Gra miesiąca - listopad

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: BloodyBaron »

W listopadzie mniej grania, niż w ostatnich miesiącach, ze względu na nieco mniej spokojne wieczory - ech, ząbki idą :)

Grą miesiąca zostaje Starcraft. z dwóch powodów: podobała mi się rozgrywka, nie trwało długo, mimo że gra nie skończyła się przedwcześnie, były emocje, no i jest obawa, że nieprędko znów wróci na stół - więc tak na zachętę otrzymuje wyróżnienie.

Poza tym, codziennie tęsknym wzrokiem spoglądam na półkę tam, gdzie leżą pudełka od Race'a i Claustrophobiii. Po dwie partie udało się rozegrać, było doskonale.

Powrót miesiąca: Catan Card Game. Ta gra potrafi wciągnąć i zachwycić, jak tylko pozna się karty i zrozumie, że inwestowanie surowców w zakup kart jest dużo lepszą strategią (skraca też czas rozgrywki) niż jałowe oczekiwanie na to, że losowo wyciągnie się kartę, która akurat przypasuje. Grając z dodatkami: dla mnie mocne 9/10.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: watman »

Krwawisz pisze:Rozczarowanie miesiąca : Piraci 2 : Córka Gubernatora
mozesz rozwinac?
nie poprawili bledu statecznosci z pierwszej edycji, czy w procesie poprawiania rozjechal sie inny aspekt czy moze jeszcze cos innego?
bo zona lubi klimaty pirackie i sie zastanawialem...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: Sandman »

Gra miesiąca: Szogun, w którego zagraliśmy pierwszy raz od kilku miesięcy i zostałem straszliwie pojechany. :lol:

Rozczarowanie miesiąca: 51 Stan
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: Krwawisz »

watman pisze:
Krwawisz pisze:Rozczarowanie miesiąca : Piraci 2 : Córka Gubernatora
mozesz rozwinac?
nie poprawili bledu statecznosci z pierwszej edycji, czy w procesie poprawiania rozjechal sie inny aspekt czy moze jeszcze cos innego?
bo zona lubi klimaty pirackie i sie zastanawialem...

W najnowszym ŚGP będzie recenzja, teraz powiem jedynie, że grę rozłożyło wykonanie, mocna losowość, brak emocji i błędy, które de facto wypaczają rozgrywkę. I mimo, iż tym razem w grze pirackiej w końcu opłaca się walczyć, to generalnie moim zdaniem jest dość słabo.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: herman »

Filip Apostoł pisze:
herman pisze: Gra miesiąca: After Pablo - zdecydowanie najlepszy zakup na Essen, taka perełeczka. Euro z mocnym klimatem, sprawnie połączone area control, licytacja, set collection, hande managment.
Popisz mi jeszcze o tym:)
After Pablo to eurogra, w której wcielamy się w szefa kartelu narkotykowego walczącego o schedę po Pablo Escobarze.
Zbieramy punkty zwycięstwa na kilka sposobów - przemytem kokainy do USA, sprzedażą tejże, udanymi wojnami o wpływy w Meksyku i Kolumbii etc. Sprawnie łączy ona w sobie kilka mechanizmów: hand management (kupujemy pomocników i przyjaciół rodziny, których wykorzystamy albo do przemytu, albo do wykonania jakiejś specjalnej akcji, dają oni nam też pewną informację o bezpieczeństwie przem. i sprzed.), area control (zarządzanie Meksykiem, Kolumbią i nasze wpływy w DEA), licytację (najbardziej wartościowych pomocników takich jak prawnicy,politycy trzeba wystawić na aukcję i licytować się o nich), set collection (obecne przy przemycie, możliwości przemytu oznaczone są symbolami środka transportu np: samolot czy TIR. Musimu uzbierać odp. pomocników żeby liczyć na bezpieczny przejazd przez granice), blef (obecny przy wojnach o wpływy w Meksyku i Kolumbii), zarzadzanie surowcami a nawet manipulacja rynkiem...

Wszystko łączy się w sprawnie działającą całość z mocno wyczuwalnym klimatem i fajnymi smaczkami.

np: aby zrobic bezpieczny przemyt 5 kostek kokainy potrzebujemy zebrać 5 symboli transportu odpowiadających obecnym na planszy (po każdym przemycie się zmieniają). Można zaryzykować przemyt np: 3 kostek na pewniaka (mamy pomocników z symbolami) a dwóch "na przypał". Za dwie kostki przemycane na przypał musimy wykonać test. Każdy z obecnych w grze pomocników na rewersie ma "czystą alejkę" lub "alejkę z policją". Za kosteczkę ciągniemy kartę ze stosu i sprawdzamy rewers. Jeśli jest policja - przemyt się nie udał. Nasza kosta trafia do więzienia a my tracimy koks. Jeśli trafiłaby się "pusta alejka" to udało nam się bezpiecznie wjechać. Karta ma również oznaczenie np: 1/3 co informuje nas o tym, że tylko 1 na 3 takich samych pomocników jest bezpieczny. Możemy tym sposobem ocenić ryzyko lub minimalizować je np: wykupując takiego pomocnika wcześniej (co daje nam informacje o jego statusie) lub skorzystać z wpływów w DEA.
Za bezpieczny zorganizowany przejazd dostaniemy więcej punktów zwycięstwa niż za taki sam ilościowo przemyt "na przypał". Tego typu smaczków jest w grze cała masa...

Jedynym minusem tej gry to jej sposób wydania. O ile co do samej jakości komponentów zbytnio nie można się przyczepić to grafiki i design jest na poziomie dziecka z podstawówki.
Jednak ta gierka to taka moja perełka z Essen, polecam !
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: Ink »

Filip Apostoł pisze:Popisz mi jeszcze o tym:)
A tu jest jeszcze całkiem wyczerpująca prezentacja z Essen: http://www.ustream.tv/recorded/10329118
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: Olgierdd »

gra miesiąca: Boże Igrzysko. Tylko jedna rozgrywka, ale za to jaka :).

powrót miesiąca: Blue Moon.

rozczarowanie miesiąca: 51. Stan. Ignacy Trzewiczek potrafi bardzo barwnie i zachęcająco prezentować swoje gry, ale tym razem nie dałem się nabrać.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: surmik »

Chyba jednak dałeś skoro piszesz o niej jak o rozczarowaniu ;)

Gra miesiąca: 51 Stan - nie dlatego , że to taka dobra gra jest ale, że idealnie sprawdziła się w tym miesiącu jako relaksujący chilloucik w grach z żoną ;)
Powrót miesiąca: Le Havre - jak już się zrelaksowaliśmy to przyszedł czas na coś cięższego :twisted:
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: Olgierdd »

surmik pisze:Chyba jednak dałeś skoro piszesz o niej jak o rozczarowaniu ;)
grałem, lecz nie kupiłem 8)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: surmik »

Chodziło mi o to , że skoro to rozczarowanie miesiąca to znaczy , że miałeś wobec niej jakieś oczekiwania, więc troszkę musiałeś dać się nabrać ;) :D

A żeby nie był całkowity OT to dodam, że premierą miesiąca był K2, który nie został grą miesiąca bo za późno go kupiłem, ale co się odwlecze to nie uciecze, grudzień dla Himalajów ;)
Awatar użytkownika
MariuszH
Posty: 15
Rejestracja: 09 sie 2007, 22:02
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: MariuszH »

Gry miesiąca : "nieśmiertelny" Caylus (ajlowdisgejm), keldon RftG

Rozczarowanie: niestety 51 stan, a raczej niechlubne zawirowania wokół wydania samej gry. Portal nie wyciąga wniosków z poprzednich wpadek.

Żal: że nie udało mi się w listopadzie znaleźć chętnego gracza do "real" RftG. Każdy się tłumaczy, że nie może zrozumieć ikonek :/
A one są przecież takie "proste" :P
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: zath »

Najczęściej grane: K2,
Najwięcej przyjemności: Dungeon Lords, Neuroshina Hex
Powrót: Hazienda
Nowość: London
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
ryba555
Posty: 144
Rejestracja: 18 sty 2009, 12:15
Has thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: ryba555 »

Zdecydowanie Brass.
Powrót miesiąca Samurai.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: bartek_mi »

wstyd bo:
1 rozgrywka w 1 tytul, ktory zostaje gra miesiaca :D
2 de mayo :)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: adikom5777 »

U mnie grą miesiąca został Mr.Jack z dodatkiem. Pogralismy z żoną wieczorami. Przyjemność sprawił mi także Merkator, ale gralem zdecydowanie za mało partii, aby została GotM.
Rozczarowanie miesiąca: brak czasu na pogranie w Agresorze.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: Matio.K »

Gra miesiąca : znowu Stronghold - za pełne napięcia i śmiechu zarazem partie. Wypatruję okazji do zagrania w dodatek i wciąż próbuję zrozumieć sens decyzji, która powoduje, iż jest tylko dla dwóch osób.

Odkrycie miesiąca : Owczy Pęd - mialem od ponad miesiąca, a dopiero przyszla okazja zagrac. Bardzo fajne mechanizmy - w szczególności podoba mi się sposób dozowania losowości.

Rozczarowanie miesiąca : stan 51 - wszystko co jest związane z wykonaniem [ale nie mechaniką] oraz podejściem wydawcy.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: berni »

Gra miesiąca: Szogun!
Odkrycie miesiąca: Navegador
Powrót: Neuroshima Hex
Rozczarowanie: dodruk (a raczej jego brak) Strongholda
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: ignus »

gra miesiąca: starcraft. z cztery partie w listopadzie były, średnio jedna tygodniowo. mogę więc uważać się za nielichego fuksiarza, że mam okazję dość często grać.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: Sztefan »

Znowu Key Market
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: Kaktus+ »

W tym depresyjny miesiącu zdecydowany prym wiodły leciutkie tytuły.
Gra miesiąca: zdecydowanie Osadnicy z Catanu: Miasta i Rycerze
Odkrycie: Carcassonne (tak wiem, zacofany jestem ;) )
Powrót: Runebound

Tradycyjnie HEX i kilka partii w Talisman Góry, które nie zachwyciły.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: Muttah »

Tytuł miesiąca: Space Hulk. Ta gra jest nie do zajechania, choćbym nie wiem ile w nią ciorał. Minął ponad rok, a misji wciąż mam tyle do przejścia, że starczy mi jeszcze na dwa kolejne. Do tego zacząłem tworzyć własne, a w kolejce są jeszcze dodatki-samoróbki :twisted:

Powrót miesiąca: po krótkiej nieobecności powrócił Horus Heresy i jak zwykle zaoferował parę godzin ciężkiego móżdżenia i maksymalnych emocji. Imperium kolejny raz (choć jak zwykle "na żyletkę") ocaliło skórę.

Nowość miesiąca: Cyclades. No, muszę powiedzieć że nie spodziewałem się po tej grze aż tak dużo, gdyż wrażenia z pierwszej pięcioosobowej rozgrywki zdecydowanie przerosły moje oczekiwania. Piękne wykonanie, "epic feel" i mnogość opcji przy prostocie systemu - bardzo mi podeszła ta gra i zdecydowanie chciałbym więcej.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - listopad

Post autor: macike »

Hansa Teutonica (ewentualnie z dodatkiem)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
ODPOWIEDZ