się rozglądałem, to na razie moje typy to:
Puerto Rico
Agricola
Cywilizacja: Poprzez wieki

No, ew. Small World jeszcze mi przed oczami jakoś się zapałętał:).
No i pytanie-co sądzicie o tych opcjach? A może coś totalnie innego byście polecili?
Awatar użytkownika
Terk
Posty: 138
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:00
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 13 times

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: Terk »

Osobiście poleciłbym Small Worlda, dla osoby mającej niewielką styczność z planszówkami. Gra ma bardzo proste zasady, jest ładna, podczas gry trzeba się nagłowić, żeby wygrać i jeszcze nie spotkałem osoby, której by się ta gra nie podobała, a grywam z ludźmi o różnych gustach, upodobaniach i stopniu zaawansowania, jeśli chodzi o gry planszowe. Sama mechanika gry wymusza na graczach elastyczność, co zapobiega jednej zdecydowanie najlepszej strategii, a możliwość kupienia dodatku z nowymi rasami jest dużym plusem. Mnie osobiście nie zachęcały opisy tej gry w internecie, dopóki pierwszy raz w nią nie zagrałem. W tej chwili uważam, że to naprawdę bardzo dobra gra.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: asiok »

Z tego co wymieniłeś - ja poleciłbym Puerto Rico w wersji PL.
Spełni Twoje oczekiwania i dodatkowo - nawet po poznaniu wielu dziesiątek innych gier - wciąż zachowuje swój urok.

Nie bez przyczyny od lat na pierwszym miejscu BGG ;)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: Tycjan »

Zdecydowanie, tak jak napisał Asiok, Puerto Rico PL, która wprowadzi Was bardzo dobrze w świat współczesnych gier planszowych.
Smallworld niech będzie kolejnym zakupem, a Cywilizacja i Agricola na końcu.
Będziecie mieć na poczatek bardzo dobrze działajacy klasyczny już tytuł, potem śliczny SW z ciekawym mechanizmem tworzenia i wykorzystania ras, a na końcu gry do już totalnie ostrego myślenia :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: cezaras »

No i pytanie-co sądzicie o tych opcjach? A może coś totalnie innego byście polecili?
Wg mnie:
Puerto Rico na 2 osoby to troszkę naciągana sprawa (ponad 50% głosujących na BGG podziela tę opinię)
Cywilizacja i Agricola dla kogoś kto zaczyna mogą przerażać obszernością materiału, czasem, który trzeba poświęcić, żeby zagrać pierwszy raz- Agricola głównie instrukcją (było o tym w wielu wątkach wcześniejszych).
Tym bardziej, ze jak piszesz - ma być główkowanie, ale bez przesady :).
SmallWorld - jest grą ładną, ale agresywną (nie wiem co na to Twoja połówka) i nie każdemu pasują klimaty fantasy (jakieś gobliny, szkielety itp.) - ogólnie zbiera dość skrajne oceny - a w moim towarzystwie planszówkowym zdecydowanie się nie przyjęła

Dlatego proponuje z innego poziomu uderzyć:
a) Stone Age -gra sama jest niezależna językowa, instrukcja polska na sieci
b) Hazienda - j.w. (przy czym do gry w dwie osoby warto sobie ograniczyć planszę - np. robiąc znacznikami z nieużywanego koloru)
c) Notre Dame - j.w.

jeżeli Wam się spodoba, to Agricolę zawsze zdążycie kupić. A że się coś spodoba, to dużo większe szanse są przy grach przeze mnie wymienionych.
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: magole »

Zastanawiam się czy Puerto Rico jako gra na początek nie jest za bardzo mózgożerna, jest do ogarnięcia przy 3 podejściu (chociaż znam jedną osobę która za 2 razem wszystkich wymiotła), wtedy ma się już satysfakcję z grania i można zaczynać myśleć o strategii. Jak się nie boicie to gorąco ją polecam.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: Ryu »

magicp pisze:Zastanawiam się czy Puerto Rico jako gra na początek nie jest za bardzo mózgożerna
Nie jest :) To tak z autopsji. My również z żoną zaczynaliśmy od PR potem bardzo szybko przeskok na Le Havre, Agricolę itp :)
A czy PR dobre na początek - na pewno tak, czy dla 2 osób to już nie jestem pewny. Nie grałem nigdy w wersję 2-osobową ale jakoś mi się tak za bardzo nie widzi :|
NA 2 osoby całkiem dobrze sprawdzi się Stone Age. Poza tym jest zdecydowanie lżejszy :)
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: skanna »

Kocham PR miłością wielką, ale nie poleciłabym go na początek, zwłaszcza dla dwóch osób i do tego nieobeznanych z planszówkami (ale może Was nie doceniam :) ).

Prędzej faktycznie Stone Age czy Hazienda, dorzuciłabym jeszcze Thurn und Taxis do tych propozycji.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: Tycjan »

skanna pisze:Prędzej faktycznie Stone Age czy Hazienda, dorzuciłabym jeszcze Thurn und Taxis do tych propozycji.
Jestem cały czas za PR (na 2 osoby działa dobrze), ale przy takim wyborze to SA.
Hazienada dla 2 osób jest nudna :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: cezaras »

Hazienada dla 2 osób jest nudna :)
nie - jeśli:
ograniczysz planszę (robisz granicę np. w połowie ze znaczników nieużywanego koloru i grasz na pozostałej części
lub
weźmiesz sobie geekowską planszę z BGG dla dwóch osób
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: Tycjan »

cezaras pisze:
Hazienada dla 2 osób jest nudna :)
nie - jeśli:
ograniczysz planszę (robisz granicę np. w połowie ze znaczników nieużywanego koloru i grasz na pozostałej części
lub weźmiesz sobie geekowską planszę z BGG dla dwóch osób
O wszystkim tym wiem i dalej nie zmieniam zdania.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: Utumo »

Polecam Stone Age,to jedyna gra w mojej kolekcji,w której dostaję regularny łomot od mojej lubej,Cyklady no i coś z nieco innej beczki Race for the Galaxy.Sama podstawka, pomimo "kosmicznych" ikon, do ogarnięcia jest błyskawicznie.Gra do tego wymaga myślenia i ostrego kombinowania,a piękne grafiki kart na pewno przypadną do gustu każdemu kto chociaż nieco lubi sci-fiction.
famfam
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2010, 19:00

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: famfam »

Ok, czyli generalnie wszyscy biedną Agricolę i Cywilizację na początek odradzają ;). No to na następny zakup będzie już zarezerwowane.

Ten Stone Age to jest na pewno całkowicie bez-napisowy w trakcie gry? Bo z tego, co widzę, w Polsce jest dostępna tylko edycja niemiecka, a jakiekolwiek napisy w tym języku wywołują u mnie atak paniki :).
Puerto Rico na 2 osoby to troszkę naciągana sprawa (ponad 50% głosujących na BGG podziela tę opinię)
Ups.. Ale producent opisuje grę jako dwuosobową również. Aż tak źle to wygląda wtedy? ;)
SmallWorld - jest grą ładną, ale agresywną (nie wiem co na to Twoja połówka) i nie każdemu pasują klimaty fantasy (jakieś gobliny, szkielety itp.) - ogólnie zbiera dość skrajne oceny - a w moim towarzystwie planszówkowym zdecydowanie się nie przyjęła
Agresywność-w sensie zaawansowanej interakcji to plus. A klimat fantasy czy jakiś inny jest obojętny, aby nie o lalkach barbie ;).
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: WRS »

famfam pisze:
Puerto Rico na 2 osoby to troszkę naciągana sprawa (ponad 50% głosujących na BGG podziela tę opinię)
Ups.. Ale producent opisuje grę jako dwuosobową również. Aż tak źle to wygląda wtedy? ;)
Nie wygląda źle. To nadal bardzo dobra gra, na dwie osoby.
Ale opinie przeciwne wynikają z:
porównania z rozgrywką wieloosobową - PR wtedy jest inną, bogatszą grą.
porównania do gier dedykowanych na dwie osoby - PR może być wtedy uznana za słabszą.

Ja grałem w PR w każdym wariancie osobowym. I w każdym jestem usatysfakcjonowany.
Jednak podzielam opinię, że gra w 3-5 osób jest podobna, a w 2 osoby zupełnie inna.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: gra dla 2-4 osób - Agricola/Puerto Rico/Cywilizacja?

Post autor: Tycjan »

famfam pisze:Ten Stone Age to jest na pewno całkowicie bez-napisowy w trakcie gry? Bo z tego, co widzę, w Polsce jest dostępna tylko edycja niemiecka, a jakiekolwiek napisy w tym języku wywołują u mnie atak paniki :).
Na komponentach nie ma napisów, a polska instrukcja jest np. tu: http://www.rebel.pl/product.php/1,302/1 ... e-Age.html

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ