Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: pan_satyros »

a jak wygląda sprawa Le Havre: Le Grand Hameau ? wart uwagi ?
Widzę, że w razie czego są PL tutaj http://www.gamesfanatic.pl/2010/02/02/l ... more-14784
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2109
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

Dla fanów dlaczego nie - urozmaicenie (nie zmienia za dużo), a dla osób którzy sięgają po Le Havre od czasu do czasu - zbędne...
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: BloodyBaron »

Dobra, testowałem dwukrotnie strategię z pożyczkami i za każdym razem kończyło się słabo (gry we dwie osoby). Ostatnim razem wziąłem ich 18, i spłaciłem się do zera, ale i tak przegrałem 167 do 215 ze sprawnie odżywiającą się (dzięki nadwyżkom olewanych przeze mnie rybek) żoną. To wcale nie jest takie proste, żeby się dobrze zalewarować tymi pożyczkami :)

Fakt, że popełniłem parę błędów ewidentnych (za to lubię tą grę - jest wymagająca i przez to przyciąga uwagę), ale mimo wszystko o wygraną byłoby ciężko lub wynik byłby wyrównany. A gdyby jeszcze trzeba było płacić więcej odsetek co rundę, to już byłaby masakra...
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3078
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Le Havre

Post autor: cezner »

Opłacanie odsetek od pożyczek jest łatwiejsze przy grach 2-3 osobowych, trudniejsze przy grach 4-5 osobowych.
W grze na 5 osób, odsetki w wysokości 2 to już jest naprawdę całkiem sporo. Ale w grze na 2-3 osoby mamy więcej czasu na zebranie pieniędzy na ewentualne odsetki. Więc ta zasada o płaceniu więcej odsetek za posiadanie dwóch i więcej pożyczek jest moim zdaniem bardzo sensowna w konfiguracjach na 2 i 3 osoby.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Ryslaw »

Jakby ktoś potrzebował polskich kart do Le Havre, to są do pobrania na moim blogu

http://transplanszowki.blogspot.com/201 ... mowie.html
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Le Havre

Post autor: schizofretka »

Jak pod względem ciężkości (skomplikowania reguł, ilości decyzji) ma się Le Havre do Caylusa? Czy jest znacznie dłuższy (krótki czas trwania Caylusa to jedna z jego zalet)? Ile razy trzeba zagrać, by się rozkręcić i czerpać przyjemność z rozgrywki?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: BloodyBaron »

schizofretka pisze:Jak pod względem ciężkości (skomplikowania reguł, ilości decyzji) ma się Le Havre do Caylusa? Czy jest znacznie dłuższy (krótki czas trwania Caylusa to jedna z jego zalet)? Ile razy trzeba zagrać, by się rozkręcić i czerpać przyjemność z rozgrywki?
W kwestii pierwszej: mam i gram tylko w Caylus Magna Carta, który jest pewnie ciut prostszy od Caylusa, ale co do zasady powiedziałbym, że poziom złożoności Le Havre i Caylusa jest podobny. Zasady zasadnicze i przebieg gry są proste i jasne: szkopuł tkwi w budynkach (i statkach w Le Havre), które mają swoje specjalne zdolności i są powiązane współzależnościami: kombują się, i trzeba to w miarę ogarniać, żeby grać dobrze. Obie wymagają paru partii, żeby tą różnorodność ujarzmić i móc świadomie coś planować.

co do drugiej części pytania: już pierwsza gra moim zdaniem daje dużo funu, bo tylko pokazuje, jak duże są możliwości drzemiące w tej grze. Każda kolejna partia to możliwość testowania nowych pomysłów - nie grałem wystarczająco dużo, by dość do punktu, w którym mam poplanowaną całą rozgrywkę od początku do końca - ciągle jest to granie sytuacyjne, bardziej taktyczne niż długofalowa strategia. Co do czasu gry: 2-osobowa partia (a na razie tylko tak grywam - bo z małżonką) trwa ok. 90-100 min. więc to chyba nie jest jakoś mega dłużej niż Caylus - choć większa liczba graczy czas odpowiednio wydłuża.
_________
Moje gry
mysza
Posty: 79
Rejestracja: 11 gru 2009, 11:06
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mysza »

To ja zadam pytanie, a co by było jakby oddanie pożyczki zwiększyć dodatkowo o 1 frank? Czyli bierzesz 4 oddajesz 6, przy zachowaniu patcha, że za interest płacisz 2 franki. Niby jak spłacasz pod koniec gry 8 pożyczek, to masz mniej o 8 pkt... to zawsze coś by dało do balansu;]...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 638 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

mysza pisze:To ja zadam pytanie, a co by było jakby oddanie pożyczki zwiększyć dodatkowo o 1 frank? Czyli bierzesz 4 oddajesz 6, przy zachowaniu patcha, że za interest płacisz 2 franki. Niby jak spłacasz pod koniec gry 8 pożyczek, to masz mniej o 8 pkt... to zawsze coś by dało do balansu;]...
Ale o so chodzi? O 1 frank, czyli bierzesz 4 oddajesz 6?!
Le Havre jest baardzo dobrze przetestowany i zbalansowany. Pożyczki są elementem tej gry, a bez nich też da się wygrać (przynajmniej w 4 i 5 osób). Takie poprawianie uważam za niepotrzebne i nikomu tego nie polecam. Kojarzy mi się to z przerabianiem Mercedesa za 450 tys. na gaz :?
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Le Havre

Post autor: salou »

mysza pisze:To ja zadam pytanie, a co by było jakby oddanie pożyczki zwiększyć dodatkowo o 1 frank? Czyli bierzesz 4 oddajesz 6, przy zachowaniu patcha, że za interest płacisz 2 franki. Niby jak spłacasz pod koniec gry 8 pożyczek, to masz mniej o 8 pkt... to zawsze coś by dało do balansu;]...
Poprawianie czegoś co działa moim zdaniem bez zarzutu jest niepotrzebne, Le havre to jedna z najlepszych tego typu gier obecnie, skoro tak jest to znaczy że wyraźnie nie należy w niej niczego poprawiać. Mam rozegranych kilkadziesiąt partii i w grach pięcioosobowych najczęściej wygrywał ktoś kto tych pożyczek nie brał , a w grach trzy i czteroosobowych było na odwrót. Wszystko gra i buczy w porcie :mrgreen:
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: ragozd »

ja tam wole oficjalny wariant autora z drozszymi odsetkami ;) Poa tym u was nie wygrywa ten od pozyczek, tylko od ksywki mst ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: bart8111 »

mysza pisze:To ja zadam pytanie, a co by było jakby oddanie pożyczki zwiększyć dodatkowo o 1 frank? Czyli bierzesz 4 oddajesz 6, przy zachowaniu patcha, że za interest płacisz 2 franki. Niby jak spłacasz pod koniec gry 8 pożyczek, to masz mniej o 8 pkt... to zawsze coś by dało do balansu;]...
Jeśli chodzi Ci o to, żeby pożyczki były mniej atrakcyjne to jest to może i dobry kierunek na zmianę ale 1 frank więcej raczej niewiele zmieni pod tym względem. Trzeba by pewnie potestować, ale to testowanie to ja bym zaczął conajmniej od pułapu bierzesz 4 spłacasz 8 (jeśli nie więcej). A ten ekspercki wariant ze spłatą 2F odsetek zamiast 1F bym nawet może i porzucił, skoro nie działa, to po co go stosować?
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Le Havre

Post autor: sheva »

ragozd pisze:ja tam wole oficjalny wariant autora z drozszymi odsetkami ;) Poa tym u was nie wygrywa ten od pozyczek, tylko od ksywki mst ;)
Akurat co do Le Havre to pudło ;) Nie grałem w te oficjalny wariant, bo uważam że ten jest wystarczająco dobry.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 638 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

ragozd pisze:ja tam wole oficjalny wariant autora z drozszymi odsetkami ;)
Wariant, który zmienia tak niewiele, że nie widzę sensu jego wprowadzania.
A co do innych sugestii, to jak ktoś chce zrobić z Le Havra Agricolę, w której przede wszystkim musimy się wyżywić to można i zrobić tak, że pożyczek nie można spłacać tylko mamy minus na koniec i tyle, albo jeszcze coś innego równie bezsensownego. Pytanie tylko po co?
mysza
Posty: 79
Rejestracja: 11 gru 2009, 11:06
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mysza »

No tak, ale tu nie chodzi aby zrobić Agricole, tylko po to aby nie było wytartej ścieżki na wygranie, jak np w 51 stanie (że jest schemat gry którym się wygrywa, gdzieś wyczytałem;])...
I jak najbardziej uważam że le havre jest jedna z doskonalszych gier jeżeli chodzi o balans, a kosmetyczna zmiana płacenia więcej w interest o 1 frank zawsze lekko poprawi balans:)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Le Havre

Post autor: garg »

Jak mawiają klasycy - jak się polepszy, to się popi*** :) . Zadaj sobie pytanie, czy autor i dziesiątki testerów nie sprawdzali tego wariantu i być może z jakiegoś konkretnego i bardzo merytorycznego powodu nie wprowadzono go jednak do gry...
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Le Havre

Post autor: sheva »

Jaka poprawa ?? Strategia na pożyczki już teraz nie zawsze wygrywa! Pożyczka w tej grze zresztą żadną strategią nie jest, jedynie narzędziem do realizacji strategi.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mst »

mysza pisze:I jak najbardziej uważam że le havre jest jedna z doskonalszych gier jeżeli chodzi o balans, a kosmetyczna zmiana płacenia więcej w interest o 1 frank zawsze lekko poprawi balans:)
IMHO lekko pogorszy balans :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: ragozd »

bogas pisze:
ragozd pisze:ja tam wole oficjalny wariant autora z drozszymi odsetkami ;)
Wariant, który zmienia tak niewiele, że nie widzę sensu jego wprowadzania.
Mi akurat zmienia przebieg kazdej partii o momentu jego stoswania ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 638 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

ragozd pisze:
bogas pisze:
ragozd pisze:ja tam wole oficjalny wariant autora z drozszymi odsetkami ;)
Wariant, który zmienia tak niewiele, że nie widzę sensu jego wprowadzania.
Mi akurat zmienia przebieg kazdej partii o momentu jego stoswania ;)
Grałem i zmienił tyle co nic. W dwie i trzy osoby już całkiem nic nie zmienia, bo co najwyżej wszyscy liczący się w walce o zwycięstwo mają jedną albo dwie pożyczki więcej. Ale rozumiem i zabraniać nie zamierzam ;). Ja po prostu potrzeby zmiany nie widzę żadnej.
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Le Havre

Post autor: salou »

ragozd pisze:
bogas pisze:
ragozd pisze:ja tam wole oficjalny wariant autora z drozszymi odsetkami ;)
Wariant, który zmienia tak niewiele, że nie widzę sensu jego wprowadzania.
Mi akurat zmienia przebieg kazdej partii o momentu jego stoswania ;)
Ja osobiście bardzo lubię wszelkiego typu zmiany i dodatki, ale akurat Le Havre nie potrzebuje nowych rozwiązań jest tak dobrze zbalansowany, że po prostu nie ma sensu. Chyba że tak po prostu dla samej zmiany :D
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Le Havre

Post autor: staszek »

z zupełnie innej beczki-podobno Lacerta planowała wydać Le Havre we wrześniu...
wie ktoś coś na ten temat ?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: yosz »

plotki, plotki.

Lacerta planuje / planowała wydać jakieś gry, z czego dwie albo jedna (już nie pamiętam) z pierwszej 30 BGG. Ludzie spekulowali że może to być Le Havre. Nic nie wiadomo do tej pory
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Le Havre

Post autor: staszek »

podobno dwie-nie chciało wyjść inaczej,jak tylko Le Havre i Goa.
z tym,że Goa, mam ;)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: yosz »

Jak zawężyłeś 30 gier do dwóch? Zamiast Le Havre może być El Grande. Nie siej plotek - na razie nic nie wiadomo ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ